Acasă Blog Pagina 6681

Ceremonial militar româno-bulgar

în zilele de 21-22 august, 60 de membrii ai Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere „Mircea cel Bătrân” filiala Giurgiu şi 50 de membrii ai Organizaţiei Ofiţerilor şi Sergenţilor în Rezervă şi Retragere din oraşul Ruse Bulgaria, împreună cu familiile au fost oaspeţi ai oraşului de pe Cibin. Vizita comună a foştilor ostaşi acum în rezervă din cele două oraşe de pe malurile bătrânului Danubiu constituie expresia unor bune relaţii frăţeşti şi de camaraderie stabilite cu mai mulţi ani în urmă între „familiile” pensionarilor militari din cele două oraşe. Vizita în oraşul de pe Cibin, la solicitarea oaspeţilor şi în organizarea autorităţilor locale (Garnizoana Sibiu, Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu”, Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere şi Asociaţia Naţională Cultul Eroilor filialele Sibiu) a început cu ceremonialul militar cu depuneri de coroane organizat la Monumentul „Ostaşului Român din toate timpurile” amplasat pe esplanada din faţa Cercului Militar Sibiu ca semn de cinstire a memoriei eroilor români. La ceremonial au participat reprezentanţi ai Prefecturii, Consiliului Judeţean Sibiu, Primăriei Municipiului Sibiu, cadre militare active şi în rezervă, numeroşi cetăţeni şi turişti. Ceremonialul a început cu intonarea imnurilor naţionale ale României şi Bulgariei urmat de un serviciu religios în prestaţia preotului militar al garnizoanei dr. Călin Sămărghiţan. Cu acest prilej au ţinut alocuţiuni prefectul judeţului Sibiu Horaţiu Răcuciu, gl.bg.(Rt) Florian Urdoi, preşedinte al Biroului executiv al Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere „Mircea cel Bătrân” filiala Giurgiu, gl.bg. (Rt) dr. Ioan Dinu preşedinte al Biroului executiv al Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere filiala Sibiu şi col.(r) Dimiter Ştefanov Valkov, preşedinte al Organizaţiei Ofiţerilor şi Sergenţilor în Rezervă şi Retragere din oraşul Ruse Bulgaria. în cuvântul lor au evocat bunele relaţii diplomatice şi militare dintre România şi Bulgaria, activităţile desfăşurate în comun de cele două asociaţii, precum şi proiectele viitoare. Cu acest prilej oaspeţii giurgiuveni au oferit Placheta Aniversară a Organizaţiei Ofiţerilor şi Sergenţilor în Rezervă şi Retragere din oraşul Ruse Bulgaria prefectului judeţului Sibiu, preşedintelui Consiliului Judeţean Sibiu, Martin Botesch, vicepreşedintelui Consiliului judeţean lt.col.(r) Constantin Şovăială, Mitropolitului Ardealului Laurenţiu Streza, primarului oraşului Sibiu Klaus Johannis, comandantului garnizoanei prof.univ.dr.ing. Ghiţă Bârsan, directorului Cercului Militar Sibiu Marcel Japie, comandantului comenduirii garnizoanei maior Marius Ralea, generalilor de brigadă în rezervă: Gheorghe Constantin, Ioan Dinu, Eugen Gheorghe, coloneilor bulgari în rezervă: Dimiter Ştefanov Valkov, Liudmil Markov, Ivan Ivanov şi altor participanţi la acest moment sărbătoresc. în continuare, col(r) Ioan Lazăr, preşedintele Cenaclului Literar „George Topârceanu” al Cercului Militar Sibiu a oferit oaspeţilor „Monografia Satului Caşolţ, jud. Sibiu”, editată în acest an sub semnătura sa, exprimându-şi bucuria că acest sat va fi cunoscut şi de către giurgiuveni şi ruseni.

Ceremonialul româno-bulgar s-a încheiat cu defilarea gărzii de onoare. După ceremonial oaspeţii români şi bulgari au vizitat foto-expoziţia „Eroica 2011″ organizată de Asociaţia Naţională Cultul Eroilor filiala Sibiu şi Cercul Militar Sibiu, stand de carte – lucrări beletristice, poeme, monografii şi epigrame semnate de scriitori pensionari militari sibieni, membrii ai Cenaclului literar „George Topârceanu”, precum şi foto-expoziţia cu aspecte din viaţa „Rezervei Oştirii Române” din Sibiu, colecţii de prese şi publicaţii locale şi centrale în care este oglindită viaţa cadrelor militare în rezervă din garnizoana Sibiu. Cu acest prilej gl.bg.(Rt) dr. Ioan Dinu le-a vorbit oaspeţilor despre istoria, tradiţiile culturale şi militare ale oraşului de pe Cibin. De la Sibiu, caravana giurgiuvenilor şi a rusenilor a pornit pe valea Oltului, unde au vizitat complexul monahal muzeal Mănăstirea Cozia, ctitoria voievodului Mircea cel Bătrân. De aici, oaspeţii au pornit spre cetatea de scaun Curtea de Argeş, unde au vizitat mănăstirea Curtea de Argeş, ctitorita de Neagoe Basarab.
Vizita din oraşul de pe Cibin, a distinşilor oaspeţi din cele două oraşe de pe malul bătrânului Danubiu, a prilejuit şi un schimb de experienţă între conducerile asociaţiilor pensionarilor militari din Sibiu şi cele ale oaspeţilor.

A consemnat col.(r) Victor Neghină

 

APEL CĂTRE SALVAMONTIŞTI VOLUNTARI ŞI NU NUMAI

Sibianul Dan Buta, cunoscut celor din lumea sporturilor montane, nu este de găsit de 48 de ore. Organizator al consursului Territory de zilele trecute, Buta a fost dat dispărut de colegi în zona Bungard-Bradu-Caşolţ. Mai multe echipe de salvamontişti şi jandarmi îl caută. Aceştia fac apel către cei interesaţi să ajute la găsirea lui Buta să apeleze salvamontistul Cristi Petre, tel. 0744398472.

 

Unde se duc banii sibienilor?

Teatrul Radu Stanca şi FITS înghit de la buget 3,9 milioane de euro anual

Consilierul local Livia Sava (PDL) a făcut publică lista sumelor cheltuite prin intermediul asociaţiilor din Sibiu pentru activităţi înscrise pe agenda cultural-sportivă a anului 2011 până în prezent. lista a fost pusă la dispoziţie consilierului de către directorul Casei de Cultură a Municipiului Sibiu, insituţie prin care se alocă aceste fonduri. Consilierii PDL au criticat de câţiva ani faptul că Primăria Sibiu îi pune să voteze proiectul de buget cu o sumă totală alocată pentru agenda cultural-sportivă, fără a şti pe ce se duc exact sumele. După acest vot de la începutul anului, primarul Iohannis dispune împărţirea banilor pentru diferitele proiecte. Curios fapt că din lista de sume cheltuite lipseşte suma cea mai mare, alocată FITS 2011 (Festivalul Internaţional de Teatru Sibiu). Consilierii PDL acuză primăria că ţine secretă suma, contrar legii, pentru ca să nu vadă sibienii câte milioane de euro se duc direct şi indirect spre proiectele directorului Chiriac (n. red. directorul Teatrului Radu Stanca) din banii contribuabililor. Mirela Gligore, purtător de cuvânt al Primăriei Sibiu a declarat pentru Sibiu 100% că devizele de cheltuieli decontate de Primărie pentru FITS 2011 au fost anul acesta de 3 millioane de lei (echivalentul a 700.000 de euro), adică dublu decât toate restul evenimentelor finanţate până acum pentru agenda cultural-sportivă. La această sumă se adaugă alţi 2,7 milioane de euro bugetul Teatrului şi încă 500.000 de euro aprobaţi în august, resurse proprii ale Teatrului (vânzare bilete, sponsorizări, turnee etc). Pentru cele 22 de proiecte finanţate până acum din bugetul local s-au cheltuit aproape 1,6 milioane de lei (echivalentul a 400.000 de euro). Bugetul FITS 2011 a avut ca surse de finanţare pe lângă bugetul local, Ministerul Culturii şi diverşi sponsori. Suma totală cheltuită fiind în jur de 3 milioane de euro, potrivit unor surse din cadrul Primăriei Sibiu. Sibiu 100% vă prezintă în exclusivitate topul primelor 10 proiecte de pe Agenda Cultural-Sportivă de anul acesta, după suma primită.

