Aceasta nu este tipărită pe noul buletin. Probleme au apărut la farmacii, de exemplu.
„Acolo am întâmpinat această problemă, că nu există adresa trecută pe buletin. Pentru acest lucru a trebuit să mă întorc la Evidența Populației, să mi se elibereze o adeverință unde este stipulată adresa.
Acolo se mai stă la încă o coadă, am făcut o cerere, am așteptat și mi-au eliberat această adeverință”, a spus o femeie.
Reprezentanții MAI spun că problema va fi remediată în scurt timp, iar cei care sunt în astfel de situații au la îndemână câteva soluții.
„Suntem încă în faza de extindere, asta înseamnă că anumite elemente, anumite dezvoltări urmează să apară în câteva săptămâni.
Pentru această faza existentă acum, cetățeanul are la dispoziție posibilitatea de a solicita o adeverință în orice serviciu public comunitar de evidență a persoanelor care să ateste domiciliul.
În al doilea rând, prin intermediul acelei aplicații disponibile în hub-ul de servicii al MAI, o aplicație în care acea rubrica să fie disponibilă și pe telefonul mobil„, explică Aurel Cătălin Giulescu, director, Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date din Ministerul Afacerilor Interne.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
În urmă cu puțin timp, pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, a fost semnalată prezența unui urs pe strada Angărul de Jos din municipiul Mediaș.
La fața locului se deplasează un echipaj SMURD pentru a asigura măsurile din competență.
De asemenea a fost transmis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii de pe raza municipiului cu privire la prezența animalului.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Ajunse pe insula misterioasă, cele 3 sirene încearcă prin toate mijloacele să renunțe la puterile lor magice, însă cei care le vânează sunt mai aproape ca niciodată. Selena, Milen și Lena vor avea nevoie de noi puteri și de mult ajutor ca să facă față acestei noi provocări.
De data asta, acțiunea se mută în Spania, dar pericolele rămân. Ordinul Secret al Vânătorilor de Sirene este în continuare pe urmele lor. Prietenii strânse, sentimente care se complică și o singură întrebare: cât de departe ai merge ca să-ți salvezi lumea?
După succesul primei parti a trilogiei, Andra Gogan, una dintre cele mai apreciate artiste ale tinerei generații, duce povestea mai departe în noul ei film, “Sirenele: Insula Misterioasa”.
Mult așteptata peliculă promite să aducă pe marile ecrane și mai multă magie, aventură și efecte vizuale spectaculoase pentru fanii universului “Sirenele”. Filmul îmbină elemente de mitologie marină cu un scenariu captivant, în care protagonista descoperă că viața ei este legată de un secret străvechi.
„Încă de când eram mici, ne imaginam povești fantastice, iar acum avem ocazia să le aducem la viață pe marele ecran. “Sirenele” este un proiect ambițios, în care am pus mult suflet, și sunt extrem de mândru că împreună cu Andra am reușit să aducem acest proiect aproape de spectatori”, a declarat Răzvan Gogan, regizorul filmului.
Andra Gogan a inclus Sibiul pe harta turneului de promovare a celui de-al doilea film din seria “Sirenele” si va fi prezenta, impreuna cu echipa, la intalnirea cu fanii care va avea loc in data de 18 iunie la Cine Gold. Biletele s-au pus in vanzare pentru proiectiile speciale de la ora 18:45 si 19:15.
Povestea sirenelor m-a fascinat încă de la început, mi-a plăcut enorm să interpretez rolul Selenei, iar conexiunea pe care am creat-o cu fanii acestui serial este incredibilă. Nu vreau să vă dau spoilere sau să vă stric surpriza, însă filmul este o continuare cu adevărat spectaculoasă: bigger, bolder, cu o miză mai mare ca niciodată și momente care vă vor ține cu sufletul la gură. Sunt foarte fericită și mă bucur de fiecare etapă a acestui proiect și de-abia aștept să-l descoperiți și voi”, a declarat Andra Gogan, actrița și producătoarea seriei „Sirenele”.
