Acasă Blog Pagina 710

FOTO/VIDEO: Atac oribil al rușilor asupra unei piețe și centru comercial din regiunea Donețk

Cel puțin două persoane au murit și alte 27 au fost rănite după un atac aerian lansat de Rusia asupra unui centru comercial și a unei piețe din orașul Dobropillia, în regiunea Donețk, a anunțat miercuri seară guvernatorul regional.

Vadim Filașkin, guvernatorul regiunii Donețk din estul țării, a afirmat că o bombă de 500 de kilograme (1.100 de livre) a fost lansată la ora 17:20, când cumpărătorii erau afară.

Acesta a transmis pe Telegram că lovitura a avut loc miercuri seară și a afectat grav un centru comercial și o piață aglomerată.

În total, peste 50 de magazine, 300 de apartamente și opt autoturisme au fost avariate în atac.

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a condamnat atacul, descriindu-l drept „încă o manifestare a terorii rusești” asupra populației civile.

Dobropillia se află la nord-vest de Pokrovsk, un punct central al avansului lent al forțelor ruse către vestul Ucrainei, prin regiunea Donețk, care durează de luni de zile.

Un atac cu rachete, proiectile și drone asupra Dobropillia, în martie, a ucis 11 persoane, dintre care cinci copii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Luptătorii lui Horațiu Potra, în arest preventiv și arest la domiciliu

ÎCCJ a dispus, miercuri, prelungirea cu 30 de zile a mandatelor de arestare preventivă pe numele a trei luptători din gruparea lui Horaţiu Potra.

Este vorba de Ioan Lup, Andrei Florin Lup şi Manfred Ioan Hauptman.

De asemenea, judecătorii au prelungit cu 30 de zile arestul la domiciliu pentru alţi 11 mercenari.

La sfârşitul lunii februarie, anchetatorii au efectuat percheziţii în judeţele Sibiu, Mureş, Timiş, Ilfov şi Cluj, într-un dosar legat de finanţarea campaniei electorale a lui Călin Georgescu, constituirea unei organizaţii cu caracter fascist, rasist ori xenofob, precum şi promovarea cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid.

În locuinţele folosite de Potra şi apropiaţii acestuia au fost găsite 10 grenade defensive, 19 grenade ofensive, un lansator de grenadă, 15 pistoale, 6 pistoale mitralieră, o puşcă mitralieră, sute de cartuşe, materiale explozive.

De asemenea, într-un seif ascuns sub podeaua casei, au fost găsite teancuri cu bani şi lingouri de aur.

Procurorii susţin că Horaţiu Potra şi grupul lui de luptători urmăreau să se infiltreze în protestele organizate imediat după anularea alegerilor prezidenţiale, pentru a crea haos.

Planul de acţiune ar fi fost pus la punct de Călin Georgescu şi apropiaţii săi în cadrul întâlnirii clandestine care a avut loc la ferma din Ciolpani, imediat după anularea alegerilor prezidenţiale.

Potra şi persoanele care îl însoţeau au fost interceptaţi de autorităţi pe 8 decembrie 2024, în timp ce se îndreptau spre Bucureşti.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

De la volan a ajuns direct în arestul poliției. Ce a făcut un tânăr sibian

Miercuri, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Avrig au reținut un tânăr în vârstă de 25 de ani, din localitatea Săcădate, cercetat penal pentru că a condus, deși avea permisul suspendat.

Polițiștii spun că în 15 iulie, în jurul orei 20, tânărul a condus un autoturism pe strada Principală din localitatea Bradu, iar din cercetările efectuate, polițiștii rutieri au stabilit faptul că tânărul are permisul suspendat.

„Având în vedere cele constatate, în urma probatorului administrat, polițiștii au luat măsura reținerii bărbatului pentru 24 de ore în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Sibiu.

Cercetările sunt continuate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Avrig, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul având dreptul de a conduce suspendat„, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Tiago Gonçalves pleacă de la FC Hermannstadt în Ungaria

FC Hermannstadt și formația maghiară Újpest au ajuns, miercuri, la un acord cu privire la transferul definitiv al fundașului stânga Tiago Gonçalves.

„Pe această cale îi mulțumim lui Tiago pentru prestațiile avute pentru echipa noastră și îi dorim mult succes în noua provocare!

De asemenea, ne bucură și ne motivează interesul pe care formații importante din fotbalul european îl manifestă pentru fotbaliștii noștri.

