Acasă Blog Pagina 774

ULTIMA ORĂ: Astăzi va fi anunțat numele premierului României. Care va fi propunerea

Liderii partidelor pro-europene (PSD, PNL, USR, UDMR) au ajuns la un acord politic pe noua formulă de guvernare.

Potrivit unor surse, președintele României a acceptat varianta rocadei la Palatul Victoria, propuse de PSD.

Astfel, Ilie Bolojan urmează să preia șefia executivului în prima parte a mandatului, iar pe la finalul anului 2026 sau în prima parte a lui 2027, Palatul Victoria ar urma să fie preluat de un premier social-democrat, spun surse politice.

La discuții au fost avansate și nume de posibili viitori miniștri, dar și ponderea ministerelor în noul Guvern. Astfel, s-a ales varianta unei distribuții a ministerelor proporțională cu ponderea din Parlament.

PSD ar urma să primească 6 ministere, PNL 4, USR 4 ministere și UDMR 2:

Ministerele vizate de PSD: Ministerul Transporturilor, Ministerul Sănătății, Ministerul Muncii, Ministerul Justiției, Ministerul Agriculturii și unul dintre Ministerele Energiei sau Fondurilor Europene.

Ministere vizate de PNL: Ministerul Educației, Ministerul Finanțelor, Ministerul de Interne și unul dintre Ministerul Energiei sau Ministerul Fondurilor Europene.

Ministere vizate de USR: Cei de la USR vor fi puternic influențați de către președintele Nicușor Dan, pentru că vor primi Ministerul de Externe și Ministerul Apărării, care în mod tradițional aparțin președintelui. Pe lângă acestea, USR va primi Ministerul Economiei și Ministerul Mediului.

Ministere vizate de UDMR: Ministerul Culturii și Ministerul Dezvoltării.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Tot mai mulți sibieni se prezintă la UPU după ce au fost mușcați de căpușe

Aproape 350 de sibieni s-au prezentat la Urgența Spitalului Județean în acest an după ce au fost mușcați de căpușe.

În iunie, la Unitatea Primire Urgențe a Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu a fost depășit deja numărul total de mușcături raportate în întreaga lună mai în unitatea medicală.

Anul acesta, până în prezent, 344 de persoane s-au prezentat la Serviciul UPU al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu, după mușcături de căpușe.

Cele mai multe cazuri au fost raportate în lunile mai – 133 – și iunie (parțial) – 138.

În total, în 2024, au fost înregistrați 597 de pacienți care s-au prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe cu această problemă.

Prin mușcătură, unele căpușe pot transmite boli grave. Cele mai cunoscute afecțiuni transmise prin înțepătura de căpușă sunt babesioza (o boală asemănătoare gripei, cu febră, frisoane, dureri musculare), boala Lyme și encefalita de căpușă, se arată într-o informare remisă de către Direcția de Sănătate Publică a Județui Sibiu.

Boala Lyme are trei faze de manifestare. Primul stadiu este cel apărut imediat după infectare și durează până la 3 săptămâni timp în care pe piele poate apărea o pată roșie, la nivelul mușcăturii, cu senzație localizată de arsură și simptome specifice unei infecții.

Cel de-al doilea stadiu al bolii debutează de obicei la câteva săptămâni de la infectare și se manifestă prin simptome specifice răcelii la care se adaugă tusea seacă, starile de confuzie, tulburările de memorie, de somn și afectarea organelor.

Ultimul stadiu al bolii se instalează la câteva luni, poate chiar un an de la infectare și se caracterizează prin afectarea severă a organelor și afectare neurologică.

Netratată boala poate duce la consecințe grave iar în cazuri rare până la deces.

Encefalita dată de înțepătura de căpușă este o boală infecțioasă care are două faze de manifestare.

În primă instanță apar febra, oboseala, durerile de cap sau musculare iar în faza secundă apare afectarea sistemului neurologic, prin inflamarea membranei care învelește creierul( meningită) sau chiar a creierului(encefalită).

