Acasă Blog Pagina 712

Mai multe străzi din Sibiu intră în reparații. „Șoferii sunt rugați ca, pe cât posibil, să aleagă rute ocolitoare pentru a evita blocaje”

În prezent, lucrări de reparații sunt în curs pe Calea Dumbrăvii, pe tronsonul dintre Piața Aurel Vlaicu și Bulevardul Vasile Milea.

În această zonă se intervine la trotuare și în zona de parcare, urmând să se înlocuiască stratul de asfalt și pe carosabil.

Municipalitatea sibiană continuă programul de reparații și în perioada următoare.

După finalizarea reparațiilor pe strada Deventer, din această săptămână se intervine pe strada Tomis, tronsonul dintre strada Deventer și podul peste pârâul Rossbach, lucrările fiind planificate a se încheia până în 13 august.

Este prevăzută înlocuirea stratului de asfalt de pe carosabil și refacerea trotuarelor.

Lucrările la trotuare nu necesită închiderea traficului pe stradă, însă atunci când se va freza vechiul strat asfaltic de pe carosabil și se va așterne cel nou, circulația se va închide temporar, pentru scurt timp.

Șoferii sunt rugați ca, pe cât posibil, să aleagă rute ocolitoare pentru a evita blocaje.

De săptămâna viitoare încep și lucrările la parcările din spatele blocurilor de pe strada Siretului. Până la finalul lunii august se va interveni aici pentru înlocuirea asfaltului și refacerea trotuarelor din această zonă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Șoferii care nu își plătesc amenzile rutiere vor rămâne fără permis de conducere

Românii care nu își plătesc amenzile de circulație riscă să rămână fără permisul de conducere, a anunțat ministrul Dezvoltării.

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a avut o întâlnire, marți, cu reprezentanții autorităților publice locale, pentru a discuta despre pachetul de reformă administrativă, care oferă soluții pentru situația financiară a autorităților locale și garantează mai multă descentralizare.

Întâlnirea a avut ca temă noul pachet de reforme elaborat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

Pe lângă măsurile anunțate anterior au fost discutate și noi modificări legislative, care au la bază principiul echității sociale.

„Potrivit propunerilor, o persoană care nu își achită amenzile de circulație în termen de cel mult un an ar putea rămâne cu permisul de conducere suspendat.

De asemenea, radierea unui autovehicul din circulație ar fi condiționată de plata tuturor datoriilor către administrația locală.

De asemenea, se va reveni la sistemul proporționalității populației cu numărul de posturi de care pot dispune unitățile administrativ teritoriale.

Astfel, conform legislației actuale, administrațiile locale pot spori numărul angajaților dacă populația localității crește, iar propunerea discutată astăzi ar reduce numărul de angajați publici locali în unitățile administrativ-teritoriale unde numărul locuitorilor scade.

După cum este cunoscut, pachetul de reformă administrativă propune condiționarea achiziției unui autovehicul de achitarea taxelor locale și recuperarea permisului de conducere suspendat pentru nerespectarea regulilor de circulație doar după plata amenzilor.

Autorizațiile de construcție vor putea fi eliberate doar dacă solicitantul nu are datorii la bugetul local, iar în cazul ajutoarelor sociale, autoritățile vor putea reține la sursă sumele datorate către autoritățile locale de beneficiar”, transmite Ministerul Dezvoltării într-un comunicat de presă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Hotelierii de pe litoral, loviți puternic de scăderea numărului de tichete de vacanță

Scăderea numărului de tichete de vacanţă a lovit puternic pe litoralul românesc, în hoteluri şi restaurante, în plin sezon estival.

Plajele şi terasele sunt mai goale în timpul săptămânii, deşi este plin sezon, iar antreprenorii caută noi strategii prin care să atragă turiştii. Hotelierii scad prețurile si chiar oferă nopți gratuite de cazare.

Masurile de austeritate anunţate de guvern şi reducerea valorii decontate a tichetelor de vacanţă la doar 800 de lei, i-au determinat pe mulți români să renunțe anul acesta la vacanta pe litoralul românesc.

În plin sezon estival, în multe unități de cazare gradul de ocupare este cu 20% mai mic față de anii trecuți.

Şi la terase, restaurante și autoserviri vânzările au scăzut la jumătate față de aceeași perioadă din anii trecuți.

Pentru a atrage mai mulţi clienţi, hotelierii spun că au redus tarifele, care variază acum între 215 lei o cameră la un hotel de trei stele şi 777 de lei la patru stele.

