Acasă Blog Pagina 703

Sibianca Alexa Luca, de la schi de performanță, la „escaladarea” sistemului educațional

De curând, a împlinit 27 de ani. A plecat din vremea liceului în Germania, împreună cu părinții. Aici a continuat liceul și apoi a studiat psihologia. Sportivă de performanță (a fost selectată în lotul național de schi al României), și-a cultivat pentru ceva vreme pasiunea în această direcție, până când a avut nevoie să aleagă ce își dorește să facă în viață.

Din discrepanța dintre sistemul educațional românesc și cel german s-a născut un proiect îndrăzneț, pe care îl implementează acum în România și pe care îl dorește internaționalizat. Are un copilaș de 3 ani, Vladimir, care e, cum spune ea, „catalizatorul” pentru tot ceea ce face. Pentru el și pentru ceilalți copilași din România, Alexa Luca vrea să schimbe lumea. Și să sprijine sistemul educațional românesc, cu experiența, intuițiile și competențele sale.

Desenează. Scrie cu vreme și fără de vreme. Poezie, proză, dramaturgie. De curând, a publicat un volum liric, dedicat lui Vladimir: „Mai mult decât cuvintele știu. Cu tine-n privire, întreagă-mi e viața”. Și are în lucru multe alte proiecte editoriale, de la cazuistica traumelor într-o relație, până la cărți pentru copii.

Între două iubiri

Avea 16 ani când a plecat în Germania. O țară nu chiar străină pentru ea, din moment ce de foarte mică studiase limba germană. Terminase clasa a X-a la Liceul Onisifor Ghibu. O alegere de profil normată de pasiunea ei pentru schi. Pentru că, spune Alexa, „am început să schiez la 5 ani. Prima mea tabără a fost la Poiana Brașov, la Cabana Postăvaru. Știu că am stat aproximativ două săptămâni, din care prima săptămână cu mama, fiind foarte mică.

Apoi am rămas cu domnul care urma să îmi fie învățător. Mi-a plăcut foarte mult și am continuat. Și am ajuns și mai departe. Aveam foarte multe antrenamente. Am început cu Cupa Speranțelor, care se organiza pe la noi pe atunci, m-am înscris la CSS Șoimii Sibiu și am început să merg la competiții școlare, locale și naționale. Apoi am fost selectată în lotul național, am concurat și la competiții internaționale.

Dar la 16 ani, când am plecat în Germania, m-am lăsat de schi, pentru că am ajuns într-o zonă în care era câmpie. Părinții au avut o tentativă de a mă da în sudul țării, la un internat, însă până la urmă nu s-a dovedit o idee favorabilă pentru mine. Nu m-am lăsat cu totul de sport, pentru că a mai fost un an în care am participat la naționale. La un moment dat stăteam în apropierea celei mai lungi hale de schi din lume. Mă antrenam acolo cu clubul de schi, însă nu era același lucru.

La un moment dat, în copilărie, am avut și o fisură de coloană, de foarte multe ori am avut probleme la genunchi și simțeam că trebuie să mă opresc. Eram și pusă în postura: mă ocup de mine, de partea mea de viitor sau continui să fac sport de performanță? Și atunci am ales să rămân la școala de schi ca instructor, cât am mai putut și mi-am folosit experiența pentru a-i ajuta pe alții. Am prins și tot felul de contracte, să fiu instructor în Norvegia, Austria…”

Între sisteme de învățământ. De la a fi descurajată că nu ia Bac-ul, la șefă de promoție

După absolvirea liceului, a studiat psihologia, tot în Germania, specializându-se în psihologie clinică, psihologie organizațională și psihologia marketingului.

Cum a fost adaptarea, trecerea de la un sistem de învățământ la altul? „Foarte complicată, îmi spune Alexa. Nu în sensul că mi-ar fi dat mie bătăi de cap, ci pentru că am ajuns într-un loc unde nu se mai punea atât de multă presiune pe mine, ci eram încurajată să îmi folosesc capacitățile de gândire. Limba nu îmi este străină, pentru că am făcut germana de la grădiniță. Însă discrepanța dintre ceea ce se studiază ca limbă germană în România și ce se studiază în Germania este una majoră.

Deci nu atât limba a fost problema mea, cât modul de predare. Dintr-o dată am avut mai puține materii și accentul se punea pe mai puține lecții, cu mai mult timp alocat pentru implementarea a ceea ce învățai în acele lecții. Adică, ni se dădeau, de pildă, materialele necesare, dar aveam posibilitatea să implementăm materia în felul nostru. Desigur, era și cadrul didactic acolo, cu noi, dar acesta ne lăsa să lucrăm pe cont propriu sau în echipă în așa fel să ne stimuleze gândirea. De aceea nici nu era nevoie să ni se dea teme acasă.

