Acasă Blog Pagina 286

Bolojan convoacă două ședințe de Guvern în aceeași zi pentru adoptarea Bugetului 2026

0

Guvernul României se află în linie dreaptă cu adoptarea Legii bugetului de stat pentru anul 2026. Prima ședință a avut loc joi, la ora 11:00, pentru discutarea detaliilor tehnice, iar o a doua ședință a fost convocată de premierul Ilie Bolojan în aceeași zi, la ora 18:00, pentru adoptarea oficială a proiectului, potrivit stiripesurse.ro.

Legea bugetului va ajunge în Parlament

După adoptarea în Guvern, premierul Ilie Bolojan va trimite proiectul de buget în Parlament pentru dezbateri și vot final.

În ședința de la ora 18:00, Executivul va aproba, de asemenea, două ordonanțe de urgență importante: creșterea salariului minim pe economie și simplificarea procedurilor pentru investițiile străine în România.

PSD avizează bugetul, dar cu obiecții

Reprezentanții PSD din Guvern au anunțat că vor aviza proiectul de buget „cu obiecții”, pentru a permite Parlamentului să corecteze blocajele apărute la nivel guvernamental.

„Mutarea dezbaterii la nivel parlamentar va permite partidelor din Coaliție să includă în Legea Bugetului toate elementele respinse nejustificat de către șeful Executivului”, a transmis PSD.

Social-democrații l-au criticat pe premierul Ilie Bolojan, acuzând blocarea adoptării bugetului, ceea ce poate crea incertitudine economică în contextul turbulențelor globale.

„Întârzierea adoptării bugetului de stat reprezintă o vulnerabilitate majoră pentru stabilitatea economică a țării. România are nevoie de o conducere coerentă și constructivă pentru a reacționa rapid la provocările piețelor internaționale”, au transmis social-democrații.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Prins la furat din pădure: tânăr reținut după ce a tăiat goruni fără drept

Miercuri, polițiștii au reținut pentru 24 de ore a tânărului în vârstă de 22 de ani, cercetat pentru tăiere fără drept de arbori și furt de arbori, fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Mureș și urmează să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Mediaș, în vederea aplicării unei măsuri preventive.

Vă reamintim că la începutul lunii martie, polițiștii din cadrul Secției nr.2 Poliție Rurală Mediaș au fost sesizați telefonic despre faptul că doi tineri au tăiat și furat lemne dintr-o pădure situată în extravilanul localității Brateiu.

„Polițiștii s-au deplasat cu celeritate la fața locului, iar în urma verificărilor efectuate au identificat doi tineri în vârstă de 22 si 17 ani, domiciliați în localitatea Brateiu.

În urma verificărilor efectuate a rezultat faptul că aceștia ar fi tăiat fără drept arbori din specia gorun, în cantitate de 1,46 mc. Materialul lemnos a fost predat reprezentanților Ocolului Silvic Dumbrăveni.

În cauză, la nivelul Secției nr.2 Poliție Rurală Mediaș, s-a întocmit un dosar de cercetare penală, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tăiere fără drept și furt de arbori„, spune Alecsandra Rugaci, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Ministerul Muncii avertizează: Bugetul pe 2026, mai mic decât cel din 2025. Familiile vulnerabile și pensionarii cu venituri mici, în incertitudine?

0

Ministerul Muncii a transmis Ministerului Finanțelor observații critice privind alocările bugetare pe 2026, semnalând că acestea sunt cu 7,51% mai mici decât execuția bugetară din 2025.

Florin Manole atrage atenția că fondurile insuficiente vor limita implementarea măsurilor sociale destinate familiilor vulnerabile și compensarea facturilor la energie.

„Nivelul propus al bugetului nu acoperă integral necesarul pentru măsurile sociale aflate în responsabilitatea Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale. Este esențial să asigurăm resursele financiare pentru protecția categoriilor vulnerabile”, se arată în documentul transmis Finanțelor, potrivit Digi24.

Unde sunt problemele financiare

Ministrul Muncii a subliniat două zone critice:

-Familii vulnerabile – PSD propune creșterea cuantumului ajutorului pentru familiile cu copii și al prestațiilor sociale pentru copiii cu handicap.

-Pensionari cu venituri mici – un ajutor financiar pentru cei cu venituri lunare cumulate de până la 3.000 lei, acordat în două tranșe.