Datele patronatului din turism arată că în mai 2024 au fost emise tichete de vacanţă în valoare de 90 de milioane de euro. În timp ce anul acesta în aceeaşi lună au fost achiziţionate vouchere pentru mai puţin de 9 milioane de euro.

În plus, din cauza creșterii TVA și a presiunii taxelor unii operatori din turism iau în calcul să mute sediile sociale ale firmelor în Bulgaria”, anunță site-ul tvrinfo.ro.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

PONTUL AVOCATULUI. Casino, mânca-te-ar câinii! Am pus 8 și vecinii… și mi-au dat banii înapoi!

Articol de Avocat Alexandru Zavatin

Cum poți să te autoexcluzi de la jocuri de noroc și să-ți recuperezi banii dacă „i-ai rugat frumos” să nu te mai lase.

Într-o țară în care păcănelele sunt mai dese decât farmaciile și cazinourile au program de funcționare mai stabil decât școlile, există totuși o rază de speranță juridică pentru cei care, la un moment de luciditate (sau disperare), și-au spus:

„Ajunge! Mă autoexclud. Nu mai vreau să joc!”

Surpriza vine când, după această decizie solemnă, te trezești din nou în sală, cu telecomanda în mână, cu biletele la ruletă sau cu spin-ul în online, iar la final constați:

„M-au lăsat să joc, deși le-am spus să nu mă mai lase!”

Ei bine, aici începe partea cu adevărat savuroasă. Pentru că, în acest caz, nu doar că ai un motiv bun să te cerți cu tine însuți, dar ai și un temei legal să ceri banii înapoi. Serios.

Ce e autoexcluderea? O rugăminte cu valoare de contract.

Potrivit reglementărilor emise de ONJN (Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc), orice jucător are dreptul să se autoexcludă. Asta înseamnă că, în mod voluntar, îți ceri interdicția de a mai accesa jocurile de noroc. Nu e o dorință aruncată în aer, e o declarație formală – la operator, sau direct la stat.

Și operatorii – fie online, fie fizici – au obligația legală să respecte această interdicție. Adică, dacă tu le spui: „Nu mă mai lăsați să joc, că n-am măsură!”, ei trebuie să zică:

„Așa să fie, domnule! Ne pare rău, dar nu vă mai putem primi.”

Ce se întâmplă dacă… te primesc totuși?

E ca și cum te-ai dus la bar și ai zis:

„Sunt alcoolic, nu-mi mai dați de băut.”

Și barmanul zice:

„Perfect, știu. Vrei sec sau cu gheață?”

În această situație, dacă ai dovada autoexcluderii și totuși ai fost lăsat să joci, poți cere – și ai mari șanse să obții – restituirea sumelor pierdute. Nu e magie, nu e schemă, e… răspundere civilă delictuală. Articolul 1357 din Codul civil bate spin-ul la ruletă:

„Cel care cauzează altuia un prejudiciu printr-o faptă ilicită săvârșită cu vinovăție este obligat să îl repare.”

Jurisprudență? Da, avem!

Există deja decizii ale instanțelor din România în care judecătorii au obligat cazinouri să restituie banii jucați după o autoexcludere valabilă. Unele instanțe au considerat chiar că permiterea accesului constituie o practică comercială abuzivă. Altele au reținut că e vorba de neexecutarea obligațiilor contractuale, mai ales când vorbim de conturi online unde sistemele informatice ar trebui să „știe” că ai fost exclus.

Casino, ia-ți mâna de pe mine!

Dacă ți-ai dat seama că nu vrei să mai joci, fă-o oficial:

• Pentru jocurile online: trimite o solicitare scrisă sau folosește opțiunile de autoexcludere din platformă.

• Pentru jocurile live: cere excluderea la recepție și obține confirmare scrisă.

• Pentru nivel național: completează formularul ONJN și intri în baza de date a celor „protejați de sine”.

După ce te-ai autoexclus, dacă cineva „te acceptă înapoi”, dă-i cu notificare și apoi cu cerere de chemare în judecată, pentru restituirea sumelor.

Cât să-ți iei măcar banii de la întreținere sau de la vecinii care „au pus și ei câte 8”.

Concluzie

Când păcăneaua nu te mai păcălește și cazinoul încalcă regulile jocului, nu ești tu fraierul. Ei sunt cei care au pierdut. Tu doar le dai „cash out” în instanță.

