Acasă Blog Pagina 770

FOTO: Dezastru după un incendiu. 4 anexe și o casă distruse, un magazin și alte două anexe afectate

UPDATE 2: „Incendiul a fost lichidat. În urma acestuia au ars:

  • o casă cu bunurile din interior (aproximativ 200 mp)
  • 4 anexe gospodărești cu diverse bunuri depozitate în interior (suprafața totală de aproximativ 200 mp)
  • un magazin parțial afectat (30 mp)
  • două anexe învecinate parțial afectate (15 mp)”, spune purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

UPDATE: „Pompierii au localizat incendiul care a afectat 4 anexe gospodărești și o casă. Se lucrează pentru stingerea incendiului și pentru stabilirea cauzei probabile de izbucnire a acestuia.

În sprijinul pompierilor militari, pe lângă SVSU Racovița s-au alăturat și SVSU Avrig, precum și SVSU Tălmaciu, fiecare cu autospeciala proprie”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Pompierii sibieni intervin de urgență, joi seara, în localitatea Săcădate pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă și anexă.

Salvatorii intervin cu trei autospeciale de stingere, o autoscară, un echipaj SMURD și o autospecială de primă intervenție.

„Pompierii sunt sprijiniți și de Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Racovița.

Din primele informații incendiul se manifestă la o casă și o anexă gospodărească, existând pericol de propagare și la casele învecinate”, a spus Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Polițiștii sibieni au verificat 1.000 de mașini în 3 zile. Rezultatele sunt îngrijorătoare

În perioada 16–18 iunie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au desfășurat acțiuni ample în cadrul Operațiunii Europene ROADPOL „Alcool și Droguri”, acțiune organizată la nivel european, sub coordonarea ROADPOL – Rețeaua Europeană a Polițiilor Rutiere.

Acțiunile circumscrise calendarului RoadPol au vizat prevenirea accidentelor rutiere care au ca și cauză generatoare consumul de alcool și substanțe psihoactive.

În cadrul acțiunii, polițiștii au oprit pentru control peste 1000 de autovehicule, fiind efectuate în acest context 950 de testări cu aparatul etilotest.

Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 425 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de peste 200.000 de lei.

„Ca măsuri complementare, au fost reținute 30 de permise de conducere și au fost retrase 21 de certificate de înmatriculare.

Până în prezent, în cursul anului 2025, în județul Sibiu s-au produs 23 de accidente rutiere grave, soldate cu 5 persoane decedate și 18 rănite grav. În cazul a 4 dintre accidentele grave cauza principală de producere a fost conducerea sub influența alcoolului.

Totodată, 96 de conducători auto au fost depistați conducând autovehicule pe drumurile publice în timp ce se aflau sub influența alcoolului, având concentrații peste limita de 0,40 miligrame/litru alcool pur în aerul expirat.

Cu privire la numărul infracțiunilor de conducere a unui vehicul sub influența substanțelor psihoactive, au fost constatate 79 de astfel de fapte.

În toate cele 175 de cazuri au fost întocmite dosare penale”, a spus Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Voucherele pentru plata facturilor la energie vor fi distribuite către 3,5 milioane de gospodării

Aproximativ 3,5 milioane de gospodării din țara noastră vor beneficia de voucherul pentru energie care se va aplica de la 1 iulie.

Voucherele ar putea fi în valoare de 36 de lei sau 72 de lei, potrivit preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei, George Sergiu Niculescu.

„Din analizele care s-au făcut la nivelul Ministerului Muncii şi Ministerului Energiei, la care a participat şi Autoritatea de Reglementare a reieşit faptul că aproximativ 3,5 milioane de gospodării din România vor beneficia de acest voucher pentru energie care se va aplică începând cu 1 iulie.

S-au luat în considerare veniturile pe cap de familie, de gospodărie, şi au fost determinate aceste locuri de consum, aşa cum vă spuneam, aproximativ 3,5 milioane de locuri de consum vor fi protejate şi după data de 1 iulie”, a spus Niculescu la B1 TV.

