Acasă Blog Pagina 6737

Vânătorii de munte – file de istorie

army119Vânătorii de munte de ieri şi de azi s-au reunit la Sibiu pentru a rememora acţiunile acestora în cadrul simpozionului ţinut la Cercul Militar în 3 noiembrie. Col. (r) Ioan Părean şi col. (r) Avram Bojan, ambii membri acum 60 de ani ai Regimentului 4 vânători munte Câmpulung Muscel au povestit audienţei istoria acestei arme legată de istoria României. Părean a prezentat, printre altele perioada grea prin care au trecut vânătorii de munte până la desfiinţarea lor la ordinul Moscovei, reînvierea acestora şi evoluţia lor până şi după revoluţia din 1989, precum şi aspecte din participarea batalionului 33 vânători munte „Posada de la Curtea de Argeş la misiuni internaţionale în Afganistan. Col. (r) Avram Bojan a amintit cum sovieticii au decis după război desfiinţarea unităţilor de vânători de munte. Toţi foştii comandanţi ai acestora au fost arestaţi şi întemniţaţi în închisorile comuniste în care şi-au sfârşit viaţa, amintind în acest context numele generalilor Gheorghe Avramescu – împuşcat de către sovietici, Iosif Iacovici – decedat în penitenciarul Aiud, Leonard Mociulschi, Ion Dumitrache, Vasile Pascu şi alţi generali, judecaţi şi trecuţi în rezervă care au sfârşit în lagărele şi închisorile regimului comunist.
Victor Neghină

Sibienii, vice-campioni naţionali pe echipe la judo

judo119Sibiul a găzduit finala Campionatului naţional de judo pe ehipela juniori U20 în 6-7 noiembrie. Echipa CSŞ ŞOIMII-CSM SIBIU a obţinut locul II după ce au câştigat primul meci cu scorul de 4-3 în faţa CSŞ PETROM PLOIEŞTI, echipă care a împrumutat 3 sportivi de la alte cluburi cu valoare de lot naţional. Al doilea meci au cîştigat în faţa celor de la CSŞ IAŞI cu scorul de 6-1 şi al treilea meci în faţa celor de la CSŞ FOCŞANI cu scorul de 4-3.

în semifinale a învins echipa CSŞ PITEŞTI cu scorul de 5-2, iar în finală au pierdut în faţa echipei DINAMO BRAŞOV cu 5-2, echipă care a avut în componenţă sportivi de la ARAD, BRAŞOV şi BUCUREŞTI. Echipa sibiană vice-campioană a fost formată din SIMA ALEXANDRU 60kg, DRAGOMAN ALEXANDRU 66kg, BORTIŞ SILVIU, MERIŞAN ALEXANDRU 73kg, MUNTEANU IONUŢ, JOARZĂ MIHAI 81kg, PARPALEA NICOLAE 90 kg, ARIMIE IULIAN 100 kg, NATEA DANIEL +100 kg. Profesori: DOMNAR IOAN, CREŢU OCTAVIAN. (C.B.)

 

Proiectul Comenius la Carol I, continuă

Grupul Şcolar de Construcţii şi Arhitectură Carol I a participat în cursul lunii octombrie la începerea festivă a celui de-al doilea an de Proiect european Comenius, proiect care se va derula pâna în iulie 2011. Proiectul european Comenius Multilateral este derulat între 10 licee din 8 state europene. ,,Proiectul, intitulat „We are so different… but still we are the same” (Suntem atât de diferiţi, dar suntem la fel) şi este primul proiect european câştigat de liceul nostru”, declară prof. coordonator Alina Soare.

Liceul Carol I din Sibiu prezenţi la deschiderea oficială din Polonia, de la Zawiercie au fost: directorul liceului Sebastian Cârstea, coordonatorul proiectului, prof. Alina Soare şi elevii Goga Dragoş şi Sivu Ovidiu din clasa a-XII-A. Aceştia s-au întâlnit cu directori, coordonatori şi elevi din ţările implicate în proiect, respectiv din: Portugalia, Grecia, Lituania, Letonia, Turcia, Polonia, Italia şi România. Următoarele reuniuni de proiect, vor avea loc în Italia (ianuarie 2011), Portugalia (martie 2011), Oradea (aprilie 2011 şi finalul proiectului va fi în Letonia (iunie 2011). Toate activităţile proiectului pot fi vizualizate pe adresa www.differentbutsame.org.

 

Omul săptămânii

Ioan Băra, directorul Oficiului pentru Protecţia Consumatorului Sibiu, pentru lupta împotriva comercializării etnobotanicelor. Inspectorii conduşi de acesta au amendat săptămâna trecută magazinele de vise cu 3.000 de lei, fiind singura instituţie care a reuşit să lovească comercializarea acestor droguri uşoare.

Atenţie! Apar pistele de biciclete în Sibiu

Municipalitatea va continua în acest an proiectul de creare de piste de biciclete care să lege cartierele Sibiului. „Vom continua cu prima fază a acestui proiect în care vom amenaja piste de biciclete noi pe aproximativ 17 kilometri. Dorim să oferim astfel sibienilor un mijloc de deplasare alternativ autovehiculului propriu. Pista este gândită să aibă continuitate din orice punct al ei, iar pista existentă a fost şi ea inclusă în noile trasee”, a declarat primarul Klaus Iohannis. Vor fi amenajate 10 tronsoane de pistă de biciclete cu un total de 35 de kilometri, pe următoarele străzi: Tronson 1: pe strada Ludoş, între Calea Poplăcii şi pista existentă.

Reciclaţi-l pe Boc!