Netratată, aceasta poate produce leziuni ireversibile.

Prin specificul său, Sibiul este un mediu propice pentru înmulțirea populațiilor de căpușe și trebuie menționat faptul că, dincolo de eforturile autorităților de a ține fenomenul sub control, este nevoie și de precauție și prevenție din partea sibienilor.

În timpul ieșirilor în natură se recomandă ocolirea zonelor cu vegetație abundentă, mai ales dacă suntem însoțiți de animalele de companie.

Și aplicarea substanțelor repelente, atât la om cât și în cazul prietenilor necuvântători reprezintă o măsură eficientă de protecție.

La fel de importantă este și prezentarea la medic în situația în care se constată mușcătura de căpușă.

În unele cazuri, doctorul poate prescrie antibiotice pentru prevenirea complicațiilor”, a spus, recent, Horațiu Cojocaru, director executiv al DSP Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Rezultate excepționale. Aur și argint pentru elevii români la Olimpiada Europeană de Fizică

Elevii români au câștigat două medalii de aur și trei de argint la Olimpiada Europeană de Fizică, care s-a desfășurat în capitala Bulgariei, Sofia.

Premiile obținute de olimpicii români:

Felix Tudose, medalie de aur și cel mai bun rezultat la proba experimentală, poziția a doua în clasamentul general

Ionuț Stan, medalie de aur

Mendel Mendelsohn, medalie de argint

Bogdan Ciocârlan, medalie de argint

Andrei Vila, medalie de argint

Toți sunt elevi la Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București.

La această ediție a Olimpiadei Europene, lotul României i-a avut lideri pe conf. univ. dr. Sebastian Popescu de la Facultatea de Fizică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, dl. lect. univ. dr. Virgil V. Băran, de la Facultatea de Fizică a Universității din București, și dna. prof. dr. Delia Davidescu, de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București.

Competiția se află la a 9-a ediție și s-a desfășurat în perioada 13-17 iunie 2025 la Sofia, în Bulgaria.

La această ediție au participat elevi din 40 țări, atât din țări europene (28), cât și din alte zone geografice ale lumii (12).

România a participat cu o echipă completă (5 elevi, 1 lider și 2 observatori), iar rezultatele obținute de elevii români au fost de excepție, plasând din nou România în vârful clasamentului internațional”, au transmis reprezentanții Ministerului Educației.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Joc și creație de Sânziene” la Dumbrăveni, în 29 iunie

Asociația „Mâini mici suflete mari” organizează în 29 iunie, la Bistroteca Baum din Dumbrăveni, o zi dedicată copiilor și tradițiilor.

Evenimentul, intitulat „Joc și creație de Sânziene” se va desfășura între orele 16 și 20.

Organizatorii vor prezenta tehnicile olăritului, picturii, țesutului, dar și ateliere de flori, brățări, jocuri, teatru și șezătoare cu cântece

„De asemenea, va fi organizat un atelier de gogoși în cadrul căruia copiii vor frământa, modela și găti cu zâmbetul pe buze meșteșuguri, joacă, artă și voie bună într-un eveniment dedicat dezvoltării prin creativitate și cultură.

Va avea loc și un program artistic susținut de Grupul vocal al Casei de Cultură Dumbrăveni, alături de doamna Luminița Dejan și va fi prezentată piesa de teatru „Prințesa și Porcarul” de Dumitru Solomon, interpretată de Trupa Thalia din Sighișoara.

Evenimentul oferă copiilor din comunitate acces gratuit la activități educative și creative, contribuind la dezvoltarea lor personală prin joc, meșteșug și tradiție”, au transmis organizatorii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

FOTO: Profesorii de la „Nicolae Teclu” Copșa Mică au învățat despre utilizarea AI în procesul educațional

Profesorii Liceului Tehnologic „Nicole Teclu” din Copșa Mică au participat la un proiect Erasmus+ în capitala Turciei.