Niculescu a mai spus că limita de venit va fi de aproximativ 2.700 de lei de persoană şi că sunt în continuare discuţii legate de valoarea voucherului.

„Au fost două propuneri care s-au făcut, să fie voucher în valoare de 36 de lei sau de 72 de lei.

Vreau să vă spun că mai are loc o întâlnire între cele două ministere la care a fost invitat şi ANRE să participe şi vom participa.

Vedem exact care sunt ultimele decizii pe care cele două ministere le vor lua.

Rolul nostru la aceste întâlniri este să dăm date specifice cu privire la consumuri, tranşe de consum, contracte şi aşa mai departe.

Pe partea de stabilire de voucher, evident că lucrurile trebuie discutate din punctul nostru de vedere şi cu Ministerul de Finanţe în aşa fel încât impactul în buget să fie unul sustenabil”, a explicat preşedintele ANRE.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO/VIDEO: A fost lansat Leon, primul tren fabricat integral în România după 80 de ani

Leon, primul tren fabricat integral în România după mai bine de 80 de ani a fost lansat oficial joi, 19 iunie 2025.

Automotorul, un Diesel Multiple Unit (DMU), a fost realizat de compania Electroputere VFU Pașcani, parte a Grampet Group.

Evenimentul a avut loc într-un cadru festiv, la Salonul Regal din Gara de Nord, urmat de un traseu simbolic până la Gara Băneasa.

„Trăim un moment istoric – nu doar pentru Grampet Group și Electroputere VFU Pașcani, ci pentru întreaga industrie feroviară din România.

Leon este dovada vie că tradiția și tehnologia pot merge mână în mână, atunci când sunt susținute de pasiunea și dedicarea unei echipe extraordinare”, a declarat Gruia Stoica, președintele Grampet Group.

După ce a parcurs peste 30.000 km în teste și a obținut certificarea CE, trenul Leon este gata să circule în toată Europa. Este compus din trei vagoane moderne și oferă 145 de locuri, dintre care 11 la clasa VIP și 134 la clasa a II-a.

„Designul său pune accent pe confort și eficiență:

Fotolii rabatabile și scaune ergonomice

Izolare fonică pentru o călătorie liniștită

Sistem de supraveghere video și senzori de incendiu

Interfoane pentru comunicare directă cu mecanicul

Sisteme audio-vizuale de informare pentru pasageri

În plus, Leon vine echipat cu ferestre panoramice, spații speciale pentru bagaje voluminoase și biciclete, măsuțe rabatabile, lumini de citit, precum și prize de 230V și porturi USB la fiecare loc.

Leon respectă standardele europene privind accesibilitatea și este dotat cu rampe de acces pentru persoanele cu mobilitate redusă, precum și cu zone dedicate în interiorul trenului.

Modern, sigur și prietenos cu pasagerii, trenul Leon nu este doar un mijloc de transport – este un simbol al renașterii capacității de producție din România și un pas curajos spre viitorul mobilității sustenabile”, a transmis constructorul.

SURSĂ VIDEO: Libertatea

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Pod nou în Mediaș. Investiția a fost recepționată joi

Podul de pe strada Ighișului din cartierul medieșean Vitrometan a fost demolat, iar în locul lui a fost construit unul nou.

Vechiul pod se afla într-o stare avansată de degradare, care nu mai permitea circulația autovehiculelor în condiții de siguranță.

Podul nou s-a executat din plăci de oțel ondulat, cu o deschidere de 7 metri și o lungime de 14 metri. Lățimea carosabilului însumează 6 m, a câte 3 m pentru două fire de circulație auto.

De asemenea, a fost amenajat trotuarul, pe o parte, cu o lățime de un metru și au fost amplasați parapeți metalici (unul carosabil și unul pietonal) pe ambele părți. Pista pentru biciclete are lățimea de doi metri.

Scopul acestei investiții este de a oferi o infrastructură în conformitate cu standardele în vigoare, de a asigura confortul și siguranța circulației și de a moderniza infrastructura rutieră în zona respectivă.