PSD intenționează să depună amendamente în Parlament

Social-democrații au anunțat că vor aviza proiectul de buget în Guvern, însă cu obiecții, și vor depune amendamente în Parlament pentru a include măsurile respinse de Executiv. „Întârzierea adoptării bugetului reprezintă o vulnerabilitate majoră pentru stabilitatea economică a României. Este necesară o conducere coerentă pentru a răspunde provocărilor internaționale”, se arată în comunicatul PSD.

Bugetul de stat urmează să fie adoptat de Guvern joi și apoi dezbătut și votat în Parlament cel mai probabil miercuri.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Porcul pleacă din fermă cu 4,8 lei/kg, dar ajunge la raft la 18 lei! Unde dispar banii?

Diferența mare dintre prețul cărnii de porc la poarta fermei și cel din magazine a atras atenția Ministerului Agriculturii.

Ministrul Florin Barbu susține că există suspiciuni privind modul în care sunt formate prețurile pe lanțul de aprovizionare și a cerut intervenția Consiliului Concurenței pentru a analiza situația.

Acesta afirmă că, între producători, abatoare și retaileri, ar putea exista practici comerciale neloiale care duc la creșterea semnificativă a prețului final plătit de consumatori.

Ministrul a explicat că, în prezent, porcul viu se vinde de la fermieri cu aproximativ 4,8 lei pe kilogram, însă la raft consumatorii nu găsesc carne de porc la mai puțin de 17–18 lei pe kilogram.

”Nu poţi să vinzi la poarta fermei porcul viu cu 4,8 lei, iar la raft să nu găseşti carne sub 17-18 lei”, a afirmat ministrul, citat de News.ro.

Florin Barbu spune că există suspiciuni serioase privind posibile practici incorecte între actorii implicați în distribuția produselor.

„Eu sunt convins, 100%, că pe acest lanţ, între fermier, între abator şi magazinul de retail, se realizează o practică comercială neloială”, a mai declarat ministrul Florin Barbu.

În acest context, ministrul a precizat că a propus modificări la Directiva europeană 633, care reglementează practicile comerciale neloiale în lanțul de aprovizionare agricol și alimentar.

Potrivit acestuia, inițiativa a fost criticată de parlamentari din partea USR, însă Ministerul Agriculturii consideră că schimbările sunt necesare pentru echilibrarea relațiilor dintre producători și retaileri.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Winston Churchill ar putea dispărea de pe bancnotele britanice: Arici și vidre înlocuiesc figuri istorice

0

Banca Angliei pregătește o revoluție monetară: următoarea serie de bancnote britanice ar putea să nu mai includă figuri istorice precum Winston Churchill, ci animale sălbatice locale, precum arici și vidre, relatează Bild.

Schimbarea bancnotelor britanice

Până acum, bancnotele din Marea Britanie prezentau personalități marcante:

-Winston Churchill – bancnota de 5 lire

-Jane Austen – bancnota de 10 lire

-J. M. W. Turner – bancnota de 20 de lire

-Alan Turing – bancnota de 50 de lire

Decizia privind noile bancnote a fost influențată de un sondaj național realizat în vara anului 2025, la care au participat 44.000 de britanici. Rezultatele arată că 60% dintre respondenți preferă ca temă pentru bancnote natura și animalele sălbatice, în timp ce doar 38% doresc să păstreze figuri istorice.

Motivul schimbării bancnotelor

Banca Angliei a declarat că noile bancnote vor fi concepute pentru a simboliza Regatul Unit, a rezona cu publicul larg și a evita controversele, relatează Mediafax. Totuși, înlocuirea lui Churchill și a altor figuri istorice va stârni probabil nemulțumiri, mai ales în rândul conservatorilor, care consideră că aceste personalități sunt esențiale pentru istoria britanică.

Un deputat conservator a criticat deja inițiativa, numind-o „extrem de corectă politic”.

Ce urmează să apară pe bancnote

Noile bancnote nu vor fi emise imediat, ci peste câțiva ani. În vara anului 2026, cetățenii britanici vor putea participa la un nou sondaj pentru a alege speciile de animale care vor apărea pe bancnote, excluzând însă animalele de companie precum câini și pisici.

Această schimbare marchează o transformare semnificativă a designului bancnotelor britanice, combinând tradiția cu preocuparea pentru natură și biodiversitate.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Sibiul se face mai verde: două parcuri noi pregătite în Vasile Aaron și Tineretului. Construcțiile ilegale trebuie să dispară

Primăria Sibiu face un pas important pentru crearea a două parcuri noi în Sibiu: unul în cartierul Vasile Aaron și un al doilea în cartierul Tineretului.

