Astra Film Festival a prezentat la această ediţie aproape toate documentarele româneşti produse în ultimii 2 ani, şase filme fiind prezentate în premieră absolută. Din acest motiv s-au acreditat mai mulţi selecţioneri de la festivalurile de documentar din Franţa, Austria, Israel, Estonia, Anglia, Abu Dhabi. În deschiderea festivalului, filmul „După Revoluţie” a lui Laurenţiu Calciu ne-a teleportat în mijlocul campaniei electorale de la primele alegeri din 1990; a doua zi, filmul ,,Victoria” a lui Adi Voicu şi Ana Vlad au prezentat imaginea vieţii aşa cum este ea trăită: într-un oraş dezvoltat pe baza industriei chimice socialiste, iar în a treia zi a festivalului, documentarul lui Ionuţ Carpatorea, „Singur acasă, o tragedie Românească” a prezentat cazurile a trei familii distruse din cauza sinuciderii copiilor lăsaţi acasă de părinţii plecaţi la muncă în străinătate.
Bătaie pe vaccinul pneumococic
Cazul fetiţei care a murit de meningită pneumococică face vâlvă în toată ţara. Iar faptul că şi alţi colegi de-ai micuţei au fost descoperiţi ca fiind purtători de pneumococ, a determinat reprezentanţii Societăţii Naţionale de Pneumologie, Secţia Pneumologie Pediatrică, să transmită o informare în acest sens, aceştia anunţând beneficiile vaccinuluui penumococic. La Sibiu, în ultima perioadă, tot mai mulţi părinţi au decis să-şi vaccineze copiii cu acest vaccin care este opţional şi al cărui preţ variază între 260 şi 300 de lei. Este mai uşor să previi decât să tratezi, spun specialiştii în pneumologie pediatrică, făcând referire la vaccinul pneumococic.
Filme, oameni, vieţi
Opinia lui Curtean „Cred că mi-am găsit o încadrare în societate: să fiu incomod.” (Constantin Noica) Atunci când prezinţi ceva în faţa unui public, poţi fi judecat din multe puncte de vedere, de la mesajul şi ideile pe care vrei să le transmiţi, la tehnica şi mijloacele pe care le foloseşti. Întotdeauna opiniile vor fi împărţite – vorba latinului, „câte capete, atâtea păreri”. Dincolo de realizarea tehnică şi cea artistică a documentarelor de la Festivalul Astra Film, care nu pot fi toate de aceeaşi calitate, un lucru mi se pare extraordinar de fiecare dată: la baza fiecărui film selecţionat, stă un subiect interesant.
ECOcinematogrAFF, ultima zi de festival
ECOcinematogrAFF este programul special prin care Astra Film Festival „pune degetul pe rănile Pământului”, după cum au declarat organizatorii. Cele patru filme de excepţie cuprinse în program au fost realizate în urma unor anchete jurnalistice privind problemele actuale ale mediului şi vor fi proiectate duminică, 30 octombrie, în ultima zi a festivalului, între orele 11 şi 19. „Home”/„Acasă” (Franţa, 2009) e un film produs de celebrul cineast francez Luc Besson şi narat de actriţa americană Glenn Close. Compus în totalitate din cadre aeriene filmate în 54 de ţări, documentarul arată rezultatele acţiunilor omenirii asupra planetei şi încearcă să ne convingă că nu mai putem ignora pericolul născut din dezechilibrele ecosistemului.
Festivalul Egalităţii de Gen 2011
A fi bărbat adevărat nu înseamnă neapărat a-l domina pe celălalt, iar a fi femeie nu presupune neapărat a te lăsa dominată. Ne putem elibera de stereotipuri, dacă suntem conştienţi de ele. Acesta a fost principalul mesaj al Festivalului Egalitătii de Gen, desfăşurat în perioada 21-23 octombrie la Sibiu. Peste 200 de tineri din Sibiu au participat la această campanile educativă, care combate stereotipurile despre femei şi bărbaţi ce alimentează diferite forme de discriminare şi violenţă. Festivalul a inclus evenimente variate, menite să îndemne la reflecţie şi să stimuleze creativitatea şi ieşirea din tipare: parodii după reclame sexiste (la Music Pub), actiunea stradală ,,Alege-ţi cuvintele” (pe pietonala Nicolae Bălcescu), Teatru forum (Laguna sub Cetate din Cisnădie şi Teatrul Gong din Sibiu), concursurile cu premii ,,Gender Treasure Hunt”- în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului – şi ,,Egali pe biciclete” (în parcul Sub Arini).