„Spun mereu că pe etape toate investițiile pe care le-am început vor fi finalizate. Podul peste pârâul Ighiș este o astfel de investiție, iar, de astăzi, întreg traseul este pus în circulație.

Nu pot decât să le mulțumesc celor care au lucrat la acest proiect ca medieșenii să se bucure de acest traseu pus, din nou, în circulație“ a declarat primarul Gheorghe Roman.

Valoarea totală a investiției este de 1,8 milioane de lei.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Există un moment potrivit pentru a sărbători familia ?

Ziua Familiei la Somarest: Cea mai bună ocazie de a celebra legăturile și valorile care ne unesc

Într-o lume în care agitația zilnică ne unește în proiecte și responsabilități, există momente speciale care ne reamintesc cât de importantă este familia și conexiunea cu cei dragi. La Somarest, această idee a fost transpusă în realitate printr-un eveniment memorabil – Ziua Familiei, care a adunat peste 1300 de participanți într-un cadru plin de bucurie și armonie. Angajații de la ambele fabrici, din Sibiu și Avrig, împreună cu membrii familiei au petrecut o zi plină de energie și activități frumoase, în curtea fabricii noi din Sibiu

Ziua familiei la Somarest

O zi dedicată familiei, pentru angajați și nu numai

Scopul principal al zilei a fost să ofere angajaților ocazia de a împărtăși mediul de lucru cu familiile lor, consolidând spiritul de echipă și promovând valorile companiei într-un mod relaxat și distractiv.

”La Somarest, credem cu tărie că angajații fericiți și echilibrați sunt cei mai productivi și implicați, iar astfel de evenimente sunt o modalitate excelentă de a arăta aprecierea noastră pentru eforturile lor,

ne spune Madalina MARIN Director HR la Somarest”

Momente de neuitat și activități pentru toate vârstele

Ziua a început cu o vizită specială în atelierul din Sibiu, unde invitații au avut ocazia să descopere măiestria, pasiunea și atenția la detalii cu care se lucrează zilnic. A fost o experiență emoționantă, plină de admirație pentru munca echipei și de respect pentru fiecare angajat în parte.

Pe parcursul zilei, angajați și membrii familiilor lor au avut ocazia să se distreze și să se conecteze în cadrul numeroaselor activități:

  • Colțul de distracție pentru copii – tobogane mari și mici, inclusiv cel mai mare de 7 metri, pentru momente pline de adrenalină și zâmbete.
  • Ateliere creative și activități de echipă, perfecte pentru întărirea legăturilor familiale.
  • Cabine photo și platforma 360 pentru a crea amintiri unice și pline de culoare.
  • Momente magice și spectacole surpriză, oferite de un magician talentat, pentru a aduce zâmbete tuturor.

Gustările delicioase, limonada răcoritoare, înghețata cremoasă și popcornul au completat o zi plină de veselie și relaxare. În fond, această zi a fost despre familie, comuniune și bucuria de a petrece timp de calitate împreună.

Mesaje care ne inspiră

„A fost o experiență minunată să le arăt copiilor mei unde lucrez și să le explic rolul meu în companie,” mărturisește unul dintre angajați, reflectând emoția și valoarea acestui eveniment.

De asemenea, în cuvântul său, directorul general Patrick Mollens subliniază:
„Ziua Familiei este momentul perfect pentru a ne reaminti că valorile noastre sunt familia, comunitatea și respectul pentru ceea ce construim împreună.”

Valoarea unei zile dedicate celor dragi

Pentru Somarest, această zi nu a fost doar o simplă sărbătoare, ci un mod de a întări legăturile și de a reafirma angajamentul de a crea un mediu de lucru în care fiecare membru al echipei se simte apreciat și sprijinit. Într-un peisaj atât de frumos și plin de viață, au redescoperit frumusețea relațiilor autentice și sensul adevăratei comunități.