Avocat Alexandru Zavatin, Baroul Sibiu

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Horațiu Potra, „dispărut cu totul” pentru statul român. Ce a spus ministrul Justiției

Ministerul Justiției nu are o localizare exactă a zonei unde se află medieșeanul Horațiu Potra, astfel încât să facă demersuri specifice.

Radu Marinescu, a declarat marţi, despre locul unde se află Horaţiu Potra, că ministerul Justiţiei nu are o localizare exactă, care să îi permită să facă demersurile specifice, el precizând că s-a vorbit foarte mult în spaţiul public despre Emiratele Arabe Unite. Ministrul a dat asigurări că fugarul este căutat.

”În momentul de faţă, statul român nu are informaţii, sau cel puţin Ministerul Justiţiei. Nu avem o localizare exactă care să ne permită să facem demersurile specifice Ministerului de Justiţie.

Avem o hotărâre, un mandat, mandatul este pus în executare, instituţiile poliţieneşti îl caută, s-a vorbit foarte mult în spaţiu public despre Emiratele Arabe Unite, am primit foarte multe întrebări, am răspuns de fiecare dată că, în colaborarea, ipotetic discutând acum, cu Emiratele Arabe Unite, am acţionat pe baza unui principiu de reciprocitate, un principiu general din dreptul internaţional public” a spus Radu Marinescu la Antena 3 CNN.

Ministrul Justiţiei a precizat că au trimis cereri de extrădare, au primit şi răspunsul favorabile, dacă s-ar afla acolo.

Cu siguranţă este căutat, asta vă pot spune, pentru că aşa se procedează. În momentul de faţă, cred că toate pistele se verifică de către autorităţile române şi este o preocupare ca orice persoană căutată să fie găsită cât mai repede.

Când vom afla unde se află, efectiv, atunci vom acţiona corespunzător”, a spus Radu Marinescu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Programul complet ARTmania Festival 2025!

Săptămâna viitoare te așteaptă două nopți electrizante în Piața Mare din Sibiu, la ARTmania Festival

De la reuniunea legendară DREAM THEATER cu Mike Portnoy și un set extins, la show-ul exploziv al trupei EXTREME, cu hitul lor atemporal „More Than Words” și măiestria lui Nuno Bettencourt.

Alături de headlineri vor străluci: VESTIGE, care vine cu un val de compoziții grele, cinematice, cu un ton întunecat, EIHWAR, care aduce o forță tribală și umbre industriale într-o performanță ritualică, SYLVAINE, cu o fuziune suprarealistă de post-metal și blackgaze de o frumusețe tulburătoare, și nu în ultimul rând, inconfundabilul SIVERT HØYEM, care te va captiva cu vocea sa profundă, plină de mister, dar și cu prezența scenică magnetică.

Iată cum arată weekendul tău în Sibiu pentru ARTmania Festival 2025

📅 VINERI, 25 IULIE 2025

17:00 – Acces public

19:05 – 19:45 → VESTIGE

20:15 – 21:15 → SYLVAINE

21:45 – 23:45 → DREAM THEATER

📅 SÂMBĂTĂ, 26 IULIE 2025

17:00 – Acces public

19:00 – 19:45 → EIHWAR

20:15 – 21:45 → SIVERT HØYEM 

22:15 – 23:45 → EXTREME

Vino să trăiești o experiență de neuitat în Piața Mare din Sibiu!

Nu uita de proiectul nostru Rock Talk – School of Rock, o inițiativă dedicată tinerilor, susținută de Kaufland – Implicarea face diferența!

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

O sibiancă transformă procesul educațional într-o experiență accesibilă, interactivă și adaptată fiecărui stil de învățare

Platforma educațională Lumea lui Buddy, fondată de sibianca Alexa Luca, anunță lansarea oficială a aplicației sale inovatoare, destinată copiilor de la nivel preșcolar până la clasa a VIII-a.

Concepută de o echipă de profesioniști în educație și IT, aplicația oferă peste 45.000 de materiale educaționale în format text, video, audio, fișe de lucru, chestionare, prezentări și proiecte. Toate resursele sunt aliniate cu programa Ministerului Educației și sunt construite pe baza metodei VAK – vizual, auditiv, kinestezic – pentru a acoperi toate stilurile de învățare.

