Acasă Blog Pagina 6753

Turneu de succes al orchestrei Filarmonicii de Stat Sibiu

0

Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu s-a întors din turneul pe care îl face an de an în timpul sărbătorilor de iarnă în Italia (Mantova) şi Franţa (Salon de Provence, Nevers). Sub conducerea dirijorului François Robert Girolami şi însoţiţi de corul Filarmonicii ,,Transilvania” din Cluj, membrii orchestrei sibiene au prezentat publicului din cele două ţări un program special ce a cuprins valsuri, uverturi, coruri din operete şi polci semnate de J. Strauss, G. Rossini sau G. Verdi.

Cum spuneţi NU şefului

0

Tot mai puţini angajaţi au curajul să-i răspundă şefului ,,NU pot să mai fac şi asta!” ,,NU am timp“, atunci când sunt supraîncărcaţi cu sarcini ori când trebuie să ajute un coleg să finalizeze un proiect. Cei mai afectaţi sunt noii angajaţi care nu au puterea de a-şi înfrunta şeful din teama de a nu fi puşi pe lista celor care urmează să plece din firmă, ba chiar mai mult, unii se ascund şi evită dialogul cu superiorii. Alţii, care nu mai suportă să rămână sistematic peste program îşi pregătesc temeinic întâlnirea de refuz cu şeful, dar când acesta îi anunţă la ora 18 că începe şedinţa nu au puterea să-i înfrunte, temându-se de eventualele consecinţe ale refuzului.

Virusul West Nile face victime şi la Sibiu

în urma analizelor efectuate, Institutul Cantacuzino a confirmat marţi existenţa unor cazuri de infectare cu virusul West Nile pe teritoriul României. Acestea au apărut în contextul epidemiologic existent în luna august într-o serie de ţări apropiate de România. Cazuri au fost semnalate în Grecia, Rusia (zona Mării Negre), precum şi alte ţări din Europa. în acest context, Ministerul Sănătăţii a solicitat din partea sistemului naţional de supraveghere epidemiologică intensificarea unor activităţi de depistare, diagnostic şi diminuare a riscului pentru apariţia unor cazuri în România.
Au fost investigate peste 80 de cazuri de îmbolnăviri compatibile cu infecţia West Nile şi, în acest context, în ultima săptămână au fost identificate 7 cazuri confirmate de infecţie, sunt în curs de confirmare 2 cazuri probabile, respectiv, 1 caz în curs de evaluare clinică. Judeţele în care s-au înregistrat aceste cazuri, sunt: Alba, Bucureşti, Cluj, Constanţa, Dolj, Galaţi, Mureş, Sibiu şi Teleorman. Toate cazurile înregistrate au fost numai la adulţi peste vârsta de 30 de ani, din care 2 s-au soldat cu deces datorită terenului biologic prin vârstă (de 75 şi 79 de ani), respectiv, boli cronice de fond preexistente.
Ministerul Sănătăţii a solicitat convocarea de urgenţă a comisiei de epidemiologie pentru elaborarea unor măsuri suplimentare privind organizarea suprevegherii la nivelul tuturor eşaloanelor de asistenţă medicală a tuturor situaţiilor de risc şi ale cazurilor de boală compatibile cu infecţia West Nile.

Ultima dezinsecţie la Sibiu s-a făcut în 2007

Primăria Sibiu nu a prevăzut nici anul acesta în buget cheltuieli cu dezinsecţia, deşi numărul sibienilor care reclamă atacul ţânţarilor tot mai des. ,,Anul acesta, până în prezent, nu au fost contractate servicii de acest gen şi, cel mai probabil, că acest lucru nu va fi posibil, în condiţiile în care cheltuielile pentru achiziţii au fost reduse cu 20% prin intermediul unei ordonanţe de guvern”, a declarat pentru citynews.ro reprezentatul Serviciului pentru Relaţii cu Presa din cadrul Primăriei Sibiu, Daniela Costa. Asta, în condiţiile în care deja s-au înregistrat patru sesizări oficiale în care sibienii reclamă invazia ţânţarilor la Sibiu. Banii necesari pentru dezinsecţie ajung la sume mari, astfel în 2006, când s-a făcut cea mai mare dezinsecţie în Sibiu, primăria a plătit 133.068,40 lei la care s-a adăugat TVA-ul. Ultima acţiune de distrugere a ţânţarilor a fost făcută în anul 2007, când au fost alocate de la bugetul local 10.000 de euro.

