Acasă Blog Pagina 704

Un val de căldură ajunge în România. Vom avea temperaturi de 40 de grade

O masă de aer fierbinte din nordul Africii ajunge pe teritoriul României, iar temperaturile vor fi extrem de crescute.

Vârful de caniculă va fi marți, atunci când ne putem aștepta la temperaturi de 40 grade. După ce va trece această masă de aer, spre finalul săptămânii, ne putem aștepta furtuni și vijelii.

„Începând de marți, sunt așteptate temperaturi de 40 de grade în sudul Olteniei și Munteniei.

Să ne reamintim că recordul lunii iulie a fost de 44,3 grade, în 2007, tot în această perioadă a lunii.

Din măsurătorile noastre, este posibil ca săptămâna viitoare să aducă temperaturile cele mai ridicate din aceasta vară”, a afirmat, la Digi24, meteorologul Florinela Georgescu.

Meterologul ANM a explicat că este vorba despre o masă de aer fierbinte dinspre nordul Africii, care va aduce temperaturi extrem de ridicate, pe o zonă extinsă din Europa.

„Noi ne aflăm deocamdată la marginea nord-estică a acestui val de căldură, dar îi vom simți din plin efectele.

Aceasta înseamnă că, sigur, temperaturile cele mai ridicate sunt de așteptat în sudul Italiei și în Peninsula Balcanică, în Grecia cu precădere, dar pe de altă parte, și la noi, în special în Oltenia, Muntenia, partea de sud a Banatului, în zilele viitoare”, a spus Florinela Georgescu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O bijuterie de familie

La un pas de Suceava s-a păstrat peste vremi în forma sa originală biserica unei mânăstiri, singura de maici, ridicată de Domnul Ştefan acum mai bine de jumătate de mileniu: Pătrăuți.

„Io Ştefan Voievod, Domn al Ţării Moldovei, fiul lui Bogdan Voievod, am început să zidească această casă în numele Sfintei Cruci în anul 6995 (1487), luna Iunie, ziua 13”– scrie pe pisania de deasupra uşii de la intrare, pecetluită cu pecetea marelui voievod. Peste această emblemă a ortodoxiei, perfect proporţionată şi aşezată în armonie la fel de perfectă cu natura ce o înconjoară, au trecut peste veacuri păgânii: devastatoarea invazie a tătarilor de la 1646, care lasă biserica fără acoperiş, pradă intemperiilor pentru mai bine de jumătate de veac, refăcut abia la 1711, dar şi ura Imperiului Habsburgic faţă de ortodoxie, care, punând gheara pe Bucovina la 1775, desfiinţează cea mai mare parte a mânăstirilor şi schiturilor din întreg ţinutul.

Pătrăuţi rămâne biserică parohială până în 2021, când, un progrm de reînfiinţare a mânăstirilor din Bucovina închise de Imperiul Habsburgic, îi redă demnitatea de mânăstire. Singurul fragment din pictura exterioară a bisericii, recuperat cu migală de sub tencuială, cel mai vechi original de pictură exterioară din Moldova, este pe faţada de la intrare, şi nu întâmplător, Judecata de Apoi.

Pictura interioară a bisericii e o Sfântă Evanghelie într-o desfăşurare de culori domoale, armonice, cu dominanta de ocru-auriu, cunoscut şi drept „galben de Pătrăuţi”. Impresionante sunt Cavalcada Sfintei Cruci, unicat în pictura murală bisericească, tabloul votiv al Voievodului Stefan cel Mare, fiind şi testamentul său la vremea ctitoririi mânăstirii de la Pătrăuţi şi Pogorârea la iad a Mântuitorului la Înviere. Veți vedea imediat de ce.

Deasupra uşii de la intrare, în interior, se află un detaşament de sfinţi militari călări – Sfântul Gheorghe, Sfântul Dimitrie,  Sfântul Mercurie şi toţi ceilalţi – care-i urmează Împăratului Constantin cel Mare, călăuzit de Arhanghelul Mihail arătând spre Sfânta Cruce apărută pe cer, semnul cu care va învinge. Voievodul Ştefan cel Mare cheamă astfel armata cerească în sprijinul armatei sale pământeşti cu care s-a avântat întru apărarea dreptei credinţe în faţa islamului expansionist. Faţă în faţă, deasupra intrării în naos, stă Maica Domnului cu Pruncul, „uşa” prin care Hristos s-a întrupat!

