23.1 C
duminică, mai 5, 2024

FC Hermannstadt a câștigat clar, 2-0, partida de joi seara disputată pe teren propriu cu Petrolul Ploiești.

Sibienii au testat poarta oaspeților încă din minutul 3. Ianis Stoica a trimis o centrare periculoasă care i-a dat ceva emoții lui Zima.

FC Hermannstadt a avut prima oportunitate a partidei, în minutul 22. Ianis Stoica a șutat de la marginea careului, dar Zima a prins balonul.

Ploieștenii au replicat în minutul 30. Tommi Jyry a șutat de la peste 30 de metri, dar balonul a fost boxat de Căbuz.

Sibienii au deschis scorul în minutul 38. Valerică Găman a trimis cu capul din șase metri direct în poartă, fără speranță pentru portarul Petrolului.

Prima ocazie a reprizei secunde le-a aparținut ploieștenilor. În minutul 47 Gicu Grozav a șutat de la mare distanță, dar Cătălin Căbuz a reținut balonul.

FC Hermannstadt a replicat 9 minute mai târziu. Ianis Stoica a intrat în careu și a șutat la colțul lung, dar portarul Petrolului a respins mingea.

S-a făcut 2-0 în minutul 75. Ianis Stoica a primit o pasă senzațională, a scăpat spre poarta Petrolului și a înscris cu un șut aproape de vinclu.

În urma acestei victorii, FC Hermannstadt și-a asigurat, matematic, salvarea de la retrogradare.