Lumea lui Buddy este o platformă pentru toți

● Pentru părinți care doresc să-și sprijine copiii în mod eficient, cu materiale clare și adaptate ritmului lor;

● Pentru școli și profesori, ca resursă modernă de predare și evaluare diferențiată;

● Pentru autorități locale și primării, ca instrument de incluziune educațională, prin care fiecare copil poate avea acces la educație de calitate, indiferent de mediul din care provine – dacă prezentați o instituție vă rugăm sa ne contactați pentru o ofertă personalizată.

În momentul de față suntem deja în faza pilot cu 2 primării din România pentru implementarea la nivelul tuturor copiilor din comunitate.

CITEȘTE și: Platforma educațională buddyskidsclub.ro, o inovație unică în țară – Sibiu 100

Realitatea sistemului educațional românesc

● Aproximativ 49 % dintre elevii de 15 ani nu ating nivelul minim de competență la matematică (PISA 2022).

● Peste 40 % dintre elevii din clasele I–VIII suferă de analfabetism funcțional.

● Un procent considerabil de copii din mediul rural nu au acces constant la educație digitală sau profesori calificați.

Soluția oferită de Lumea lui Buddy

● Învățare diferențiată și personalizată: platforma se adresează tuturor copiilor – începători, medii sau avansați;

● Materiale gândite pentru completare fizică: majoritatea fișelor și activităților pot fi descărcate și utilizate pe hârtie, fără a necesita un dispozitiv digital constant;

● Accesibilitate reală: aplicația nu necesită instalare, fiind disponibilă direct din browser, oricând, de oriunde;

● Soluție completă pentru comunități: părinți, profesori și primării pot lucra împreună pentru a oferi copiilor acces la resurse educaționale valoroase.

● Oferim suport zilnic pentru învățare: copiii se pot adresa profesorilor noștri pentru întrebări sau neclarități în procesul de învățare

● Aplicația include și cursuri gratuite de dezvoltare personală cum ar fi Gândire Critică, Educație Sexuală și Igienă Dentară

● Adaugă constant cursuri și materiale pentru a dezvolta educația din România. Vedeți aici cursurile: https://lumealuibuddy.ro/exploreaza-cursurile/

Alexa Luca, fondator Buddy’s Kids Club

„Lumea lui Buddy nu înseamnă ecran sau tehnologie complicată – ci sprijin educațional real, adaptat vieții reale. Credem într-un sistem de educație echitabil, în care fiecare copil are o șansă reală să reușească”, a declarat Alexa Luca, co-fondator al platformei.

Citiți, în curând, în exclusivitate pentru sibiu100.ro, povestea din spatele acestui proiect și despre cine este Alexa Luca, cea care, la doar 27 de ani, transformă învățarea într-o provocare pentru fiecare copil.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„La Pătrat” și Cristian Păcurariu vă așteaptă, pe str. 9 Mai, la o expoziție rară în România

În cadrul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, la Galeria Colectiva La Pătrat situată pe str. 9 Mai nr. 50 a fost deschisă expoziția de benzi desenate a artistului/ ilustratorului Cristian Păcurariu, intitulată Până la 100 m2 de ilustrații / 345 pagini originale / 7 albume de bandă desenată  / sketch-uri / picturi + lansarea celui mai nou album, denumit Sector 5.

O expoziție de benzi desenate este un eveniment rar în România de după 1989. Aici există o tradiție destul de îndelungată a benzilor desenate, mergând chiar până la sfârșitul sec. XIX, însă perioada de apogeu a benzilor desenate a fost 1948–1989, datorită triplei lor importanțe, ca instrument de propagandă, dar și ca mijloc de recreare și chiar ca material didactic, utilizabil în exercițiile de dezvoltare a vorbirii și a capacității de memorare a copiilor mici.

„Recentul volum al lui Cristian Păcurariu, cu tematică polițistă, Sector 5, inspirat din realitățile dure ale vieții cotidiene din zonele periferice ale capitalei României, este o noutate, prin naturalismul izbitor al scenariului, al imaginii, dar și prin aducerea acestor realități, prezentate prin benzi desenate, pe piața internațională.

Tematica polițistă a fost mai rar abordată de autorii de benzi desenate de dinainte de 1989, în general într-un context moral-educativ, de promovare a eticii pionierești, în vederea cultivării unei atitudini intransigente față de criminalitate și de elementele antisociale și de stimulare a colaborării copiilor și tinerilor cu organele de ordine. Sector 5 poate fi considerat o lucrare iconoclastă, căci volumul se dezice evident de discursul minimalizant, etnocentrist și triumfalist, cu privire la criminalitatea din România, dar și de clișeele naționaliste, xenofobe și rasiste care adeseori în străinătate însoțesc și deformează percepția unor aspecte negative, sordide, ale vieții cotidiene din România”, transmite dr. Alexandru Sonoc.

