Acasă Blog Pagina 6735

Stabilirea sensurilor de circulaţie în Zona Industrială Vest

Odată cu finalizarea drumului secundar 5 şi a drumului secundar 7, sensurile de circulaţie în această zonă vor fi stabilite. Astfel, pe strada Lyon, prelungită prin drumul secundar 5, se va circula în ambele sensuri. Pe strada Barcelona, prelungită recent cu drumul secundar 7 care face legătura cu centura ocolitoare, circulaţia se va desfăşura în sens unic, dinspre strada Salzburg înspre strada Europa Unită.

Sens unic pe Intrarea Siretului

După reabilitarea străzii Siretului, circulaţia a fost reconfigurată la intersecţia cu Calea Dumbrăvii. Şi pe Intrarea Siretului, în zona bisericii, regimul de trafic se va schimba. Se va institui de săpătămâna viitoare sensul unic dinspre Calea Dumbrăvii spre Calea Cisnădiei.

Refaceri pe strada Noica

Sâmbătă, 20 noiembrie, DPC va efectua lucrările de refacere a carosabilului în urma înlocuirii conductelor de gaz pe strada Constantin Noica, pe porţiunea dintre Piaţa Unirii şi strada Berăriei. Lucrările vor fi executate fără întreruperea traficului, care însă se va desfăşura cu restricţii. Rugăm şoferii ca, pe cât posibil, să ocolească această zonă pentru a evita crearea de blocaje în trafic.

Tursib modifică traseele din Zona Industrială Vest

Tursib modifică de săptămâna viitoare unele trasee care deservesc Zona Industrială Vest. „Modificările intervin din două motive. în primul rând traseele Tursib vor fi scoase de pe strada Salzburg care va prelua o parte din traficul din centură. Un alt motiv, la fel de important, traseele vor fi prelungite pentru a putea răspunde nevoilor angajaţilor unor societăţi care funcţionează în această zonă, în urma solicitărilor pe care aceste firme le-au făcut către societatea de transport public în comun” a explicat primarul Klaus Iohannis.

Vă prezentăm în cele ce urmează modificările care vor intra în vigoare din săptămâna următoare:

Modificări în traseele 111, 113, 114 şi 115

începând cu data de 22.11.2010, la solicitarea firmelor Kuhnke şi Aeronamic, autobuzele care au capăt de linie pe str. Europa Unită, vor efectua următorul circuit: strada Europa Unită – str. Lyon – str. Barcelona – Europa Unită – continuare pe vechiul traseu. 

Cu aceeaşi dată se vor desfiinţa staţiile „Kuhnke 1”, „Kuhnke 2”, „Marquardt” de pe str. Europa Unită şi se vor înfiinţa staţiile:
– „Aeronamic” – pe str. Lyon, punct de urcare – coborâre pentru angajaţii firmelor Kuhnke şi Aeronamic;
– „Atlanta” – capăt de linie – punct de staţionare pe strada care face legătura între firma Atlanta şi firma Aeronamic

Angajaţii firmei „Marquardt” vor utiliza staţia „Biomin”, atât pentru urcare, cât şi pentru coborâre. Orarele de circulaţie ale autobuzelor de pe traseele 111, 113, 114 şi 115, nu vor suferi modificări.

Modificări ale traseelor 11, 112, 116, 117 şi 118

Datorită restricţiilor impuse de circulaţia pe centură, începând cu data de 29.11.2010 autobuzele de pe traseele 112, 116, 117 şi 118 care au capăt de linie pe str. Salzburg la orele 7, 15 şi 23, vor efectua următorul circuit: Şos. Alba Iulia – str. Salzburg – opriri în staţiile SNR Rulmenţi şi SC Continental pentru coborârea angajaţilor care intră în schimb, circulă în continuare pe str. Barcelona – str. Europa Unită – Şos. Alba Iulia – staţionare în dreptul firmelor Bricomat şi RAR – plecare pentru ieşirea din schimb a angajaţilor de pe str Salzburg – str. Barcelona – str. Europa Unită – Şos. Alba Iulia – continuare pe vechiul traseu.

