Acasă Blog Pagina 744

FOTO: Încep lucrările de reabilitare a fațadelor clădirilor de la „Gheorghe Lazăr”

De marți, 1 iulie, încep lucrările de reabilitare a fațadelor clădirilor în care funcționează Colegiul Național „Gheorghe Lazăr” Sibiu.

Acestea vizează reabilitarea integrală a exteriorului corpului principal dinspre strada Gh. Lazăr și a celui dinspre strada General Magheru, alcătuind o clădire monumentală în stil eclectic datând din 1899 și impresionând prin elementele arhitecturale deosebite.

De asemenea, prin acest proiect se vor reface fațadele sălii de sport.

Contractul pentru elaborarea proiectului tehnic și pentru execuția lucrărilor a fost încheiat, după ce în primă etapă s-a finalizat proiectul tehnic și s-au obținut avizele necesare.

Lucrările propriu-zise de construcție încep de astăzi, 1 iulie și au ca termen de finalizare 8 luni. Valoarea investiției este de 1,7 milioane de lei.

Principalele lucrări care se vor executa:

-Înlocuirea tencuielii de pe fațade, precum și a celei de pe soclu unde se va aplica o nouă soluție, care să reducă infiltrațiile.

-Schimbarea tâmplăriilor aticelor și reparații la unele elemente de la fațadele interioare degradate sau uzate,

-Modernizarea jgheaburilor și a burlanelor și conectarea acestora la sistemul de canalizare

-Reîntregirea elementelor arhitecturale – brâie, ancadramente, ornamente

-Refacerea zugrăvelilor exterioare, reconstituind aspectul de epocă al clădirii, atestat de imagini vechi.

Pe lângă această investiție, în clădirea Colegiului sunt în desfășurare lucrările de amenajare și consolidare a spațiilor pentru crearea a două cabinete de tip Smart Lab, dedicate competențelor digitale.

În acest scop, Primăria Sibiu va recompartimenta și reabilita spațiul necesar. Aici vor funcționa cele două laboratoare care vor fi dotate cu echipamente IT prin finanțarea obținută în cadrul PNRR de Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Fetiță de 3 ani rănită într-un accident la Boița. Șoferul unui tractor a pătruns pe DN 7 fără să acorde prioritate

O fetiță de 3 ani a fost rănită, marți dimineața, în urma unui accident rutier produs în localitatea Boița.

Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că, în timp ce conducea un tractor pe o stradă secundară, un tânăr în vârstă de 21 de ani, din Boița, ar fi pătruns pe DN 7 fără să acorde prioritate și a acroșat un autoturism condus pe DN 7 (direcția Sibiu – Vâlcea) de către un bărbat de 33 de ani, din Arpașu de Sus.

În urma coliziunii o minoră în vârstă de 3 ani, pasageră în autoturism, a fost rănită.

Polițiștii rutieri sunt la fața locului și continuă cercetările. Traficul rutier în zonă se desfășoară alternativ, recomandăm șoferilor să circule cu prudență și să țină cont de recomandările polițiștilor.

Un echipaj al Ambulanței Sibiu i-a acordat primele îngrijiri medicale fetiței.

Aceasta a suferit un traumatism cranio-facial și a fost transportată în stare stabilă la Compartimentul Primire Urgențe al Spitalului Luther pentru investigații suplimentare.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Alarmă pentru șoferii din România. 100.000 de mașini chemate urgent pentru verificări

Registrul Auto Român recomandă posesorilor de autovehicule să acceseze în cel mai scurt timp platformele de informare ale producătorilor auto sau să se prezinte în rețeaua autorizată de service-uri a producătorilor.

RAR atrage atenția că în momentul de față se derulează o serie de campanii de rechemări pentru următoarele mărci auto, construite între 1998 și 2019:
Audi, BMW, Cadillac, Chevrolet, Chrysler, Citroën, Cupra, Dodge, DS, Ferrari, Ford, Honda, Jeep, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen.

RAR precizează că posesorii de autovehicule trebuie să trateze cu celeritate aceste notificări deoarece vizează probleme tehnice și cu impact major asupra sistemelor de siguranță activă și siguranță pasivă.

„Exemplificăm că o parte dintre aceste campanii de rechemare impactează componenta „airbag”.

Studiile au identificat un risc, legat de combinarea unui climat cald și umed cu îmbătrânirea vehiculului, care ar putea determina degradarea anumitor componente chimice prezente în declanșarea airbagului.