În naos, imediat pe dreapta se află tabloul votiv al Voievodului Ştefan cel Mare, pictat între 1496-99, care închină ctitoria sa de la Pătrăuţi Mântuitorului Iisus Hristos, prin mijlocirea Sfântului Împărat Constantin cel Mare, la care avea mare evlavie. Înveşmântat în ocrul-auriu al straielor domneşti, este secondat de fiul său Bogdan al III-lea, transmițând astfel poporului cine va fi urmaşul său la tronul Moldovei. În ziua solstiţiului de vară, puţin după ora 6 dimineaţa soarele pătrunde prin ogiva de deasupra mesei Sfântului Altar, luminând baza tabloului votiv şi o oră mai târziu se formează pe podeaua bisericii o potecă de lumină care leagă acest tablou cu masa Altarului!

Pe peretele opus vezi Pogorârea la iad a Mântuitorului. Hristos îl prinde pe Adam de încheietura mâinii cu dreapta Sa, iar în stânga ţine zapisul, şters, al păcatului strămoşesc. În apropierea solstiţiului de vară, lumina care pătrunde prin ogiva dinspre sud a turlei de deasupra naosului cade la ora 11 dimineaţa pe chipul lui Adam înălţat spre Mântuitorul său, trei minute mai târziu pe încheietura mâinii sale ţinută strâns de mâna lui Hristos şi opt minute mai târziu pe zapisul şters prin Sfânta Înviere!!!

Și uite aşa treci prin Sfânta Evanghelie, împreună cu „Soarele Dreptăţii”, Hristos Domnul.

„Prezenţa simbolică a soarelui la Pătrăuţi” este obiectul unui studiu complex, efectuat timp de 16 ani de preotul slujitor în această biserică, Gabriel Dinu Herea. A lucrat cu fotografi profesionişti, cu experţi în astronomie, arhitectură, istoria artelor și topografi. Pătrăuţi este azi în patrimoniul UNESCO.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Pr. Constantin Necula. Dor de Sfântul Ilie

Duminica aceasta, a 6-a după Rusalii, amintește de vindecarea paraliticului din Capernaum (Matei 9.1-8), dar și de prăznuirea Sfântului Ilie Tesviteanul, căruia memoria Bisericii îi dedică lectura din Luca 4. 22-30.

M-am tot gândit însă câtă nevoie avem azi de glasul curajos al Sfântului Ilie, de modul lui de a pedepsi cu mărturia și gestul idolatria poporului și a conducătorilor. El știe că este alesul. Că are o misiune pe care nu o poate delega niciunui alt contemporan al său. Că nu este singur, ci înconjurat de puterea nevăzută a lui Dumnezeu. Pe care tot el îl simte, adiere peste spice și apoi suflare caldă peste spatele său tresărind de teama vederii lui Dumnezeu. Știa că nu poate rămâne în viață cel care Îl vede pe Dumnezeu și se temea de o plecare care-l rupea de misiunea sa. O misiune pe care o simte dar și greutate deopotrivă. Bucurie și întristare. Pentru că Ilie profetul nu e un chip zâmbind al Vechiului Testament.

Am fost martori toți în ultima vreme la dărâmări de sensuri duhovnicești, la răniri ale sensului real al vieților noastre comunitare. O Românie rănită. Dezamăgită. Dar nu nevinovată pentru aceasta. O Românie pe scena căreia copiii își înjură rădăcinile și își curmă cumințenia. Grăbindu-se spre gustul de iad al necumpătării sociale. O Românie în care părinții au ajuns să fie mai atenți la note conjuncturale și alunecarea copiilor în pântecele calculatorului național decât la nevoia vie de a fi copii ai unor părinți vii. Și în care școala pentru a putea vindeca marasmul de vocalize al prostiei ridicate la rang de artă are nevoie de mult mai mult decât de bani, profesori ori reforme.

De aceea cred că mi-e dor de Sf. Ilie. De spiritul său lucid și căutător de soluții coerente, echilibrate. Care ridică din moarte pe copilul văduvei din Sarepta Sidonului, dar își crește și ucenicul care va purta nu doar mantaua sa, ci și duhul său mai departe în istoria frământată a unui popor teribil de frământat.