Transferul lui Tiago în fotbalul maghiar (re)confirmă profesionalismul nostru în materie de scouting și marketing sportiv. Vom continua pe aceeași linie constructivă”, a gtransmis FC Hermannstadt pe pagina oficială de Facebook.

În 2 iulie 2024, FC Hermannstadt anunța transferul lui Tiago Gonçalves un fundaș stânga portughez, în vârstă de 24 de ani.

Acesta fost internațional U19 al Portugaliei și a fost format ca fotbalist la clubul lusitan Belenenses. De asemenea, a mai evoluat până acum pentru echipe ca Genoa U19 (Italia), Valladolid Promesas (Spania), Messina (Italia), Novara(Italia), Pontedera (Italia).

În sezonul 2023-2024, Tiago a bifat 14 prezențe pentru Belenenses în Liga 2 din Portugalia, pentru care a oferit două assisturi.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

RAPORTOR LOCAL. Distracția estivală pe butuci în municipiu

În ultimii 5 ani, municipalitatea a dat un impuls important locurilor de agrement din municipiul Sibiu, tocmai ca sibienii să nu se mai plângă de faptul că nu au unde să-și petreacă timpul liber sau să se relaxeze departe de evenimentele importante și tradiționale ce au loc în Piața Mare, Parcul Sub Arini și în alte zone clasice ale orașului de pe malul Cibinului. Adică zone de agrement noi, care să pună accent mai exact pe timpul liber al sibianul de rând, saturat de festivalurile care adună puhoi de lume, și mai puțin pe turiștii români și străini care vizitează Sibiul în perioada estivală.

Astfel, s-a amenajat Parcul Belvedere din zona Tilișca, s-a creat spațiul de la Lacul lui Binder, pista de bicicletă de pe malul Cibinului, a fost modernizată Baia Populară, au fost aduse îmbunătățiri semnificative la Grădina Zoologică și în zona adiacentă și chiar confortul oferit de noul stadion municipal. În plus, a început proiectul Gușterland, aflat în plină desfășurare, mai ales că au venit și banii europeni. În curând va începe modernizarea a două artere principale ale orașului: Calea Șurii Mici și Calea Șurii Mari. Fondurile au fost investite fie din banii sibienilor, din impozite și taxe, fie din fonduri europene accesate de municipalitatea sibiană, în ambele cazuri sume foarte importante și chiar binevenite.

Lucrurile încep să se miște, în sensul că sibienii încep să se acomodeze cu locurile respective și să și le treacă în agenda estivală, însă cea repetentă pare să fie tot municipalitatea. După ce s-au chinuit să respecte termenele de construcție, să atragă fondurile, se pare că șefii administrației locale din Primăria Sibiu nu găsesc oamenii și strategiile potrivite care să atragă sibienii în valuri către aceste facilități. Culmea, cel mai popular program este unul derulat cu o companie privată și intitulat „Ora de Sport în apă”, pentru care municipalitatea doar achită facturile, în condițiile în care nu a realizat nicio investiție de ordin tehnic.

Am văzut cum stau exact lucrurile cu noile zone de agrement taman în perioada caniculei care s-a abătut asupra Sibiului în zilele trecute. Parcul Belvedere nu atrage nici măcar la jumătate din numărul impresionant de sibieni care au fost prezenți la momentul inaugurării cu fast. Oamenii care merg mai des în parc se plâng că parcul arată cam neîngrijit, pomii încă nu au prins rădăcini sănătoase, ba dimpotrivă, în timp ce facilitățile par să dea chix.

În ceea ce privește Lacul lui Binder, licitațiile pentru amenajarea unui punct de servire au întârziat, astfel că dacă vrei să petreci o zi de week-end cu familia aici, trebuie să te aprovizionezi serios cu câteva sticle de apă și alte cele necesare. Investiția de la Lacul lui Binder nu este nici pe departe pe bucuria sibienilor. Nu se ridică la pretențiile localnicilor, darmite la potențialii turiști externi Sibiului. Și la Baia Populară ai mari dificultăți să poți bea o cafea sau un suc, după o sesiune de înot sau spa, semn că nici aici nu se înghesuie sibienii cu mare entuziasm.