Să fiu foarte sinceră, nu a fost niciodată foarte încântată de școală în România! Și asta, nu pentru că aș fi avut ceva cu sistemul neapărat, dar era foarte multa presiune, încât nu mai aveam timp (și nu e vorba doar despre mine, ci și despre colegii mei) să integrăm tot ce ni se preda. 8 ore pe zi, 8 materii diferite, la care aveam și temele aferente. Noi abia așteptam orele de sport, de desen, de dirigenție sau religie, pentru că de fapt acolo reușeam să respirăm. Aveam nevoie să respirăm, să ne lase cineva și pe noi în pace!

Toată această experiență mi-a fost benefică. Și în vreme ce dirigintele de la clasă îmi spunea adesea că nu știe dacă îmi voi lua Bac-ul, am terminat șefă de promoție. În condițiile în care în România eu nu îmi mai făceam nicio temă. Mama nu mai știa ce soluții să găsească pentru mine. Făceam schi de performanță, de aceea și lipseam mult de la școală și am ales un liceu sportiv ca studiu. Din octombrie până în martie-aprilie eu eram foarte mult plecată, în cantonamente, competiții. Mai ales că fusesem selectată și în lotul național. Mama a avut însă o regulă foarte strictă: Dacă vrei să faci sport, trebuie să ai media generală peste 9.50! Și o singură dată, cred că în clasa a VII-a, am avut 9.46. În rest, i-am îndeplinit condiția!”

Înspre așezarea în rost

Alexa e o învingătoare. Nu știe să piardă și nu concepe să se plictisească. Sau să se cantoneze într-un singur proiect. De aceea, în paralel cu facultatea, s-a implicat într-o mulțime de alte direcții. „Lucram minim 30 ore pe săptămână, în primul an de facultate, apoi cu normă întreagă. Am lucrat enorm de mult în Germania! Și m-a ajutat extrem de mult felul lor, sistemul lor. În primul rând, ca sportul, m-a ajutat în ceea ce privește  disciplina, organizarea, asumarea. În timpul facultății, cum spuneam, lucram cu normă întreagă, și au fost perioade în care lucram mai mult decât atât. În sensul că mă trezeam la 1.30 – 2, și lucram până la 6-7 într-o băcănie, unde făceam croasante și prăjiturele, apoi fugeam la lucru undeva la o sală de sărituri pe arcuri. Acolo aveam de organizat, de ținut angajații, de planificat, de comandat…

Am experimentat foarte multe domenii. Inclusiv în home office. A fost o perioadă în care eram și într-o etapă de căutare de sine, pentru că nu mă regăseam foarte mult într-un singur loc. Și aceasta nu pentru că nu îmi plăcea ceea ce făceam, însă când simțeam că nu îmi mai place acolo, plecam. Am lucrat inclusiv în sistemul de aviație.

Și mi-am dat seama, după un timp, că nu sunt făcută pentru așa ceva. Și că, de fapt, latura care mi se potrivește cel mai mult este lucrul cu copiii. Și sunt convinsă că acesta e unul din țelurile mele în viață. Și că trebuie să lucrez în zona aceasta. Și atunci m-am gândit: Ce anume a constituit pentru mine o schimbare majoră, pe care aș putea să o implementez pentru copiii din țara în care m-am născut eu? Și așa am ajuns la sistemul educațional. Și la proverbul: De cele mai multe ori, mai puțin e mai mult”, mărturisește Alexa Luca.

Peste 45.000 materiale educaționale, adunate într-o singură platformă

Așa a ajuns să gândească și să lucreze la proiectul ei, unic în România: o platformă digitală interactivă, prin care să ofere copiilor sprijin în evoluția lor educațională. Întâi a fost ideea, născută tocmai din experiența sa între cele două sisteme de învățământ: român și german. A accesat un start-up destinat Diasporei și a pornit la treabă. Și astfel a creat o platformă (www.lumealuibuddy.ro), în care sunt postate peste 45.000 de materiale educaționale, aferente tuturor materiilor studiate în școala românească. Plus cursuri adiacente, cum ar fi: dezvoltarea gândirii critice, igienă dentară, educație sexuală, nutriție și sport etc.

Am întrebat-o pe Alexa ce a motivat-o să aleagă această direcție. „Am dorit să ofer un produs calitativ, pe lângă sistemul nostru educațional și ceea ce se predă în școli, care să ofere posibilitatea ca ceea ce cere Ministerul nostru să fie implementat mult mai ușor. Eu nu am venit cu ideea că tot ce face Ministerul Educației e perimat și trebuie reformat. Sunt și foarte multe plusuri în acest sistem. Ceea ce mi se pare inadecvat însă e presiunea. Vrem doar o soluție, standardizată, care să ajute atât părintele, cât și copilul și cadrul didactic să aibă resursele necesare ca indiferent ce se întâmplă în sistemul nostru școlar, dacă acesta nu este adaptabil nevoilor copilului, părintele sau cadrul didactic să poată accesa și acest suport, pe care îl oferim noi.