Este vorba despre un proiect în cadrul căruia s-a discutat despre foosirea Inteligenției Artificiale în cadrul procesului educațional.

„Recent, doamnele prof. înv. preșc. Borțan Adela și Lungu Raluca, din cadrul Liceului Tehnologic Nicolae Teclu Copșa Mică, au finalizat cu succes cursul: „Instrumente Educaționale Digitale și Utilizarea AI în Educație”,din cadrul proiectului Erasmus+ cu numărul 2024-1-RO01-KA121-SCH-000223810, care a avut loc în Turcia, Antalya.

Acest program de formare a fost o ocazie excelentă de a se familiariza cu inovațiile din domeniul educației digitale și de a înțelege potențialul transformator al inteligenței artificiale în sala de clasă.

Au dobândit competențe practice esențiale pentru a integra tehnologia modernă în procesul de predare-învățare, adaptându-l la nevoile elevilor din secolul XXI.

Doamnele profesor sunt nerăbdătoare să implementeze cele învățate pentru a moderniza abordările didactice și a oferi o educație adaptată provocărilor viitorului”, au transmis reprezentanții Liceului Tehnologic „Nicolae Teclu Copșa Mică”.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ/FOTO: Hală de 400 de metri pătrați distrusă de un incendiu, în Mediaș

UPDATE: „După mai bine de 3 ore de luptă cu flăcările, pompierii au stins incendiul care a afectat o hală dezafectată pe o suprafață totală de aproximativ 400 de metri pătrați.

Din fericire incendiul nu s-a extins la casele învecinate și nici nu au fost victime.

Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a fost focul deschis în spații deschise”, a transmis Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.

ȘTIRE INIȚIALĂ: Pompierii Detașamentului Mediaș intervin de urgență, marți noaptea, pe strada Theodor Aman din municipiul Mediaș, pentru stingerea unui incendiu care se manifestă la acoperișul unei hale dezafectate, pe o suprafață de aproximativ 300 de de metri pătrați.

Pompierii intervin cu patru autospeciale de stingere, o autoscară și un echipaj SMURD.

„Din primele informații nu sunt victime însă există pericol de propagare la vecinătăți.

Pompierii acționează pentru limitarea extinderii și stingerea incendiului”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu, Andreea Ștefan

Vom reveni cu detalii.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: România, 2025. Un primar „aruncă” cu mii de lei către un manelist

Primarul localității Babiciu din județul Olt, Florea Negrilă a fost filmat în timp ce aruncă mii de lei pe scenă în timp ce un manelist strigă „fără număr, fără număr, domnu primar!”

Dacă în țară se vorbește de ceva vreme despre despre tăieri și măsuri de austeritate, primarul PSD din Babiciu, Florea Negrilă, a aruncat cu trei mii de lei spre artiștii care cântau pe scenă.

Banii au ajuns în final în public împrăștiați chiar de artistul care-i primise de la edil. Gestul a fost unul de moment, se justifică primarul, care spune că erau banii lui, nu ai comunei.

„Fără număr, fără număr, domnu” primar! Și acuma dați-mi toți banii ăștia la mine”, strigă manelistul de pe scenă, în timp ce un copil fură o parte din bani și încearcă să fugă de pe scenă.

„Îi împart la toți de aici. Ia și tu, copile, un milion. Dă mă banii aici. Avem aici 30 de milioane, luați-i, că sunt ai voștri”, strigă cântărețul și aruncă toți banii publicului.

„De la domnu’ primar Negrilă Florea, “fără număr” pentru locuitorii comunei Babiciu, Olt, pe care o “păstorește” !

SURSĂ VIDEO: Facebook.com/Raul Stefanita Dumitru

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cum va fi vremea în luna iulie. Prognoza ANM pentru următoarele 4 săptămâni

Vremea la începutul lunii iulie va fi mai caldă decât în mod normal în toată țara, potrivit prognozei pe patru săptămâni emise de ANM.