Despre benzile desenate

Același Alexandru Sonoc menționează că „deși benzile desenate pot fi încadrate în categoria de lucrări de grafică, expunerea lor poate reprezenta o provocare, mai ales când acestea trebuie prezentate într-un format mult mărit, care permite evaluarea corectă a măiestriei artistului. Deși ele pot fi prezentate și izolat, ba chiar și înrămate, perceperea lor integrală, potrivit adevăratei lor naturi, această sarcină devine mai dificilă dacă ele nu sunt expuse în conexiune, pe registre, la fel cum sunt publicate, ceea ce într-o sală de expoziții convențională nu este imposibil, din punct de vedere tehnic, ci dificil și poate genera impresia de monotonie”.

Când poate fi vizitată expoziția

Perioada de vizitare a expoziției este: 21.06.2025 – 15 august 2025, iar pe data de 23.07.2025 va avea loc un concert jazzistic format din : Eldad Tarmu (vibrafon), Jak Eduard Neumann (saxofon), Santa Csaba (contrabas), Sergiu Cătană (tobe) ora 18:00.

Program de vizitare expoziție: 11 :00 – 18 :00 (luni – vineri)

11 :00 – 16 :00 (sâmbătă – duminică).

De asemenea se poate stabili si vizite private/ tururi ghidate la tel. contact: 0728831432

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: 14 subsoluri inundate în Sibiu după furtuna de marți după amiaza

UPDATE: „Pompierii sibieni au intervenit în total la un număr de 18 solicitări venite pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, ca urmare a fenomenelor meteorologice înregistrate în municipiul Sibiu.

S-a acționat pentru evacuarea apei din 14 subsoluri, degajarea unui copac căzut și degajarea de elemente de construcții în pericol de cădere de pe 4 imobile, spune Raluca Marcu, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: În urma furtunii de marți după amiaza, mai multe subsoluri din municipiul Sibiu au fost inundate, pompierii intervenind de urgență.

În urma manifestării fenomenelor meteorologice înregistrate în județul Sibiu, Inspectoratul pentru Situații de Urgență “Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu a intervenit după cum urmează:

  • îndepărtarea unui copac căzut pe strada Vasile Cârlova din municipiul Sibiu;
  • degajarea unor bucăți de tablă de pe acoperișul unui bloc de pe strada Semaforului din municipiul Sibiu;
  • evacuarea apei din mai multe subsoluri inundate din municipiul Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Tineri în ritmul patrimoniului. Tabără culturală și creativă

„Premiem excelența. Motivăm perseverența. Formăm caractere prin cultură” este deviza sub care Asociația Timp și Suflet desfășoară acest proiect menit să inspire, să apropie și să deschidă perspective noi pentru tineri.
Asociația Timp și Suflet, cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu, organizează în
perioada 21–25 iulie 2025 proiectul „Tineri în ritmul patrimoniului – Tabără culturală și creativă”, desfășurat la Conacul Maria Theresa din Orlat.

16 elevi premianți ai Liceului Teoretic „Gheorghe Lazăr” Avrig, selectați în funcție de rezultatele obținute în anul școlar 2024–2025, vor beneficia gratuit de o experiență memorabilă, care îmbină cultura, tradiția, educația artistică și descoperirea patrimoniului local.
Scopul proiectului este acela de a conecta tinerii cu valorile culturale ale județului Sibiu, de a-i încuraja să exploreze și să valorifice creativ moștenirea comunității în care trăiesc.

Activități din cadrul taberei

  • ateliere de creație artistică și colaj digital
  • sesiuni de fotografie documentară în jurul monumentelor locale
  • teatru tematic pe tema anti-bullying
    șezători cu meșteșugari locali și ateliere de cusut, țesut, povestit
  • inițiere în dansuri populare și jocuri tradiționale
  • drumeții și activități în aer liber
  • foc de tabără și videoproiecție cu lucrările realizate.