Secretarul de stat pentru Afaceri Europene, Orientul Mijlociu si Africa, Clara Staicu, a prezentat luni, situaţia cetăţenilor români aflaţi în Statul Israel şi în teritoriul Republicii Islamice Iran, în contextul celor mai recente evoluţii ale situaţiei de securitate din aceste zone, arătând că au în jur de 385 de solicitări pe care le urmăresc.
Astfel, până în momentul de faţă, Ambasada României la Teheran a identificat un număr de 40 de persoane.
Dintre acestea, 4 turişti au părăsit teritoriul Iranului la data de 14 iunie, alţi 3 la data de 16 iunie iar 33 de persoane sunt rămase în continuare în atenţie, pe lista misiunii.
De asemenea, un grup de 28 de pelerini au trecut astăzi, tot în Egipt, urmând să ajungă la Sharm el-Sheikh.
Mai avem în atenţie un grup de 39 de pelerini în Bethlehem, care beneficiază de sprijinul misiunii noastre de la Ramalla.
Din perspectiva consulară, sunt în curs de evaluare rutele optime pentru repatrierea acestui grup. Consulatul General de la Haifa are în atenţie 87 de persoane, care şi-au semnat la prezenţa”, a menţionat Clara Staicu.
”La misiunea Aman, 47 de persoane au apelat numărul de urgenţă. Majoritatea au solicitat informaţii în contextul închiderii spaţiului aerian al Iordaniei, fără a adresa solicitări de repatriere. Misiunea din Beirut nu a registrat apeluri pe telefonul de urgenţă”, a mai spus ea.
”Ca să totalizez, avem în jur de 385 de solicitări pe care le urmărim. Toate demersurile pe care le facem presupun coordonarea între Capitală, misiunile diplomatice din statele afectate, autorităţile locale în vederea identificării variantelor sigure de evacuare”, a spus secretarul de stat în MAE.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Municipalitatea medieșeană continuă implementarea investițiilor pentru unitățile de învățământ, ca parte a unui amplu program de modernizare a spațiilor educaționale.
Pentru a sprijini dezvoltarea fizică și socială a copiilor, la locul de joacă au fost instalate 6 balansoare cu arc pentru o persoană, 4 balansoare cu două locuri, 2 complexe multifuncționale cu tobogane și 2 panouri pentru cățărare.
Pe lângă instalarea echipamentelor de joacă, a fost instalat un gard de împrejmuire și delimitare a spațiului de joacă exterior, pentru asigurarea condițiilor optime de desfășurare a procesului instructiv – educativ și pentru asigurarea protecției și siguranței copiilor.
Obiectivul meu este acela ca și în perioada următoare, la grădinițe, la școli, dar și la licee să reușim să asigurăm baza materială necesară pentru ca fiecare părinte să fie mulțumit de faptul că orice copil are tot ce este necesar pentru a se pregăti, pentru a face performanță”, a declarat primarul Gheorghe Roman.
Astăzi, absolvenții clasei a XII-a, care au studiat într-o limbă a minorităților naționale, au susținut proba scrisă la disciplina Limba și literatura maternă.
Rata de participare a fost de 99,58%.
Din cei 239 candidați înscriși la această probă (limba și literatura germană maternă), 238 candidați au fost prezenți (99,58%), iar un candidat a absentat (0,42%). Nu au fost candidați care să susțină examenul cu subiectele de rezervă sau candidați eliminați.
Subiectul și baremul de corectare pentru proba de Limba și literatura maternă vor fi publicate de către Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație, pe site-ul subiecte.edu.ro, la ora 15.00.
În conformitate cu prevederile art.5 și ale art.6 din Regulamentul UE 2016/679 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor – RGPD), precum și cu solicitarea Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, Ministerul Educației și Cercetării va publica rezultatele elevilor obținute în urma susținerii examenelor naționale cu anonimizarea numelui și a prenumelui.
Cererile de vizualizare a lucrărilor scrise și contestațiile pot fi depuse în ziua de 20 iunie 2025 (în intervalul orar 14:00 – 18:00).