Mi-e dor de vocea sa liberă. Care poate spune regelui și mai ales consoartei sale, Izabela, că idolatria lor e aducătoare de moarte. Care ironizează preoții zeilor și altarele lor nu doar turnând apă – semnul nevoii de Botez care va marca curăția jertfirii Liturghiei creștine -, ci chemând focul Duhului Sfânt într-un soi de Rusalii înainte de Rusalii. Dovedind prețuirea pe care o are dinaintea lui Dumnezeu inima smerită, dar bravă, curajoasă, fără colmatări idolatre.

Plecarea sa la cer, purtat de un car de foc, devine până astăzi imaginea Înălțării Celui Care alege să se boteze în Iordan de la Ioan – chip profetic al misiunii lui Ilie -, între colina de pe care s-a înălțat Ilie și pasul prin Iordan prin care a trecut poporul – fără Moise – în Țara Făgăduinței. Icoană reluată în chip tainic în minunea Schimbării la Față. Unde Iisus Hristos stă între Moise și Ilie semn al nevoii de duh profetic, pentru ca un neam și Biserica să nu piară.

La vremea idolatră de acum, priviți cu nădejde la icoana lui Ilie. Omul care nu trădează cerul de dragul pământului!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

RAPORTOR LOCAL. Pe hârtie și în strategii, Sibiul arată cum nu se poate mai bine

Municipalitatea sibiană va duce turismul local la un alt nivel în următorul deceniu, mult superior celui existent. Așa promite Primăria Sibiu. Și spune că Sibiul își pregătește viitorul în turism. Mai exact, lucrează la o strategie de marketing și dezvoltare a destinației pentru următorii 10 ani.

„În ultimii 20 de ani Sibiul și-a consolidat poziția ca oraș turistic, însă ne dorim mai mult: să dezvoltăm acest domeniu într-un mod sustenabil, coerent și adaptat vremurilor. De aceea, am făcut un pas esențial și am inițiat elaborarea Strategiei de Dezvoltare și Promovare pentru următorii 10 ani. Foarte important, în aceste demersuri vom implica comunitatea, mai ales pe cei care activează în domeniu, pentru că ne dorim ca direcția în care ne vom îndrepta să fie una agreată și asumată. Este un moment determinant în evoluția municipiului Sibiu ca destinație matură și competitivă la nivel național și internațional”, susține Astrid Fodor, primarul Sibiului.

Strategia va contura direcțiile de dezvoltare turistică a orașului și modurile în care Sibiul își poate consolida brandul și să diversifice experiențele oferite vizitatorilor, dar și să extindă sezonul turistic la întregul an și să atragă investiții noi în domeniu. Pe hârtie este frumoasă și de necontestat viziunea celor care conduc Sibiul.

Dar după 2000, când s-a inventat moda strategiilor de dezvoltare în administrația românească, ce-i drept cu puțin ajutor de la Uniunea Europeană, mai toate aceste strategii au dat chix, se lasă încă așteptate, pur și simplu nu mai au ce face cu acestea și nu le urmărește nimeni obiectivele. Cu lobby de la UE, bag seama, ca să putem afla ce nevoi avem, pentru ca în final să accesăm fonduri europene, din banii Europei. Cum s-ar spune: clasica birocrație post-decembristă a devenit lobby european, un cuvânt la modă învățat de la Guvern și până la ultimul funcționar public din cea mai mică comună.

Strategiile făcute au fost o maculatură excelentă, praf în ochii concetățenilor, iar după ce au fost anunțate, mai nimeni nu le-a urmărit cum sunt puse în practică, ce avantaje majore au adus în viața sibianului de rând și cât de mult s-a schimbat în bine infrastructura și imaginea comunităților. De la Revoluție încoace, în municipiul Sibiu și județul Sibiu s-au realizat strategii peste strategii, cu orizonturi de timp de 10, 20 și 30 de ani. De fiecare dată au fost anunțate cu mare fast, vezi doamne ce viziune imbatabilă și de viitor au cei care au condus Primăria Sibiu, Consiliul Județean, instituțiile publice, orașele și comunele din județ.

În plus, au costat o grămadă de bani din bugetul local și al județului și chiar din sumele venite de la Guvern. Au fost realizate de mari companii de consultanță europeană, pentru că bineînțeles firmele românești și sibiene nu stăpâneau cu exactitate ce înseamnă lobby-ul. Bani aruncați pe fereastră în condițiile în care s-ar fi putut realiza lucrări importante la școli, drumuri și spitale. Poate nu a fost rău că s-au făcut aceste strategii în ton cu trendul european, însă nimeni nu a mai urmărit implementarea lor.