Top 10

1. Festivalul Internaţional de Teatru FITS 2011 – 3.000.000 lei
2. Sibiu Jazz Festival – 250.000 lei
3. Turul Ciclist al Sibiului – 179.000 lei
4. Ziua Bunelor Maniere – Spectacol Romeo şi Julieta – 170.000 lei
5. CSU Voinţa – participare la retur campionat fotbal Liga II (seniori+juniori) – 150.000 lei
6. CSU Sibiu – participare la campionat baschet – 139.000 lei
7. Raliul Sibiului – 100.000 lei
8. Artmania Festival – 90.000 lei
9. Muzeul Labirintului – 86.000 lei
10. Zilele muzicale româno-americane – 80.000 lei

Călin Blaga

 

400 de mii de euro pentru Voinţa Sibiu

Oficialii Voinţei Sibiu aşează deja pe hârtie sposorizările pentru anul viitor. Preşedintele clubului Ioan Hambasan, estimează obţinerea a cel puţin 400 de mii de euro, bani care urmează să vină de la aproximativ 20-30 de firme.

Intrarea Voinţei Sibiu în prima ligă a fotbalului românesc a început să-şi arate „colţii” pe partea financiară a clubului. Sponsorizările de anul viitor sunt deocamdată, mai mici de jumatate de million de euro, iar aceşti bani ar putea să vină în urma unor contracte încheiate cu mai multe firme. Ioan Hambasan, preşedintele Voinţei a declarat: „Am ajuns în faza în care să discutăm şi financiar ce ar însemna pentru acei oameni să ajute Voinţa Sibiu. Se lucrează la un proiect în care clubul să ofere şi să presteze niste servicii pentru acele societăţi, cât şi pentru oamenii de afaceri.” R.B.

 

Cultură la Finanţe cu ocazia Zilei porţilor deschise

Direcţiei Generale a Finanţelor Publice a Judeţului Sibiu dedică întreaga zi de vineri, ,,Zilei porţilor deschise”. Cei care au drum la sediul finanţelor vor vedea un program cultural cu cavaleri şi domnite medievale, o expoziţie de artă plastică a elevilor de la Liceul de Artă din Sibiu, picturile şi sculpturile lui Adrian Petre Popescu, membrului Uniunii artiştilor plastici, muzică de cameră, iar Silviu Borş, directorul Bibliotecii Judeţene Astra va prezenta cartea ,,Viaţa din Morminte”, tradusă din greacă de diacon dr. Ştefan L. Toma şi Dragoş Varga, directorul revistei ,,Transilvania”, va prezenta romanul ,,Pe aripile gândului” semnat de scriitorul Pastia Marian Mihai. De asemenea, vizitatorii îşi vor putea exprima părerea despre instituţie prin intermediul unui chestionar pus la dispoziţie de D.G.F.P. Sibiu. Mai jos prezentam programul manifestarii:PROGRAM :

8,00 : 14,00 Expoziţie de plante ornamentale (parter)
8,00 : 14,00 Expoziţie de pictură, sculptură şi grafică, spectacole medievale (parter)
9,30 : 10,00 Concert susţinut de elevi ai Liceului de Artă Sibiu (etajul I)
10,30 : 11,00 Lansare de carte: „Viaţa din morminte” – dr.Ştefan L.Toma (etajul I)
11,00 : 13,00 Concert de percuţie susţinut de Formaţia „Sonor” a Liceului de Artă Sibiu (etajul II)
11,15 : 11,45 Concert susţinut de elevi ai Liceului de Artă Sibiu (etajul I)
11,45 : 12,00 Spectacol de dans susţinut de grupul de copii al Clubului „Mirajul Dansului” (etajul I)
12,00 : 12,30 Lansare de carte: „Pe aripile gândului” – Marian Mihai Pastia (etajul I)
13,00 : 13,15 Spectacol de dans susţinut de grupul de copii al Clubului „Mirajul Dansului” (etajul I)
13,15 : 13,30 Conferinţă de presă (etajul I)

 

I.M.

 

Festivalul Brânzei şi al Ţuicii la Răşinari

Primăria Comunei Răşinari şi Asociaţia Turismului Sibian în parteneriat cu Consiliul Local Răşinari, Asociaţia Judeţeană de Turism Sibiu, Asociatia Pensiunilor Agroturistice din Rasinari si cu sprijinul Consiliul Judeţean Sibiu prin Centrul Creaţiei Populare ,,Cindrelul Junii Sibiului” organizează la Curmatura Ştezii în perioada 27-28 august 2011 Festivalul Brânzei şi al Ţuicii ajuns la a-VIII-a ediţie. Pe parcursul celor două zile ale festivalului se vor organiza standuri cu produse tradiţionale iar numeroşi interpreţi de muzică populară ne vor încânta cu cântecele şi dansurile populare. Sibiu 100% vă prezintă programul evenimentului:

Program: 

Sâmbătă, 27 august 2011

Ora 10,00 Târgul Producătorilor de branza si tuica
Ora 11.00 Organizarea seminarului cu tema ,,Dezvoltarea Zonei Mărginimea Sibiului” în colaborare cu Asociatia GAL MĂRGINIMEA SIBIULUI -la Căminul Cultural Răşinari
Ora 13.00 Deschiderea oficială a festivalului şi vizitarea standurilor de brânză şi ţuică- Formaţia Artistică de dansuri şi joc a Căminului Cultural din Răşinari

Program Special oferit de Televiziunea Favorit cu invitaţii: Nicolae Pampu, Codruta Rodean, Anca Marginean, Mircea Cartisoreanu, Violeta Deminescu, Daniela Tarnaucean, Anca Muntean, Iustina Şpan, Marius Matei, Ioan Dăncăneţ, Mirel Chialda, Iulia Banciu, Victoria Meiţescu, Ilie Sădeanu, Adina Roşca, Flaviu Florea, Mariana Şandru şi Grupul Dor Făgărăşan.

Formaţia Artistică de dansuri şi joc a Căminului Cultural din Vaideeni şi Ansamblul de cântăreţi ,,Tilişcuţa” al comunei Tilişca, interprete Rodica Popa Comăniciu, Codruţa Rodean, Carmen Banciu şi Iulia Banciu

Invitaţi speciali Ana Munteanu, Elena Jurcănescu si Vasile Conea.

Foc de tabără

Duminică, 28 august 2011
Ora 10:00 Desfăşurarea festivalului cu vizitarea standurilor
Ora 14:00 Pregătire „Bulzul festivalului” produs tradiţional şi degustarea produselor tradiţionale ,,Brânză şi Ţuică”
ora 15,00 Program special oferit de Formaţia Cindrelul Junii Sibiului cu interpreţii Daniel Rosalim, Alina Bâcă şi Adrian Neamţu

Program artistic- Formaţia artistică a Căminului Cultural din Polovragi si Formaţia artistică a localităţii Şugag

Invitat special din Mărginimea Sibiului GABRIELA TUŢĂ

Formaţia de fluieraşi a Căminului Cultural din localitatea Jina şi Formaţia artistică a localităţii Poplaca. Program oferit de Dorel Savu

Ora 20.00 Formaţia Artistică de dansuri şi joc a Căminului Cultural din Răşinari
Program oferit de interpreta şi prezentatoarea programului artistic ALINA PINCA,
Recital oferit de cunoscuta interpretă de muzică populară NICOLETA VOICA

ORA 22.00 Foc de artificii si închiderea festivalului 

Şcoala de vară ,,Eu ALEG viitorul” pentru tineri din centre de plasament

30 de fete şi băieţi din centre de plasament din judeţul Sibiu au ocazia să se pregătească pentru viaţa pe cont propriu în cadrul unor tabere educative organizate de Asociaţia pentru Libertate şi Egalitate de Gen – A.L.E.G. din Sibiu în perioada 15 august – 3 septembrie 2011.

10 tineri voluntari A.L.E.G. au iniţiat un proiect de educaţie non-formală, adresat unui grup de tineri în dificultate. Ei şi-au ales ca grup ţintă tinerii între 15 şi 20 de ani care sunt pe cale să părăsească centrele de plasament şi să înceapă viaţa pe cont propriu, având şanse mai mici de integrare în societate decât alţi tineri care beneficiază de sprijinul unei familii. Cum îmi găsesc şi cum păstrez un loc de muncă? Unde apelez la ajutor dacă sunt discriminat? Ce riscuri prezintă munca în străinătate? Ce alegeri fac în viaţa intimă? Ce rol are anturajul? Ce pot face eu pentru comunitate ? – sunt întrebării la care voluntarii A.L.E.G. îi ajută să găsească răspuns prin intermediul taberelor educative şi al activităţilor practice din proiectul Şcoala de vară ,,Eu ALEG viitorul” ce beneficiază de o finanţare de 4.200 Euro prin Programul Tineret în Acţiune.