Acestea pot fi depuse/transmise și prin mijloace electronice.
Astăzi a debutat a doua etapă de înscriere în creșă (învățământ antepreșcolar), după ce vineri, 13 iunie, s-au procesat cererile depuse de către părinți în prima etapă.
Validarea cererii-tip de înscriere se face la unitatea de învăţământ, în prezenţa părintelui/ tutorelui/reprezentantului legal şi a cel puţin unui membru din comisia de înscriere.
În perioada 24 iunie – 4 iulie 2025 se va analiza/evalua de către Comisia de înscriere a copiilor în învățământul antepreşcolar a cererilor de înscriere, pentru etapa II de înscriere, iar afișarea rezultatelor finale va avea loc în 7 iulie 2025.
Detalii pot fi obținute la linkul: https://drive.google.com/file/d/1aPzlHqxV7fSVxKpKszAu_5M46VvEMFqj/view
Pentru etapa a II-a, la nivelul județului Sibiu, au mai rămas 670 locuri libere la grupa mare, 618 locuri libere la grupa mijlocie și 1681 locuri libere la grupa mică.
În perioada 16.06 – 07.07.2025 are loc etapa a II-a de înscriere la grădiniță, pe locurile rămase libere după etapa I, pe baza dosarelor depuse la unitățile de învățământ de către părinții/reprezentanții legali ai acestora și a celor trei opțiuni exprimate în noile cereri de înscriere depuse.
Pentru a doua etapă, la nivelul municipiului Sibiu sunt disponibile 277 locuri la grupa mare (din care 33 de locuri în limba germană și 1 loc în limba maghiară), 227 de locuri la grupa mijlocie (din care 50 de locuri în limba germană) și 380 de locuri la grupa mică (din care 24 de locuri la limba germană), majoritatea fiind locuri cu taxă la grădinițele particulare (197 de locuri la grupa mare, 146 de locuri la grupa mijlocie și 265 de locuri la grupa mică).
În municipiul Mediaș sunt disponibile 89 locuri la grupa mare (din care 23 de locuri în limba germană și 3 loc în limba maghiară), 54 de locuri la grupa mijlocie (din care 26 de locuri în limba germană și 3 loc în limba maghiară) și 88 de locuri la grupa mică (din care 2 loc la limba germană și 12 locuri la limba maghiară).
Validarea cererii-tip de înscriere se face la unitatea de învăţământ, în prezenţa părintelui/ tutorelui/reprezentantului legal şi a cel puţin unui membru din comisia de înscriere.
În perioada 24 iunie – 4 iulie 2025 se va analiza/evalua de către Comisia de înscriere a copiilor în învățământul antepreşcolar a cererilor de înscriere, pentru etapa II de înscriere, iar afișarea rezultatelor finale va avea loc în 7 iulie 2025.
Detalii despre unitățile de învățământ cu locuri libere pot fi obținute aici: https://drive.google.com/file/d/1ldyLC6DMaViyy_hVL1q9tlqsi5jzF0hx/view.
În 17 Mai 2022, în urma unei radiografii la plămâni (după o pneumonie), micuțului Remus Mitrea i s-a recomandat un consult de specialitate la ortoped. Diagnosticul a fost Scolioză.
Din 2022, drumurile sale și ale părinților în grea încercare au fost Sibiu – Târgu Mureș, București, Serbia, Turcia, încercând să corecteze prin diferite terapii recomandate și prin diferite corsete făcute local sau internațional, evoluția bolii.
La ultimul control cu Dr. Thiery Alexandru, în data de 24 februarie 2025, la Spitalul Monza – București, au primit îngrijorătorul diagnostic de Dublă Scolioză severă cu unghi de 57 grade toracic și 45 grade lombar… Asta le-a arătat că terapiile și corsetele nu au dat rezultatul necesar… Mai mult, Scolioza a avansat.