În cazul unui impact, airbagurile defecte se pot sparge atunci când sunt declanșate și pot proiecta fragmente metalice în habitaclu care ar putea provoca răni grave sau chiar deces.

Menționăm că, potrivit datelor furnizate de producători, impactul asupra parcului auto din România în privința autovehiculelor ale căror probleme tehnice trebuie remediate este de aproape 14.000 de mașini (siguranță activă) și peste 85.000 (siguranță pasivă).

RAR menționează că este vorba doar de mașini raportate ca vândute în România prin rețeaua producătorilor, nu și de cele achiziționate din piața comunitară, acestea urmând a fi identificate ulterior, fie de producători, fie de reprezentanții producătorilor din țara noastră.

Pentru a veni în sprijinul clienților săi, RAR are în vedere ca, într-un termen scurt, să includă în certificatul RAR Auto-Pass (care poate fi solicitat pe site-ul RAR, www.rarom.ro) atenționările privind campaniile de rechemare în service-uri, dar și crearea unei platforme interactive care să faciliteze accesul publicului privind campaniile de rechemare.

Astfel, vom putea atenționa clienții care se prezintă la RAR sau în stațiile ITP pentru diverse activități despre aceste campanii.

Refuzul de a participa la remedierea defecțiunilor implică riscuri atât în privința siguranței proprii cât și a pasagerilor sau a celorlalți participanți la trafic.

Precizăm că toate campaniile de rechemare în service sunt gratuite.

În calitate de autoritate în domeniul siguranței rutiere, RAR se implică activ în derularea campaniilor de rechemare în service-uri a autovehiculelor identificate ca având probleme tehnice”, a transmis Registrul Auto Român.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Guvernul a stabilit: instituțiile unde se vor face primele concedieri

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență care prevede măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare prin restructurarea aparatului administrativ.

Printre măsurile adoptate se numără nu doar limitarea cheltuielilor, ci și reducerea numărului de posturi în mai multe instituții aflate în coordonarea Guvernului.

Premierul Ilie Bolojan a transmis că, pentru eficientizarea administrației, este nevoie de „scheme de personal mai suple și mai eficiente”.

Potrivit surselor guvernamentale, următoarele instituții urmează să elaboreze planuri de restructurare care vor include concedieri:

Departamentul pentru Dezvoltare Durabilă – structură fără personalitate juridică, în cadrul aparatului de lucru al Guvernului.

Agenția Națională pentru Romi – instituție cu personalitate juridică, subordonată Guvernului.

Agenția Națională Anti-Doping – instituție aflată sub coordonarea prim-ministrului, finanțată din surse proprii și bugetul de stat.

Autoritatea pentru Reglementarea Operațiunilor Petroliere Off-shore la Marea Neagră – structură cu personalitate juridică, finanțată din venituri proprii și bugetul de stat.

Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova – structură cu personalitate juridică, aflată în coordonarea prim-ministrului.

Institutul Național pentru Studierea Holocaustului din România – instituție publică, finanțată integral de la bugetul de stat.

Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc – instituție aflată în subordinea Guvernului.

Oficiul pentru Licență Industrială – instituție cu personalitate juridică, în subordinea Guvernului și coordonată de prim-ministru.

Toate aceste structuri sunt finanțate fie integral, fie parțial de la bugetul de stat, prin Secretariatul General al Guvernului, și se află fie direct în coordonarea premierului, fie în subordinea Cancelariei Prim-ministrului.

În anumite cazuri, reducerea personalului ar putea ajunge până la 50%, în special în compartimentele centrale ale instituțiilor vizate.

Guvernul susține că reformele vor continua și în alte sectoare ale administrației publice, în funcție de evaluările de performanță și necesitate operațională.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Tupeu mare cât Curtea: 3 judecători CCR vor primi indemnizații colosale, de câte 180.000 de lei

CCR va acorda indemnizații impresionante, de câte 180.000 de lei, celor trei judecători care își încheie mandatul în luna iulie 2025.

Este vorba despre Marian Enache, Livia Stanciu și Attila Varga.

Această decizie vine în contextul în care Guvernul a interzis astfel de plăți în sistemul bugetar, iar Curtea nu are prevăzuți acești bani în bugetul său pentru anul în curs.