Primarii, președinții și șefii de instituții au venit și au plecat, astfel că mai nimeni nu a putut aplica aceste strategii cu un orizont de timp atât de mare. Chiar și cei mai longevivi în demnitățile publice din județ nu au avut un mandat atât de lung încât să urmărească o strategie pe 20 de ani. Iar cei care au venit la conducere după cei care nu au mai fost votați de sibieni nu și-au mai bătut capul cu strategiile făcute anterior, ca nu cumva să fie eclipsați și presați de obiectivele stabilite de alții în acele strategii. Ba mai mult, unii s-au crezut și mai deștepți și au început să-și facă alte strategii, tot de dezvoltare, tot în tonul cu evoluția lucrurilor în Uniunea Europeană din perspectiva calității vieții și a democratizării și mai accentuate a județului și țării.

De altfel, nici la Primăria Sibiu, nici la Consiliul Județean și nici în primăriile de orașe și comune nu a stat nimeni să inventarieze și să calculeze cât au costat aceste strategii (ca suma totală), ce beneficii concrete au adus și de ce trebuie făcute în continuare. Oricum, termenele trecute în aceste strategii nu s-au respectat niciodată, iar sumele trecute au fost mult mai mari.

Vor exista și părți bune ale acestor strategii, însă până acum nu s-au făcut vizibile și de necontestat în administrația sibiană. O să vedem cum va fi creionat turismul municipiului Sibiu peste 10 ani, însă cine din actuala conducere a municipalității va mai putea inventaria această strategie peste un deceniu? Până atunci, sperăm ca noua strategie în turism să nu coste prea mult și, dacă se poate, să aibă și ceva efectele din cele scontate.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cea mai rafinată țeapă face ravagii în România. Un realizator TV a fost sunat de infractori

Infractorii cibernetici sunt inventivi și, mai nou, se dau drept polițiști care ar fi descoperit o fraudă bancară pe numele unei potențiale victime.

Printre cei vizați e și realizatorul TVR Ștefan Onică. A fost sunat de o persoană cu accent moldovenesc care pretindea că e de la o secție de poliție din Capitală și care i-a spus o poveste credibilă la prima vedere.

„Să știți că cineva a încercat să ia un credit de 50.000 de lei pe numele dumneavoastră și e o persoană căutată internațional și dacă vreți puteți să o găsiți pe site-ul Poliției.

A început să mă întrebe dacă am dat datele mele cuiva și cui i-am dat, dacă am fost la bancă în ultimul timp.

După care mi-a spus „da, e clar, deschid acum dosar penal, o să vă dau numărul meu și numărul de insignă”, a povestit Șefan Onică pentru Știrile TVR.

Ștefan i-a cerut să se întâlnească la secție iar acolo, surpriză, l-a găsit pe adevăratul polițist, a cărui identitate fusese furată.

De la el a aflat că încă o persoană din Cluj fusese sunată de același fals polițist. Infractorii au continuat să-l sune pe jurnalist, dar acesta nu a mai răspuns.

Nu toate victimele sunt la fel de prudente și rămân fără sute sau mii de euro. Acum se discută despre o soluție de alertare a populației.

„Un mesaj Ro-Alert sau un sistem similar care să te facă atent, să facă atenți toți deținătorii de telefoane. Ar fi o idee foarte bună.

Să primim și acele tipologii majore de fraudă care afectează foarte mulți români și riscă să le golească buzunarele.

Am avut un caz, a fost jefuită de 60.000 de mii de lei, dar din ce am auzit s-a mers la sume de zeci de mii sau sute de mii de euro”, spune Alin Iacob, președintele Asociației Utilizatorilor Români de Servicii Financiare

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ministrul de Externe: Trebuie să facem trecerea de la a ajuta Ucraina să reziste la a ajuta Ucraina sa câștige

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a vorbit într-un interviu la Antena 3 CNN, sâmbătă seara despre războiul din Ucraina, despre care a afirmat că trebuie ajutată ca să câştige în faţa Rusiei.

Oana Ţoiu a precizat că România nu va trimite trupe pe frontul ucrainean, ci că va oferi sprijin umanitar.

Ministrul de Externe a mai spus că România lucrează la componenta legată de reconstrucția Ucrainei. „Ne-au fost promise 9 miliarde de euro pentru reconstrucţie”, a menţionat ministrul Afacerilor Externe.

„Trebuie să facem trecerea de la a ajuta Ucraina să reziste la a ajuta Ucraina sa câştige. Şi ăsta este un pas foarte important.