Platforma funcționează întru totul după cerințele Ministerului Educației. Eu ce am făcut? Am înțeles că nevoia cea mai mare nu este la creșă, la grădiniță și la ciclul primar. Ci mai degrabă începând cu clasa a IV-a, a V-a. Am luat toate cerințele Ministerului Educației. Și pe lângă acestea, am implementat și alte materiale.

Am început de la creșă și am ajuns până la clasa a VIII-a, inclusiv evaluarea națională. Și acum oferim, la toate materiile obligatorii, la fiecare unitate/capitol/lecție, mai multe modalități de învățare. Și aici mă refer la texte explicative, la fișe de lucru pe niveluri graduale (inclusiv nivelul începător este adaptabil copiilor cu CES), quiz-uri, evaluări, recapitulări, experimente, proiecte, dezbateri, power-point-uri, filmulețe, materiale audio și multe altele. Iar de curând, pentru abonații noștri, oferim suport zilnic, timp de 3 ore, de integrare a materiei. Și nu e vorba de Inteligență Artificială, ci de oamenii noștri, cadre didactice care oferă acest suport. Și facem acest lucru și în weekend”.

A început cu 2 angajați și cu o echipă de 7 specialiști în IT. Li s-au alăturat peste 100 de voluntari. Dascăli, specialiști pe fiecare domeniu abordat. Și munca lor a început să fie căutată și apreciată de școli, primării, cadre didactice, copii. S-a implicat foarte mult în satele cu copii preponderent de etnie romă, cărora le-a oferit abonamente și sprijin în educație.

Mai mult, în 4 septembrie, la Biblioteca ASTRA va organiza o Gală a Copiilor de pe Valea Hârtibaciului, pentru a le oferi un start cu tot ceea ce este nevoie pentru noul an școlar. La acest moment, împreună cu echipa lucrează la elaborarea de materiale pentru CES-uri, atât în ceea ce privește pregătirea dascălilor, cât și însoțirea copiilor în excursul lor profesional. Mai ales că pentru acest tip de învățământ, suportul didactic e unul lacunar, atunci când nu e de-a dreptul inexistent.

A scris special o carte pentru fiul său, Vladi.

Și pentru oricare alt copil

Alexa Luca scrie. Prima ei carte publicată, Mai mult decât cuvintele știu, e o înduioșătoare scrisoare de dragoste pentru copilașul ei, Vladimir. O minunăție de puști de 3 ani! „Scriu de când mă știu. Mi-am dat seama foarte mult de asta când era Vladimir mic și improvizam tot felul de cântecele. Iar după despărțirea de tatăl lui, am început să scriu despre abuzurile prin care am trecut. A fost o formă de terapie pentru mine. Nu am publicat acea carte. O voi face la un moment dat.

Cartea dedicată lui Vladimir am scris-o vreme de un an de zile. Și fiecare poezie e născută tot dintr-un fel de terapie, în condițiile în care eu eram într-un point down, crescându-l singură. A fost o perioadă în care am avut nevoie de foarte mult curaj și ambiție, să cresc singură un copil, să duc un proiect și firma din Germania. Însă nicio secundă nu am avut sentimentul că nu aș fi capabilă să fac asta! Am avut o credință fantastică în Dumnezeu și știam că nu voi claca. Și așa a fost!

Vladimir e un copil foarte energic. Dar ne-am creat simbioza aceasta între noi, încât eu pot să zic că e greu să crești un copil, dar pe cât este de greu, pe atât este de minunat! Eu m-am învățat să îmi iau puterea trăind cu el, alături de el. Am avut nevoie de el și el a fost un catalizator extraordinar! Eu am avut impulsul și puterea să mă ridic, să fac acest proiect, după ce l-am născut pe el. Era foarte mic, mic-mic, atunci.

Este o carte pe care i-am dedicat-o lui în totalitate, cu diferite învățături, despre cum percep eu viața și direcțiile pe care le-am avut eu până acum”.

Cât privește puterea, energia și concepția de viață prin care Alexa este mereu învingătoare, aceasta este una pe cât de simplă, pe atât de revelatoare: „Este foarte important să trăim în viață cu gândul că tot ce se întâmplă, se întâmplă în favoarea noastră. Chiar dacă nu sesizăm în momentul respectiv că ar fi în favoarea noastră.