Legea de funcționare a CCR, la articolul 71, alineatul 5, prevede clar că judecătorii care își încheie mandatul au dreptul la o sumă egală cu șase salarii nete.

Aceasta este o prevedere legală care, în teorie, le asigură o indemnizație consistentă la finalul mandatului.

Deși ordonanța guvernamentală interzice aceste indemnizații, Curtea Constituțională susține că banii acordați judecătorilor care își încheie mandatul nu sunt nici ajutoare sociale, nici indemnizații în sensul obișnuit, ci o sumă distinctă prevăzută de lege.

În bugetul CCR pe 2025 nu au fost alocați bani pentru aceste plăți. Din acest motiv, se discută posibilitatea ca suma necesară să fie transferată de la alte capitole bugetare, cel mai probabil din fondurile destinate investițiilor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un sibian oprit de polițiști avea o alcoolemie uriașă. Un alt bărbat a fost prins beat și fără permis la volanul unui tractor

Doi bărbați au fost prinși băuți la volan, un sibian având o alcoolemie uriașă, iar un tălmăcean era și fără permis.

Pe strada Viile Sibiului din municipiul Sibiu, polițiștii Biroului Rutier au oprit în trafic un autoturism condus de către un sibian, în vârstă de 53 de ani.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 1,22 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate la nivelul Biroului Rutier Sibiu, fiind deschis dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului.

În Tălmaciu, pe Drumul Județean 105G, polițiștii rutieri au oprit pentru control un tractor, la conducerea căruia a fost identificat un localnic, în vârstă de 29 de ani.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar vehiculul este neînmatriculat.

Totodată, testarea alcoolscopică a bărbatului a indicat o valoare de 0,77 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

La nivelul Poliției Orașului Tămaciu s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează infracțiunile de conducerea unui vehicul fără a deține acest drept, de punere în circulația sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat/neînregistrat, precum și de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Peste 20 de sesizări de violență domestică în județul Sibiu în weekend

La sfârșitul săptămânii trecute, poliţiştii sibieni au intervenit la 24 de sesizări privind violența domestică în județ.

Astfel, au fost emise două ordine de protecție provizorii, cu precizarea că în 3 situații, deși se impunea emiterea ordinului de protecție provizoriu ca urmare a analizei de risc, victima a refuzat acest lucru.

Violența domestică este o prioritate a polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu, prin Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității fiind desfășurate permanent acțiuni de informare și conștientizare asupra acestui fenomen, împreună cu reprezentanții altor instituții cu atribuții în domeniu.

Sistemul electronic de supraveghere (brățările) reprezintă astăzi, cea mai eficientă măsură de protecție a victimelor în cazurile de violență domestică.

Monitorizarea electronică descurajează agresorii și permite o intervenție rapidă a poliției, în caz de pericol.

Viața și siguranța victimelor sunt prioritatea noastră. Poliția Română este alături de cei care au nevoie de protecție!

Dacă te afli într-o situație de risc, nu ezita să ceri ajutor. Putem acționa rapid, iar tehnologia ne ajută să fim acolo unde este nevoie, la timp”, spune Luciana Lazăr, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Trei zile memorabile la Gura Râului, unde înflorește „Bujorul de Munte”

Experiențe unice se trăiesc în acest an la Festivalul „Bujorul de Munte” din comuna Gura Râului, unde din 4 până în 6 iulie 2025 localnici și turiști sunt invitați să se bucure de natură și tradiții prin evenimente speciale: drumeții spre zonele cu bujori de munte, plimbări cu căruța, cină ca la stână, jocul Junilor și al Călușerilor, spectacole folclorice, târg de produse locale, proiecții de film etc. Acțiunea este cofinanțată de Consiliul Judeţean Sibiu prin Agenda culturală și pentru dezvoltarea comunității locale.

O ediție plină de culoare, voie bună și noutăți spectaculoase aduce Festivalul „Bujorul de Munte” în acest an, căci de vineri până duminică e timpul potrivit pentru reconectarea cu natura, cu tradițiile și cu specificul locului.

Vinerea se trăiește în natură, cu bucuria copilăriei și a unui film de poveste

Startul evenimentelor se dă vineri 4 iulie 2025, ora 14, cu o drumeție La stâna lu` Gheorghe și un traseu tematic cu mașini de teren spre Iezerul Mare.