Săptămâna 16-23 iunie

Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile sud-vestice și local în cele vestice și centrale, iar în rest vor fi apropiate de cele normale, conform Mediafax.

Regimul pluviometric estimat pentru acest interval va fi deficitar la nivelul întregii țări.

Săptămâna 23-30 iunie

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă în cea mai mare parte a țării, dar cu o abatere termică pozitivă ușor mai accentuată în regiunile sud-vestice.

Cantitățile de precipitații estimate pentru acest interval vor fi deficitare în toate regiunile.

Săptămâna 30 iunie-7 iulie

Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru această perioadă la nivelul întregii țări, dar mai ales în regiunile sud-vestice.

Regimul pluviometric estimat pentru această perioadă va fi deficitar la nivelul întregii țări.

Săptămâna 7-14 iulie

Mediile valorilor termice se vor situa peste cele specifice pentru această săptămână, pe întreg teritoriul României.

Cantitățile de precipitații vor fi deficitare în toate regiunile.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Azil și 3 milioane de apartamente pentru cetățenii israelieni. Fake news uriaș distribuit pe rețelele sociale în România

După tema războiului din Ucraina, recentul conflict dintre Israel și Iran a adus deja primul mare fake news în țara noastră.

Informațiile referitoare la pretinsa oferire de azil pentru un număr mare de cetățeni israelieni sau chiar pregătirea a 3 milioane de apartamente din România pentru găzduirea lor sunt false și sunt lansate pentru a induce în eroare opinia publică și a amplifica curentul antisemit, transmite MAI.

„Ca urmare a apariției în spațiul public – în special pe rețelele de socializare – a unor informații referitoare la pretinsa oferire de azil pentru un număr mare de cetățeni israelieni sau chiar pregătirea a 3 milioane de apartamente din România pentru găzduirea lor, facem următoarele precizări.

Clipurile și materialele care promovează aceste informații false sunt răspândite intenționat pentru a induce în eroare opinia publică și a amplifica curentul antisemit la nivel național cu scopul generării de tensiuni în rândul populației, cu precădere a exponenților curentului naționalist”, transmite MAI.

În acest context, structurile specializate ale Ministerului Afacerilor Interne au demarat procedurile necesare pentru aplicarea măsurilor legale, inclusiv notificarea platformelor digitale care găzduiesc aceste materiale.

„Reiterăm apelul către cetățeni, jurnaliști și formatori de opinie să nu distribuie sau promoveze astfel de materiale și să verifice cu rigurozitate informațiile din surse oficiale și credibile.

Ministerul Afacerilor Interne rămâne ferm angajat în combaterea dezinformării și în protejarea climatului de siguranță și încredere publică”, se arată în finalul informării.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Senatorul cu „studii” la matrimoniale, condamnat pentru a doua oară

Senatorul Paul-Ciprian Pintea, ales pe listele POT și care a trecut ulterior la PSD, a fost condamnat de Înalta Curte la 1 an si 5 luni închisoare cu suspendare pentru conducere fără permis.

Conform rechizitoriului senatorul cu 10 clase a condus un ansamblu de vehicule format din autoutilitară și remorcă, deși avea dreptul de a conduce pe drumurile publice suspendat.

„(…) inculpatul urmează să execute pedeapsa rezultantă de 1 an şi 5 luni închisoare. În baza art. 91 C.pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere aplicate inculpatului pe un termen de supraveghere de 2 ani”, se arată în decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție.

Pintea trebuie să plătească și 800 de lei cheltuieli de judecată. Politicianul poate depune apel în termen de 10 zile de la comunicarea deciziei de astăzi.

Anterior, în octombrie 2021, Pintea rămăsese fără permis după ce a fost prins de aparatul radar cu o viteză de 180 km/h, limita maximă admisă pe acel sector de drum fiind de 90 km/h.

