Acasă Blog Pagina 6752

Despre morţi numai de bine?

0

Creştineşte mi se tot spune că despre morţi să vorbim numai de bine. Dar oare este aşa de uşor să ştergem cu buretele viaţa unui om? Moartea este aceeaşi pentru toţi, îi uniformizează pe indivizi, fie ei bogaţi sau săraci, deştepţi sau proşti. Dar viaţa, nu. Cum şi-au trăit viaţa rămâne în amintirea noastră. Nu de puţine ori nu m-am ferit să amintesc lucrurile rele făcute de unii oameni în timpul vieţii lor, dar şi la moartea acestora. Cu tot respectul datorat familiei şi prietenilor acestora (atâţia câţi a avut fiecare), cred că despre oameni trebuie să vorbim onest, fără minciună.

„Corul inocenţilor”, în Piaţa Mare

0

Din 25 până în 31 ianuarie, Piaţa Mare va fi invadată de pitici. 5.000 de pitici. 5.000 de figurine ceramice, chipuri miniaturale de oameni, unicate şi lucrate manual de artistul plastic bistriţean Andrei Pandea-Antonescu. El le numeşte „fiinţe de bun-simţ”, care vor pleda pentru o cauză nobilă, o campanie de strângere de fonduri pentru Andrei-Ilie Rambela, un tânăr sibian de 19 ani, care suferă de leucemie Hodgkin şi are nevoie de o operaţie de transplant de celule stem, care costă 100.000 de euro. Figurinele din „Corul inocenţilor” par că se află într-un marş al tăcerii, cântând un cântec mut pentru copiii defavorizaţi.

CSU Voinţa la un pas de prima scenă a fotbalului românesc

0

În urmă cu patru ani nimeni nu ar mai fi pariat pe şansele fotbalului sibian care intrase într-un pronunţat şi nemeritat con de umbră. Toţi iubitorii fotbalului din Sibiu îşi aminteau cu nostalgie de echipe ca FC ªoimii sau Inter Sibiu, care, pe vremuri, făcuseră ca fotbalul sibian să fie cunoscut şi apreciat în întreaga ţară. Povestea de succes a echipei CSU Voinţa Sibiu a început în anul 2007. Formaţia a fost preluată în acel an de către preşedintele ATCOM Sibiu, Ioan Hămbăşan. La momentul preluării gruparea sibiană se zbătea să supravieţuiască în Liga a IV-a fără prea mari şanse de promovare.

17, 18 şi 19 ianuarie – zile fără benzină

Românii s-au mobilizat pe internet printr-un mesaj care îi îndeamnă pe toţi conducătorii auto să protesteze pe 17, 18 şi 19 ianuarie împotriva scumpirii carburanţilor: ,,Dragi români, haideţi să nu ne mai lăsăm călcaţi în picioare de benzinării şi să-i facem să vadă ce înseamnă să piardă bani. După asta preţul benzinei/ motorinei va scădea. Să nu intre nimeni în nicio benzinărie pe 17-18-19 ianuarie. Să mergem cu autobuzul, cu bicicletele sau pe jos”, sună mesajul online. Alte acţiuni de protest faţă de scumpirea preţului carburantului au avut loc în toată ţara în ultimele săptămâni, inclusiv la Sibiu.

Impact RVE

0

Cine suntem? Postul de radio ,,Vocea Evangheliei” emite în oraşul Sibiu pe frecvenţa de 89,4 fm şi pe internet pe www.rvesb.ro, non stop din anul 1994. S.C. ,,Vocea Evangheliei” S.R.L. este o societate comercială înfiinţată în luna martie 1992, având ca asociaţi trei culte (denominaţiuni): Cultul Creştin Baptist, Cultul Creştin Penticostal şi Cultul Creştin după Evanghelie. Fiind înfiinţată de trei culte evanghelice, S.C. ,,Vocea Evangheliei” S.R.L. este deschisă spre o colaborare interconfesională cu toate cultele creştine din ţară, pe baza principiilor fundamentale ale creştinismului, aşa cum reies din Sfânta Scriptură, Biblia.

Structuri organizatorice moderne-oportunităţi pentru noi experienţe (I)

0

Proiectarea organizaţiilor constituie o prioritate de bază a managementului companiilor. Aceasta impune crearea unor structuri care să se adapteze nevoilor firmelor. După 1989 foarte multe firme din industria grea şi auto au agonizat şi apoi au dispărut. Puţine firme au reuşit să facă faţă tranziţiei parcurgând programe de restructurare, joint-venture, privatizare, descentralizare şi/sau centralizarea unor activităţi. În această perioadă structurile organizatorice din companiile care s-au transformat şi schimbat s-au adaptat continuu factorilor interni şi externi, au ţinut seama de cerinţele pieţei.

Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor

Începând cu data de 1 ianuarie 2011, a intrat în vigoare impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, ca sistem opţional de impozitare pentru persoanele juridice române, în conformitate cu prevederile OUG nr. 117/2010 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003, informează Biroul de Presă al DGFP Sibiu. O microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie 2010: – realizează venituri, altele decât din activităţi în domeniul bancar, în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital – cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii, în domeniile jocurilor de noroc, al consultanţei şi managementului sau persoane juridice române care au capitalul social deţinut de un acţionar sau asociat persoană juridică cu peste 250 de angajaţi; – are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv; – a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 100.

Anul financiar-bancar 2010

0

În domeniul financiar-bancar anul 2010 a fost marcat de o serie de evenimente şi modificări care au adus importante completări şi schimbări, pe termen lung, asupra sistemului bancar românesc. Debutând cu aprobarea bugetului pentru continuarea programului Prima Casă 2, an în care programul a fost catalogat un succes datorită numărului mare de contractori, dar şi a stimulării reducerii costurilor produselor de creditare standard, se mai pot aminti printre principalele evenimente, implementarea şi modificarea OUG 50/2010 care reglementează drepturile consumatorilor de credit, dar care după nenumărate dezbateri nu a fost aplicată într-o formă finală şi pentru persoanele cu credite în curs.

PROPOLISUL (I)

Propolisul este o substanţă răşinoasă, cleioasă, puternic aromată, divers colorată (maro-verzui), recoltat de către albine din mugurii şi scoarţa copacilor, este foarte importantă pentru colonia de albine, dar şi pentru sănătatea oamenilor, este considerat produsul miraculos din stup, descoperit şi folosit de milenii de om ca substanţă vindecătoare. Albinele îl folosesc la „lăcuirea” celulelor în care vor creşte puietul, la „zugrăvirea” pereţilor stupului, la „cimentarea” sau „legarea” fagurilor de rama de lemn, la astuparea crăpăturilor stupului, la micşorarea urdinişului sau acoperirea diverselor resturi pe care albinele nu le pot căra afară din stup.

Vom avea carduri de sănătate

Imprimeria Naţională a anunţat Ministerul Sănătăţii că, la sfârşitul lunii ianuarie 2011, va începe producţia cardului naţional de sănătate. Cardul naţional va fi un document care va deveni obligatoriu pentru fiecare asigurat ce doreşte să acceseze servicii medicale în unităţile sanitare din reţeaua publică, dar şi pentru medicii din sistem care vor primi, la rândul lor, un card medical profesional. Potrivit reprezentanţilor Ministerului Sănătăţii, introducerea cardului va aduce beneficiu atât pacienţilor, cât şi autorităţilor sanitare. Pacienţii vor scăpa de birocraţie şi de drumurile între serviciu şi casa de asigurări pentru a dovedi calitatea de asigurat când au nevoie de servicii medicale sau concedii medicale, autorităţile vor putea cunoaşte exact câte servicii medicale au fost efectuate unui pacient, care sunt nevoile reale în sistem.

Modernizări în comuna Laslea

Asemenea altor comune din judeţul nostru care au resimţit criza din plin, comuna Laslea consideră că odată cu venirea acesteia au reuşit să realizeze unele lucruri destul de importante pentru infrastructura comunei. Administraţia locală a reuşit în anul ce a trecut să reabiliteze infrastructura în proporţie de aproximativ 65%, astfel s-au asfaltat drumurile comunale Laslea-Roandola, Roandola-Nou Săsesc şi Laslea-Malancrav, s-au pietruit drumurile Laslea-Floreşti şi cele din interiorul satelor, unde s-a reuşit, de asemenea, construirea unor poduri şi podeţe, dar şi amenajarea unor locuri de parcare.

Bani pentru spitale

Ministrul Sănătăţii propune autorităţilor locale să repartizeze minim 3% din bugetul local pentru unităţile sanitare pe care le-au preluat anul trecut. „Autorităţile locale trebuie să dea dovadă de responsabilitate şi să conştientizeze că au obligaţia de a se implica în gestionarea sistemului sanitar la nivel de comunitate. Au trecut 6 luni de la descentralizare, autorităţile locale au putut să se implice administrativ şi cred că este timpul să se implice şi financiar. Descentralizarea înseamnă nu numai fonduri de la Bucureşti, ci şi fonduri de la nivel local”, a declarat ministrul Sănătăţii, Cseke Attila (foto).