Eu nu am avut vreun impas în viața mea pe care să nu pot să îl categorizez după ca fiind în favoarea mea. Indiferent cât de dificil sau dureros ar fi fost acel moment! Și cred că foarte multor persoane le e greu să integreze durerea și suferința ca fiind parte din viața lor. Psihologic vorbind, prin terapiile pe care le-am avut cu terțe persoane, este foarte greu, în societatea din ziua de astăzi, să fii vulnerabil și să spui: Da, eu sunt trist, eu sufăr! Eu am nevoie de timp și spațiu să fiu eu cu mine și să mă vindec!

Și cumva am încercat să transpun prin ceea ce am scris ce înseamnă să fii bun, ce înseamnă să fii calm, să ai încredere că totul se întâmplă în favoarea ta. Să ai încredere, să ai răbdare, să ai toleranță la frustrare, să nu jignești, să te comporți civilizat și să te bucuri de fiecare moment din viață. Vezi, copiii se bucură foarte mult pur, din orice. Noi nu mai facem acest lucru! Dar sunt momente în viața fiecăruia în care spunem: Mă bucur ca un copil mic! Iar acele momente sunt foarte bine impregnate, rămân în noi. Or asta am încercat să îi transmit lui Vladimir. Și sunt convinsă că peste ani va fi un manual după care se va ghida. Simt asta”.

Întotdeauna există minim o soluție

Alexa Luca se împarte în continuare între România și în Germania. O întreb cum face să facă ceea ce face. Ca ritm, volum de lucru, energie. Răspunsul a venit într-o notă de debordant firesc: „Niciodată nu m-am plictisit. Nu cred că am spus vreodată Eu nu mai pot! Întotdeauna există minim o soluție. Și mai e ceva: eu fac ce îmi place. Și sunt cu totul aici! Și pentru mine, ca primă dorință, e să văd o schimbare în ochișorii copiilor”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Grav accident rutier pe A1 Sibiu-Deva. 6 persoane transportate la spital

Grav accident rutier, luni dimineața, pe Autostrada A1 Sibiu-Deva, în eveniment fiind implicate patru autovehicule.

Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că pe autostrada A 1 Sibiu-Deva, la kilometrul 351+200 metri, în zona localității Simeria, județul Hunedoara, s-a produs un accident rutier în care au fost implicate 4 autoturisme.

Circulația rutieră este oprită pe sensul de mers Sibiu-Deva, fiind deviată la kilometrul 334, în zona localității Orăștie.

Trei ambulanțe SMURD B2, o ambulanță cu medic, două ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean, două autospecialele de stingere cu modul de descarcerare au intervenit la acest eveniment.

La fața locului, pompierii au constatat faptul că, în accident au fost implicate trei autoturisme și un autotren, rezultând rănirea a șase persoane, printre care și doi minori, în vârstă de 8, respectiv 14 ani.

Pentru unul dintre copii, care prezenta mai multe plăgi la nivelul capului, a fost nevoie de intervenția salvatorilor pentru a fi extras în siguranță din autovehicul.

Toate cele șase persoane au primit îngrijiri medicale la locul intervenției și ulterior au fost transportate la UPU Deva, pentru investigații suplimentare și tratament de specialitate.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Tupeu scandalos: magistrați, foști șefi ai instanței supreme locuiesc în apartamente de lux plătind chirii între 60 și 197 de lei lunar

Tupeul a atins cote inimaginabile în România: mulți magistrați, inclusiv pensionari cu pensii speciale și foști șefi ai instanței supreme, locuiesc în apartamente de lux din centrul Bucureștiului, plătind chirii ridicol de mici – între 60 și 197 de lei lunar.

Deși mulți dintre ei s-au retras din sistem de ani buni și dețin deja alte proprietăți, Ministerul Justiției le menține contractele active, refuzând să le facă publice.
Printre beneficiari se numără nume grele din justiție și foști oficiali de rang înalt.

Potrivit Europa Liberă, 81 de persoane – foşti sau actuali magistraţi, avocaţi sau notari – stau în locuinţe de serviciu ale Ministerului de Justiţie şi plătesc chirie între 60 şi 197 de lei.

Ministerul Justiţiei a refuzat să divulge numele lor, invocând protecţia datelor cu caracter personal.

Ca top al chiriilor plătite, 15 persoane plătesc 197 de lei – suma maximă; 13 – 194 de lei, iar 12 suma minimă – 60 de lei.

Unii au părăsit sistemul de mai bine de zece ani şi au păstrat locuinţele, deşi aveau deja proprietăţi în judeţul Ilfov, conform declaraţiilor de avere.

La finalul lui 2022, prin Legea 303/2022, Parlamentul a instituit interdicţia de a mai avea o locuinţă de serviciu după ieşirea la pensie, însă actul normativ nu a afectat chiriaşii cu contracte active.

