Rico Verhoeven a debutat cu dreptul în MMA (Mixt Martial Arts). El l-a învins prin TKO pe Viktor Bogutzki, în prima rundă a partidei. De mai puţin de 2 minute şi 30 de secunde a avut nevoie olandezul pentru a-şi doborî adversarul la podea, a-l lovi cu o serie de pumni la faţă şi la spate, iar arbitrul a fost nevoit să oprească lupta.
https://www.youtube.com/watch?v=R1Mktjsl_Is
Sergiu Breb, noul campion RXF
Cel mai spectaculos meci al serii a fost disputa pentru titlul RXF la categoria 84 de kilograme dintre Ciprian Chiru şi Sergiu Breb. Partidă revanşă după ce Chiru a reuşit să câştige prima luptă dintre cei doi şi venea în cuşca din Transilvania în postura de campion. Duelul specialiştilor de MMA s-a încheiat în repriza a doua, în favoarea lui Sergiu Breb, prin TKO. Meciul a avut nenumărate momente superbe, cu lovituri spectaculoase de pumni şi picior, cu un ritm deosebit, cu proiectări grozave la podea şi întoarceri a prizei celui aflat cu probleme în favoarea sa şi invers. Practic, s-a văzut că au intrat „specialiştii de MMA” în ringul Sălii Transilvania din Sibiu, disputa lor fiind cu mult peste restul partidelor iar publicul şi-a arătat aprecierea pentru cei doi.
Sibianul Andrei Vasinca, învingător prin ghilotină Seara a fost una bună pentru fighterii de la Kudokai Atlassib. Sportivii antrenaţi de Adrian Mihai au obţinut trei victorii din patru posibile. După ce tânărul Răzvan Niţu, aflat la începutul carierei de MMA, a deschis seara cu o înfrângere prin TKO contra lui Dragan Bot, colegii săi au făcut exact opusul. „Dacul Gerula” Ioan Vrânceanu şi Sergiu Barbăroşă au câştigat prin TKO meciurile contra maghiarilor Hegedus şi Kovas, ducându-i rapid la podea şi lovindu-i năprasnic. Asta, după ce sibianul Andrei Vasinca a avut o luptă foarte frumoasă cu braşoveanul Daniel Stinghe şi a dat ridicat publicul în picioare prin manevrele de submission alese. Vasinca a reuşit să contracareze jocul bun de la sol al adversarului său şi a câştigat prin ghilotină.
https://www.youtube.com/watch?v=hcHP6ZyJ9JI
„Pitbulul” nu a „muşcat” În mod surprinzător, unul dintre puţinele lupte care au ţinut toate cele trei reprize a fost duelul dintre Ionuţ Atodiresei şi Zoltan Turay, partida la care se aştepta să nu se ajungă acolo, datorită faptului că agresivitatea şi stilul lor îndemna la aşa ceva. Mai mult, credinţa lui Atodiresei că nu vor fi 3 runde nu s-a îndeplinit. Meciul a fost controlat de la un capăt la altul de Turay, care a dus lupta la sol aproape în toate cele 15 minute, iar Atodiresei nu a avut nici o şansă. „Pitbulul” nu a „muşcat”, ci a încasat lovituri după lovituri, dar nu a cedat şi a dus lupta la bun sfârşit.
Balla show Show a făcut şi românul de origine maghiară, Zoltan Balla. El l-a nimicit pe polonezul Mac Sosnowski, în prima rundă. Cu o inimă mare şi neînfricat, Balla nu s-a lăsat intimidat de faptul că oponentul său era mult mai înalt ca el şi a dat de pământ cu acesta, l-a lăsat să se ridice şi l-a pus din nou jos. Backround-ul său de judo s-a văzut imediat, iar la sol i-a cărat pumni cu nemiluita figghterului de origine slavonă. Polonez care a luat cea mai mare bătaie a serii.
https://www.youtube.com/watch?v=5syAxS2hCKg
(Adversarul lui Balla este Mac Sosnowski, nuc Kajetan Szoma precum este titlu in video)
Egalul obosiţilor Singurul egal al Galei a fost înregistrat între polonezul Mysiala şi Tolea Ciumac. Partida a fost una comică, după primul minut de la startul disputei, amândoi luptătorii păreau extrem de obosiţi. Şi aşa a fost până la final, fiind vizibil modul în care respirau destul de greu, iar la sfârşitul reprizelor numai cuşca îi mai ţinea ca să nu cadă. Tolea a avut câteva lovituri puternice de picior care erau aproape să îl facă KO pe adversarul său, iar polonezul a punctat prin jabburi în garda românului. Scurte clipe care au făcut deliciul spectatorilor, iar după ce arbitrul a dat egalitate, Tolea l-a luat pe sus pe adversar şi l-a proiectat pe podea, ca la lupte libere. Asta, bineînţeles, în joacă.
Celelalte rezultate :
Adi Sturzu l-a învins pe Cătălin Miron şi a câştigat centura RXF la cat. 70 de kilograme
Israelianul Jackie Gosh l-a învins prin ghilotină pe arădeanul Alexandru Ianţoc, în runda a II-a
„Gala RXF 20” a fost organizată de RXF Promotion, în colaborare cu SuperPro Team. Evenimentul a avut loc, aseară, în Sala Transilvania din Sibiu. Atmosfera a fost una frumoasă pe toată durata competiţiei, publicul gustând din plin luptele de MMA. Sala a fost arhiplină. Întrecerea a fost transmisă în direct pe Sport.ro, Eurosport şi alte canale importante din lume.











