Sculptori sibieni Sculptorul sibian Radu Aftenie – membru al Uniunii Artiştilor Plastici din România – cetăţean de onoare al municipiului Sibiu, a acordat un interviu reporterului săptămânalului Sibiu 100% . În acest an la 2 octombrie, sculptorul va împlini 75 de ani. Reporter: Vă propun o întoarcere în timp: aţi ales sculptura sau aţi fost ales de ea? Acum, după aproape patruzeci de ani, consideraţi că aţi făcut o alegere potrivită? Radu Aftenie: Nu am ales eu arta sculpturii, Domnia Sa m-a ales să-mi duc viaţa într-o lume tulbure şi agresivă, unde artele plastice sunt lăsate la periferia culturii naţionale.
UniverStudent 2011, la final
Cea de-a VI-a ediţie a UniverStudent Fringe Festival a reuşit să strângă, între 2 şi 8 mai, aproape 2.000 de participanţi, la cele 74 de proiecte şi evenimente pregătite de organizatori şi de studenţii de la Universitatea „Lucian Blaga”din Sibiu, dar şi din centre universitare ca Bucureşti, Cluj-Napoca, Craiova, Iaşi, Târgu-Mureş şi Timişoara. Anul acesta, festivalul a fost organizat de Asociaţia Studenţilor în Psihologie Sibiu (ASPS), în colaborare cu ligile şi asociaţiile studenţeşti din Sibiu şi Asociaţia Internaţională de Tineret „Become – Youth & Arts”.
Marele premiu al jazz-ului studenţesc a plecat la Bucureşti
Galele Studenţeşti de Jazz, aflate anul acesta la cea de-a XI-a ediţie, au adus, în zilele de 9 şi 10 mai, 30 dintre cei mai buni tineri muzicieni din centrele universitare din Bucureşti, Iaşi şi Cluj-Napoca, care au performat în faţa unui juriu select, dar în faţa unui public, cam prea restrâns pentru unul dintre cele mai apreciate concursuri din lumea jazz-ului academic. Desfăşurate la Teatrul Gong, Galele au fost organizate de Casa de Cultură a Studenţilor Sibiu, ca eveniment independent de Festivalul de Jazz. În final, marele premiu a plecat la Bucureşti, iar celelalte premii s-au împărţit între cele trei oraşe participante.
Ziua Europei, sărbătorită la Cercul Militar Sibiu
Despre acest eveniment a avut amabilitatea să ne vorbească Dan-Alexandru Popescu, lector la Universitatea Lucian Blaga şi coordonator al Centrului de Documentaţie Europeană din Sibiu (CDE-ULBS). Reporter: Ce s-a dorit prin această manifestare şi cine au fost participanţii? Dan-Alexandru Popescu: Momentul 9 mai a fost sărbătorit la Cercul Militar Sibiu, printr-o expoziţie intitulată «Fotografii europene», în cadrul unei manifestări publice la care au participat membri ai comunităţii academice, ai Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi în Retragere, ai Uniunii Artiştilor Plastici, ai Asociaţiei Cultul Eroilor, ai Cenaclului Literar Gheorghe Topârceanu ai Asociaţiei Cenaclul de la Păltiniş, şi ai Cercului Foto Orizont din Sibiu, precum şi alţi oameni de cultură şi iubitori de artă fotografică.
Focus Sibiu 2010 – retrospectiva in imagini
Focus Sibiu 2010 este cea de-a doua editie a expozitiei care ofera o retrospectiva a celor mai importante evenimente din Sibiu. 100 de fotografii vin sa spuna povestea unui an care a trecut peste Sibiu, cu bune si cu rele intr-o expozitie realizata de fotografii Silvana Armat si Sebastian Marcovici. Vernisajul expozitiei are loc joi, 27 ianuarie, la ora 18, in curtea interioara a Primariei. Fotografiile vor fi expuse timp de o luna. Intrarea este gratuita.