Diferenţa între aceste cuvinte este foarte importantă. Şi cred că trebuie să înţelegem în România mai clar că rezistenţa pe care o asigură acum Ucraina, oamenii pe care îi are pe front, sacrificiile pe care le face societatea ucraineană în acest moment, sunt parte din elementele care diminuează şi riscurile asupra României.

Trebuie să fie foarte clar pentru noi că în momentul în care le-am donat sistemul de apărare antiaeriană Patriot, nu doar că a fost parte din componenta care a salvat vieţi omeneşti, inclusiv ale românilor din Cernăuţi, de exemplu, şi ale ucrainenilor, dar nici nu a vulnerabilizat apărarea României.

Deci noi suntem nu doar la fel de puternici ca înainte, dar şi mai bine apăraţi atâta timp cât există resurse pentru a opri şi întoarce din drum atacul Rusiei”, a afirmat ministrul Oana Ţoiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Transportatorii de persoane și mărfuri amendați cu 65.000 de lei pe șoselele din județul Sibiu

În perioada 16 – 18 iulie, polițiștii rutieri din județul Sibiu, cu sprijinul celor din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, a reprezentanților ISCTR și R.A.R., au acționat pe drumurile publice din județ, în vederea verificării legalității transportului rutier de marfă și persoane.

Scopul acțiunii a fost reducerea victimizării din accidente rutiere prin combaterea nerespectării normelor privind circulația pe drumurile publice a acestor categorii de autovehicule.

Acțiunile desfășurate de peste 100 de polițiști au vizat respectarea timpilor de odihnă și conducere, precum și a capacității maxime de încărcare, legalitatea transportului, existența documentelor obligatorii, starea tehnică a vehiculelor și testarea alcoolscopică a conducătorilor auto.

În urma activităților desfășurate, au fost controlate peste 320 de autovehicule de transport marfă și persoane, fiind aplicate 250 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 65.000 de lei.

De asemenea, a fost constatată o infracțiune la regimul rutier, iar în cazul a trei șoferi polițiștii au aplicat și măsura complementară de suspendare a dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice.

Totodată, în cadrul acțiunii au fost retrase 18 certificate de înmatriculare, fiind dispuse două imobilizări și o suspendare a dreptului de a utiliza autoutilitara pe o perioadă de 6 luni.

Vă reamintim că astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, scopul principal fiind creșterea gradului de siguranță rutieră și combaterea activităților de transport ilicit”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Bărbat din Axente Sever, dat dispărut de familie. Nicolae Tufă nu s-a mai întors acasă/UPDATE: Bărbatul s-a întors acasă

UPDATE: „La data de 19 iulie, polițiștii sibieni au fost anunțați despre faptul că bărbatul a revenit la domiciliu și nu a fost victima niciunei infracțiuni, pe perioada plecării”, a anunțat purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu, Isabela Brad.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută un bărbat în vârstă de 46 de ani, care a plecat de acasă, din Axente Sever, fără a mai reveni.

Sâmbătă dimineața, în jurul orei 10:16, un bărbat a sesizat polițiștii sibieni cu privire la faptul că tatăl său, TUFĂ NICOLAE, în vârstă de 46 de ani, a plecat în data de 18 iulie de la domiciliu, din localitatea Axente Sever, fără a mai reveni.

Semnalmente : înălțime 172 cm, păr brunet scurt, ochi căprui.

La momentul plecării, bărbatul purta pantaloni negri, tricou verde reflectorizant și adidași negri.

Semne particulare: o cicatrice pe frunte, barbă scurtă.

Dacă puteți oferi informaţii despre această persoană sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ/FOTO: Minoră de 13 ani dispărută din Șelimbăr

Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 13 ani, care a plecat de acasă, din Șelimbăr, fără a mai reveni.

Vineri seara, în jurul orei 23:13, o femeie a sesizat polițiștii sibieni despre faptul că minora STOICA NARCISA – CRISTINA, în vârstă de 13 ani, a plecat la aceeași data, în jurul orei 18:54, de la domiciliu, din localitatea Șelimbăr, fără a mai reveni.

Semnalmente: înălțime 150 cm, păr brunet lung, ochi căprui.

La momentul plecării, minora purta un hanorac roșu, pantaloni albi, pantofi sport, roz cu alb.

Nu se cunosc eventuale semne particulare pe care minora le-ar putea avea.