Proiectul depus de Primăria Sibiu la Agenția Regională de Dezvoltare Centru în vederea obținerii finanțării europene nerambursabile în cadrul Programului Regiunea Centru a trecut cu bine de evaluarea tehnică și financiară și a intrat în etapa de contractare.

Cu alte cuvinte, din valoarea totală a proiectului de 56,3 milioane de lei, Primăria Sibiu va obține finanțare nerambursabilă în valoare de 36,1 milioane de lei, restul de 20,22 de milioane urmând să fie asigurate de Primăria Sibiu, reprezentând cheltuielile care nu au fost eligibile spre finanțare din bani europeni, precum și contribuția proprie.

În cartierul Tineretului, coridorul verde se va amenaja în spațiul delimitat de str. Berlin – str. Madrid – str. Roma – Aleea Botticelli – str. Lisabona – str. Deventer – str. Londra. Acesta va presupune amenajarea următoarelor:

-25.309 m2 de spații verzi prin plantarea a 324 de arbori foioși din 9 specii, a 687 de arbuști foioși din 6 specii, a 5.414 plante perene și înierbarea suprafețelor

-4 platforme suspendate din lemn amplasate adiacent albiei pârâului Rossbach pentru relaxare și observare a naturii

-O zonă sportivă dotată cu echipamente workout

-Un joc de șah cu piese supradimensionate

-3 terenuri pentru tenis de masă

-2 locuri de joacă pentru copii

-O zonă pentru activități cu animale de companie

-3 mici zone de picnic

-3 pasarele pietonale suspendate metalice și alei pietonale din materiale permeabile, naturale

Un sistem de iluminat cu corpuri LED și control adaptiv, sisteme de supraveghere, puncte de acces WiFi și alte dotări precum cișmele cu apă potabilă, bănci, rastele pentru biciclete, coșuri de gunoi, mese și scaune pentru picnic, panouri direcționale și panouri informative.

În cartierul Vasile Aaron coridorul va fi creat în zona delimitată de străzile Oașa, Muncel, Semaforului și Valea Săpunului. Printre amenajările planificate prin proiect sunt incluse:

-39.199,77 m2 de spații verzi amenajate cu 514 arbori foioși din 17 specii, 1.084 de arbuști foioși din 7 specii, aproximativ 15.000 de plante, precum și cu iarbă.

-Un teren de sport multifuncțional în suprafață de 968 m2 și 2 terenuri de tenis

-3 terenuri pentru tenis de masă

-3 locuri de joacă în suprafață de 1.348 m2;

-Un perete de escaladă;

-O zonă de observare a naturii și 3 platforme suspendate din lemn amplasate adiacent albiei râului Valea Săpunului, create în același scop

-zone de picnic;

-2 zone împrejmuite pentru activități cu animale de companie

-O pasarelă pietonală suspendată și alei pietonale din materiale permeabile, naturale

-Un sistem de iluminat cu corpuri LED și control adaptiv, sisteme de supraveghere și puncte de acces WiFi.

-Cișmele cu apă potabilă, o toaletă publică cu auto-curățare, bănci, rastele pentru biciclete, coșuri de gunoi, mese și scaune pentru picnic, panouri direcționale și informative.

Următorul pas în realizarea proiectului este inițierea procedurii de achiziție pentru execuția lucrărilor.

Pentru a pregăti terenul în vederea amenajării coridoarelor este necesară desființarea tuturor anexelor, grădinilor, împrejmuirilor și a altor elemente amplasate fără autorizație de construcție pe domeniul public din aceste zone.

În cartierul V. Aaron desființarea se va face în această lună, iar în cartierul Tineretului cetățenii în cauză au termen până în 23 martie să demoleze aceste construcții.

Creștem atractivitatea acestor spații care, în prezent, sunt neamenajate și neutilizate de sibieni.

Orașul va câștiga astfel încă 7,38 hectare de zone verzi amenajate corespunzător care vor fi în fapt două parcuri noi.

Intenționăm să revitalizăm aceste zone, îndesind vegetația prin plantări importante de arbori și plante.