Loc reprezentativ pentru zona Mărginimii

Totul se va desfășura într-un cadru de poveste – Conacul Maria Theresa, un spațiu de patrimoniu remarcabil, ce adăpostește o cramă-muzeu și numeroase elemente arhitecturale și culturale reprezentative pentru zona Mărginimii Sibiului.
Proiectul este realizat cu implicarea partenerilor culturali: Asociația Orlățelul,
Ansamblul „Purtata Avrigului”, Liceul de Artă Sibiu și Liceul Teoretic „Gheorghe
Lazăr” Avrig.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Sibience, mamă și fiică, medaliate cu aur și bronz la Campionatul Mondial de Karate din Suedia

0

Familia Bonta a adus două medalii, una de aur și una bronz, la Campionatul Mondial de Karate, ce a avut loc, săptămâna trecută în Suedia.

Roxana Bonta a cucerit titlul mondial la kumite, în proba destinată sportivilor veterani, sub 60 de kg. Fiica sa, Roxana Bonta a obținut împreună cu Naționala medalia de bronz pe echipe, categoria 11-12 ani. Sportivele din Șura Mică, Roxana Bonta și Victoria Bonta, au reprezentat lotul național la Campionatul Mondial de Karate WUKF din Malmö, Suedia, care a avut loc în perioada 9- 13 iulie 2025. Sibiencele au contribuit decisiv ca România să ocupe locul 1 pe națiuni. Palmaresul României a cuprins 8 medalii de aur, 12 medalii de argint și 5 medalii de bronz.

În cadrul acestui eveniment, de o înaltă ținută sportivă, Roxana Bonta a obținut locul I, la kumite individual, veterani, sub 60 kg, iar Victoria Bonta, alături de reprezentatele României, a ocupat locul III, la kumite rotativ pe echipe 11-12 ani, din 18 echipe înscrise în concurs. Sportivele au fost felicitate de Primăria Șura Mică, pe pagina de facebook. Mesaj de felicitare a venit și din partea Federației Română de Karate WUKF.

„Suntem mândri să vă prezentăm sportivii au reprezentat România la Campionatul Mondial de Karate WUKF din Malmö, Suedia! Ei și-au dedicat ore în șir antrenamentelor, alături de antrenorii lor, având un singur scop: Să aducă acasă aurul:”.

CLUBUL SPORTIV HAIBOKU SIBIU
medaliile campioanelor noastre

Delegația română a avut un palmares impresionant la acestă ediție.

“Cu o imensă mândrie și bucurie, vă felicit din toată inima pentru performanța extraordinară realizata de voi la Malmö! Ați demonstrat nu doar talent, ci și dedicare, disciplină și spirit de echipă remarcabile, care ne-au adus din nou pe primul loc în clasamentul general al celor 66 de federații participante. Această victorie este rodul muncii voastre asidue, al sacrificiilor și al pasiunii neclintite pentru karate WUKF. Fiecare oră de antrenament, fiecare efort depus și fiecare provocare depășită au contribuit la acest succes istoric. Sunteți o inspirație pentru toți sportivii federatiei, o dovadă vie că prin perseverență și unitate se pot atinge cele mai înalte performante. Vă mulțumesc pentru că ați reprezentat România cu atâta onoare și pentru că ați scris o pagină memorabilă în istoria karate-ului românesc. Sunt convins că acesta este doar începutul succesului unei noi generații, a unui drum plin de realizări și că veți continua să ne uimiți cu performanțele voastre.

Felicitări încă o dată, campionilor! Sunt extrem de mândru de voi!”, a scris președintele federației pe pagina de facebook a federației.

VIDEO: Concurs de înot pentru copiii și tinerii din Mediaș

Clubul Sportiv „Delphin” Mediaș organizează în parteneriat cu Primăria Municipiului Mediaș și CSM Mediaș, un concurs de înot sâmbătă, 19 iulie 2025.

Competiția se va desfășura la Bazinul de înot didactic de pe strada Blajului nr. 4A, începând cu ora 10.

Concursul de înot se adresează tinerilor și copiilor începând cu vârsta de 5 ani, care vor putea concura la diferite probe caracteristice acestui sport, pe diferite categorii de vârstă.

„Câștigătorii vor fi recompensați cu diplome și medalii.

Ziua Națională a Înotului este sărbătorită în România din anul 2021 și are ca scop promovarea beneficiilor oferite de acest sport pentru sănătate și pentru starea de bine.

Invităm toți medieșenii interesați de înot să participe la această competiție sau să vină să își susțină înotătorii preferați”, au transmis reprezentanții municipalității medieșene.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.