Pentru fapta sa a fost amendat cu 1.450 lei şi cu măsura complementară a reţinerii permisului de conducere pentru 90 de zile.

Ciprian Pintea a făcut contestație la amendă, dar a pierdut procesul în 2022.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

ULTIMA ORĂ: 4 femei aflate într-un autobuz, în Sibiu, rănite după ce șoferul a frânat brusc

Patru femei au fost transportate la spital, marți, în urma unui accident produs pe Bulevardul Mihai Viteazu din municipiul Sibiu.

Din primele verificări efectuate la fața locului, polițiștii rutieri au stabilit faptul că în timp ce conducea un autobuz pe Bulevardul Mihai Viteazu un bărbat în vârstă de 53 de ani, din Sadu, a frânat puternic, moment în care 4 femei cu vârste cuprinse între 40 și 67 de ani, pasageri în autobuz, au căzut, suferind vătămări corporale.

Potrivit unor surse, șoferul autobuzului a frânat pentru a evita coliziunea cu un autoturism al cărui șofer a oprit la rândul său brusc.

În urma impactului cele 4 femei au fost rănite.

Două echipaje ale Ambulanței Sibiu au intervenit la acest eveniment.

Cele 4 femei au suferit traumatisme de membre inferioare, superioare si traumatisme de coloană vertebrală.

Toate victimele au fost transportate la UPU Sibiu în stare stabilă.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cinci ani de la înființarea Comandamentului Corpului Multinațional de Sud-Est. Astăzi au debutat manifestările dedicate momentului

Astăzi, au debutat, la Sibiu, manifestările militare dedicată împlinirii a cinci ani de la înființarea Comandamentului Corpului Multinațional de Sud-Est (HQ MNC-SE). Cu acest prilej, în semn de apreciere pentru serviciile militare aduse României și Alianței Nord Atlantice, HQ MNC-SE va primi Emblema de Onoare a Statului Major al Apărării, iar Grupul de Luptă al NATO de la Cincu va organiza o expoziție de tehnică militară.

În urmă cu câteva ore a avut loc prima manifestare din cadrul programului și anume inaugurarea „Sibiu Hall”, un spațiu special dedicat orașului Sibiu, în cadrul sediului central al comandamentului de pe Calea Dumbrăvii. Evenimentul a avut loc în prezența General-maior-ului Cristian-Daniel Dan, aflat la comanda Comandamentului Corpului Multinațional de Sud-Est NATO de la Sibiu, a primarului Sibiului Astrid Fodor, a președintelui Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, și prefectul Mircea Crețu. În plus, reprezentanții administrației locale au primit medalia de onoare din partea responsabililor Comandamentului NATO de la Sibiu.

Vernisaj și expoziție foto

În cadrul Sibiu Hall au fost vernisate două lucrări artistice, în speță fresca cu istoria Sibiului și expoziția foto. Fresca Sibiului cuprinde momente importante din istoria orașului, cum ar fi bătălia de la Șelimbăr din 1999 și bătălia Sibiului din primul război mondial, precum și trecutul săsesc al cetății medievale. Povestea momentelor definitorii ale Sibiului au fost prezentate de istoricul Adrian Scheianu, din cadrul comandamentului NATO de al Sibiu, iar curatorul expoziției foto și autor a fost fotograful Sebastian Marcovici.

Expoziția foto cuprinde 21 de fotografii cu Sibiului actual și al ultimelor decenii, în prim-plan apărând festivalurile emblematice ale orașului, precum FITS și Astra Film. În această seară, la Sala Thalia, va fi organizat un concert simfonic în onoarea acestei aniversări. Miercuri, de la ora 9, va avea loc ceremonia dedicată acestui moment important ce marchează prezența NATO la Sibiu. Pe lângă evenimentul festiv, programul ceremoniei include exerciții de tip „Drill Team” executate de un detașament al Brigăzii 30 Gardă ,,Mihai Viteazul”, acordarea onorului militar, parada drapelelor și intonarea imnurilor naționale ale țărilor contributoare la crearea și funcționarea HQ MNC-SE, conferirea de embleme și decorații, precum și discursurile oficialităților invitate la eveniment.