Dacă puteți oferi informaţii despre această persoană sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un fost ministru al Educației face praf reforma anunțată în învățământ: Sabotarea accesului la cultură și prin reducerea calității actului educațional

Fostul ministru al Educației, Mircea Miclea, crede că reforma din învățământ anunțată recent va avea un impact negativ.

Creșterea normei didactice și a numărului de elevi în clasă sau reducerea burselor pentru elevi și studenți – anunțate de Guvernul Bolojan pentru reducerea deficitului bugetar – sunt măsuri „total greșite”, cu impact „extrem de negativ” asupra sistemului de educație și „împotriva oricăror date științifice”, spune Mircea Miclea.

Mircea Miclea a spus, într-un interviu pentru Edupedu.ro, că, „în loc să fie o politică făcută pe bază de dovezi, este exact invers: s-a făcut o politică și apoi s-au decupat niște dovezi care să susțină o politică greșită”.

„Cred că măsurile pe care guvernul Bolojan le-a luat în ce privește educația sunt greșite. Faptul că a crescut norma didactică va face profesia de profesor și mai puțin atractivă decât este ea în momentul de față.

Avem doar mai puțin de 10% dintre profesori cu vârsta sub 30 de ani în învățământ. O să fie și mai puțini și în curând nu vom mai avea profesori.

Și acest lucru în primul rând pentru că profesia va fi tot mai puțin atractivă, mai ales în zonele din care vine analfabetismul funcțional, în primul rând din zonele rurale.

Cât de atractivă poate să fie profesia de profesor pentru cineva care trebuie să meargă la 2 sau 3 școli acum, ca să aibă o normă întreagă? Va fi complet neatractivă și asta va avea ca impact o reducere a calității actului de predare”, a declarant Miclea.

Mircea Miclea crede că „o mare greșeală” este și reducerea burselor pentru elevi și studenți, care puteau fi convertite în vouchere pentru cărți și rechizite școlare.

„În condițiile în care această politică va continua, și probabil că va continua, atunci impactul asupra sistemului de educație va fi extrem de negativ.

Pentru a satisface niște criterii contabile sacrificăm viitorul educației copiilor noștri. Ceea ce este o greșeală majoră. De neiertat, aș spune.

Măsurile nu fac decât să saboteze educația, uitând tot ceea ce s-a spus în campania electorală atât în decembrie, cât și în mai: și anume că e nevoie să creștem nivelul de educație și de acces la cultură al electoratului, dacă dorim o democrație mai solidă.

Ori ceea ce se întâmplă acum este sabotarea propriii democrație în această țară, prin sabotarea accesului la cultură și prin reducerea calității actului educațional”, a mai spus Miclea pentru Edupedu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Dezastrul e garantat: Salina Praid NU mai poate fi salvată

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a oferit în cursul zilei de sâmbătă un verdict dur: Salina Praid nu mai poate fi salvată.

Salina Praid se află într-un stadiu ireversibil de degradare și că prăbușirea tavanului este doar o chestiune de timp. Chiar când aceasta se afla în vizită în zonă alături de ministrul Economiei, o porțiune din plafon s-a surpat sub ochii oficialilor.

Diana Buzoianu acuză autoritățile statului că au pasat responsabilitatea de la una la alta, până când „s-a ajuns la castori”.

„Din toate discuțiile pe care le-am avut cu experții, mai degrabă NU este o întrebare de dacă se va prăbuși tavanul, ci când și cât de rapid”, a declarat ministrul Mediului, la Prima TV.

Buzoianu a acuzat instituții ale statului – Apele Române, Salrom, Conversmin și ANRM – că „au aşteptat să se întâmple dezastrul” și au pasat responsabilitatea de la una la alta, ”până când s-a ajuns la castori, care nu au putut să zică nu e vina noastră”.

„Exact în ziua în care am mers acolo s-a prăbușit o parte din tavan. Este foarte clar că acolo nu mai poate fi salvată, mina respectivă să poate fi folosită. Acolo au fost multe instituții care au așteptat să se întâmple dezastrul. Am văzut declarațiile cu castorii.

Vă dați seama ce lipsit de realitate este un astfel de răspuns. Ce au făcut castorii? Cumva s-a pasat vina până s-a ajuns la castori„, a spus Diana Buzoianu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

CSU Sibiu se reconstruiește din temelii pentru un nou RESTART în baschetul autohton

CSU Sibiu se pregătește de noul sezon în Liga Națională de Baschet Masculin, în condițiile în care se anunță unul al restart-ului sau al marilor schimbări la team-ul sibian. Într-adevăr, echipa a traversat un sezon aproape dezastruos în ediția trecută de campionat, când a evitat retrogradarea cu câteva etape înainte de finalul sezonului, dar acum este momentul unei noi strategii, a unor noi obiective de performanță, dar și pentru o nouă abordare care să atragă suporterii și sponsorii din nou în Sala Transilvania.