Informaţii publice consultate de jurnaliştii Europa Liberă, confirmate de surse oficiale, au permis identificarea unora dintre cei care locuiesc în aceste imobile. Printre ei se află Valentin Bădiţă, Mihail Dafina şi Ingrid Luciana Mocanu, fostul reprezentant al AUR la BEC.

Valentin Bădiţă este judecător la Curtea Militară de Apel, iar soţia sa este grefier la Tribunalul Militar Bucureşti. Familia are un apartament în Bragadiru, pe lângă alte imobile în judeţyul Gorj.

Mihail Dafina a fost magistrat militar până pe 29 decembrie 2021, când s-a pensionat. Dafina avea la părăsirea magistraturii un apartament de 109 mp în Chitila, judeţul Ilfov.

Ingrid Luciana Mocanu a fost angajată la Ministerul Justiţiei din octombrie 1998 şi a lucrat în diverse departamente până în decembrie 2007, când a fost detaşată la Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor (ANRP).

Ingrid Mocanu a ieşit la pensie după 25 de ani de carieră, ca pensionar special, după modificarea legii care le permitea chiriaşilor să rămână în locuinţele Ministerului de Justiţie şi după încetarea raporturilor de serviciu cu statul.

Potrivit unor surse judiciare, patru judecători de la Înalta Curte, beneficiari ai locuinţelor de serviciu – Lidia Barbulescu, Victor Paşca Cameniţă, Dragoş Bărcănescu, Victor Pavel Perju – au cerut instanţei, în 2005, să le permită să cumpere totuşi apartamentele, argumentând că acest drept era deja câştigat.

Lidia Bărbulescu a fost, în perioada septembrie 2009-septembrie 2010, preşedinte interimar al ÎCCJ, iar între 2008 şi 2009 a fost preşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

Surse judiciare au declarat pentru Europa Liberă că Lidia Bărbulescu ar locui în continuare în apartamentul luat cu chirie de la stat. Bărbulescu este, în prezent, notar public în Bucureşti.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Început de săptămână cu restricții de circulație pe Valea Oltului

Șoferii care vor circula luni, 21 iulie, pe Valea Oltului, trebuie să știe că vor fi instituite unele restricții de circulație.

Astfel, pe DN 7, km 199+110 – km 199+410, extravilan Călimănești se execută lucrări de rănguire versanți în intervalul orar 7-16.

În intervalul 8-15, circulația rutieră se închide/deschide în reprize de maximum 15 minute. În afara acestui interval, circulația se desfășoară pe jumătate de cale, cu dirijare prin piloți de circulație.

Tot pe DN 7, km 205+800 – km 206+000, extravilan Brezoi se execută lucrări de rănguire versanți între orele 7-16.

În intervalul 8-15, circulația rutieră se va închide/deschide în reprize de maximum 15 minute. În restul timpului, traficul se desfășoară pe jumătate de cale, dirijat de piloți de circulație.

Tot pe DN 7, km 180+000 – km 183+000, Bujoreni – Malul Vârtop SE execută lucrări de reparații asfaltice în intervalul 20-6.

Circulația rutieră se desfășoară pe jumătate de cale, dirijată de piloți de circulație.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ALERTĂ: Un tânăr a căzut în râul Olt între Boița și Lazaret

UPDATE: „În urma evaluării medicale, bărbatul a refuzat transportul la spital”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Un tânăr în vârstă de 21 de ani a căzut, duminică seara, în râul Olt, mai multe echipaje de salvatori și polițiști intervenind de urgență.

„În această seară, polițiștii sibieni au fost sesizați, prin apel 112, despre faptul că pe DN 7, între localitățile Boița și Lazaret, o persoană ar fi căzut în râul Olt.

Polițiștii s-au deplasat la fața locului, unde au constatat că un tânăr în vârstă de 21 de ani, din județul Olt, în circumstanțe care urmează a fi stabilite, ar fi căzut în râul Olt, ulterior fiind găsit pe malul celălalt și transportat la spital, pentru îngrijiri medicale.

În cauză, polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul”, a precizat Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu

„Duminică seara, în jurul orei 22:00, pompierii sibieni au fost solicitați să intervină pe Valea Oltului, între localitățile Boița și Lazaret pentru a salva o persoană căzută în râul Olt.

La fața locului, pompierii s-au mobilizat cu o barcă, o autospecială de stingere, una de primă intervenție și un echipaj SMURD.

Bărbatul în vârstă de aproximativ 21 a fost găsit conștient, pe malul opus al râului. Acesta a fost extras din apă și preluat de echipajul SMURD și va fi transportat la UPU Sibiu.