„Dacă stadionul ar fi avut o nocturnă, meciul România-Luxemburg se juca la Sibiu”
Aceasta este afirmaţia directorului general al Federaţiei Române de Fotbal Ionuţ Lupescu. El spune că autorităţile locale din Sibiu ar trebui să se implice mai mult în rezolvarea problemelor de la Stadionul Municipal. Ionuţ Lupescu spune că Sibiul oferea condiţi optime de desfăşurare a meciului România Luxemburg din cadrul preliminariilor Campionatului European de Fotbal. „La Sibiu există un aeroport internaţional,hotelurile sunt foarte bune, oraşul este frumos şi primitor, dar fără un stadion omologat de UEFA meciul nu se poate desfăşura. Noi am fi venit cu siguranţă să jucăm aici dacă aveaţi un stadion la standardele cerute” a declarat oficialul FRF. La ora actuală în România există doar patru stadioane pe care poate să joace echipa naţională, a mai spus Lupescu. Ionuţ Lupescu a arătat disponibilitatea Federaţiei de a acorda consultanţă autorităţilor locale în cazul în care acestea se arată interesate de a moderniza Stadionul Municipl pentru a-l aduce la standardele cerute de UEFA pentru organizarea de meciuri oficiale.
Cezar Budescu
Echipa de volei feminin CSM Sibiu a debutat cu stângul în retur
Echipa de volei feminine CSM Sibiu nu a început deloc bine returul de campionat. Sâmbăta trecută, în primul meci din retur voleibalistele de la CSM Terezianum Sibiu au cedat pe teren propriu în faţa echipei CSU Medicina Târgu Mureş. Meciul a contat pentru etapa a XII-a din cadrul Ligii Naţionale de volei feminin. Scorul final al meciului a fost de 3-0, pe seturi 25-20, 25-22, 25-15 pentru jucătoarele din Târgu Mureş.
Deşi au pierdut, jucătoarele de la CSM Sibiu nu şi-au pierdut optimismul mai ales că în pauza competiţională s-a reuşit aducerea la echipă a patru noi jucătoare care să întărească lotul sibian. ,,Deşi am înregistrat o înfrângere, echipa de volei feminin promite în continuare o clasare cât mai bună la finalul sezonului competiţional al acestui campionat, un aport considerabil avându-l şi noile sportive transferate in pauza de iarna dintre tur si retur”, a declarat directorul CSM Sibiu Gheorghe Sterp-Vingărzan.
Cezar Budescu
Fotbalul românesc schimbă regulile
Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal Mircea Sandu a declarat că până în anul 2016 campionatul, mai ales la nivelul ligilor II şi III va arăta altfel. „Restructurarea sistemului competiţional este necesară din mai multe considerente. în primul rând din motive financiare, dar şi din lipsa jucătorilor valoroşi”, a declarat Mircea Sandu. Potrivit preşedintelui FRF modificările se vor face într-o perioadă de patru ani, între 2012 şi 2016. în viziunea lui Mircea Sandu, în 2016 ar trebui să existe o ligă I cu 16- 18 echipe, o serie de 18-20 de echipe de liga a II-a şi două serii tot de 18-20 de echipe la liga a treia.
Investiţii şi în stadioanele de liga a II-a
Tot până în anul 2016 Federaţia Română de Fotbal intenţionează să aloce fonduri substanţiale pentru refacerea terenurilor din Liga a II-a. „Avem un proiect de 4 ani de zile, 2012-2016, în care vom face investiţii masive în refacerea terenurilor de la Liga a II-a, sigur că împreună cu proprietarul” a spus Mircea Sandu. Preşedintele FRF spune că se are în vedere refacerea în primul rând a suprafeţelor de joc, respectiv a gazonului şi a sistemelor de drenaj astfel încât chiar dacă plouă foarte mult terenul să fie practicabil după maxim 48 de ore. „Nu putem să le cerem jucătorilor să joace în tur de exemplu pe un teren foarte bun, iar în retur cu aceeaşi echipîă să joace în mocirlă” a mai spus Mircea Sandu. Costurile lucrărilor pentru reabilitarea stadioanelor ar urma să fie acoperite în proporţie de 50 la sută de către Federaţia Română de Fotbal şi 50 la sută de către proprietarul terenului.
Cezar Budescu
De la Unirea de la 24 ianuarie 1859 la dezbinarea de azi
S-au împlinit în această săptămână 152 de ani de la Unirea Principatelor române sub domnia lui Alexandru Ioan Cuza. Actul de acum 152 de ani a fost unul deosebit de important în istoria României moderne, el prefaţând marea unire de la 1918, şi consfinţirea statului unitar român.