Autobuzele 112, 116, 117 şi 118 în afara orelor 7, 15 şi 18 şi autobuzul 11 vor circula astfel: Şos. Alba Iulia – str. Salzburg – str. Barcelona – str. Europa Unită – Şos. Alba Iulia, cu continuare pe vechiul traseu.

Se vor desfiinţa următoarele staţii:
– „Comat”, amplasată pe Şos. Alba Iulia vis-a-vis de Bricomat. Călătorii care foloseau această staţie, pot urca în autobuzele care staţionează în faţa magazinului Bricomat sau se pot deplasa la staţia „Aeroport”.
„SNR Rulmenţi 1” de pe str. Salzburg, vis-a -vis de sediul SNR Rulmenţi.

Municipalitatea sibiană şi Fundaţia HERITAS demarează campania „Reabilitarea Centrului Istoric Sibiu”

Primăria Municipiului Sibiu demarează împreună cu Fundaţia HERITAS (fostul Proiect GTZ) o campanie având titlul „Reabilitarea Centrului istoric – împreună protejăm patrimoniul construit al Sibiului!” pentru promovarea centrului istoric şi o restaurare corectă a clădirilor din această zonă de o deosebită importanţă pentru întreg oraşul.

Prin această campanie se urmăreşte continuarea procesului de sensibilizare a populaţiei pentru centrul istoric ca ansamblu demn de conservat. De asemenea, se doreşte ca locuitorii centrului istoric şi specialiştii în domeniul restaurării să beneficieze de sprijin prin noi idei şi recomandări practice cu privire la reabilitarea şi restaurarea corectă a clădirilor istorice.

Campania marchează continuarea bunei colaborări dintre Primăria Sibiu şi fostul proiect GTZ care şi-a schimbat forma de organizare în aprilie 2007, devenind fundaţie (iniţial cu denumirea de Fundaţia pentru Reabilitare urbană şi începând din toamna acestui an, fundaţia HERITAS).

Odată cu venirea toamnei şi apoi a iernii, majoritatea şantierelor la clădirile din centrul istoric sunt în prag de finalizare. Aceasta este totodată perioada propice pentru evaluarea progreselor – ce s-a schimbat în bine, pe ce anume va trebui insistat pe viitor? în ciuda situaţiei generale dificile în acest domeniu, se poate totuşi observa că în decursul ultimei veri s-au derulat o serie de măsuri de reabilitare şi restaurare de dimensiuni mai mici sau mai mari. Chiar dacă există exemple pozitive, precum la clădiri proprietate privată de pe străzile Filarmonicii şi Avram Iancu, din păcate au fost derulate şi numeroase măsuri de reabilitare care au repercursiuni negative asupra imaginii centrului istoric, în special ferestre cu rame PVC de culoare albă şi faţade zugrăvite în nuanţe nepotrivite.

în cadrul acestei campanii cu o perioadă de derulare de un an sunt planificate şi două acţiuni de amploare, şi anume: un festival în Piaţa Huet în primăvara 2011, precum şi decernarea unui premiu pentru cele mai bune lucrări de reabilitare şi restaurare executate, moment care va avea loc în toamna lui 2011. în plus vor fi organizate workshopuri, expoziţii şi simpozioane menite să aducă tematica reabilitării şi restaurării corecte din nou în centrul atenţiei.

Această campanie se adresează în primul rând proprietarilor de clădiri private din centrul istoric. Reprezentanţi ai municipalităţii sibiene vor monitoriza lucrările de reabilitare în cadrul acestei campanii.

împreună cu Fundaţia Heritas, Serviciul de Presă al Primăriei Sibiu va transmite în fiecare lună cu ajutorul mass-mediei informări punctuale cu privire la metodele prin care putem proteja patrimoniul Sibiului. Sunt stabilite 11 teme importante care cuprind specificul şi problemele reabilitării imobilelor din zona centrală.