„Pe parcursul drumeției, participanții se vor bucura de legendele locului și de explicațiile de specialitate oferite de ghid, pe traseul ce ajunge la Barajul Gura Râului, zona Pisc, Valea Pleșcioarei și la Stâna lui Gheorghe; aici, un baci autentic, păstrător al unor meșteșuguri și gusturi tot mai rare, va pregăti o gustare tradițională, simplă și delicioasă, cu ceapă, brânză, roșii, cocoloș cu brânză, apă sau vin de casă.

Amatorii de trasee cu mașini de teren sunt așteptați să pornească, tot la ora 14, într-o experiență aparte, ce îi va conduce spre Cheile Cibinului, Bradul Uriaș, „Bisericuță”, Șurupata și Iezerul Mare.

Un picnic autentic, cu pâine de casă, brânză de oaie, ceapă, carne în unsoare, va avea loc la Refugiul Șurupata.

Copiii vor fi în centrul atenției în cadrul evenimentelor organizate pe platoul de la ieșirea din comună, spre Baraj.

Astfel, la ora 16, copiii talentați ai Școlii „Aurel Decei” din Gura Râului dau startul unui spectacol special, urmat la ora 17 de reprezentațiile Școlii de Dans „Ioan Macrea” și recitalul susținut de tânărul Vlad Mihai. Nu vor lipsi momentele de teatru pentru copii, atelierele creative, cele de pictură pe față și muzica specifică vârstei.

Seara trăim bucuria unei comedii savuroase, filmate chiar pe ulițele pitorești ale comunei Gura Râului: „Transilvanian Ninja”, al Casei de producție Papa Pictures.

„Transilvanian Ninja” va fi proiectat începând cu ora 22, în aer liber, în aval de baraj și promite să fie un film cu suflet, râsete și un strop de magie transilvăneană.

Scenariu și regie: Mihai Codrea; în distribuție: Puya (Dragoș Gărdescu), Alin Panc – regizor și actor, Ion Ilieș – în rolul „Ninjalău”, Alexandru Pop (alias Văru Săndel), Diana Matei, Cornel Palade, Paula Chirilă, Ozana Barabancea, Natalia Mateuț, Diana Șar, Cezara Munteanu, Snik, Sandu Lungu, Maria Roșu, Doru Petrescu, Sebastian Lupu etc.

Sâmbătă de poveste la Chiatra Gurguită și Cina ca la stână

În 5 iulie, a doua zi de festival, descoperim din nou frumusețile naturii.

La ora 13, pornim în drumeție spre Chiatra Gurguiată; din centrul localității Gura Râului, ajungem la Biserica Sfânta Paraschiva, unde Părintele Protopop Petru Damian ne va vorbi despre semnificația spirituală și culturală a acestui loc; la Pavilonul de Joc ne prindem în jiană alături de tinerii din Ansamblul „Bujorul de Munte”, ca mai apoi să ne aventurăm spre spectaculoasa Chiatra Gurguiată și legendele ei, spuse de profesorul de istorie Dumitru Câmpeanu; de odihnă și bucate tradiționale din Gura Râului ne bucurăm la final de drumeție.

De la ora 15 ne bucurăm de viața la țară în timpul plimbărilor cu căruțe trase de caii lui Lupușor. Telefon pentru rezervări & informații: 0748 530 647.

Bucuria copiilor continuă de la ora 16 cu spectacolul folcloric oferit de Școala de Dans „Ioan Macrea” pe platoul de la ieșirea din comună, spre Baraj.

La ora 18, cu mic cu mare suntem așteptați la scena Prima Baraj, acolo unde avem parte de o Cină ca la stână, cu bucate din Mărginimea Sibiului, cântec și joc românesc.

Spectacolul folcloric va fi susținut de: Ansamblul Folcloric „Bujorul de Munte” – Gura Râului și Ruth Mezei, Daniel Rebega, Maria Damian, Anastasia Păunescu; Maria Lepindea, Ioan Răulea, Ioana Brad, Traian Stoiță; Grupul vocal tradițional „Floare de Bujor”, Grupul vocal tradițional „Flori din Mărginime”; Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” – Sibiu, Antonia Bogdan, Ionela Stani, Amina Vintilă și Alina Pinca.

Vom celebra apoi Tinerețea, pe ritmuri tradiționale, alături de Oana Bozga, Deți Iuga, Viorel Pop, Daniel Pop, Alice Ghile, Mihai Teacă, Robert Târnăveanu, Ionuț Fulea; acompaniază Orchestra „Tinerețe” – dirijor Ovidiu Barteș.