Cu o conducere administrativă aproape nouă, cu un antrenor principal nou, cu carte de vizită și cu o echipă în plin proces de transformare, suporterii sibieni speră la un obiectiv realist în noul sezon: faza play-off, adică primele 8 echipe. „Indiferent de situația echipei, clubul are întotdeauna ca obiectiv play-off-ul”, susține Alexandru Hanea, conducătorul lui CSU Sibiu. Un obiectiv mediu și realizabil, având în vedere lotul de jucători existent, chiar dacă la nivelul echipei plecările și venirile au curs pe bandă rulantă.  

Echipa sibiană a învins în seria cu Steaua București, CSU Sibiu terminând sezonul competițional 2024/2025 pe poziția a 11-a în Liga Națională de Baschet Masculin. Atunci, au evoluat pentru sibieni Matteo Colak, Ahmad Rand, Anastasios Zetos,  FilipAdamovic, Mo Pratt. Rezerve au fost Drăgan, Vulc, Deac, Otgon și Popa. De atunci, echipa s-a schimbat aproape în totalitate.

Andu Hanea, directorul CSU Sibiu, afirmă că situația financiară a clubului este în curs de remediere, având în vedere datoriile istorice preluate de la vechea conducere a clubului. „Situația financiară nu este chiar Ok, deoarece am preluat datorii mari. Dacă nu am fi avut aceste datorii și cu eforturile depuse până acum de la preluarea conducerii, am fi putut spune că lucrurile sunt în ordine financiar. Vom remedia situația”, spune directorul clubului.       

Antrenor cu carte de vizită… în NBA. Dan Fleșeriu revine acasă

CSU Sibiu l-a adus pe Geert Hammink în funcția de antrenor principal, începând cu sezonul 2025/2026. Tehnicianul olandez aduce cu sine o vastă experiență acumulată în baschetul european. În sezonul precedent, Hammink a condus Windrose Giants Antwerp, una dintre cele mai puternice formații din campionatul belgian. Anterior, a antrenat în Bundesliga (Germania) la Fraport Skyliners și în Țările de Jos, la ZZ Leiden — club cu care a cucerit două titluri naționale și a fost desemnat de două ori „Antrenorul Anului”. Cu ZZ Leiden, Geert Hammink a obținut rezultate notabile și în competiția europeană FIBA Europe Cup.

Înainte de cariera de antrenor, Hammink a avut o carieră profesională impresionantă ca jucător. A evoluat în NBA pentru Orlando Magic și Golden State Warriors, dar și în campionate importante din Europa, precum cele din Grecia, Italia și Spania. A fost coleg de echipă cu Shaquille O’Neal la Louisiana State University și a fost selectat în primul tur al draftului NBA.

„Suntem încântați să îl avem în familia CSU Sibiu și avem încredere că experiența, echilibrul și abordarea sa profesională vor reprezenta un plus important pentru echipă și întregul club”, a fost mesajul conducerii clubului către suporterii sibieni. În aceste zile a fost stabilit și staff-ul tehnic. Alejandro Aliaga s-a alăturat în calitate de antrenor secund, iar Andrei Șerban vine ca Strength & Conditioning Coach. Din echipa tehnică nu mai face parte Cătălin Vulc.

Dat ca aproape sigur ca antrenor principal în viitorul sezon, Tomas Rinkevicius s-a înțeles cu CSU pentru rezilierea contractului în 22 iunie. „Colaborarea noastră cu Tomas a ajuns la final și dorim să-i mulțumim pentru tot ce a făcut pentru club în acești ani, pentru implicarea constantă și pentru momentele frumoase trăite împreună. Tomas a venit la club în 2021, la secția de juniori, iar din 2022 a preluat echipa de seniori, contribuind la parcursul acesteia timp de mai multe sezoane. Îi dorim mult succes în următoarele proiecte și sperăm să ne revedem cu bine!”, au transmis responsabilii clubului la acel moment.