Împreună pentru un viitor mai bun

Feli a venit cu emoția și a încântat familia Somarest

Ziua Familiei la Somarest a fost un adevărat succes, o clipă de sărbătoare și recunoștință reciprocă.

”Suntem mândri că putem oferi angajaților noștri și familiilor lor o zi plină de bucurie și momente de neuitat, pentru că, la final, familia este cel mai important. Ne-am bucurat să vedem cum munca angajaților noștri a fost pusă în valoare și recunoscută cu respect. Copiii s-au distrat în cadrul activităților dedicate lor și au participat la ateliere creative pline de culoare, în timp ce familiile s-au relaxat și au petrecut timp de calitate împreună. Gustările delicioase și momentele muzicale oferite de Feli și The Motans au completat o zi cu adevărat specială. Pentru Somarest, a fost o bucurie să aducem oamenii împreună și să sărbătorim valorile care ne unesc: familia, comunitatea și respectul pentru ceea ce construim împreună,

declară pentru noi Patrick Mollens, directorul general Somarest”
The Motans a adus energia

Vrei și tu să fii parte din această familie? Alătură-te și tu valorilor noastre, descoperă un mediu de lucru plin de pasiune și respect, și vino să sărbătorim împreună ce înseamnă cu adevărat spiritul de echipă și familie! Mesajul departamentului HR

SCANDALOS: Directorul CFR Călători. „Eu nu sunt sărac. Am venituri de 11.000 de euro pe lună”

Directorul CFR Călători, Traian Preoteasa, a făcut în cursul zilei de joi o serie de declarații cel puțin controversate.

Întrebat de jurnaliști despre salariul său, el a explicat că are 11.000 de euro venit lunar, bani din care și-a cumpărat deja un apartament de peste un milion de euro în Dubai și acum îl cumpără pe al doilea.

Preoteasa a explicat că el are un salariu care îi permite să nu fie un om sărac, dar susține că președintele României are un salariu de mizerie.

„În concepţia unora probabil angajaţii statului trebuie să fie săraci lipiţi pământului. Nu sunt sărac. Nu am 5.000 de euro pe lună, am 4.000 de euro numai pe chiria din Dubai.

Am peste 11.000 de euro pe lună. Dacă luaţi veniturile, am peste 11.000 de euro pe lună şi nu plătesc nicio rată.

Este un contract de vânzare-cumpărare, care este suma totală a apartamentului. Plăteşti o taxă de rezervare, după care într-un cont escrow plăteşti rate la an, nu la lună, nu există rată lunară şi se trag bani în funcţie de realizările constructorului.

Primul apartament este terminat, s-a plătit în decurs de cinci ani şi mai are o componentă contractul din Dubai, plăteşti jumătate şi jumătate după ce iei cheia, care se plăteşte singur din chirie.

Nu plătesc niciun leu rată în Dubai.

Am 5500 de euro de la CFR Călători, sunt membru CA, nu primesc indemnizaţia CA, 3500 de lei indemnizaţie de la Metrorex, în Consiliul de Administraţie, deci vreo 600 de euro. 3500 chiria din Dubai şi mai am o chirie în România, tot cu 600 de euro. Deci 10.800, 11.000 de euro”, a explicat Traian Preoteasa.

El a fost întrebat cum şi-a permis al doilea apartament în Dubai într-o zonă exclusivită, având în vedere că este angajat al statului.

”Ce înseamnă angajat al statului? trebuie să mor de foame?”, a afirmat directorul CFR Călători.

Ce vină am eu că președintele României are un salariu de mizerie? Eu sunt de acord ca președintele României să aibă 100.000 de euro salariu”, a spus Preoteasa.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Șapte localnici din Axente Sever sancționați pentru că au folosit apa la udatul grădinilor

Șapte localnici din comuna Axente Sever au fost sancționați pentru că au folosit apa pentru udatul grădinilor.

Autoritățile locale din Axente Sever au făcut repetate apeluri către oameni să nu mai folsoească apa pentru a uda în grădini și au efectuat mai multe controale.