Ce s-a întâmplat în acești 5 ani

Inițiativa României de a constitui o capabilitate de comandă și control (C2) NATO de nivel corp de armată pe teritoriul național a fost dezvoltată în contextul procesului de adaptare a Structurii de Comandă a NATO (NCS) și al evoluțiilor din mediul de securitate internațional.  În acest context, România a comunicat, în cadrul Summitului NATO de la Bruxelles din 11-12 iulie 2018, intenția de a înființa pe teritoriul național o capabilitate multinațională de comandă și control în domeniul terestru, integrată în structura de forțe a NATO.

Potrivit prevederilor Legii nr. 291/2007 privind desfășurarea de operațiuni ale forțelor armate străine pe teritoriul României, înființarea unui comandament militar internațional necesită aprobarea Parlamentului. Astfel, Comandamentul Corpului Multinațional de Sud-Est (HQ MNC-SE) a luat ființă pe teritoriul național prin Hotărârea nr. 8 din 18 iunie 2020, aprobată de Parlamentul României. HQ MNC-SE are statut de comandament militar internațional și se subordonează pe linie de comandă unui comandament aliat.

Povestea frescei din Sibiu Hall

De-a lungul celor peste opt veacuri de existență Sibiul a jucat un rol important nu numai în istoria spațiului românesc dar chiar și a spațiului central și sud-est european. Dinamica vieții culturale și economice care adusese faima orașului, în evul mediu și în zorii epocii moderne, este dublată și de o bogată istorie militară, precum și de faptul că orașul a fost parte a unor evenimente istorice importante din trecut, subliniind, încă o dată, importanța sa strategică în desfășurarea unor mecanisme care au afectat cursul istoriei de pe aceste meleaguri. Din multele încleștări care s-au dat sub zidurile cetății două, care constituie momente cheie din istoria românilor, sunt ilustrate expresiv aici, printr-o compoziție realizată combinând tehnici moderne și clasice de execuție.

Pe fundal ni se dezvăluie cetatea Sibiului prezentată într-o dimensiune atemporală, remarcându-se sistemul de fortificații care a făcut Sibiul de necucerit, pentru ca în fața orașului să se desfășoare două scene de bătălie petrecute în apropierea zidurilor orașului

Partea din stânga îl are în prim-plan pe eroul național, Mihai Viteazul, în timpul bătăliei de la Șelimbăr, desfășurată în octombrie 1599, pe câmpia aflată în sudul orașului. Complicatul joc al Marilor Puteri europene de la sfârșitul secolului al XVI-lea îl făcuseră pe domnitorul Țării Românești să își asume o îndrăzneață politică de apărare a intereselor țării, principele român dovedindu-se un excelent strateg și curajos războinic, calități la care se adăuga abilitatea diplomatică.

Bătălia de la Șelimbăr

În acest context armata lui Mihai ajunge în apropierea Sibiului în octombrie 1599 pentru a se înfrunta cu armata cardinalului principe Andrei Bathory. Mihai avea în rândurile armatei sale pe curteni și elitele nobiliare din principatul de origine, moștenitori ai tradițiilor războinice medievale, dar și soldați profesioniști, trupele sale fiind înzestrate cu tehnică de luptă, cu nimic mai prejos decât armatele occidentale ale vremii, așa putând fi explicate și succesele repurtate pe câmpurile de luptă de până atunci.

La sfârșitul zilei Mihai obține o victorie totală în fața adversarului, la scurt timp acestuia fiindu-i deschise larg porțile cetății Sibiu. Aici Mihai a găsit aliați de încredere în mai marii orașului, care nu numai că au sprijinit financiar armata învingătorului, dar și militar, un contingent sibian participând la viitoarele campanii ale domnitorului.