Noroc cu pista de biciclete de pe malul Cibinului, care are parte de mulți clienți, din păcate mulți dintre ei doar în trecere și fără prea multe posibilități. Însă și aici este foarte greu să-și procuri o sticlă de apă, dacă nu o ai la tine. Deci standardul local al municipalității se lasă așteptat, dacă nu chiar înjurat de localnicii. Per total, aceste investiții nu și-au atins pe deplin scopul și nu din cauza sibienilor dornici de distracție și de relaxare, ci din cauza municipalității care abia asigură minimul de confort.

Așteptăm în acest context și mult discutata și proiectata strategie de turism a municipalității din anii care vor veni și să-i vedem pe cei care sub coordonarea Primăriei vor revitaliza zonele periferice de turism ale Sibiului. Acum, cu toate că au primit investiții la cheie, cei care din serviciile primăriei special create pentru aceste zone de agrement dorm în papuci, nu au viziune, nu au proiecte și mai mult, îi enervează pe sibienii care le trec pragul.

Noroc că sibienii încă mai preferă Sibiul, în afara concediilor, deoarece nu au încotro și încă mai au răbdare cu edilii și echipa lor de acoliți, pentru că și în primărie s-a creat o cloacă de oportuniști și favorizați. Vedem vara viitoare ce s-a schimbat în Sibiul estival, dar până atunci tot festivalurile tradiționale și competițiile de top îi atrag mai mult pe sibieni. Poate din cauză că avem o variantă foarte viabilă, ieftină și aproape: stațiunea Ocna Sibiului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Școala 25 din Valea Aurie a fost modernizată. Cum arată după lucrări

Primăria Sibiu a finalizat lucrările de eficientizare energetică la Școala nr. 25 de pe strada Sibiel (cartier Valea Aurie), parcurgând și etapa de recepție a acestora.

Investiția de la Școala nr. 25 a însumat 9,35 milioane de lei, fonduri europene nerambursabile obținute de Primăria Sibiu în cadrul PNRR.

Aceasta a vizat modernizarea energetică a spațiilor grădiniței care funcționează aici, a corpului de școală și a sălii de sport.

Constructorul a realizat următoarele lucrări:

-montarea de panouri solare fotovoltaice și a unui sistem alternativ de încălzire din surse regenerabile

-modernizarea instalației de energie termică și a sistemului de iluminat

montarea de robinete temporizați pentru reducerea risipei

-termoizolarea clădirii și înlocuirea tâmplăriei geamurilor

-modernizarea grupurilor sanitare

-ventilarea sălilor de clasă cu echipamente bazate pe recuperarea de căldură

-înlocuirea pardoselilor din sălile de clasă cu covor PVC, mai ușor de întreținut și de igienizat

-instalarea a 2 stații de încărcare a mașinilor electrice sau hibrid, fiecare cu 2 porturi.

Printr-un alt proiect realizat de Primăria Sibiu cu finanțare din fonduri europene, spațiile școlii, ale grădiniței și sălii de sport au fost dotate cu mobilier, echipamente IT și materiale didactice noi și moderne.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: O minoră le dă mari bătăi de cap polițiștilor sibieni. A dispărut a treia oară de acasă în ultimele două luni/UPDATE: Minora a fost găsită în Mârșa

UPDATE: „Duminică, polițiștii sibieni au identificat minora pe raza localității Mârșa.

Din investigațiile efectuate a rezultat faptul că acesta nu a fost victima niciunei infracțiuni, pe perioada absenței de la domiciliu”, a transmis Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Poliţiştii sibieni caută o minoră în vârstă de 14 de ani, care a plecat de acasă, din Arpașu de Sus, fără a mai reveni.

Marți, o femeie a sesizat polițiștii sibieni cu privire la faptul că fiica sa minoră, în vârstă de 14 ani, LĂUTARU IULIA – RALUCA, a plecat în data de 14 iunie, în jurul orei 20:30, de la domiciliu, din Arpașu de Sus, fără a mai reveni.

Semnalmente: înălțime 160 cm, greutate 65 kg, păr brunet lung, ochi cǎprui.

La momentul plecării, minora purta un hanorac roșu, pantaloni albi și încălțăminte albă.

Nu se cunosc eventuale semne particulare pe care minora le-ar putea avea.

Dacă puteți oferi informaţii despre această persoană sunteți rugați să contactați cea mai apropiată unitate de poliţie sau să apelați gratuit numărul unic pentru situații de urgenţă 112.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Întâlnirile europene din Transilvania, la Sibiu

Cea de-a 14-a ediție a Întâlnirilor europene din Transilvania sau Rencontres europeennes de Transylvanie, organizată de Ambasada Franței în România și Institutul Francez din România, s-a desfășurat, astăzi, la Sibiu, sub titlul „Speeding Up Slow Fashion“.