Cu respect pentru natura existentă, vom amenaja aici spații publice pentru relaxare și pentru sport în aer liber, precum și locuri de joacă pentru cei mici”, spune primarul Astrid Fodor.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Evaluare psihiatrică obligatorie pentru toți angajații din învățământ în 2026: profesori, personal auxiliar și administrativ

0

Toți cei care vor să lucreze în învățământul preuniversitar – profesori, personal didactic auxiliar și administrativ – vor fi supuși evaluării psihiatrică, conform ordinului comun al Ministerului Educației și Ministerului Sănătății nr. 55/3.335/2026, publicat în Monitorul Oficial.

Măsura se aplică, potrivit edupedu.ro, și funcțiilor de conducere din școli și grădinițe.

Condiții pentru înscrierea la concursuri

Potrivit ordinului, prezentarea certificatului medical emis de medicul specialist în medicina muncii, în baza avizului psihiatric, devine obligatorie pentru:

-Titularizare

-Concursuri pentru funcții de conducere, îndrumare și control în învățământ

-Certificatul se eliberează după consultația de medicina muncii, care include anamneză medicală și profesională, examen clinic și avizul psihiatric. Medicii pot solicita examinări suplimentare în funcție de istoricul medical al candidatului.

Ce documente sunt necesare

Ordinul include modele pentru:

-Certificatul medical emis de medicul specialist în medicina muncii

-Avizul psihiatric

-Scrisoarea medicală utilizată pentru evaluări suplimentare

-Baremul afecțiunilor ce constituie contraindicații relative

Contextul și justificarea măsurii

Măsura vine ca urmare a lipsei unei evaluări psiho-comportamentale eficiente în școli, semnalată de Daniel David, fostul ministru al Educației, și de inspectorii școlari. În învățământul universitar, evaluarea psihiatrică este deja obligatorie la fiecare 4 ani pentru personalul didactic și auxiliar.

De asemenea, date recente arată că peste 80 de cazuri de agresiuni asupra elevilor de către profesori între 2021 și 2023 au fost înregistrate de Avocatul Poporului, subliniind necesitatea verificărilor medicale.

Prevederi legale privind inaptitudinea profesională

Legea educației prevede că nu pot ocupa funcții didactice sau de conducere persoanele care:

-Au activități comerciale în incinta școlilor

-Comit infracțiuni grave sau au antecedente penale care implică violență, infracțiuni sexuale sau corupție

-Nu sunt apte din punct de vedere medical sau psihologic

Deciziile privind inaptitudinea psihocomportamentală sunt luate de o comisie județeană de medici specialiști și psihologi, conform articolului 168 din legea învățământului preuniversitar.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Marea Britanie elimină nobilii ereditari din Parlament, după 700 de ani de tradiție

0

Secole de tradiție politică britanică se apropie de final, pe măsură ce Parlamentul Regatului Unit se pregătește să elimine aristocrații ereditari din Camera Lorzilor, punând capăt unei practici care a durat peste șapte secole.

Lorzii ereditari, scoși din Parlament

Membrii Camerei Lorzilor au renunțat la obiecțiile față de legislația adoptată de Camera Comunelor, care va înlătura zeci de duci, conti și viconti ce dețineau automat locuri în Parlament, alături de titlurile lor aristocratice, potrivit AP, relatează Mediafax.

Ministrul Nick Thomas-Symonds a declarat că această schimbare pune capăt „unui principiu arhaic și nedemocratic”. „Parlamentul nostru ar trebui să fie întotdeauna un loc unde talentele și meritele contează, nu titlurile moștenite secole în urmă”, a spus el.

Rolul Camerei Lorzilor în democrația britanică

Camera Lorzilor are un rol esențial în examinarea legislației adoptate de Camera Comunelor, însă criticii susțin de mult timp că structura sa eredită este greoaie și nedemocratică.

Proiectul de lege va intra în vigoare după ce regele Charles al III-lea va acorda sancțiunea regală – o formalitate. Parlamentarii ereditari vor părăsi Camera Lorzilor la sfârșitul sesiunii actuale a Parlamentului, în această primăvară, încheind un proces politic început acum 25 de ani.

Partidul Laburist intenționează să înlocuiască Camera Lorzilor cu o structură mai reprezentativă pentru Regatul Unit, deși experiența trecută sugerează că schimbarea va fi graduală.