La fața locului instituțiile abilitate desfășoară cercetări cu privire la circumstanțele producerii evenimentului”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Un bărbat a „înviat” la 30 de minute după ce a fost declarat decedat de medici

Un bărbat în vârstă de 78 de ani din Italia, pe care medicii l-au declarat mort, s-a trezit la 30 de minute după ce i s-a constatat decesul.

Bărbatul a suferit un stop cadiac, iar paramedicii au încercat să-l resusciteze şi au solicitat o ambulanţă aeriană pentru a-l transporta cât mai rapid la spital.

Manevrele de resuscitare nu au avut însă succes, iar paramedicii l-au declarat pe bărbat mort şi ambulanţa aeriană a fost chemată înapoi la bază.

În timp ce era aşteptat un dric care să-l preia, bărbatul a deschis ochii şi a întrebat unde sunt fiicele sale. El a fost transportat la spital şi internat. Medicii au anunţat că starea sa este stabilă.

Medicii numesc astfel de cazuri „fenomene Lazăr”, după episodul biblic al învierii lui Lazăr de către Iisus. Termenul descrie revenirea neaşteptată a funcţiei cardiovasculare după o tentativă de resuscitare eşuată.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Dramă pe Transalpina. Doi motocicliști au murit după un accident rutier

UPDATE: Potrivit ISU Alba, cele două persoane grav rănite nu au răspuns manevrelor de resuscitare.

Este vorba despre doi bărbați, unul în vârstă de aproximativ 60 de ani, iar altul de aproximativ 30 de ani, care nu au răspuns manevrelor de resuscitare, fiind declarat decesul de către medicii prezenți la fața locului.

Totodată, cea de-a treia persoana (conștientă, cooperantă), o femeie de aproximativ 30 ani cu politraumatisme, va fi transportată la UPU Sibiu de către elicopterul SMURD de la Caransebeș.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Accident grav pe Transalpina, duminică după amiaza, mai multe motociclete fiind implicate în acest eveniment.

Trei motociclete au fost implicate, duminică, într-un accident rutier produs pe Transalpina, traficul rutier fiind blocat.

La locul incidentului intervin pompierii din Sebeș cu o autospecială de stingere, un echipaj de prim ajutor și două ambulanțe.

De asemenea, două elicoptere SMURD au fost solicitate pentru a interveni în sprijinul răniților.

Potrivit ISU Alba, două persoane implicate în accidentul rutier se află în stop cardio-respirator. O a treia persoană rănită este conștientă cooperantă.

Pentru persoanele aflate în stop cardio-respirator s-au început manevrele de resuscitare.

FOTO: Arhivă

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Motociclist în stare critică după un accident pe Transfăgărășan. A fost preluat de elicopterul SMURD

UPDATE: „Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Bâlea Lac spre Bâlea Cascadă, un bărbat in vârstă de 47 de ani, cetățean străin, a virat la stânga fără să se asigure corespunzător, moment în care a intrat în coliziune cu un bărbat în vârstă de 35 de ani, cetățean străin, care se deplasa pe motocicletă, pe sensul opus de mers.

În urma accidentului, motociclistul a suferit vătămări corporale, fiindu-i acordate îngrijiri medicale la fața locului. Ulterior, a fost transportat la spital, cu elicopterul, în stare de inconștiență.

În continuare, sunt efectuate cercetări în vederea stabilirii cu exactitate a împrejurărilor în care s-a produs accidentul rutier, în cadrul unui dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă„, a precizat Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.

SURSĂ FOTO: Salvamont Sibiu

„Un echipaj SMURD, o ambulanță SAJ și elicopterul SMURD Brașov au intervenit de urgență pe Transfăgărășan la un accident rutier în care au fost implicate un autoturism și o motocicletă.

Motociclistul, un bărbat de 35 de ani a suferit multiple traumatisme grave.

Acesta a fost preluat de elicopterul SMURD, inconștient intubat și transportat la Aeroportul Internațional Sibiu în vederea transferului către UPU Sibiu.

Echipajul SMURD de terapie intensivă mobilă l-a preluat de la aeroport și l-a transportat la UPU Sibiu„, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Circulația este blocată complet pe Transfăgărășan, duminică după amiaza, pentru a permite aterizarea unui elicopter SMURD.

Elicopterul va prelua un motociclist rănit în urma unui accident rutier.

„Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că traficul este oprit aproximativ 30 de minute pe DN 7C Transfăgărășan, în zona Bâlea Lac, pentru aterizarea unei elicopter solicitat în scopul preluării victimei unui accident.

Un motociclist este asistat medical în ambulanță, după ce a fost implicat într-o coliziune cu un autoturism”, transmite Centrul Infotrafic.