Istoricul Unirii
Unirea de la 1859 a fost pregătită încă din timpul revoluţiei de la 1848. Totuşi datorită situaţiei internaţionale dificile ea nu a putut fi înfăptuită aşa de uşor. După Convenţia de la Paris din 1858, marile puteri au lăsat guvernul fiecărui principat român în grija unei comisii provizorii, formate din trei caimacani, până la alegerea domnitorilor. Principala atribuţie a comisiilor era aceea de a supraveghea alegerea noilor adunări elective. Campania electorală din Moldova a dus la alegerea unei adunări favorabile unirii cu Ţara Românească. Unioniştii moldoveni au putut impune cu uşurinţă candidatura la domnie a colonelului Alexandru Ioan Cuza, care a fost ales domn cu unanimitate de voturi la 5 ianuarie 1859. Ideea alegerii domnului moldovean şi la Bucureşti a fost oficial sugerată muntenilor de către delegaţia Moldovei, care mergea spre Constantinopol pentru a anunţa rezultatul alegerii de la Iaşi. în Ţara Românească, adunarea electivă a fost dominată de conservatori, care erau însă scindaţi. Neputându-se pune de acord asupra unui candidat propriu, conservatorii munteni au sfârşit prin a se ralia candidatului Partidei Naţionale care a fost ales la 24 ianuarie 1859, domn al Ţării Româneşti. Astfel, românii au realizat de facto unirea, punând la 24 ianuarie 1859, bazele statului naţional modern român. Sprijinul lui Napoleon al III-lea a fost decisiv pentru dezarmarea opoziţiei Turciei şi a Austriei faţă de dubla alegere, astfel că la 1aprilie 1859 Conferinţa de la Paris a puterilor garante dădea recunoaşterea oficială a faptului împlinit de la 24 ianuarie 1859. Se realiza astfel o parte din visul de secole al poporului român, şi anume unirea. Din acel moment a fost deschisă calea spre marea unire de la 1 decembrie 1918 când şi Transilvania s-a alipit celor două principate formând astfel statul român.
24 Ianuarie astăzi
Au trecut de atunci 152 de ani, cu bune şi cu rele. Românii nu au uitat însă niciodată importanţa zilei de 24 ianuarie. Nici în perioada comunistă, când autorităţile vremii treceau oarecum sub tăcere Ziua Uirii deoarece pregăteau ziua de 26 ianuarie, adică ziua de naştere a lui Nicolae Ceauşescu. Ne-am fi aşteptat ca după Revoluţia din 1989 să se schimbe ceva, şi ziua Unirii să îşi recapete importanţa meritată. Nu a fost aşa. Politizarea excesivă a vieţii a făcut ca zilele importante din istoria ţării să fie folosite şi exploatate politic de către potentaţii momentului. Cu toate acestea ce am văzut cu toţii la Iaşi în acest an depăşeşte parcă limita absurdului. Preşedintele Traian Băsescu a fost taxat de către propriul popor ajuns în ultima fază de rezistenţă în faţa condiţiilor de viaţă tot mai grele din România. în 24 ianuarie 2011 la Iaşi huiduielile au acoperit până şi imnul naţional. E trist dar adevărat că la 21 de ani de la Revoluţia din 1989 poporul să iasă în stradă în zilele de sărbătoare şi să îşi strige nemulţumirea în faţa guvernanţilor care nu vor altceva decât să obţină capital politic cât mai mare. E trist, şi nu poţi să nu te întrebi încotro se îndreaptă poporul acesta ?
Cezar Budescu
Hans Klein a demisionat din Consiliul Local Sibiu
Prima şedinţă de Consiliul Local al municipiului Sibiu s-a dovedit cea mai lungă din acest mandat cu 65 de puncte pe ordinea de zi. La început de an consilierii sub conducerea seniorului Hans Klein (FDGR) au votat bugetul Sibiului pentru anul 2011 în sumă de 284.705.970 lei. Iniţial bugetul era mai mic, dar câteva ajustări de ultim moment de la Consiliul Judeţean au oferit şansa mai multor bani pentru oraşul de pe Cibin. Consilierii au votat în unanimitate şi noile state de funcţii pentru serviciile Primăriei, dar şi transformarea Poliţiei Comunitare în Poliţie Locală, cu noi atribuţii. Livia Sava (PDL) a cerut un raport de activitate al Serviciului Public Câini fără Stăpân, pentru că nu vede impactul acestui serviciu în micşorarea numărului de câini comunitari de pe străzi.