 

Fondurile pentru persoanele cu handicap au fost constituite din bugetul local

Fondurile necesare pentru plata indemnizaţiilor persoanelor cu handicap şi a salariilor asistenţilor personali pentru ultimele luni ale anului 2010 au fost constituite prin eforturile municipalităţii.

„Am reuşit să identificăm resursele pentru plata acestor beneficii. Aceşti bani trebuiau să sosească de la bugetul de stat, dar dat fiind faptul că nu am primit semnale pozitive, am dispus alocarea sumelor necesare până la sfârşitul anului din fondul de rezervă al municipalităţii” a declarat primarul Klaus Iohannis. Din fondul de rezervă vor fi deblocaţi 850.000 de lei, din care 160.000 de lei pentru plata salariilor asistenţilor personali şi 690.000 de lei pentru plata indemnizaţiilor persoanelor cu handicap. Fondurile vor fi folosite pentru plăţi până la sfârşitul acestui an.

Repartizarea acestor sume va fi supusă aprobării Consiliului Local Sibiu în şedinţa din luna noiembrie. în prezent, pe statele de plată ale Serviciului de Asistenţă Socială figurează 253 de asistenţi personali şi 746 persoane cu handicap beneficiare de indemnizaţie. 

Intensificarea activităţii utilajului de ridicat

Două echipe vor asigura activitatea utilajului de ridicat începând din această săptămână. Dacă până în prezent exista un singur echipaj format din membrii ai SPADPP, Poliţiei Comunitare şi serviciul de Ordine Publică din cadrul IPJ Sibiu care identifica în teren autovehiculele parcate neregulamentar, din această lună două astfel de echipaje vor intra în teren şi vor solicita utilajul de ridicat ori de câte ori constată contravenţii.
în timp ce unul dintre echipaje solicită şi asistă utilajul de ridicat în sancţionarea unei contravenţii, celălalt echipaj va căuta în teren un alt caz. Se va reuşi astfel acoperirea mai multor zone şi o mai mare eficienţă în activitatea de fluidizare a traficului.
„Am luat această măsură pentru a continua ordonarea traficului în zonele aglomerate din Sibiu. Există în oraş zone foarte solicitate ca volum de trafic. Dacă parcarea nu se face în mod riguros, traficul va avea de suferit.” a subliniat primarul Klaus Iohannis.
Ridicarea autovehiculelor parcate neregulamentar a început la 1 iulie 2009 când utilajul de ridicat a fost achiziţionat şi şi-a început activitatea. Costurile utilajului de ridicat, al sistemelor de prindere şi al asigurărilor au fost de 396.261 de lei, valoare amortizată până în prezent. Suma totală încasată ca taxe de ridicare, transport şi depozitare în perioada 1 iulie 2009 – 10 noiembrie 2010 fiind de 434.300 de lei, numărul autovehiculelor ridicate fiind de 1054. Un număr de 17 autovehicule au rămas în spaţiul de depozitare nerevendicate, o parte din acestea fiind deja trecute în proprietatea municipiului, conform legislaţiei.
Menţionăm că echipa care deserveşte acest utilaj este formată dintr-un reprezentant al SPADPP, un reprezentant al Poliţiei Comunitare şi un reprezentant al Inspectoratului Judeţean de Poliţie, acest fapt permiţând constatarea şi sancţionarea parcărilor neregulamentare pe trotuar şi blocarea de acces, dar şi parcarea neregulamentară pe carosabil, contravenţie care este sancţionată de reprezentanţii Poliţiei Judeţene.
Reamintim taxele ce trebuie plătite pentru un autovehicul ridicat:
tarif de ridicare pentru autovehicul – 150 lei
tarif de transport – 150 lei
tarif de depozitare – 200 lei/zi

La o cafea cu „Luna amară”