Bătălia de la Șelimbăr are o importanță aparte în istoria românilor, ca urmare a succesului repurtat pe câmpul de luptă, domnitorului român i se deschide drumul spre Alba Iulia, capitala principatului Transilvaniei, un pas spre prima unire a românilor, completat anul următor, în 1600, atunci când Mihai ajuns în Moldova, își asumă și conducerea acestui principat.

Astfel pentru prima data cele trei state care formează România de astăzi, au un conducător de facto, care este îndreptățit să afirme că este,, din mila lui Dumnezeu, domn al Țării Românești, al Ardealului și a toată țara Moldovei.’’ Datorită împrejurărilor nevaforabile, însă, proiectul eroului de a-și păstra și consolida stăpânirea asupra celor trei țări române, nu a fost să fie de lungă durată, epopeea sa rămânând însă un reper luminos în istoria românilor.

Comanda forțelor Puterilor Centrale active, la Sibiu

Lupta pentru unirea teritoriilor locuite de români este continuată după aproximativ 300 de ani, când Sibiul se regăsește, din nou, legat de desfășurarea unor evenimente de maximă importanță. Astfel în partea dreapta a registrului avem evocată ultima bătălie a Sibiului. În 1916, de doi ani Europa era însângerată de un conflict așa cum nu se mai văzuse până atunci, Primul Război Mondial sau Marele Război, așa cum a rămas în memoria contemporanilor, confruntându-se două alianțe militare: Antanta și Puterile Centrale.

În vara anului amintit România decide să intre în luptă, alăturându-se Antantei, cu scopul precis de a alipi Transilvania, teritoriului național. Astfel în august 1916 Armata I Română, sub comanda generalului Ioan Culcer, alocă forțe importante pentru forțarea graniței, dinspre defileul Oltului, un obiectiv important fiind ocuparea Sibiului, unde trupele, conduse în teren de generalul Ioan Popovici, ajung în ultimele zile ale lunii august, ca urmare a unui șir de ciocniri încununate de succes cu trupele inamice.

La începutul lunii septembrie lupte violente sunt date în localitatea Șelimbăr, câmpul de luptă suprapunându-se, aproape, cu cel a bătăliei purtate cu trei veacuri în urmă de Mihai Viteazul. Era debutul primei faze a ce va fi cunoscut ca Bătălia Sibiului. Lupte grele au fost duse și în alte localități din jurul Sibiului, ale căror urme pot fi văzute și azi. Pe parcursul lunii septembrie trupe ale Puterilor Centrale călite în cei doi ani de război pe frontul de vest sunt aduse spre zona Sibiului pentru a se opune armatei române.

Comanda forțelor Puterilor Centrale active la Sibiu este preluată chiar de cel care fusese până în august 1916 șeful de stat major al armatei imperiale germane, dovadă a importanței cu care era tratată ofensiva românească în sudul Transilvaniei. La sfârșitul lunii septembrie, între zilele de 26 și 29, are loc principală fază a bătăliei Sibiului declanșată de o viguroasă contra-ofensivă a forțelor germane și austro-ungare care întâmpină o rezistență înverșunată din partea română.

În timpul sângeroaselor încleștări au fost aruncate în luptă trupe de șoc și de cavalerie, este folosită aviația militară și artileria de mare calibru, mitraliere și tranșeele, lupta dusă între sângeroase atacuri și contra-atacuri fiind dusă pe un front ce s-a întins pe cca 80 km în jurul Sibiului.

„Victoria Înaripată’’

Experiența acumulată în precedenții ani de război de către trupele de elită ale Puterilor Centrale aduse pe frontul românesc își spun cuvântul armată română pierzându-și pozițiile din jurul Sibiului, fiind nevoită să se retragă, evitând însă încercuirea și zădărnicind astfel planurile de anihilare ale armatei inamice, curajul și combativitatea ostașilor români fiind justificat apreciate de adversari, așa cum reiese din mărturii contemporane.