Un neamţ ne ia banii
Hotărârea 38 a ridicat opoziţia consilierilor PDL, exprimată prin vocea Liviei Sava. Prin această hotărâre Consiliul Local a votat plata către un cetăţean german a sumei de 8.881 de lei despăgubiri şi cheltuieli de judecată stabilite de instanţă pentru că acesta şi-a avariat maşina la un stâlp mobil din centru. ,,Reclamantul nu a respectat indicatoarele, universal recunoscute, cum a decis şi prima instanţă. Reclamantul a forţat să intre peste pilonul mobil după un cetăţean cu cartelă. Rog să se apeleze la toate căile legale să nu ne mai trezim cu asemenea situaţii, creându-se astfel un precedent”, a fost punctul exprimat de Livia Sava. Hager Wulf Dietrich a pierdut procesul la Judecătoria Sibiu, dar a câştigat la recursul făcut la Tribunalul Sibiu, deşi acesta a încălcat legislaţia rutieră şi locală. Motivaţia pe baza căreia a câştigat a fost că nu există în zonă o semnalizare a pilonului mobil.
Klein renunţă
Cel mai longeviv consilier local, Hans Klein (FDGR) a anunţat la închiderea şedinţei pe care a prezidat-o că renunţă la funcţia de consilier după 19 ani de activitate continuă. Acesta a fost ales prima oară în 1992 ca reprezentant FDGR şi de atunci reales mereu. ,,Am împlinit 70 de ani şi am decis să mă retrag din Consiliul Local”, a explicat simplu Klein. Acesta a mulţumit primarului, consilierilor şi directorilor de instituţii pentru buna colaborare. De asemenea a mulţumit electoratului pentru încrederea acordată în cei 19 ani de activitate în slujba lor. Gestul său a fost motivat de vârstă şi de dorinţa de a se dedica cercetării. ,,Vreau să-i mulţumesc domnului consilier Hans Klein pentru munca depusă în calitate de consilier local timp de 19 ani. Pentru grupul consilierilor FDGR a fost mai mult decât un coleg, a fost şeful acestui grup. Domnul Klein a fost acela dintre consilieri care în orice configuraţie a ştiut totdeauna cum să vorbească cu colegii din celelalte fracţiuni”, a declarat primarul Klaus Iohannis, după care i-a strâns mâna consilierului Klein drept mulţumire pentru întreaga activitate. ,,De 10 ani sunt colegă cu domnul Klein. îi dorim ani mulţi cu sănătate!”, a urat Livia Sava (PDL), din partea opoziţiei.
Hans Klein va fi înlocuit la următoarea şedinţă de Consiliu Local cu un alt candidat de pe listele FDGR. Acesta nu a fost încă decis. Hans Klein a fost şi preşedintele Comisiei de organizare şi dezvoltare urbanistică a Consiliului Local.
Călin Blaga
Persoanele de pe listele iniţiale şi suplimentare vor primi mai multe ajutoare alimentare de la UE
Persoanele care au ridicat deja ajutoarele alimentare din partea Uniunii Europene, aflându-se pe listele iniţiale sau suplimentare, au posibilitatea să ridice începând din data de 31.01.2011, în limita stocurilor disponibile, cantităţi suplimentare de ajutoare alimentare. Fiecare dintre beneficiari vor primi următoarele cantităţi suplimentare de alimente: făină -13 kg, mălai – 6 kg, paste făinoase – 3,2 kg, zahăr – 1 kg, lapte praf -0,5 kg şi biscuiţi – 1,3 kg. Această decizie a fost luată în contextul în care s-a dorit valorificarea stocurilor de alimente rămase neridicate.
Abuzurile Poliţiei Locale şi S.C. Pieţe Sibiu S.A. împotriva persoanelor cu handicap
Obsedaţi de ridicări de maşini Serviciul Primăriei Sibiu de ridicat maşini de pe domeniul public a trecut de curând în subordinea SC Pieţe Sibiu SA. Trecerea, contestată de consilierul local Ovidiu Luca pe motive financiare, a fost argumentată de primarul Iohannis ca o creştere a eficienţei acestui serviciu prin introducerea unui program mai lung de ridicări de maşini şi încadrarea persoanelor din acest serviciu la firma nou înfiinţată în subordinea Consiliului Local evitând astfel concedierea de personal, prevăzută de Guvernul României. ªi într-adevăr eficienţa maşinii de ridicat maşini, cum este cunoscută de sibieni, a crescut foarte mult.