M. este unul din cei 14 tineri care au participat în perioada 15-20 august în Păltiniş la tabăra educativă adresată băieţilor. Tocmai a împlinit 18 ani şi are 3 fraţi, mai mulţi dintre ei fiind instituţionalizaţi pentru că familia nu i-a putut întreţine. Managerul de proiect, Miruna Roman – ea însăşi o tânără de 23 de ani şi membră A.L.E.G. din 2004 – îl prezintă ca pe ,,un tânăr cu minte agera şi fire veselă pe care nu ai cum să nu îl îndrăgeşti din prima. Deşi provine dintr-un mediu defavorizat, M. dovedeşte că dacă vrei cu adevarat atunci nimic nu este imposibil. Unul dintre hobbiurile lui este informatica, dar are în plan şi proiecte umanitare, în special cele privind copiii instituţionalizaţi”. Voluntarii A.L.E.G. au aflat că vrea să realizeze un proiect de sprijinire a tinerelor mame pentru a preveni abandonarea copiilor. în tabără, M. a aflat despre organizaţii neguvernamentale care îl pot ajuta să îşi pună proiectul în aplicare.

Programul taberelor include sesiuni educative dimineaţa, jocuri şi sport în aer liber, o acţiune de ecologizare, vizionare de filme şi foc de tabără. Sesiunile educative se axează pe o variatate de teme care îi ajută pe tineri în viaţa pe cont propriu precum respectul de sine, încurajarea relaţiilor sănătoase în cuplu, prevenirea traficului de fiinţe şi a consumului de droguri, dar şi lucruri practice precum realizarea unui CV şi prezentarea la un interviu de angajare. Tabăra are şi invitaţi speciali de la AJOFM, Agenţia Regională împotriva Traficului de Persoane, Asociaţia Crucea Albastră şi Agenţia Naţională Anti-drog tinerii dovedind un real interes fata de posibilitatile de angajare sau pericolele drogurilor La finalul taberei, fiecare participant îşi stabileşte propriul plan de dezvoltare personală scoţând în evidenţă lucrurile pe care îşi propune să le îmbunătăţească la el însuşi.

Şcoala de vară va continua în perioada 29 august – 3 septembrie cu tabăra pentru fete, apoi în perioada 15 septembrie – 15 octombrie cu activităţile practice de implicare comunitară a participanţilor la tabere, finalizându-se cu diseminarea rezultatelor în cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sibiu şi pe pagina web a organizaţiei A.L.E.G.

 

Şedinţă fierbinte în Consiliu Local Sibiu

Se apropie alegerile

După ani buni de apatie şi vot la foc automat în Consiliul Local Sibiu, şedinţa de joi a fost plină de intervenţii ale consilierilor. Motivele principale de dezbinare au fost banii ceruţi de PDL pentru stadionul municipal şi lipsa salariilor profesorilor de la Liceul de Artă.

Prima problemă, a fotbalului, era deja la repriza a doua, după ce şi în iulie consilierii PDL au încercat obţinerea de fonduri de la Primărie. Şi de data asta consilierii FDGR şi PNL au votat contra unei instalaţii de nocturnă şi închirierii terenului secundar de fotbal din Parcul Sub Arini. Mai mult, după intervenţia consilierului Ovidiu Luca (PDL), consilierul FDGR, Wagner Raimar a exprimat punctul de vedere al partidului său pe acest subiect caracterizând propunerile PDL drept ,,politicianiste”. De asemenea el a precizat pentru presă că FDGR are în vedere în viitor renovarea stadionului. Consilierul Livia Sava (PDL) a anunţat că trebuie renovat stadionul pentru că în 6-7 ani s-ar putea ca România să organizeze Campionatul European de Fotbal cu Ungaria. Replica preşedintelui de şedinţă, consilierul FDGR, Leopold Csongor a venit sec: ,,Până atunci se va renova stadionul”.