Evenimentul a devenit o veritabilă platformă europeană de dialog, formare și cooperare, reunind creatori, designeri, cercetători, educatori, studenți și publicul larg. Sibiul devine în acest context punctul de convergență al inițiativelor Ambasadei Franței și Institutului Francez din România – reunite în cadrul proiectului Rencontres europeennes de Transylvanie, care abordează pentru al doilea an consecutiv tema modei sustenabile – și direcțiilor inovatoare ale noului program România Creativă Educată, lansat de Feeric HUB pentru a susține educația prin creativitate.

Prin conferințe, masterclassuri, ateliere colaborative și intervenții artistice, evenimentul a oferit instrumente concrete de acțiune, valorizează inițiative locale cu impact social și ecologic și încurajează colaborarea între promotori ai sustenabilității din România și Franța. Invitații au susținut o conferință dedicată provocărilor și oportunităților creației bazate pe reutilizare și upcycling, o masterclass despre rolul designerilor în tranziția ecologică a industriei modei, un atelier colaborativ axat pe cooperarea internațională în domeniul modei responsabile.

La finalul evenimentului a avut loc loc decernarea premiilor apelului de proiecte „Educație pentru schimbare: de la fast fashion la consum responsabil”, organizat de Ambasada Franței în România și CRIES – Centrul de Resurse pentru Inițiative Etice și Solidare, precum și momentele artistice susținute de două dintre laureatele acestui apel.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un grup de tineri lansează Revista Culturală „Julieta”, la Sibiu

Vineri, 18 iulie, ora 19, în Sala Festivă a Bibliotecii Astra din Sibiu (Corp. A) va avea loc lansarea primului număr al Revistei Culturale „Julieta”. Antologia creată în burgul sibian cuprinde lucrări scrise exclusiv de către tineri, tot demersul lucrării fiind coordonat de către un proaspătul absolvent de master, istoricul sibian Rafael Țichindelean și jurnalistul Vasile Alexandru (încă pe băncile facultății).

Articolele cuprinse în revistă provin din domenii precum: istorie, jurnalism, psihologie, literatură, inginerie etc.

„Totul a pornit de la un vis, acela de a ajuta tinerii care sunt mai puțin vizibili”

„Crearea acestei reviste a reprezentat pentru noi, dar și pentru întregul colectiv redacțional, o adevărată provocare. Totul a pornit de la un vis, acela de a ajuta tinerii care sunt mai puțin vizibili, mai puțin vocali, dar care sunt înzestrați cu o inteligență aparte și cu un talent deosebit, să se facă auziți. Ne-am dorit să le oferim o pârghie, o platformă de lansare în domeniul culturii, sprijinindu-i în încercarea de formare a unui stil propriu de cercetare, a unei deprinderi în ale scrisului, aptitudini care să le servească pe viitor, cine știe, poate chiar în mediul academic.

Obiectivul a fost să construim un mediu propice dezvoltării lor și să le oferim un suport, un mijloc prin care să își poată exersa abilitățile de cercetare și de elaborare a unor texte științifice sau literare. Așadar am mobilizat mai multe persoane cu potențial, competente în domeniul în care s-au pregătit, și am cerut fiecărui participant câte un articol.

Astfel a luat naștere această publicație prin intermediul căreia sunt valorificate munca și studiile acestor tineri. Inițial nu ne așteptam ca revista să cuprindă atâtea pagini, dar ne bucurăm să vedem atâția oameni muncitori în jurul nostru. Ținem să le mulțumim lui Romeo Petrașciuc, un om fără de care Julieta nu ar fi putut să ia naștere, și lui Răzvan Pop, pentru sprijinul acordat. De asemenea, am dori să mai adresăm un cuvânt de mulțumire, nu în ultimul rând, graficianului nostru, Andrei Stoian, care i-a oferit un chip, o personalitate și un suflet Julietei”, au transmis organizatorii.

Foto: Andrei Stoian

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Controale în domeniile agricultură, pescuit și silvicultură, din partea Inspectoratului Teritorial de Muncă Sibiu

Inspectoratul Teritorial de Muncă Sibiu desfășoară, în perioada iulie – septembrie 2025, o campanie națională de verificare a modului în care angajatorii respectă prevederile legale privind relațiile de muncă și securitatea și sănătatea în muncă, în domeniile: agricultură, pescuit și acvacultură, vânătoare, silvicultură și exploatare forestieră.