SURSĂ FOTO: Salvamont Sibiu

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Susținătorii lui Călin Georgescu s-au bătut cu jandarmii la un protest în București

Câteva sute de persoane protestează duminică în Piaţa Victoriei, împotriva Guvernului și în favoarea lui Călin Georgescu.

Protest cu violențe în Piața Victoriei al unor susținători de-ai lui Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale. Manifestanții au forțat barajul de ordine publică și s-au bătut cu jandarmii, informează Jandarmeria.

Unul dintre ei a adus saci cu cartori într-o autoutilitară, pentru a fi aruncați asupra jandarmilor, anunță Hotnews.

Într-unul din punctele de prefiltrare, jandarmii au găsit că unul dintre protestatari avea asupra sa un cuțit, informează Jandarmeria.

Pe baza imaginilor operative și a altor mijloace de probă, persoanele implicate în aceste acte de violență vor fi identificate, urmând a fi dispuse măsurile legale care se impun, transmite Jandarmeria.

La inițiativa unui grup de manifestanți, o mare parte dintre participanții la adunarea publică au blocat fără drept carosabilul pe Bulevardul Kiseleff, a transmis Alexandru Iacob, purtător de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei.

Jandarmii poartă negocieri cu protestatarii să respecte locul pentru care au primit autorizație de la Primăria Capitalei.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO/VIDEO: Un șofer a blocat intenționat circulația pe A1 și a fluturat steagul României

Un șofer a blocat intenționat circulația pe Autostrada A1, pe sensul Pitești – București după ce a oprit tirul de-a latul șoselei.

Acesta s-a urcat pe cabină și a fluturat steagul României. Jandarmeria avertizează că pe rețelele sociale “există un grup restrâns de persoane” care instigă la blocarea drumurilor.

Circulația a fost blocată la kilometrul 19 al Autostrăzii A1 pe sensul Pitești – București, în apropiere de ieșirea către Autostrada A0, unde două tiruri au blocat benzile de rulare, în semn de protest.

Unul dintre șoferi s-a suit pe cabină și a fluturat un steag al României. Temporar, traficul a fost deviat de la kilometrul 23, către localitatea Bolintin Deal.

Circulația a fost reluată după aproximativ 15 minute, după ce cele două autotrenuri ai căror conducători auto au fost implicați într-o manifestație de protest au fost extrase pe banda de urgență, iar forțele de ordine urmează să dispună măsuri de sancționare.

Jandarmeria avertizează că pe rețelele sociale “există un grup restrâns de persoane care instigă la blocarea cu autovehicule sau alte obstacole a căilor de acces din jurul Municipiului București”.

“Subliniem faptul că împiedicarea sau îngreunarea circulaţiei pe drumurile publice reprezintă infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, în conformitate cu prevederile art. 339 din Codul Penal al României.

Totodată, instigarea publică se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, în conformitate cu prevederile art. 368 din același act normativ”, precizează Jandarmeria București, citată de G4Media.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Descoperire uriașă: un vaccin universal împotriva cancerului

Un vaccin experimental pe bază de ARN mesager (ARNm) a amplificat efectele imunoterapiei în combaterea tumorilor într-un studiu realizat pe şoareci.

Acest lucru înseamnă că cercetătorii sunt mai aproape de realizarea unui vaccin universal împotriva cancerului.

Studiul, publicat în Nature Biomedical Engineering, a fost realizat de cercetători de la Universitatea din Florida.

Potrivit rezultatelor sale, combinarea vaccinului testat cu terapii oncologice din categoria inhibitorilor ai punctelor de control imunitar a declanşat un răspuns antitumoral puternic.

Un element important este că aceste rezultate promiţătoare nu au fost obţinute ţintind o proteină specifică exprimată de tumoră, ci prin simpla activare a sistemului imunitar, determinându-l să reacţioneze ca şi cum ar lupta împotriva unui virus.

Cercetătorii au reuşit acest lucru stimulând exprimarea proteinei PD-L1 în interiorul tumorilor, făcându-le mai receptive la tratament.

Autorul principal, Dr. Elias Sayour, oncolog pediatric la UF Health, a declarat că rezultatele arată o posibilă cale de tratament alternativă la chirurgie, radioterapie şi chimioterapie, cu implicaţii largi pentru lupta împotriva multor tipuri de tumori rezistente la tratament.

„Această descoperire dovedeşte că aceste seruri ar putea fi utilizate ca vaccinuri universale împotriva cancerului, care să sensibilizeze sistemul imunitar în faţa tumorii individuale a pacientului”, a spus dr. Elias Sayour, oncolog pediatric la UF Health şi autori principal al studiului.

De peste opt ani, echipa condusă de dr. Sayour lucrează la dezvoltarea de vaccinuri anticancer de înaltă tehnologie care combină nanoparticule lipidice şi ARNm.