Weekend de ciclism fără limite, la Geiger Mountain Bike Challenge
ProCycling Geiger Team Sibiu se pregateste pentru a IV-a ediţie a celui mai dur maraton de Mountain Bike din Romania. Geiger Mountain Bike Challenge va avea loc la Sibiu în data de 21 august 2011. Zona de Start / Sosire este Parcul Sub Arini, langa Stadion Municipal. GMC se adresează atât sportivilor de performanţă, cât şi amatorilor dornici de a-şi evalua performantele sportive şi de a parcurge pe bicicleta un circuit turistic unic în România – parcurgerea unor trasee superbe, cu urcare pe vârful Măgura (vechiul drum al saşilor din Cisnădie) şi urcare până la cea mai înaltă staţiune din România (Păltiniş). Până acum şi-au anunţat prezenţa 370 de participanţi la categoriile Maraton si Semimaraton. La linia de start mai sunt disponibile 150 de locuri pentru cele 2 categorii menţionate anterior şi 100 de locuri la categoria Family. Organizatorii Geiger Mountain Bike Challenge au pregătit pentru cursa de anul acesta 3 distante de concurs: Maraton de 90 km – cu o diferenţă de nivel de 3.500 m – , Semimaraton de45 km – cu o diferenţă de nivel de 1.350 m – şi Family de 20 km – traseu organizat special pentru a concura în familie, la care pot participa în echipa un copil, cu vârsta de maxim 14, şi un părinte.
Programul evenimentului
Sambata 20.08.2011
14:00 – 17:00 – amenajare zona Start / Sosire
17:00 – 21:00 – preluare numere + înscrieri la faţa locului (în limita locurilor disponibile)
20:00 – 20:30 – şedinţa tehnică
Duminica 21.08.2011
07:30 – 09:00 – Preluare numere + înscriere „Family”
08:45 – 09:00 – Ședinţă tehnică
09:30 – Start „Maraton”, „Semimaraton”, „Family”
11:00 – Sosire „Family”
12:00 – Sosire „Semimaraton”
14:30 – Sosire „Maraton”
17:30 – Festivitate Premiere + Tombola
Locotenentul Victor Comsa, eroul de la Dalnic
22 iunie 1941. Zi istorica pe rabojul sfânt al patimilor si sacrificiilor românilor. în acea zi, seful Statului si comandantul ostirii române, maresalul Ion Antonescu, adresa Armatei un ordin care a ramas în eternitatea istoriei: „Ostasi, va ordon: treceti Prutul! Zdrobiti vrajmasul din rasarit si miaza-noapte, dezrobiti din jugul rosu al bolsevismului pe fratii nostri, cotropiti, reîmpliniti în trupul tarii glia strabuna a Basarabilor si codrii voievodali ai Bucovinei, ogoarele si plaiurile noastre.” Un ordin care afirma idealul maresalului Ion Antonescu: dezrobirea pamântului românesc! Un ordin care a însufletit oastea si poporul român pentru reîntregirea patriei.
Eram în clasa a IV-a si îmi amintesc cum acest ordin a ajuns si la noi, însa în forma de cântec. L-am învatat foarte repede, sub bagheta unui învatator, sublocotenent în rezerva Virghezan, refugiat din Basarabia si încadrat la scoala noastra, pentru ca învatatorul nostru, V. Costescu, si el sublocotenent in rezerva, plecase pe front. îl cântam cu mare entuziasm si defilam prin curtea scolii: „Azi noapte la Prut,/Razboiul a început,/ Românii trec dincolo iara,/Prin arme si scut,/Sa ia înapoi mosia pierduta asta vara…”
în acea dimineata eroica, în frontul de atac si în vârtejul luptelor Armatei noastre se afla si tânarul locotenent Victor Comsa. Comanda o companie de vânatori de tancuri dintr-un regiment de garda. Abia împlinise 30 de ani. Absolvise Scoala de Ofiteri de Infanterie „Carol I” din Sibiu. Era vlastarul unei familii de memorandisti sibieni. Dimitrie Comsa (1846-1931), luptator pentru drepturile românilor transilvaneni, profesor agronom, etnograf, memorandist, condamnat de autoritatile ungare la trei ani de închisoare, muzeograf, membru de onoare al Academiei Române, decorat cu Marea Cruce „Regele Ferdinand I”.