Sfaturile specialiştilor

în acest context, specialiştii Ministerului Sănătăţii recomandă populaţiei să ia măsuri de protecţie:
    * să evite expunerea la ţânţari, purtând îmbrăcăminte cu mâneci lungi şi pantaloni lungi.,
    * să utilizeze substanţe chimice repelente de ţânţari
    * să împiedice pătrunderea ţânţarilor în casă
    * să asigure desecarea băltirilor de apă din jurul gospodăriilor, să îndepărteze recipientele de apă stătută.
Infecţia West Nile apare la populaţia adultă şi poate avea efecte grave în cazul persoanelor predispuse la îmbolnăviri, având alte boli asociate (copiii trec, de regulă, neobservat peste infectarea cu virusul West Nile).
în cazul în care prezintă semne de boală – febră, dureri de cap, astenie, vărsături, tulburări de memorie, dureri articulare sau musculare, sau alte situaţii care survin în 3-7 zile de la o posibilă înţepare de ţânţar, persoana să se prezinte de urgenţă la medicul de familie sau (cei neasiguraţi) la cel mai apropiat cabinet medical.
Ministerul Sănătăţii subliniază că toate aceste cazuri depistate şi înregistrate în România sunt cazuri sporadice şi în momentul de faţă nu comportă riscul unei epidemii de amploare. Deasemenea, sunt asigurate toate cele necesare pentru supraveghere, precum şi, în caz de îmbolnăvire, de îngrijire medicală adecvată.
(L.N.)

Fotomodel de weekend

0

Sunt Maria, am 17 ani, sunt o fire foarte zâmbăreaţă, plină de viaţă şi îmi place să-mi petrec timpul distrându-mă cu prietenii mei. Ador animalele, în special delfinii, îmi place foarte mult muzica, fotografia, franceza şi îmi plac plimbările prin centrul istoric al oraşului meu. Care este ţelul tău în viaţă? Îmi doresc foarte mult ca pe viitor să devin o persoană cunoscută pentru a putea ajuta copiii nevoiaşi care nu au parte de foarte multe bucurii în viaţă. Ce ai face dacă ai ajunge primar în Sibiu pentru o zi? Dacă aş ajunge primar pentru o zi le-aş oferi sibienilor un spectacol sau un concert de neuitat.

Retrospectiva culturală a anului 2010

0

Anul 2010 a fost anul european pentru combaterea sărăciei şi a excluziunii sociale, anul în care Pécs şi Istanbul au fost capitalele culturale europene, anul în care Herta Müller a cştigat Premiul Nobel pentru literatură, anul tinerilor, al biodiversităţii şi al apropierii dintre culturi. A fost anul Chopin, anul în care Spania a cştigat Cupa Mondială la fotbal, anul vuvuzelei, anul Avatar şi al filmului 3D, anul în care s-a interzis fumatul în locuri publice în Spania, anul protestelor şi al crizei, iar lista poate continua. Pentru Sibiu, în starea generală de privaţiuni şi depresie naţională, uitându-mă pe agenda culturală a oraşului nu pot decât să spun că cetatea noastră nu a fost ultima dintre mirese sau edilii săi cei mai zgârciţi naşi.

Rocker made in Sibiu

Dragoş Florian Dicu este probabil unul dintre personajele principale ale Sibiului, despre care cititorii ziarului nostru nu prea au avut cum să audă/citească în alt context în afara aceluia în care ar fi pasionaţi de muzica rock şi frecventează concertele de gen. Tocmai dintr-un simplu motiv: nu toţi au avut gusturile educate în acea direcţie, una nu deloc uşoară de urmat datorită culturii muzicale greoaie pe care o solicită şi nu toţi se pot lăuda că o au. Pe scurt: omul de rând se mulţumeşte cu clipurile superficiale de la televizor, în care activitatea principală e „dezbrăcatul” (femeilor în principal şi mai nou şi al bărbaţilor) cu sunete comune mizând pe acelaşi principiu: mult, prost şi fără rost.