În urma acestora, șapte localnici au fost sancționați cu avertismente, iar controalele vor continua și în perioada următoare.

„Urmare a controalelor și verificărilor efectuate în comună, privind modul iresponsabil de utilizare a apei, vă informăm că au fost depistate și sancționate cu avertismente șapte persoane (șapte gospodării) care foloseau apa la udatul porumbului și a cartofilor din grădini.

În condițiile date suntem nevoiți să continuăm controalele și să dispunem și alte măsuri.

Am convingerea că veți înțelege apelul nostru și veți utiliza cu maximă responsabilitate apa necesară doar în scopuri casnice”, se arată în anunțul primarului Marius Grecu postat pe pagina de Facebook a Primăriei Axente Sever

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Femeie rănită după ce s-a răsturnat cu motocicleta

O motociclistă în vârstă de 55 de ani a fost rănită, joi, după amiaza, pe Drumul Județean142A, în afara localității Dârlos.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o motocicletă pe Drumul Județean 142 A, o femeie în vârstă de 55 de ani, cetățean străin, pe fondul neadaptării vitezei într-o curbă, s-a răsturnat în afara carosabilului.

În urma evenimentului, femeia a fost rănită.

Un echipaj al Ambulanței Sibiu a intervenit la acest accident rutier.

Motociclista a suferit leziuni la mâini, fiind transportată la Compartimentul Primire Urgențe Mediaș pentru investigații amănunțite.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Femeie rănită într-un accident rutier din cauza unui șofer care nu a dat prioritate

O femeie a fost rănită, joi după amiaza, în urma unui accident rutier produs pe strada Târgului din municipiul Mediaș.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autoturism pe strada Târgului, un localnic în vârstă de 44 de ani a pătruns pe strada 9 Mai fără să acorde prioritate de trecere și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe strada 9 Mai de către o femeie în vârstă de 31 de ani, din Mediaș.

Un echipaj al Ambulanței Mediaș a intervenit pentru a-i acorda femeii asistență medicală.

Aceasta a suferit un traumatism cranian și escoriații ale membrelor superioare.

Victima a fost transportată la Compartimentul Primire Urgențe al Spitlaului Municipal Mediaș.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: DOLIU la Spitalul Județean Sibiu. Un cadru medical a încetat din viață

Este doliu la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Sibiu după decesul unei asistente medicale, a anunțat unitatea medicală.

„Întregul colectiv al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu își exprimă profunda tristețe față de trecerea la cele veșnice a colegei noastre, asistent medical Ilcuș Ana Simona.

Cea mai bună persoană pe care am cunoscut-o, frumoasă, blândă, inteligentă, neconflictuală… acesta este modul în care colegii săi o descriu, îndurerați de pierderea celei care le-a fost mai mult decât o simplă colegă de muncă.

Amintirea sa va rămâne vie în inimile noastre. Adresăm sincere condoleanțe familiei și ne exprimăm întreaga compasiune și disponibilitate în aceste momente de grea încercare.

Dumnezeu să o odihnească în pace”, a transmis Spitalul Județean Sibiu pe pagina oficială de Facebook.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: Motociclist rănit pe Transfăgărășan în timp ce depășea o coloană de autovehicule

Un motociclist a fost rănit, joi după amiaza, într-un accident rutier produs pe Transfăgărășan, după ce a depășit o coloane de vehicule.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea o motocicletă pe DN 7C, spre Bâlea, un bărbat în vârstă de 45 de ani, cetățean străin, a depășit o coloană de autovehicule și a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe sensul opus de către un bărbat în vârstă de 57 de ani, din București.

Un echipaj SMURD a intervenit de urgență pe DN 7C la acest eveniment.

La accident a intervenit și o echipă a Serviciului Public Județean Salvamont Sibiu.

În urma accidentului, motociclistul, un bărbat în vârstă de aproximativ 45 de ani, a suferit un traumatism la mână.

Acesta a primit îngrijiri medicale la fața locului, iar ulterior a fost transportat la UPU Sibiu, conștient.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.