…în ziua de 17 august 1941, într-o lupta cu tancurile rusesti, în zona localitatii Dalnic, pentru strapungerea cetatii de foc si fier a Odesei, este grav ranit de o schija de proiectil inamic. Internat într-un spital de campanie, se stinge din viata în ziua de 20 august 1941, ca un brav erou. înainte de a închide ochii pentru totdeauna, a fost decorat cu Ordinul „Mihai Viteazul”, cea mai înalta distinctie de razboi acordata ofiterilor. Autoritatile germane l-au decorat cu „Crucea de fier” germana. Corpul sau neînsufletit a fost adus în tara si înhumat în cimitirul militar din Ghencea, Bucuresti, unde îsi doarme somnul de veci alaturi de alti eroi, stând pilda generatiilor de azi si de mâine.
Ceremonia înhumarii s-a constituit într-o adevarata zi de doliu pentru bucuresteni, iar fapta sa eroica a avut un larg ecou, fiind evocata în presa vremii, la posturile de radio, în ordinele de zi, în
jurnalele si comunicatele de razboi ale armatei. Si tot ca un impresionant mesaj adus faptelor sale, în acele zile de biruinte si de doliu, în fata Palatului Regal au fost expuse, de o parte si de alta a statuii regelui Carol I, doua tancuri rusesti, capturate de curajosul ofiter în luptele de la Dalnic. Dupa razboi, autoritatile admnistratiei municipiului Sibiu, recunoscandu-i fapta eroica si pentru a-l pastra in memoria cetatii, numele acestuia a fost atribuit unei strazi din Orasul de Jos dar, la insistentele autoritatilor sovietice (consilieri si comandatura militara), au fost obligate sa schimbe numele strazii.
Acestui erou, ca si multor altora din plaiuri sibiene care zac în neuitarea timpului, i s-ar cuveni macar o placa comemorativa, aplicata pe fatada casei în care a vazut lumina zilei, si de ce nu, o strada din Sibiu care sa-i poarte numele, daca nu chiar un bust în incinta cetatii, care sa reaminteasca generatiilor viitoare ca noi nu avem morti, ci eroi!
Colonel (r) Victor NEGHINA
Închis la cazier
In 17 august 2011, Serviciul public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor, din cadrul Instituţiei prefectului, nu va lucra cu publicul, cu excepţia examinării candidaţilor din municipiul Mediaş, la proba practică.
în aceste condiţii, nici ghişeul de relaţii cu publicul al Serviciului cazier judiciar, statistică şi evidenţa operativă, aflat în sediul Serviciului permise auto, nu va fi deschis mâine, 17 august. în cazuri de forţă majoră, poate fi apelat şeful serviciului cazier judiciar, tel. 0269 ∕ 208.450.
Mergi la mare gratis!
Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu invită tinerii cu vârste cuprinse între 14-35 ani să-şi petreacă timpul, la mare, timp de o săptămână într-un mod interesant şi eficient cu posibilitatea de a-şi dezvolta abilităţi şi competenţe în diverse domenii. Şcolile de vară organizate de Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret în perioada 20 august – 7 septembrie 2011 răspund unor nevoi reale ale tinerilor, de informare şi consultanţă, dialog, dezbatere şi de formare alternativă. înscrierea se realizează pe baza unor formulare de inscriere şi a altor documente cu caracter obligatoriu, ce pot fi descărcate de pe site-ul Casei Studenţilor. Datele limită până la care se pot înscrie participanţii sunt: 17 august pentru modulul „Antreprenoriat – Prima ta afacere” (24 august – 31 august 2011) – 50 participanţi, 24 august pentru modulul „Dialog Intercultural” (31 august – 7 septembrie 2011) – 50 participanţi, 13 august pentru „Generaţia următoare şi problemele de tineret” (20 august – 26 august 2011) -100 participanţi (Vârsta între 14 şi 18 ani). Masa şi cazarea participantilor sunt asigurate de către Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret.