0

Una dintre cele mai apreciate şi bine cotate trupe rock din România, cu peste 10 ani de muzică în spate, este „Luna amară”. Încă puternic implicaţi în proiectul civic „Salvaţi Roşia Montană”, cu proiecte individuale, cu un nou album şi un nou turneu în pregătire, de data aceasta european, ,,Luna Amară” continuă să ţină concert după concert. Cel mai recent a fost joia trecută, în Oldies Pub. Despre noul album, despre amintiri şi despre proteste, i-am întrebat la o cafea, pe Mihnea Blidariu şi Nick Făgădar, cei doi solişti ai trupei. Reporter: Cum vă simţiţi în Sibiu? Mihnea Blidariu: Fain.

Rhythm & Books – Led Zeppelin

0

„Rhythm & Books” sau „despre muzică faină” cu Adrian Prohaska este un eveniment ce are loc în prima vineri a fiecărei luni, de la orele 18, în subterana garnisită cu cărţi, muzică bună şi ceai aromat a Librăriei Humanitas. Convorbirea/audiţia din luna martie a avut ca subiect legendara formaţie britanică de rock a anilor ’70, Led Zeppelin, după ce în ediţiile trecute s-a vorbit despre The Beatles, The Who şi Rolling Stones. Adrian Prohaska, actor la Teatrul Gong, este amfitrionul acestor întâlniri muzicale, care sunt un curs informal de istoria rockului, o plimbare „on memory lane” / „pe alea amintirilor” a unui fan al acestui gen de muzică şi ocazia de a lăsa un om binevoitor şi un „connoisseur” al genului să ne pună muzică şi să ne recomande albume.

Ansamblul memorial ªelimbăr

Publicaţia Sibiu 100%, împreună cu Filiala Sibiu ,,Cultul Eroilor” desfăşoară o campanie pentru sensibilizarea opiniei publice şi mai ales, a administraţiilor publice locale, în vederea păstrării cultului eroilor prin întreţinerea monumentelor existente în judeţ, aşa cum cere şi legea. Primul pas îl facem cu Ansamblul memorial ªelimbăr care se compune din monumentul, sub formă de obelisc, cimitirul simbolic şi troiţa. Acesta este amplasat la marginea comunei ªelimbăr, în partea stângă a şoselei E 68 pe sensul Râmnicu Vâlcea – Sibiu. Monumentul, sub formă de obelisc, a fost realizat în anul 1932, pentru cinstirea memoriei ostaşilor lui Mihai Viteazul şi a celor căzuţi pe aceste locuri în Primul Război Mondial.

„Sunt un orb” – recital extraordinar Horaţiu Mălăele

0

Recitalul ,,Sunt un orb“ aduce în faţa noastră unul dintre cei mai îndrăgiţi actori români din toate timpurile. „Sunt un orb” este confesiunea omului Horaţiu Mălăele. O confesiune plină de umor, de sensibilitate. Horaţiu Mălăele pictează pe pânza versurilor scrise de către Nichita Stănescu, Teodor Paca, George Topârceanu, Emil Brumaru, Mircea Micu, George ţărnea, Geo Dumitrescu şi alţii. O tălmăcire aparte a sensului, un continuu joc între ironie şi tristeţe, între umorul şi adâncimea lucrurilor ascunse în spatele versurilor, pe care numai el, Artistul – Om, o poate descoperi şi împărtăşi.

aestrul Radu Beligan revine la Sibiu în „Egoistul”

0

După 10 ani în care a lipsit de pe scenele teatrului din Sibiu, maestrul Radu Beligan revine în oraş în piesa de teatru ,,Egoistul” va fi susţinută pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, în data de 14 martie, începând cu ora 19. Spectacolul, regizat tot de maestrul Radu Beligan, reprezintă cu siguranţă o sursă de relaxare şi bună dispoziţie pentru toţi cei care vor opta pentru o seară în care umorul exploziv este garantat. (C.P.)