Operație costisitoare în 10 iulie, în Turcia
„Dragilor, în acest moment vestea extraordinară și singura șansă a lui Remus la o copilărie și o viață normală este operația VBT (Thoracic Vertebral Body Tethering Sugery), care se va face în data de 10 IULIE, în ISTANBUL – Turcia la Clinica ACIBADEM MASLAK.
Pentru aceasta avem nevoie de ajutorul vostru… Costul acestei operații este de minim 50.000 Euro.
Mai avem drum lung pentru a fi recuperat, dar primul pas este această operație.
Avem încredere și speranță !!!
Mulțumim din suflet pentru implicare, susținere și tot ajutorul oferit”, au transmis părinții.
Cum putem ajuta
Pentru cei care vor putea să susțină și să ajute financiar această luptă pentru Remus, mai jos lăsăm conturile pentru donații și mulțumirile din suflet ale familiei:
RO69INGB0000999908052512 (RON)
Deschis la ING, Titular Cont: Mariana Alina Mitrea
Trimite unui prieten: 0741479934
RO43INGB0000999908791441 (RON)
RO97INGB0000999917739980 (EURO)
Trimite unui prieten: 0742014706
Deschis la ING, Titular Cont: Giorgian Bogdan Mitrea
RO11BTRLRONCRT0CY5325401 (RON)
RO55BTRLEURCRT0CY5325401 (EURO)
Deschis la Banca Transilvania, Titular Cont: Giorgian Bogdan Mitrea
BT PAY: 0742014706
REVOLUT:
+40741479934 Alina Mitrea (user name: @alinalln2)
RO43REVO0000143851120326
„Să donăm pentru ca această operație să-l salveze pe Remus de la suferință”
„Astăzi este despre Remus, băiețelul colegului nostru George Mitrea, care are mare nevoie de ajutorul nostru!
Nu sunt soluții medicale în România, dar are o șansă mare pentru o viață normală dacă se operează in Turcia. Dar această operație costă, și nu puțin, 50 mii euro. În 10 iulie este programată intervenția chirurgicală. Timpul este scurt, dar am încredere că noi, toți, putem să renunțăm la ceva pentru noi și să donăm pentru ca această operație să-l salveze pe Remus de la suferință.
Boala nu alege și oricare dintre noi putem avea nevoie, la un moment dat, de ajutor!”, a transmis și Dr. Ștefania Șerban, Manager al Spitalului CF Sibiu.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Duminică, cele trei persoane care au furat cablul de cupru care alimenta linia de tramvai din zona Pădurii Dumbrava au fost prezentați instanței.
Magistrații au dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile față de tânărul în vârstă de 25 de ani din Mediaș, iar pentru ceilalți doi sibieni s-a dispus măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii Biroului Investigații Criminale Sibiu, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.
Este vorba despre 3 bărbați de 17, 23 și 25 de ani, domiciliați în Sibiu și Mediaș, care au tăiat cablul ce alimenta cu energie electrica linia de cale ferată a tramvaiului din zona Pădurii Dumbrava și l-ar fi depozitat într-un autoturism cu care se deplasau.
„Totodată, cu ocazia controlului efectuat asupra autoturismului, polițiștii au identificat un clește și o pereche de mănuși textile, pe care bărbații le-ar fi folosit la săvârșirea infracțiunii.
Cercetările se desfășoară sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu”, spune Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu”, a precizat, sâmbătă, Isabela Brad, purtătorul de cuvânt al IPJ Sibiu.
1 iulie 2025. Este data pe care sibienii de rând, la fel ca toți românii, o vor ține minte mulți ani de acum încolo din cauza scumpirilor ce vor fi anunțate de Guvern. Declinul economic din ultimii ani, în încercarea de a reduce deficitul bugetar, va fi decontat tot de populație și nu de partidele politice care s-au aflat la guvernare.