Sfârșitul unei epoci

„Așadar, iată-ne la sfârșitul a peste șapte secole de serviciu al colegilor ereditari în Parlament”, a declarat Nicholas True, liderul Partidului Conservator din opoziție din Camera Lorzilor. „Mii de colegi și-au servit națiunea cu credință și au contribuit la numeroase îmbunătățiri legislative. Nu a fost doar o istorie a reacției în hermină; mulți au slujit cu adevărat binele țării.”

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Vacanțele în Grecia, în pericol! Hotelurile se confruntă cu anulări masive, din cauza războiului din Iran

0

Hotelierii greci se confruntă cu o creștere semnificativă a anulărilor de rezervări, pe măsură ce tensiunile din Orientul Mijlociu afectează modelele de călătorie și costurile turistice, potrivit novinite.com. Mulți turiști din Israel și Statele Unite, considerate piețe-cheie tradiționale, renunță la vacanțe, din cauza incertitudinilor generate de războiul din Iran.

În același timp, unii călători își reorientează vacanțele departe de destinațiile precum Egipt sau Turcia, alegând insulele grecești. Insula mică Alonissos a înregistrat o creștere neașteptată a cererii din partea turiștilor britanici, cu rezervări care depășesc capacitatea hotelurilor locale.

Uniunea Hotelierilor din Grecia, îngrijorată

Președintele Uniunii Hotelierilor din Grecia, Tsiklakidis, a avertizat că, dacă conflictul va continua, turismul din Grecia ar putea înregistra pierderi substanțiale până în luna mai. Sectorul turistic subliniază, de asemenea, că majorarea costurilor de transport și a prețului combustibililor determină vizitatorii să opteze pentru destinații mai apropiate sau mai accesibile.

Feriboturile și transportul public, tot mai scumpe

Tarifele pentru feriboturi au crescut cu aproximativ 10%, reflectând și majorarea prețurilor la biletele de autobuz interurban. Transportul public a fost, de asemenea, afectat de costurile ridicate ale combustibililor. Companiile aeriene au confirmat menținerea programului de zbor pentru sezonul turistic viitor, însă prețul biletelor va fi mai ridicat decât în mod obișnuit.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI

Angajatul-minune care aduce subvenții pentru mai multe firme. Ilie Bolojan a prezentat cum sunt „sifonate” subvențiile

Premierul Ilie Bolojan a descris pe Facebook, joi dimineața, o schemă de „sifonare” a banilor în cazul angajării persoanelor care își găsesc greu un loc de muncă.

Bolojan spune că În 2025 a fost subvenționată angajarea a peste 13.200 de persoane, mai multe dintre persoane fiind angajate la firmele de pază.

Și aici se produce „scamatoria”. În unele cazuri, aceleași persoane sunt subvenționate de mai multe ori. Practic, o persoană este angajată, firma primește subvenția, iar după o perioadă raporturile de muncă încetează prin demisie.

Ulterior, persoana respectivă apare angajată la o altă firmă care accesează din nou subvenția.

„O economie construită pe baze sănătoase înseamnă, înainte de toate, reguli corecte și bani publici cheltuiți cu responsabilitate. Analizând cum funcționează programele statului, am găsit abuzuri și rezultate foarte slabe.

Un exemplu vine din zona politicilor de ocupare a forței de muncă prin care ar trebui să încurajăm oamenii să muncească și companiile să creeze locuri de muncă reale, cu forme legale.

Astfel, printr-o schemă de sprijin, angajatorii pot primi 2.250 de lei lunar, timp de 12 luni, dacă angajează persoane care au dificultăți în a-și găsi un loc de muncă: șomeri de mai mult de 6 luni sau cu vârsta de peste 45 de ani, părinți care își cresc singuri copiii.

În schimb, angajatorul are obligația să mențină persoana respectivă în muncă cel puțin 18 luni.

În 2025 a fost subvenționată angajarea a peste 13.200 de persoane. În ce sectoare s-au făcut cele multe angajări? În construcții, în industrie? Nu.

Mai mult de jumătate, adică 6.816 persoane, la firmele de pază.

Iar un alt lucru care ridică semne de întrebare este că aceste firme sunt concentrate în doar câteva zone ale țării: București și zona limitrofă, Gorj și Galați.

În unele cazuri, aceleași persoane sunt subvenționate de mai multe ori. Practic, o persoană este angajată, firma primește subvenția, iar după o perioadă raporturile de muncă încetează prin demisie. Ulterior, persoana respectivă apare angajată la o altă firmă care accesează din nou subvenția.