Andra Victoria, prima sibiancă născută liberă

Între 22 şi 25 decembrie 1989, cu 21 de ani în urmă, în acele zile de foc şi sânge au venit pe lume 80 de bebeluşi în tot judeţul Sibiu. În ziua de 22 decembrie 1989, la ora 12 şi 15 minute, când la televizor se anunţa fuga cuplului dictatorial Nicolae şi Elena Ceauşescu, la aceeaşi ora istorică, la maternitatea din Sibiu venea pe lume Andra Victoria, primul cetăţean liber al Sibiului. Înainte de a veni pe lume, cuplul tinerilor Mariana şi sg. maj. Marian Ciobanu, hotărâseră că dacă bebeluşul va fi fetiţă îi vor pune numele Andra. Însă, trăind bucuria venirii pe lume în ziua istorică a Victoriei din 22 decembrie 1989, i-au mai adăugat şi al doilea prenume, cel de Victoria, simbolizând Victoria Revoluţiei.

Sorcova 2011

Fiind prima ediţie a ziarului Sibiu 100% m-am gândit că ar merge o sorcova, în spiritul tradiţiei româneşti. O urare pentru toţi cititorii noştri de multă sănătate şi fericire în noul an. V-aş ura şi de prosperitate, dar la capitolul acesta ştiu că vă pune piedici Guvernul. Speranţa moare însă ultima şi poate în anul 2011 vedem luminiţa de la capătul crizei, nu de alta dar fără vreun ajutor divin, nu se prea arată vremuri limpezi. Cel puţin nu de la actuala guvernare. Dacă este să recapitulăm anul 2010 pentru sibieni, putem spune că nu ne-a mers foarte rău, ca altor români.

„Mi se întâmplă destul de des să vorbesc cu sibienii în cartierul sau pe strada lor”

La început de an, primarul municipiului Sibiu, Klaus Werner Iohannis a acordat în exclusivitate pentru săptămânalul Sibiu 100% un interviu despre activitatea sa din 2010 şi proiecte instituţiei în 2011. Anul acesta s-a decis ca tradiţionala scrisoare adresată tuturor sibienilor cu raportul primarului pe anul precedent să nu mai fie trimisă prin poştă pentru a face economie la buget, în această perioadă de criză. Raportul extins al primarului îl puteţi accesa pe site-ul nostru www.

Drepturi privind prestarea orelor suplimentare

Durata normală a timpului de muncă pentru angajaţii cu normă întreagă este de 8 ore/zi şi 40 ore pe săptămână. Orele prestate peste această durată sunt considerate ore suplimentare, dar salariaţii nu pot lucra suplimentar mai mult de 8 ore pe săptămână. Efectuarea muncii suplimentare peste această limită este interzisă, cu excepţia cazului de forţă majoră sau pentru lucrări urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori înlăturării consecinţelor unui accident. Nici în cazul programului inegal de muncă nu este permisă depăşirea totalului de 40 de ore pe săptămână.

Aeroportul o ia la vale… spre Cristian!