Pentru ca starea economică a țării să nu se agraveze și mai tare, liderii partidelor care vor forma noul Guvern, PSD-PNL-USR-UDMR, cu acordul președintelui Nicușor Dan, lucrează la un plan de redresare. Bineînțeles, principalele măsuri, în loc să se axeze pe reducerea cheltuielilor bugetare din instituțiile statului, sunt îndreptate spre mărirea taxelor și impozitelor, astfel că în final tot populația va fi cea mai afectată, în dauna politicienilor. Ce-i drept, în această perioadă informațiile sunt diverse și „în lucru”, însă toate acestea se vor clarifica după 1 iulie, odată cu numirea noului Guvern, când se așteaptă depășirea crizei politice actuale.
37562805 – cart buyer in supermarket close-up
Cele mai importante scumpiri, la utilități și alimente
Sibienii și românii în general se vor confrunta de la 1 iulie cu un nou val de scumpiri în sectoare esențiale ale economiei, ca urmare a expirării măsurilor de plafonare a prețurilor introduse de Guvern în ultimii ani pentru utilități. Măsurile, valabile până la 30 iunie, au vizat menținerea sub control a prețurilor la energie electrică, alimente de bază și polițele RCA.
Odată cu eliminarea acestor limitări, piața va reveni la un regim de prețuri liberalizate, ceea ce va permite furnizorilor și comercianților să își ajusteze tarifele în funcție de costurile reale de producție, transport și distribuție. Se așteaptă o creștere de cel puțin 5% la produse de larg consum precum pâinea, laptele, carnea, uleiul, ouăle, legumele și fructele. În unele cazuri, din cauza costurilor tot mai ridicate din lanțul de producție, inclusiv cele energetice, prețurile de la raft ar putea urca cu până la 10–15%.
De asemenea, situația este influențată de inflație. Creșterea de prețuri la utilități ar urma să se resimtă treptat și la alimentele de bază. De exemplu, margarina, ce a fost scoasă de pe lista cu produse ce au adaosul plafonat, s-a scumpit treptat și a ajuns la un preț cu aproape 10% mai mare.
La capitolul prețuri, comparația dintre anii 2020 și 2025 arată că multe produse și servicii s-au scumpit considerabil, chiar și cu 90 la sută. Conform datelor Institutului Național de Statistică (INS), în ianuarie 2025, inflația medie a fost de 44,75 la sută față de ianuarie 2020.
Prețuri 2025. Cu cât s-au scumpit alimentele în ultimii cinci ani
La alimente, cele mai importante scumpiri s-au înregistrat la următoarele produse de bază:
pâine (55,2%)
fructe (53,98%)
carne de vită (48,58%)
carne de porc (40,7%)
pește proaspăt (63,27%)
lapte de vacă (42,45%)
zahăr (63,25%)
bere (47,46%)
Energia electrică dă tonul scumpirilor
Începând cu 1 iulie 2025, românii vor resimți scumpiri semnificative la energia electrică, odată cu încheierea schemei de plafonare-compensare instituită de Guvern în urmă cu doi ani. Potrivit notificărilor transmise de marile companii furnizoare de electricitate, prețul per kilowatt-oră în regim de serviciu universal va crește cu până la 130%.
Prețul de 1,57 lei/kWh este valabil doar pentru clienții care rămân în serviciul universal. Cei care solicită o ofertă în regim concurențial pot beneficia de tarife mai mici, în funcție de furnizor. Lista completă a ofertelor este disponibilă pe site-ul ANRE (Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei), iar trecerea la un alt furnizor este gratuită și se face prin denunțarea unilaterală a contractului existent.
Compensarea va fi doar pentru consumatorii vulnerabili. Sprijinul de stat se va restrânge, urmând să fie acordat după data de 1 iulie 2025. Ministerul Energiei a lucrat împreună cu Ministerul Muncii la mai multe scenarii de sprijin, care ar putea ajunge până la 6 milioane de beneficiari din totalul celor 9 milioane de consumatori de energie. În prezent, doar 250.000 de gospodării beneficiază de suplimentul de energie, însă autoritățile iau în calcul creșterea pragului de venit pentru eligibilitate cu până la 90%, în funcție de bugetul disponibil, estimat între 300 de milioane și 1 miliard de euro anual.