Duminica tradițiilor cu Junii Sibiului și Călușerii din Gura Râului

După cum e îndătinat, gurănii îmbracă hainele românești și merg la biserică duminică dimineața; după serviciul religios, la ora 11.30, în centrul comunei Gura Râului, primarul Ioan-Toma Zav va primi oficial oaspeții.

Nu vor lipsi Jocul Junilor și al Călușerilor din Gura Râului, programat la ora 12.

Spectacolul folcloric face casă bună cu natura, căci de la ora 13, pe scena Prima Baraj vor evolua Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”, Traian Stoiță, Răzvan Năstăsescu, Sebastian Emanuel Stan, Ovidiu Homorodean, Ioana Brad și Camelia Cosma Stoiță, Codruța Rodean și Dan Limbășan, Daria Gâdea și Radu Dinescu, Aurora și Săndel Mihai, Ciprian Oprea și Larisa Vulpescu, Ovidiu Muntean și Andreea Vulcu, Izabela Tomița, Anastasia și Gabriel Popescu, Alina Bîcă, Răzvan și Adrian Neamțu. Acompaniază Orchestra Ansamblului „Cindrelul-Junii Sibiului” – dirijor Radu Dinescu. Manager și coregraf: Silvia Macrea; asistent coregraf: Alesea Sas

Punctul final al festivalului va fi marcat de îndrăgite ritmuri bănățene, în compania lui Carmen Popovici Dumbravă și Nicu Novac. Spectacolele sunt prezentate de Traian Stoiță.

Festivalul „Bujorul de Munte” este organizat de Primăria şi Consiliul Local Gura Râului, Consiliul Judeţean Sibiu, CJCPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu. Parteneri sunt Asociaţia de Înfrumuseţare a Comunei Gura Râului, Asociaţia Pensiunilor Turistice Gura Râului, Regia Publică Locală Ocolul Silvic Gura Râului, Restaurant Prima Baraj Gura Râului, Cricova și Therme București”, au transmis organizatorii.

PROGRAMUL FESTIVALULUI „BUJORUL DE MUNTE”

VINERI 4 IULIE 2025

  • ora 14.00 Descoperă Gura Râului:
  • traseu inedit cu mașini de teren „Magia Iezerului”
  • drumeție „La stâna lu’ Gheorghe”
    *informații și rezervări la tel.0748/530647 și Facebook Primaria Gura Raului
  • ora 16.00 Bucuria copiilor, pe platoul de la ieșirea din comună, spre Baraj:
  • Spectacol susținut de elevii Școlii „Aurel Decei” din Gura Râului
  • Teatru pentru copii, ateliere creative, pictură pe față, DJ pentru copii și tineri
  • ora 17.00 Spectacol susținut de Școala de Dans „Ioan Macrea” și Vlad Mihai
  • ora 22.00 Proiecție de film în aer liber, în aval de baraj: Transilvanian Ninja (2024) al Casei de producție Papa Pictures

SÂMBĂTĂ 5 IULIE 2025

  • ora 13.00 Descoperă Gura Râului: drumeție la „Chiatra Gurguiată”
  • ora 15.00 Plimbare cu căruțe trase de caii lui Lupușor
    *informații și rezervări la tel.0748/530647 și Facebook Primaria Gura Raului
  • ora 16.00 Bucuria copiilor pe platoul de la ieșirea din comună, spre Baraj
    Spectacol folcloric susținut de Școala de Dans „Ioan Macrea”
  • ora 18.00 Cina ca la stână – Spectacol folcloric pe scena Prima Baraj, susținut de:

Ansamblul Folcloric „Bujorul de Munte” – Gura Râului și Ruth Mezei, Daniel Rebega, Maria Damian, Anastasia Păunescu
Maria Lepindea, Ioan Răulea, Ioana Brad, Traian Stoiță
Grupul vocal tradițional „Floare de Bujor”
Grupul vocal tradițional „Flori din Mărginime”
Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” – Sibiu
Antonia Bogdan, Ionela Stani, Amina Vintilă și Alina Pinca

  • Spectacol Folcloric „TINEREȚE”: Oana Bozga, Deți Iuga, Viorel Pop, Daniel Pop, Alice Ghile, Mihai Teacă, Robert Târnăveanu, Ionuț Fulea
    Acompaniază Orchestra „Tinerețe” – dirijor Ovidiu Barteș