width=400
21 august. Noaptea. Drumul perimetral al aeroportului sibian dinspre Cristian a dispărut în gol… Pământul a luat-o la vale pe un tronson de 70-80 de metri. Alunecările de teren au fost de 5 – 6 metri adâncime şi se pare că nu se opresc. Deja sistemul de navigare al aeroportului pe timp de ceaţă (ILS) a devenit nefuncţional. în caz de ceaţă, până la remedierea situaţiei, cursele aeriene vor fi direcţionate cu alte mijloace. ,,Dacă vom avea grad de ceaţă 0, oricum nici un echipament ILS nu face faţă, atunci avioanele vor fi redirecţionate spre aeroporturile din Târgu Mureş şi Cluj, a declarat comandatul aeroportului Augustin Sava. Corneliu Bucur, consilier judeţean demis, trăgea un semnal de alarmă acum o lună asupra gravelor erori de proiectare şi construcţie la aeroport. ,,Terenul acolo este îmbibat cu apă. Sunt echipamente scufundate efectiv în apă. Pompe care scot apa mereu, declara atunci Bucur. Dar Consiliul Judeţean a fost mai interesat de excluderea consilierului ce trăgea semnalul de alarmă decât de a verifica situaţia. Mai mulţi specialişti atenţionează că alunecările sunt doar începutul sfărşitului unui mega proiect din bani publici, prost gândit şi construit: aeroportul Sibiu.
După producerea alunecărilor, la faţa locului s-a deplasat preşedintele Consiliului Judeţean, Martin Bottesch, în calitate de reprezentant al beneficiarului lucrării. ,,Cert este că deplasările de teren s-au produs în urma infiltraţiilor de apă. Era cunoscută problema apei care se adună în exteriorul pistei, însă nu ne aşteptam la alunecări de teren atât de ample. Pe lângă măsurile de urgenţă pe care le-am luat imediat, vom apela la un expert independent, care să depisteze cauzele pentru acest incident şi soluţiile ce trebuie avute în vedere, a declarat Bottesch.
Comandantul aeroportului, Augustin Sava, nu se arată însă îngrijorat de alunecări: ,,Sunt departe de pistă. Au afectat drumul perimetral, dar până la pistă mai este mult! Mai există şi o zonă de securitate, una tampon.
Pista aeroportului a fost construită de firma Max Bogl, iar proiectul realizat de IPTANA. Bottesch a declarat că nu Consiliul Judeţean va plăti reparaţiile, ci cei vinovaţi, mai ales că lucrarea este în garanţie şi nu a fost nici măcar luată în primire încă. Dar vinovatul nu a fost găsit încă. Să sperăm că nu va fi ploaia… Lucrările la pistă şi terenurile conexe au costat Consiliul Judeţean 172 milioane de lei.

 

Daniel Supţirel

 

Nou şef la Poliţie

Comisarul de poliţie Tiberiu Iulian Ivancea, a fost numit în funcţia de şef al Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Sibiu cu data de 18 august, urmare a câştigării concursului organizat la sediul Inspectoratului General al Poliţiei Române la începutul acestei luni. La ceremonia oficială de investire au participat adjunctul şefului Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, secretar de stat, chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, împreună cu şeful Poliţiei Române, domnul chestor principal de poliţie Petre Tobă.
Postul rămas vacant din luna martie, după ce comisarul Lucian Muntean a fost avansat la Bucureşti, pe post de adjunct al şefului IGPR. Comisarul Tiberiu Ivancea a plecat de la şefia Serviciului de Cercetări penale din cadrul IPJ Sibiu, la şefia DGIPI Sibiu (cunoscut mai demult şi ca ,,doi şi un sfert”), dar acum s-a întors în Inspectoratul de Poliţie Sibiu.
Defapt, comisia de examinare a validat lucrarea singurului candidat înscris la examenul pentru postul de conducere al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Sibiu. Contracandidatul său, comisarul şef Crişan Lăzureanu, directorul Centrului Chinologic Sibiu, a decis să nu mai participe la concurs.

Şef la 36 de ani

Noul şef al Insepctoratului de Poliţie are 36 de ani, este căsătorit şi are doi copii. Născut la Codlea în Braşov, Ivancea a absolvit Academia de Poliţie în 1997, apoi specializarea Ştiinţe penale – Criminalistică la Facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti, dar şi master în specializarea „Managementul Integrării Europene şi al Administraţiei Publice” la ULBS. Din 1997 lucrează la Cercetări Penale la Poliţia Sibiu, ajuns în 2007 la comanda serviciului. Ultimii ani i-au adus diferite funcţii de conducere în structurile DGIPI.

Călin Blaga