0

Săptămâna aceasta, Guvernul României, sub ilustra conducere a premierului Boc, a inventat un nou impozit: cel pe reciclare. Orice român care mai are o fărâmă de simţ ecologic şi strânge hârtie, plastic, fier şi le duce la reciclare este impozat de Guvern cu 16%. În condiţiile în care stăm pe ultimul loc în Europa la capitolul reciclare de materiale. Dar sincer cred că noi nu avem ce căuta în Uniunea Europeană, cel puţin nu cu aşa o mentalitate guvernamentală. Alte ţări dau legi să încurajeze reciclarea în rândul cetăţenilor. La noi se procedează pe invers. După ce sumele primite de la centrele de reciclare sunt infime, acum Guvernul Boc s-a gândit că de aici este rost de îmbogăţire la buget.

Fotomodel de weekend

Sunt studentă anul II la Administraţie Publică. Sunt o fire veselă cu simţul umorului, realistă, uneori chiar prea realistă, sociabilă, mă integrez repede într-un colectiv nou, îmi place munca în echipă, şi mereu gândesc pozitiv. Nume complet: Brînduşa Lavinia Data naşterii: 20.07.1990 Educaţie: studentă Zodia: rac Limbi vorbite: engleză, spaniolă Filmul favorit: High School Musical Muzica preferată: house Pasiuni/hobby: muzica, dansul, cititul, jocurile de cultură generală Care este ţelul tău în viaţă? Cu toţii cred că avem scopuri în viaţa aceasta, cu toţii ne dorim să ne putem atinge ţelurile.

Casa de Asigurări de Sănătate se ia la trântă cu pensionarii

Criza economică a determinat statul român să scoată bani şi din piatră seacă. Pentru a nu reduce prea mult cheltuielile instituţiilor statului, aşa cum ar fi fost normal, Guvernul s-a apucat de inventat noi taxe şi impozite pentru a scoate bani de la populaţie. Bineînţeles că nu au scăpat nici pensionarii. Astfel, după ce o viaţă întreagă au contribuit la sistemul de pensii şi asigurări sociale pentru a-şi asigura o bătrâneţe liniştită, aceştia s-au trezit că trebuie să plătească din nou asigurări de sănătate altfel nemaiputând să beneficieze de servicii medicale gratuite.

„Credinţa în Dumnezeu nu ne-a părăsit niciodată chiar şi în cele mai groaznice momente”

Se împlinesc două decenii de când, şi în judeţul Sibiu a luat fiinţă Asociaţia Foştilor Deţinuţ Politici (AFDPS). Cu acest prilej, Ilie Berghezan, preşedintele asociaţiei, a avut amabilitatea să ne acorde acest interviu prin care ne-am propus să rememorăm unele aspecte din viaţa celor care, cu 65 ani în urmă, s-au opus regimului totalitar comunist, instaurat şi susţinut de baionetele armatei sovietice. Reporter: Când a început calvarul vieţii dvs., respectiv arestările, condamnările, închisorile şi pentru ce aţi fost urmărit şi condamnat? Ilie Berghezan: La 25 martie 1948 am fost arestat, pentru prima dată, de către Siguranţa Statului (transformată în august 1948 în vestita Securitate) şi de atunci, a început calvarul.

Fotografii de călătorie, la Muzeul de Etnografie

0

Cine: Muzeul de Etnografie Universală „Franz Binder” Ce: Expoziţia „Călătorind prin Altai şi Kamchatka” Unde: Subsolul Casei Hermes Când: 3 martie-3 aprilie 2011, 9:00-17:00 Cu energie şi cu multă pasiune pentru etnografie, doamna Maria Bozan, şef al Secţiei de etnografie universală „Franz Binder”, a fost gazdă bună pentru publicul prezent joi, la Casa Hermes. Gabriela Medrea a fost invitata zilei, prezentând într-o conferinţă fotografiile făcute în călătoria sa de-a lungul Asiei, în 2008, de la Moscova, până la strâmtoarea Bering.

Dealurile înflăcărate

Ultimele zile din iarnă şi implicit primele zile dinaintea postului Paştelui sunt considerate a fi – în cultura tradiţională română – zile de mare sărbătoare, de înnoire a timpului şi de alungare a duhurilor rele. Noaptea Lăsatului de Sec a fost sărbătorită încă din cele mai vechi timpuri asemenea unui Revelion agrar, în care erau practicate mai multe ritualuri cu măşti, elemente orgiastice şi diferite jocuri cu foc. Comunităţi tradiţionale, satele din Mărginimea Sibiului au păstrat obiceiul hodăiţelor reiterat şi anul acesta în data de 6 martie. Reporterii Sibiu 100% au aflat în ce localităţi se mai practică acest ritual străvechi, cum se deosebesc hodăiţele între ele şi mai ales cine sunt cei care duc tradiţia mai departe.

Autorităţile locale cu angajaţi puţini vor putea face angajări pe posturile unice

Guvernul a adoptat miercuri o Ordonanţă de Urgenţă care dă posibilitatea autorităţilor locale care au angajaţi puţini şi din această cauză întâmpină dificultăţi în desfăşurarea activităţii, să poată face angajări pe posturile unice, a anunţat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Muntean, la finalul şedinţei de Guvern. Purtătorul de cuvânt al Guvernului a precizat că la nivel naţional se va păstra regula potrivit căreia la 7 persoane care pleacă din sistem se poate angaja una singură. „Post unic înseamnă, pe de o parte, acel post ale cărui atribuţii, prin conţinutul şi natura lor nu pot fi preluate de alt angajat sau, pe de altă parte, dacă avem un compartiment care are numai posturi vacante, un post va fi considerat unic şi va putea să fie ocupat”, a mai afirmat Ioana Muntean.