DUMINICĂ 6 IULIE 2025

  • ora 11.30 Primirea oficială în centrul comunei Gura Râului
  • ora 12.00 Jocul Junilor și al Călușerilor din Gura Râului – în centrul comunei
  • ora 13.00 Spectacol folcloric pe scena Prima Baraj, susținut de:

Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului”
Traian Stoiță, Razvan Năstăsescu, Sebastian Emanuel Stan, Ovidiu Homorodean
Ioana Brad și Camelia Cosma Stoiță, Codruța Rodean și Dan Limbășan, Daria Gâdea și Radu Dinescu, Aurora și Săndel Mihai, Ciprian Oprea și Larisa Vulpescu, Ovidiu Muntean și Andreea Vulcu, Izabela Tomița, Anastasia și Gabriel Popescu, Alina Bîcă, Răzvan și Adrian Neamțu
Acompaniază Orchestra Ansamblului Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” – dirijor Radu Dinescu.
Manager și coregraf: Silvia Macrea; asistent coregraf: Alesea Sas

  • Petrecere bănățeană: Carmen Popovici Dumbravă și Nicu Novac
    Spectacolele sunt prezentate de Traian Stoiță.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Au fost tăiate zilele libere și sporurile. Ordonanța a fost publicată în Monitorul Oficial

OUG prin care sunt tăiate sporurile din sectorul bugetar și zilele libere compensație a fost publicată în Monitorul Oficial.

Ordonanța intră în vigoare astăzi, 1 iulie, și este valabilă până la data de 31 decembrie 2026, timp în care ar urma să fie adoptată noua lege a salarizării la care România s-a angajat prin PNRR.

Guvernul Ilie Bolojan a adoptat luni Ordonanța de Urgență prin care stabilește noi limite pentru sporurile acordate personalului plătit din fonduri publice și introduce o măsură compensatorie sub forma unui concediu de odihnă suplimentar pentru angajații care prestează activități în condiții periculoase sau vătămătoare.

Potrivit ordonanței, sporurile pentru condiții grele, periculoase sau vătămătoare vor fi plafonate la un cuantum maxim de 300 de lei brut lunar, calculat proporțional cu timpul efectiv lucrat în condițiile respective.

Măsura vizează toate categoriile de personal bugetar și se aplică unitar în toate anexele Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, începând cu funcționarii publici și până la angajații Consiliului Concurenței sau ai Curții de Conturi.

Ca formă de compensație pentru plafonarea sporurilor, Guvernul menține doar o facilitate suplimentară pentru salariații expuși la condiții de muncă periculoase sau vătămătoare: aceștia vor beneficia, anual, de 3 până la 5 zile lucrătoare de concediu de odihnă suplimentar, în funcție de gradul de risc al locului de muncă.

În prezent, facilitatea este de până la 10 zile libere pe an. Practic, și la acest capitol este vorba despre o tăiere.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Gheorghe Funar: Geții au construit piramidele. Strămoșii noștri au populat planeta. Limba getă a fost prima de pe pământ

Fostul primar al municipiului Cluj Napoca, Gheorghe Funar, a fost invitatul lui Dan Diaconescu în cadrul unei emisiuni care a durat 6 ore.

Funar a ținut o adevărată lecție de „istorie alternativă”, susținând că Dacia nu a existat, că geții sunt de fapt poporul primordial care, mai mult, a construit piramidele, și că Valahia este singura țară menționată în Biblie.

Gheorghe Funar a spus în cadrul emisiunii respective că tricolorul românesc este primul din istorie. Alfabetul get, primul din istorie

„Este vorba despre primul drapel de pe Pământ, al strămoșilor noștri geți. Care aveau culorile roșu galben și albastru. E primul drapel de pe planeta pământ.

Strămoșii noștri, când au primit ordin divin în anul 4.000 înainte de Hristos să populeze planeta, au dus drapelul peste tot pe planetă.

Geții, când au construit piramidele din Egipt, s-au găsit cele trei culori în frescele văzute de cei care au ajuns la piramide, frescele veți constata că au culorile dominante roșu galben și albastru.

Am demonstrat că piramidele din Egipt au fost construite de strămoșii noștri geți în anul 2500 î. HR., luând ca model Piramida Soarelui sau Piramida de Lumină, în antichitate țara sfântă s-a numit Geția, nu Dacia. Nu a existat Dacia, totul este fals”, a precizat Funar.