Profesori rămaşi fără salarii

Problema mai gravă a neplăţii salariilor pe luna iulie profesorilor Liceului de Artă a fost pasată, la propunerea FDGR, unei comisii formată din cosilieri locali care să găsească o soluţie până la finele lunii septembrie, când se reuneşte din nou Consiliu Local. Livia Sava (PDL) propusă de FDGR-işti preşedinte de comisie a spus: ,,Când nu se doreşte să se facă ceva, se face o comisie”. Ea a acuzat serviciile Primăriei că nu au făcut tot ce le-a stat în putinţă din timp să facă transferuri de bani de la alte şcoli din oraş, unde existau fonduri necheltuite pe salarii. Şefa serviciului şcoli din Primărie s-a apărat că a făcut peste tot demersuri din luna mai şi a arătat vinovatul de situaţie: ,,Dacă se caută un ţap ispăşitor acesta este Direcţia de Finanţe Sibiu”. Se pare că legea permite acestora să transfere fondurile necesare de la alte şcoli din judeţ, lucru deja agreat de Inspectoratul Şcolar, dar refuzat de cei de la Finanţe. Hermann Gerold (FDGR) a punctat esenţa problemei: situaţia este aceeaşi la liceele de artă din ţară pentru că Ministerul Educaţiei a introdus din acest an o formulă de alocare de fonduri pe criteriul standard cost/elev, ceea ce nu se poate aplica liceelor de artă. Sava (PDL) a punctat că problema deja a fost soluţionată în ţară de alte primării. Profesorii de la Liceul de Artă au fost prezenţi în număr mare la şedinţă, dar doar câţiva au fost lăsaţi în sală. David Marius, profesor, a făcut apel la găsirea unei soluţii rapid. ,,Noi suntem primii pedepsiţi cu plata salariilor!”. Liderul de sindicat al liceului a precizat că din luna septembrie 37 de unităţi şcolare din judeţ intră în incapacitate de plată a salariilor. Şedinţa de Consiliu s-a încheiat doar cu decizia formării unei comisii de analiză a situaţiei.

Călin Blaga

Din 14 noiembrie la Sibiu începe distribuirea alimentelor UE

Municipalitatea va începe în 14 noiembrie distribuirea ajutoarelor în alimente din partea Uniunii Europene. Anul acesta vor beneficia de acest tip de sprijin un număr de 9.894 de persoane din municipiul Sibiu. Sibienii care pot beneficia de acest sprijin din partea Uniunii Europene sunt: pensionarii sistemului public de pensii cu venituri de sub 400 de lei/lună, şomerii care beneficiază de indemnizaţie de şomaj, persoanele cu handicap grav şi accentuat neinstituţionalizate (adulţi şi copii) şi familiile şi persoanele singure care sunt beneficiare de venit minim garantat. Listele care cuprind beneficiarii au fost alcătuite la nivelul lunii iunie 2011.

Iohannis ia apărarea lui Grădinar

În conferinţa de presă de joi, primarul Iohannis a răspuns jurnaliştilor la întrebarea dacă este invidios pe directorul societăţii Energie Termică, Ilie Grădinar, care a apărut în topul Forbes pe locul 485 cu o avere estimată la 7-8 milioane de euro. SC Energie Termică SA este o societate subordonată Consiliului Local Sibiu. ,,Nu sunt invidios. Mi-am permis să-l întreb pe domnul Grădinar care e situaţia la topul bogaţilor şi se pare că e vorba de o serie de confuzii. Deocamdată, se pare că e vorba de o serie de confuzii. S-ar putea ca cineva să fi dorit să-l pună într-o poziţie nu foarte bună.

Despre sfinţi şi muritori

Canonizarea fostului mitropolit al Ardealului, Andrei ªaguna, a cuprins ca un vârtej lumea creştin-ortodoxă de la Sibiu şi nu numai. Ceea ce trebuia să fie un eveniment profund pios şi religios s-a transformat în cel mai mare bâlci monden al anului, datorită, evident, aportului politicienilor. Descălecatul lui Băsescu la Sibiu şi discursul său în biserică a inflamat toţi comentatorii din Bucureşti, fie ei jurnalişti, politicieni sau oameni buni la toate. Fotografia colegului nostru, fotoreporterul Sebastian Marcovici a pus şi mai mult jar pe foc. Suprinderea lui Băsescu hohotind de râs pe scările catedralei imediat după slujba de canonizare, între 40 de preoţi, a dus cu gândul pe mulţi la ce ,,figură” de preşedinte avem.

Fals în acte la Primăria Sibiu?

Bogdan Paul Veseli a fost angajat la finele lunii septembrie 2011 ca şef al Serviciului autorizări în construcţii din cadrul Primăriei Sibiu. Nimic deosebit, doar că domnul Bogdan Veseli are o firmă de arhitectură împreună cu părinţii săi şi un alt asociat arhitect, Hurdubelea Florin: Veseli & Partners Project SRL. În declaraţia de interese semnată de Bogdan Veseli nu se precizează acest lucru, ceea ce contravine legii. Firma are activitatea suspendată temporar din 6 iulie 2011, dar conform legislaţiei în vigoare se supune inclusiv reglementărilor fiscale, de depunere a bilanţurilor şi declaraţiilor fiscale.