Cătălin Vulc a plecat de la echipă pentru a face parte din staff-ul tehnic condus de Miodrag Perisici ce pregătește acum Naționala Libanului, la FIBA Asia Cup, competiție ce va avea loc în luna august, în calitate de antrenor secund. Înțelegerea sa va expira în luna august, urmând să revină, dacă este cazul, în cadrul clubului sibian, unde este angajat.

Dan Fleșeriu se întoarce în cadrul clubului CSU Sibiu, de această dată într-un rol nou – cel de director tehnic, după ce și-a rezolvat problemele financiare avute cu vechea conducere a clubului și a dat uitării scandalul. „Revin emoționat în familia baschetului sibian. Este spațiul în care s-a format omul de sport, Dan Fleșeriu, prin victorii și înfrângeri, prin greșeli și decizii bune, prin abordări individuale și spirit de echipă. Preiau un rol nou, dar important, în familia baschetului sibian. 

Ca director tehnic la CSU Sibiu, îmi doresc să construim un proiect sustenabil, care să asigure performanță pe termen lung, prin dezvoltarea propriei identități sportive. Un pilon esențial al acestei strategii va fi formarea și promovarea jucătorilor crescuți în cadrul academiei clubului, precum și din comunitatea sibiană, care să fie pregătiți să facă pasul către prima echipă. Mă alătur, astfel, cu toată dedicarea, unui proiect pe termen lung, ce presupune – în linii mari – dezvoltarea acestei academii performante, care să faciliteze tranziția juniorilor către înalta performanță. E necesar să folosim inteligent resursele orașului, să construim credibilitate și să facilităm performanța sportivă și educațională.

Rolul meu va fi să asigur legătura între direcția tehnică a clubului și obiectivele sportive pe termen mediu și lung, astfel încât CSU Sibiu să redevină nu doar un reper în Liga Națională, ci și un model de club formator la nivel național. Avem nevoie de încrederea voastră, de susținerea voastră, de feedback-ul vostru pentru a reveni acolo unde ne este locul. Ne așteaptă multă muncă, deloc ușoară, pentru a reveni acolo unde ne este locul – la vârf”, afirmă Dan Fleșeriu, unul dintre cei mai longevivi antrenori ai lui CSU Sibiu.

Echipă aproape nouă, dar cu rădăcini solide

CSU Sibiu a anunțat, în acest zile, transferul lui MJ Randolph, fundaș american în vârstă de 25 de ani, venit de la BK Ventspils (Letonia). Randolph vine cu cifre bune din sezonul trecut: 16 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive pe meci, într-un campionat puternic, cum este cel leton-eston. Înainte de Ventspils, a jucat în Austria, la St. Pölten, unde a fost unul dintre cei mai buni marcatori din ligă. A crescut în Florida și a evoluat în NCAA, la Florida A&M, unde a fost desemnat jucătorul anului în conferința SWAC, în 2022. După colegiu, a luat drumul Europei și s-a impus rapid prin jocul său agresiv și versatil.

O veste bună este că bosniacul Filip Adamovic va continua să conducă jocul echipei și în sezonul viitor. Cu experiența, inteligența în teren și spiritul de lider pe care l-a demonstrat, Filip rămâne o piesă esențială în angrenajul echipei sibiene. Erik Sledinschi, jucător crescut în spiritul CSU, își continuă parcursul său în culorile preferate: „CSU este familia mea, mă bucur să cresc în continuare aici, alături de echipă și de cei mai frumoși suporteri. Hai CSU!”. Anastasios Zetos a rămas și el la echipă, alături de Elias Drăgan: „Rămân unde mă simt ca acasă”.

În schimb, au plecat o parte dintre jucătorii din sezonul trecut, între care Jalon Pipkins, Ahmad Rand și Matteo Colak. Responsabilii clubului le-au mulțumit și le-au urat succes. Pe lângă acestea, clubul sibian se gândește și la viitor.

Jucător de perspectivă (2,01 m), David Fîntînă se alătură echipei sibiene începând cu sezonul următor.

Vine de la U-BT Cluj, unde în sezonul trecut (2024/2025) a înregistrat 14 apariții în Liga Națională.

Eduard Roschnafsky, Jjucător de 2.09 m, Eduard (22 ani) vine după un sezon în care a adunat 22 de apariții în Liga Națională, în tricoul Rapidului.

Andreas Blidaru, fundaș, a jucat în sezonul trecut la CS Vâlcea 1924, echipă cu care a câștigat medalia de bronz în Liga Națională. Andreas va evolua în galben-albastru în sezonul următor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.