Delirul mistic al fostului edil șef din Cluj Napoca a continuat cu piramidele din Egipt, construite de daci, potrivit lui Funar. Fostul edil spune că în fiecare an, pe data de 6 august la ora 7, Dumnezeu proiectează o hologramă pe cer, o piramidă de lumină.

„În 6 august în fiecare an la 7 dimineața, în zona muntelui sfânt Ceahlău, Dumnezeu face o hologramă cu o piramidă de lumină. Strămoșii noștri au pus-o în ceramica de cucuteni. Vechime circa 6000 de ani înainte HR.

În anul 4000 au primit poruncă divină să populeze toată planeta Pământ. Au populat Europa, Nordul Africii, Japonia, Coreea. Apoi toată Africa, în Africa de Sud s-au găsit vestigii getice, America de Nord, de Sud, Australia.

În jurul anului 2500 s-a construit piramida lui Keops. Nimeni nu m-a combătut, nimeni nu spune că e nu e adevărat. Nu sunt întâmplătoare coincidențele.

În 6 august în fiecare an la 7 dimineața, în zona muntelui sfânt Ceahlău, Dumnezeu face o hologramă cu o piramidă de lumină.

Strămoșii noștri au pus-o în ceramica de Cucuteni. Vechime circa 6000 de ani înainte HR. În anul 4000 au primit poruncă divină să populeze toată planeta Pământ.

Au populat Europa, Nordul Africii, Japonia, Coreea. Apoi toată Africa, în Africa de Sud s-au găsit vestigii getice, America de Nord, de Sud, Australia”, a mai precizat Gheorghe Funar.

„Cireașa de pe tort” o reprezintă „dezvăluirea” lui Funar potrivit căreia de la Roșia Montană a provenit aurul folosit la piramida lui Keops.

„De unde era aurul cu care a fost acoperită piramida lui Keops? De la Roșia Montană. Cum a ajuns acolo? Inclusiv la Tutankamon, aur unicat de la Roșia Montana. Frescele din Piramide. Columna lui Traian, a fost colorată.

Mi-a prezentat fresce roșu galben și albastru. Culorile predominante pe columnă erau roșu galben și albastru. În piramide s-a găsit scriere, acolo s-a folosit alfabetul get, primul alfabet de pe planeta Pământ.

Înainte să apară latina, limba primordială pe pământ e a fost limba getă, limba ce o vorbim noi acum e limba getă.

Valahia, în Biblie în Facere e scris că a existat un Eden, Edenul era înconjurat de un râu. Scrie că se numea Avila. Un istoric clujean a descoperit că Avila în anagramă însemna Valahia. Scrie în Biblie, în Facere, Valahia”, a încheiat Gheorghe Funar.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Băut la volan, un tânăr din Sibiu a fost implicat într-un eveniment rutier apoi a plecat

Un tânăr șofer din Sibiu s-a ales cu dosar penal după ce, băut fiind, a fost implicat într-un eveniment rutier fără victime.

Duminică, polițiștii Biroului Rutier Sibiu au fost sesizați cu privire la faptul că, pe strada Oltului din municipiul Sibiu, șoferul unui autoturism a fost implicat într-un eveniment rutier soldat doar cu pagube materiale, însă a părăsit locul faptei.

La scurt timp, polițiștii l-au identificat, fiind vorba despre un sibian, în vârstă de 21 de ani.

Testarea alcoolscopică a conducătorului auto a indicat o valoare de 0,97 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat, acesta fiind însoțit la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice.

Cercetările sunt continuate la nivelul Biroului Rutier Sibiu, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Loc de muncă disponibil la Apă Canal

APĂ CANAL SIBIU  S.A. angajează pentru: Stația captare tratare transport apă Dumbrava

   INSTALATOR –  1 post

    Cerințe:

  • Calificare în meseria de instalator;
  • Capacitate de comunicare și lucru în echipă;
  • Disponibilitate pentru muncă de teren.

Cererile tip de participare la concurs se completează și se depun online la adresa de mail [email protected] sau la sediul societăţii, str. Eschil nr.6, Serv.Resurse Umane, împreună cu CV, copie  diplomă studii şi adeverinţa medicală de la medicul de familie, până la data de 07.07.2025. Relaţii suplimentare la tel. 0269/ 222916 (int.117 sau 166).