Astfel se creează un mecanism prin care aceleași persoane sunt încadrate succesiv la diferite societăți, iar companiile accesează repetat subvenții din bugetul asigurărilor pentru șomaj, fără să existe în realitate o integrare pe termen lung pe piața muncii.

Neclaritățile din lege au permis astfel de practici, iar cei care ar fi trebuit să le observe nu și-au făcut datoria.

Nu mai putem continua să direcționăm bani publici către mecanisme de tip „suveică” doar pentru a se lua banii de la stat.

Din acest motiv, la ultima ședință de guvern am dispus Ministerului Muncii găsirea unor soluții și luarea de măsuri concrete pentru a îndrepta lucrurile legate de acest program. Și să-i susținem pe cei care chiar lucrează în economia reală.

Impactul bugetar al unei astfel de scheme, de zeci de milioane de lei, poate părea relativ mic la scara întregului buget, dar miza este mai mare decât atât.

Este vorba despre reguli corecte și despre încrederea că banii publici sunt folosiți exact pentru scopul pentru care au fost alocați”, a scris Ilie Bolojan pe Facebook.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

Rafinăriile Petromidia și Vega se opresc exact când piața petrolului fierbe

Rafinăriile Petromidia Năvodari și Vega Ploiești vor fi oprite aproximativ trei săptămâni pentru lucrări de revizie tehnologică.

Compania Rompetrol Rafinare, parte a grupului KMG International, a anunțat oprirea activității operaționale a celor două rafinării pentru aproximativ 20 de zile, la începutul lunii martie, pentru efectuarea unei revizii tehnologice intermediare programate.

Aceste opriri sunt prevăzute în calendarul tehnic al instalațiilor, fiind realizate periodic pentru inspecții, reautorizări, curățarea echipamentelor și înlocuirea unor componente, precum catalizatorii industriali.

Compania Rompetrol Rafinare, parte a grupului KMG International, a anunțat oprirea activității operaționale a celor două rafinării pentru aproximativ 20 de zile, la începutul lunii martie, pentru efectuarea unei revizii tehnologice intermediare programate.

Aceste opriri sunt prevăzute în calendarul tehnic al instalațiilor, fiind realizate periodic pentru inspecții, reautorizări, curățarea echipamentelor și înlocuirea unor componente, precum catalizatorii industriali.

Rafinăria Petromidia Năvodari este cea mai mare unitate de rafinare din România, având o capacitate de procesare de aproximativ 5,5 milioane de tone de țiței pe an. Aceasta reprezintă un pilon major al industriei petroliere naționale și al aprovizionării cu carburanți în regiunea Mării Negre.

În paralel, rafinăria Vega Ploiești are un rol complementar, fiind specializată în produse petroliere speciale – solvenți, bitum sau aditivi industriali – și utilizează, în mare parte, materii prime provenite din fluxul tehnologic al Petromidia. Din acest motiv, oprirea simultană a celor două unități este coordonată tehnologic.

Deși lucrările de revizie sunt planificate și considerate normale în industria rafinării, oprirea simultană a unor capacități importante de procesare are loc într-un moment delicat pentru piața petrolului.

Reducerea temporară a producției interne de combustibili poate crește dependența de importuri sau de stocurile existente, mai ales dacă alte rafinării din țară funcționează la capacitate limitată.

Compania a precizat însă că livrările către clienți vor fi menținute prin utilizarea stocurilor existente și prin sprijinul diviziei de trading a grupului, pentru a evita perturbarea pieței.

Închiderea temporară a rafinăriilor Petromidia Năvodari și Vega Ploiești pentru revizie nu reprezintă o situație excepțională, ci o procedură tehnologică planificată.

Cu toate acestea, contextul actual al pieței petrolului transformă o operațiune tehnică de rutină într-un subiect de interes strategic, evidențiind importanța infrastructurii de rafinare pentru stabilitatea energetică a României.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Poate ai informații din comunitate și vrei să le împărtășești cu noi. Scrie un mesaj pe e-mail [email protected] sau WhatsApp 0752.060.007

„MAI Digital 2026”: Ce servicii ale statului vor fi disponibile online și cum vor putea românii obține documente fără drumuri la ghișeu

0

Proiectul „MAI Digital” va permite românilor să obțină online documente precum permisul auto, cazierul judiciar sau certificatele de stare civilă. Află ce servicii vor fi digitalizate.