Scopul campaniei

Scopul campaniei este prevenirea muncii nedeclarate și reducerea numărului de accidente de muncă prin promovarea unui mediu de lucru sigur și legal. Activitățile desfășurate în aceste sectoare implică riscuri majore, lucrătorii fiind expuși frecvent la condiții dificile, izolare socială și lipsa echipamentelor de protecție.

Ce aspecte vor fi verificate

Inspectorii din cadrul I.T.M. Sibiu vor verifica aspecte esențiale precum:

● existența contractelor individuale de muncă și înregistrarea acestora în REVISAL;

● respectarea timpului de muncă și de odihnă;

● garantarea salariului minim brut pe țară;

● realizarea instruirii SSM la angajare și periodic;

● existența echipamentului individual de protecție;

● efectuarea controalelor medicale la angajare și periodic;

● evaluarea riscurilor profesionale și întocmirea planurilor de prevenire și protecție.

Controalele se vor desfășura la punctele de lucru declarate de angajatori, urmând ca ulterior să fie monitorizat modul în care au fost remediate deficiențele constatate. În funcție de specificul activităților și de potențialele riscuri, inspectorii ITM vor colabora în teren cu Inspectoratul de Poliție al Județului Sibiu și cu Jandarmeria Sibiu.

Prin această acțiune, ITM Sibiu urmărește creșterea gradului de responsabilizare a angajatorilor și a lucrătorilor în ceea ce privește respectarea legislației muncii și adoptarea măsurilor necesare pentru protejarea sănătății și securității în muncă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Beniamin Blajan, lider incontestabil în skandenbergul românesc

În data de 12 iulie, ACS Titanii Sibiu a participat la Cupa României la Skandenberg, ce s-a desfășurat în orașul Lipova, județul Arad, în urma căreia a obținut următoarele rezultate:

Beniamin Blajan a dominat la categoria +110 kg unde a obținut locul 1 atât cu brațul drept, cât și cu cel stâng, performanță pe care a repetat-o și în categoria Open, unde a urcat din nou pe prima treaptă a podiumului la ambele brațe. Rezultatul său confirmă poziția sa de lider incontestabil în skandenbergul românesc.

Nicoară Gabriel a ocupat locul 3 cu brațul stâng la categoria 110 kg, în timp ce Victor Șerban a obținut locul 3 cu brațul stâng la categoria 100 kg.

„Aceste rezultate confirmă nivelul ridicat de pregătire al sportivilor de la Titanii Sibiu și reconfirmă clubul ca o forță importantă în skandenbergul românesc. Felicitări tuturor sportivilor și antrenorilor pentru efortul depus și pentru rezultatele obținute!”, au transmis reprezentanții clubului.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ EXTREMĂ: Cod Portocaliu în 5 localități din județul Sibiu

ANM a emis o avertizare de Cod Portocaliu valabilă miercuri, 16 iulie, în intervalul orar 14:40-15:15 în mai multe localități din județul Sibiu.

Este vorba despre Roșia, Laslea, Vurpăr, Hoghilag, Brădeni.

Sunt preconizate adverse torențiale care vor cumula 25-35l/mp, frecvente descărcări electrice intensificări ale vântului (viteze ale vântului de 50-70 km/h), grindină de mici(sub 2cm).

„În vederea unui răspuns prompt la eventualele situații de urgență au fost înștiințate toate primăriile din localitățile vizate pentru activarea Centrelor de Permanență.

De asemenea, pentru localitățile menționate se transmite mesaj de avertizare RO-Alert.

Atragem atenția populației să manifeste prudență și prevenție în toate acțiunile și activitățile desfășurate și să respecte următoarele măsuri preventive:

În cazul creșterii debitelor pe râuri sau pârâuri, sfătuim cetățenii să nu traverseze cursurile de apă și să se mențină la distanță de maluri.

-În cazul vântului puternic, evitați trecerea prin apropierea copacilor, stâlpilor, panourilor publicitare sau elementelor de construcție ce pot fi ușor dislocate.

-Conducătorilor auto le recomandăm să evite deplasările în zonele afectate de inundații sau vizate de avertizări meteo.

Intră pe Platforma Națională de Pregătire pentru Situații de Urgență “FII pregătit” și consultă ghidurile aflate la rubrica Fenomene Meteo Extreme”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.