6.3 C
Sibiu
miercuri, aprilie 22, 2026

Bal cu iz de Hollywood, la Psihologie

Cele mai citite

Nouă dintre cei mai isteți și talentați boboci de la Psihologie, împreună cu energicul și inconfundabilul Vlad Gangler (student în anul trei care s-a alăturat concursului pentru a o ajuta pe Mădălina Ceaușescu, al cărei partener a renunțat cu puțin timp înainte de începerea balului) au accepat provocarea organizatorilor de a fi protagoniștii unui bal cu iz de Hollywood.
Evenimentul a fost organizat de către Asociația Studenților în Psihologie din Sibiu, care le-a propus participanților să interpreteze personaje celebre din filmele premiate la Hollywood. Ioana Damian și Aurel Lungu, Ana Cristea și Filip Mocanu, Alina Gheorghe și Albet Eduard, Monica Mihu și Bitere Tino, Teodora Obadă și Vlad Vreavu, dar și Mădălina Ceaușescu și Vlad Gangler au interpretat roluri precum Joker și Harley Quinn din filmul „Suicide Squad”, Harry Potter sau Rose, protagonista filmului „Titanic”.
Probele au fost gândite astfel încât să le testeze concurenților, atât inteligența și atenția, cât și talentele actoricești sau pasiunea pentru muzică și dans. Concurenții au trebuit să răspundă la întrebări de cultură generală specifice Psihologiei, cum ar fi „Cine este considerat a fi părintele psihologiei?” sau întrebări inspirate din filmele celebre de la Hollywood.
Deliberarea
 
bal-1
În urma consultărilor, jurații au decis: Locul 3 le-a revenit Monicăi Mihu și lui Bitere Tino, iar pe locul 2 s-au clasat Ioana Damian și Filip Mocanu. Titluratura de Miss și Mister Boboc Psihologie 2016 a fost acordată Teodorei Obavă și lui Aurel Lungu. În urma concursului de Miss și Mister Popularitate, desfășurat pe Facebook, au ieșit învingători Ana Cristea și Filip Mocanu.
Aurel Lungu este un tânăr talentat, pasionat de actorie și muzică. A cochectat cu muzica încă din copilărie, studiind opt ani acordeonul, apoi a studiat pianul și chitara și totuși, la îndemnul profesoarei de pian, a decis să studieze Psihologia.
„Profesoara mea de pian mi-a zis mereu că sunt talentat, dar că, cel mai mult observă la mine o calitate de psiholog foarte dezvoltată. Și, din discuțile cu tatăl meu, am decis să urmez Psihologia, deoarece este o interacțiune foarte mare cu oamenii. În general, totul în ziua de astăzi se obține prin intermediul relației cu oamenii. Dar, muzica e viața mea și aș vrea să urmez o carieră muzicală”, ne-a mărturisit Aurel Lungu.
Teodora Obavă, este o tânără frumoasă și talentată, iar acest lucru i-a adus titluratura de Miss, atât în liceu, cât și acum, la facultate. Este pasionată de muzică și ar încerca să îmbine muzica cu psihologia. Spune că intenționează să participe la Vocea României.
Filip Mocanu, Mister Popularitate, este obișnuit cu astfel de concursuri, fiind Mister Boboc și în liceu. Spune despre el că este pasionat de chitară și îi plac provocările. A ales să studieze Psihologia încă din clasa a 11-a, în urma discuției cu un psiholog, de la care ne mărturisește că a avut multe lucruri de învățat.
Pe parcursul serii, publicul a putut fredona alături de solistul Cristian Lupașcu melodii cunoscute precum „Eroina” (Carla’ s Dreams) sau „Tu” (The Montans). De asemenea, Răzvan Ionașcu a prezentat un o piesă de hip hop, iar iubitorii de dans au putut i-au putut admira pe Ariana Henzel și Vasy (Rise Up- Academia de dans din Sibiu) sau Adriana Poteleanu și Gianina Bănică.
Laura Denisia Matei, Jurnalism anul III
Foto credit: Razvan Spechea

spot_img
Ultimele știri

FOTO: Controale în forță ale poliției pe DN1. Ce s-a întâmplat de fapt

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu au desfășurat, în cursul zilei de marți, o amplă acțiune...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect