PERFORMANȚĂ FABULOASĂ! Andreea Dragoman a dus România pe podiumul mondial după 26 de ani

Cele mai citite

Performanța zilei pentru sportul românesc s-a obținut cu puține momente în urmă, în capitala Angliei, Londra. Metropolă în care Andreea Dragoman și colegele sale de la naționala României de tenis de masă au reușit un rezultat extraordinar: calificarea în semifinale. Rezultat care garantează tricolorelor medalia de bronz la Campionatul Mondial. Până azi au trecut 26 de ani de la ultima medalia a României în această disciplină…și 56 de la penultima.

Încă o dată crucială

Naționala României de Tenis de Masă a făcut un meci grozav în sferturile de finală ale competiției. Tricolorele au învins Franța și s-au calificat mai departe. A fost 3-1, la capătul a patru meciuri în care fetele noastre au fost clar mai bune. Deși, Adina Diaconu a pierdut jocul I cu franțuzoaica Jia Yuan (2-3), Bernadette Szocs (3-2 vs Prithika Pavade și 3-1 vs Jia Yuan) și Andreea Dragoman (3-1 vs Charlotte Lutz) au adus victoriile necesare echipei conduse de marele Viorel Filimon. România-Franța a fost duelul vicecampioanelor europene vs bronzul mondial precedent.

Dominația totală a Chinei

În semifinale, România va întâlni China, marea favorită a întrecerii. Formație pe care tricolorele au întâlnit-o și în grupe, iar asiaticele s-au impus cu 3-0 fiind evident că nu au rivale în tenisul de masă.

Publicitate

Din 1975, China a câștigat aproape toate edițiile Cupei Mondiale, excepție 1991 când au pierdut finala împotriva Coreei de Sud și 2010 când au pierdut finala contra Singapore, echipă formată din jucătoare născute în China.

După 26 de ani

România este a 3-a cea mai mare forță în acest sport, țara noastră cucerind 5 titluri mondiale în anii 50, 4 titluri de vicecampioană mondială (1953, 1959, 1963 și 1969), plus 4 medalii de bronz. Totuși, din 1970 până înainte de ediția 2026, anul 2000 a fost singura dată când România a fost pe podium, Otilia Bădescu, Mihaela Steff, Ana Gogorița și Antonela Manac reușind aceea performanță fabuloasă. Acum, medieșanca Andreea Dragoman, Adina Diaconu, Bernadette Szocs, Eliza Samara și Elena Zaharia ajung pe aceeași listă cu marile noastre campioane.

spot_img
Ultimele știri

INTERVIU. Scriitorul Ion Radu Văcărescu: „Țara noastră este cea din urmă (de parcă am fi rămas la vremea Dinicului Golescu) la cititul cărților în...

Sibiul nu a fost niciodată lipsit de voci literare și culturale care să „facă istorie” și să responsabilizeze. Iar...

Știri pe același subiect