Se încheia în acest fel ultima dintre bătăliile purtate în apropierea Sibiului. Din suferința și tributul de sânge a militarilor români din primul an de participarea la Primul Război Mondial se vor naște victoriile din 1917 și în cele din urmă actul istoric din 1 decembrie 1918 care consfințește nașterea României Mari.

Despre lungul drum presărat cu sacrificii spre România Întregită și despre cei care și-au sacrificat viața, în timpul Primului Război Mondial, stă mărturie statuia care apare în mijlocul compoziției pe care o împarte în două registre ce ilustrează cele două importante bătălii. Este vorba despre un monument comemorativ impresionant, atât ca valoare artistică și ca dimensiuni și simbolistică, cunoscut drept „Victoria Înaripată’’, monument familiar celor mai mulți dintre sibieni, dar oarecum, pe nedrept, relativ uitat.

Planuri pentru realizarea unui monument care să evoce memoria celor căzuți în luptă, sunt făcute, la Sibiu, încă imediat după încheierea ultimelor ostilități importante la care participă armata română, în 1919. Gestul de recunoștință față de eroii căzuți în recent încheiata conflagrație mondială se impunea cu atât mai mult cu cât Sibiul devine un important reper pe harta militară a țării, păstrând o importantă garnizoana, dar și prin faptul că aici, prin decret regal, în 1920, se înființează, Școala Militară de Infanterie nr. 2, instituție de învățământ de elită pentru pregătirea viitorilor ofițeri.

Unul dintre cele mai valoroase monumente comemorative din țară

Chiar de aici vine inițiativa pentru ridicarea monumentului care să amintească generațiilor viitoare de sacrificiul celor căzuți în luptă pentru Întregirea Neamului, prin subscripție publică, chiar primul comandant al școlii, și veteran al Marelui Război, colonelul Christea Vasilescu fiind cel care demarează proiectul. Nu după mult timp, după colectarea fondurilor necesare, va începe procesul de implementare a proiectului, rezultatul fiind pe măsura așteptărilor.

Piedestalul este decorat cu basoreliefuri ce prezintă scene de luptă, simboluri militare și textul „Monumentul ofițerilor jertfiți pentru întregirea Neamului.’’ Soclul sprijină grupul statuar de o înălțime considerabilă, realizat din bronz, compus din două personaje: o femeie – simbolizând Patria victorioasă–cu mâna stângă ridicată în semn de omagiu adus eroilor țării și un militar îngenunchiat la picioarele personajului feminin, atins de gloanțele dușmanului.

Monumentul a fost inaugurat, în anul 1926, chiar în prezența regelui Ferdinand, și a altor oaspeți de seamă, pe lângă oficialitățile locale, din care amintim pe principele Nicolae, ministrul de Război, gen. Ludovic Mircescu, gen. C-tin Prezan, veteran al războiului și viitor mareșal al României, mitropolitul Ardealului, Nicolae Bălan, generalii Henri Cihoski și Nicolae Petala. La eveniment au fost prezenți și mii de locuitori de pe tot cuprinsul județului.

Sibiul își îmbogățea patrimoniul cu unul dintre cele mai valoroase monumente comemorative din țară, care sublinia, în același timp importanța și rolul jucat de oraș în desfășurarea evenimentelor recente. Personajul feminin care domină grupul statuar privește cu încredere, înainte, spre viitor peste scena de bătălie și peste, ne imaginăm, provocările secolului XX, până în contemporaneitatea începutului de mileniu III, unde Sibiu își păstrează și sporește dinamismul și importanța de pol de dezvoltare, centru cultural, universitar, militar, turistic, parte a unei Românii europene, parte importantă în concertul națiunilor moderne și democratice”, a prezentat istoricul Adrian Scheianu, NATO Sibiu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.