„MAI Digital”: Românii vor putea accesa online servicii importante ale statului

Ministerul Afacerilor Interne a lansat proiectul „MAI Digital”, o inițiativă amplă care urmărește modernizarea administrației publice și reducerea birocrației prin digitalizarea serviciilor destinate cetățenilor, relatează Digi24.

Prin intermediul unor platforme electronice moderne, românii vor putea depune cereri, transmite documente, verifica stadiul solicitărilor și accesa diverse servicii administrative direct online, fără a mai fi nevoie să se deplaseze la ghișeele instituțiilor.

Noua infrastructură digitală își propune să simplifice interacțiunea dintre cetățeni și instituțiile statului, să reducă timpul de soluționare a cererilor și să ofere servicii publice mai rapide și mai eficiente.

Proiectul „MAI Digital”, finanțat cu peste 650 de milioane de lei

Contractul de finanțare pentru proiectul „MAI Digital” a fost semnat la sfârșitul lunii ianuarie 2026. Inițiativa are ca obiectiv accelerarea digitalizării serviciilor publice furnizate de structurile Ministerului Afacerilor Interne.

Proiectul se va desfășura pe o perioadă de 36 de luni și are un buget de aproximativ 657 de milioane de lei, fonduri nerambursabile asigurate prin Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027, cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională.

Prin implementarea acestui program vor fi dezvoltate noi servicii electronice adaptate nevoilor cetățenilor și mediului de afaceri, cu accent pe eficiență și accesibilitate.

Ce servicii publice vor fi digitalizate

Proiectul vizează transformarea modului în care cetățenii interacționează cu administrația publică. Procedurile birocratice tradiționale vor fi înlocuite treptat cu servicii online accesibile de oriunde.

În total, aproximativ 15 servicii publice importante oferite de structurile Ministerului Afacerilor Interne vor fi integrate într-o platformă digitală unificată.

Permise auto și înmatriculări

Procedurile legate de permisele de conducere și înmatriculările auto vor putea fi realizate în mare parte online. Cetățenii vor avea posibilitatea să:

-facă programări pentru eliberarea documentelor

-depună cereri pentru preschimbarea sau duplicarea permisului

-verifice stadiul emiterii documentelor

-gestioneze proceduri precum înmatricularea, transcrierea sau radierea unui vehicul

Acte de stare civilă și evidența persoanelor

Serviciile de stare civilă vor fi și ele digitalizate. Astfel, românii vor putea depune online cereri pentru:

-certificate de naștere

-certificate de căsătorie

-certificate de deces

-stabilirea domiciliului sau a reședinței

Sistemele vor fi integrate cu bazele de date existente ale administrației publice pentru a facilita accesul rapid la informații.

Servicii oferite de Poliția Română

Proiectul include extinderea serviciilor electronice disponibile prin Poliția Română. Printre acestea se numără:

-eliberarea cazierului judiciar în format electronic

-verificarea istoricului sancțiunilor rutiere

-depunerea online a sesizărilor și petițiilor cu valoare juridică prin semnătură electronică

Servicii pentru cetățenii străini

Digitalizarea va include și procedurile gestionate de Inspectoratul General pentru Imigrări. Dosarele pentru avize de muncă și permise de ședere vor putea fi depuse și gestionate online, ceea ce va reduce timpul de procesare pentru angajatori și pentru cetățenii din afara Uniunii Europene.

Avize și autorizații pentru securitate la incendiu

Documentațiile pentru obținerea avizelor și autorizațiilor emise de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență vor putea fi depuse digital. Analiza și emiterea documentelor se vor realiza prin sisteme informatice dedicate, simplificând procedurile pentru sectorul construcțiilor și pentru companii.

Continuarea procesului de digitalizare al MAI

Proiectul „MAI Digital” completează inițiativele deja implementate de Ministerul Afacerilor Interne, precum portalul de servicii HUB MAI, sistemul informatic pentru emiterea actelor de stare civilă sau introducerea cărții electronice de identitate.

Prin integrarea noilor tehnologii, inclusiv a soluțiilor bazate pe inteligență artificială, autoritățile își propun să crească numărul și complexitatea serviciilor publice disponibile online, facilitând accesul cetățenilor la administrația publică.

Îți mulțumim pentru că ai ales să te informezi din Sibiu 100%. Dacă vrei să afli și mai multe povești, interviuri și vești bune în fiecare zi, susține-ne cu o recenzie – dă click AICI