Noul studiu se bazează pe o descoperire anterioară a laboratorului dr. Sayour: un prim test clinic uman în care un vaccin ARNm a reprogramat rapid sistemul imunitar pentru a ataca glioblastomul, o formă agresivă de cancer cerebral.

În acel studiu personalizat, vaccinul a fost creat folosind celulele tumorale proprii ale pacientului.

În modelele de melanom replicate la şoareci, echipa a obţinut rezultate promiţătoare în tumori rezistente la tratament prin combinarea vaccinului ARNm cu un inhibitor PD-1, un anticorp monoclonal care „învaţă” sistemul imunitar să recunoască tumora ca fiind străină.

Mai mult, în modelele de cancer de piele, os şi creier, o altă formulare de ARNm, administrată ca tratament de sine stătător, a avut efecte benefice – în unele cazuri, tumorile au fost eliminate complet.

Potrivit cercetătorilor, rezultatele arată potenţialul unui vaccin universal împotriva cancerului care poate activa sistemul imunitar şi îl poate pregăti să acţioneze în tandem cu medicamentele imunoterapice – sau, în unele cazuri, să acţioneze singur pentru a distruge cancerul.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cota de vânătoare a vulpilor din Sibiu. Despre „șireata” din vecini

„Problema intervenirii omului în habitatul animalelor este ca un foc: dacă e prea mare este foarte greu să-l stingi. Un exemplu grăitor reprezintă problema urșilor de pe Transfăgărășan”, îmi spune Marin Văleanu, şeful Serviciului de vânătoare din cadrul Direcţiei Silvice Sibiu. Dar nu despre urși vom discuta în acest articol, ci despre vulpi. De la acesta am aflat mai multe curiozități legate atât de „personajul șiret” din poveștile copilăriei noastre, cât și despre numărul efectivelor de vulpi prezente în județul nostru.

2400 de vulpi prezente în județul Sibiu

Răspândirea vulpii în mediul urban reprezintă un procent foarte mic din totalul efectivului. Datorându-se extinderii zonei urbane și procurării ușoare a hranei, efectivul de vulpi din județul Sibiu, în cele 46 fonduri cinegetice existente, la acțiunea de evaluare din anul 2025 este de 2400 exemplare; pentru sezonul de vânătoare 2025-2026 s-a alocat o cotă de recoltă de 1369 exemplare.

Cine e „cucoana” vulpe

Vulpes vulpes L. este un mamifer terestru. Masculul se numește „vulpoi”, femela „vulpe”, iar puii „căţei” sau „pui de vulpe”. Există mai multe forme geografice ale acestei specii, greutatea corporală depinde de vârstă, hrană, fiind între 5-8 kg și năpârlește o singură dată pe an. Vulpea atinge maturitatea sexuală la vârsta de 10 luni, împerecherea are loc în lunile ianuarie-martie, gestația durează 52-53 zile, fată o singură dată pe an 4-8 pui. Vulpea posedă o mare capacitate de adaptare la condițiile pe care terenul i le oferă; în ce privește hrana, preferate îi sunt rozătoarele, atât vii, cât și cadavre, și hrana vegetală, care nu depășește 10%. În zonele viticole a devenit pasionată de consumul de struguri, activitățile de hrănire zilnice fiind desfășurate cu preponderență pe vreme ploioasă.

Unde găsim vulpile

Vulpea are o mare plasticitate ecologică, putând fi întâlnită în Bărăgan, Dobrogea, de pe malul mării, până la golul alpin. Vulpea își amplasează vizuinile în teren împădurit, tufișuri, expoziții sudice sau sud-estice însorite, poate să preia și vizuini de viezuri părăsite. Cea mai simplă vizuină constă într-o galerie cu două ieșiri și un spațiu mai larg unde vulpea își petrece timpul în subteran. Fidelitatea față de locul de trai al vulpii este destul de mare, astfel circa jumătate din vulpi nu se deplasează mai mult de 5 km de la locul unde au văzut lumina zilei. Pentru menținerea unui efectiv optim, vulpile sunt preponderent vânate sau capturate cu capcane.

Extinderea zonei urbane cu noi cartiere de locuințe în apropierea habitatului vulpilor a făcut ca acestea să se acomodeze cu prezența omului foarte repede. De asemenea, parcurile și spațiile verzi le oferă protecție și mediu propice de trai.

Bolile transmise de vulpe

Boala cea mai gravă pe care o transmit vulpile este turbarea, după care urmează scabia. În ultimul timp, combaterea turbării a constituit o preocupare importantă, astfel anual au fost distribuite vaccinuri în zonele frecventate de vulpi.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.