Ceremonial militar
La sfârşitul acestei săptămâni Sibiul va fi vizitat şi de un grup de cadre militare în rezervă şi în retragere, filiala Giurgiu şi din cadrul organizaţiei ofiţerilor şi sergenţilor în rezervă şi în retragere din garnizoana Ruse. Bulgaria. Cu acest prilej în ziua de 20 august orele 11, va avea loc un ceremonial militar la monumentul Ostaşului Român din Toate Timpurile amplasat pe platoul din faţa Cercului Militar Sibiu. Se vor mai depune coroane de flori şi din partea garnizoanei Sibiu. Oaseptii vor depune coroanele de flori la acest monument. Se vor depune coroane de flori si din partea garnizoanei Sibiu.
Cu acest prilej reprezentanţi ai oaspeţilor vor ţine alocuţiuni. La ceremonial participă împreună cu oaspeţii, reprezentanţi ai garnizoanei Sibiu, membri ai consiliului director ai Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere, membrii ai asociatii cultului eroilor din Sibiu, din Sibiu şi membrii ai cenaclului Literar George Topârceanu ai cercului militar Sibiu
Consiliul director al Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere din Sibiu adresează un cald apel celorlalţi camarazi din asociaţiei să ia parte la acest ceremonial militar şi în continuare la o întâlnire cu oaspeţii care va avea loc în sala de lectură a Cercului Militar Sibiu.
Atenţie în circulaţie în Sibiu în data de 20 august!
în data de 20 august, cu începere de la orele 19 va avea loc în municipiul Sibiu evenimentul „Maratonul de Noapte”, organizat de ASCER. Pentru a permite desfăşurarea acestui maraton, instituţiile abilitate au aprobat următorul traseu ce urmează a fi parcurs de participanţii la eveniment:
Str. Nicolae Bălcescu – Bd. Vasile Milea – str. Rahovei – str. Calea Dumbrăvii – str. Ludoş – Calea Poplăcii – Bd. Victoriei – str. Andrei Şaguna – Şos. Alba Iulia – str. Malului – str. Râului – str. Malului -str. Nicolae Teclu – str. Bâlea – str. Ştefan cel Mare – str. Semaforului – str. Rahovei – Bd. Mihai Viteazu – str. Calea Dumbrăvii – str. Siretului – str. Gheorghe Dima – str. Rahovei – DN 1 – Bd. Vasile Milea – str. Victoriei – Parcul Sub Arini – str. Victoriei – str. Calea Poplăcii – str. Ludoş – str. Calea Dumbrăvii – Bretea – str. Nicolae Balcescu.
Circulaţia pe aceste străzi va fi oprită pentru scurt timp, doar pentru a permite trecerea plutonului. Participanţii la trafic sunt rugaţi pe această cale să circule cu foarte mare atenţie pentru a evita eventualele incidente şi, în măsura în care acest lucru este posibil, să evite aceste străzi în perioada menţionată.
ªtefan Vaida – o mie şi una de poveşti despre Valea Hârtibaciului
O cruce de steag românească, o statuetă zidită într-o casă săsească de la 1746, un pahar de argint ca zestre pentru băiat la o nuntă ţigănească, un şerpar unguresc. Fiecare obiect de aici are culoarea, rostul şi povestea sa în Valea Hârtibaciului. Restauratorul ªtefan Vaida deţine o colecţie de peste o mie de asemenea obiecte sau unelte rurale, adunate din aproape 30 de localităţi din această zonă. Le caută de mai bine de 12 ani, împreună cu fratele său, Eugen, care e arhitect. În prezent colecţia este depozitată în casa părinţilor din Alţâna. „La început, cred că nici un colecţionar nu are o temă clară.