În schimb, tarifele anunțate de furnizori sunt valabile pentru perioada 1 iulie – 31 decembrie 2025, urmând ca ulterior să fie stabilite în funcție de evoluțiile pieței energetice. Scumpirile vor avea un impact accentuat asupra familiilor cu venituri mici și medii. În lipsa unor măsuri eficiente de sprijin, se estimează o scădere a puterii de cumpărare și o presiune suplimentară asupra bugetelor gospodăriilor. Ministerul Muncii lucrează în prezent la o schemă de ajutor financiar destinat consumatorilor vulnerabili, analizând două variante de sprijin lunar: 36 de lei sau 72 de lei pentru acoperirea unei părți din facturile la utilități.
Aerul condiționat indispensabil
Impactul scumpirii energiei electrice asupra consumatorilor casnici va varia în funcție de consumul lunar. De exemplu, utilizarea unui aparat de aer condiționat pe timp de vară poate duce la un consum de circa 400 kWh/lună, ceea ce înseamnă o factură lunară de peste 600 de lei, față de aproximativ 270 de lei cât era în sezonul trecut. Pentru a înțelege mai clar impactul acestei modificări, putem lua ca exemplu un aparat de aer condiționat obișnuit, cu o capacitate de 9000 BTU.
În regim normal de funcționare, consumul mediu este de aproximativ 1 kWh pe oră. Dacă aparatul funcționează 8 ore pe zi, consumul zilnic ajunge la 8 kWh, ceea ce înseamnă un total de 240 kWh într-o lună cu 30 de zile. Aplicând tariful estimativ de 1,5 lei/kWh, rezultă un cost de aproximativ 360 de lei pe lună doar pentru utilizarea aerului condiționat.
Această sumă se adaugă altor consumuri casnice, precum frigiderul, mașina de spălat, boilerul electric sau lumina, care umflă factura lunară la peste 600-700 de lei în perioada verii. Pentru a contracara impactul acestor scumpiri, experții recomandă câteva măsuri practice și eficiente: Alegerea unui aparat de aer condiționat din clasele superioare de eficiență energetică (A++ sau A+++), care consumă mai puțin; Utilizarea funcției de temporizare, pentru a evita funcționarea constantă pe perioade lungi; Izolarea locuinței și folosirea perdelelor sau jaluzelelor care limitează pătrunderea căldurii; Aerisirea naturală dimineața devreme și seara târziu, când temperaturile sunt mai scăzute.
Benzina dezlănțuie haosul scumpirilor
Acciza la carburanți va crește cu 50% de la 1 iulie, iar benzina și motorina vor costa mai mult cu cel puțin 40 de bani. La 1 ianuarie, acciza a fost și atunci majorată, iar carburanții s-au scumpit cu mai bine de 20 de bani pe litru. În prezent, pentru un litru de benzină sau de motorină plătim, în funcție de zona țării și de stațiile la care alimentăm, aproximativ 7 lei. Între benzină și motorină este o diferență foarte mică, de câțiva bani.
În schimb, în ceea ce privește sortimentele premium vorbim despre prețuri mult mai mari. De exemplu, pentru un litru de benzină premium, trebuie să scoatem din buzunar aproximativ 7 lei și 60 de bani, iar pentru motorină premium, în jur de 7 lei și 70 de bani. Toate aceste prețuri vor crește de la 1 iulie, după ce Guvernul a adoptat, anul trecut, o ordonanță de mărire a accizei cu 50%. Astfel, de la 1 iulie prețurile de la pompă vor crește cu aproximativ 30-40 de bani pe litru.
Cât vom plăti de la 1 iulie pentru gazele naturale
Autoritatea de Reglementare în Domeniul Energiei a aprobat, zilele trecute, o creştere medie, începând cu 1 iulie, de 19% a tarifelor reglementate de distribuţie a gazelor naturale aplicabile consumatorilor de gaze naturale beneficiari ai serviciului de distribuţie, care reprezintă aproximativ 10 lei/MWh distribuit.
Potrivit ANRE, modificarea tarifelor este determinată de trei factori principali: creşterea costurilor serviciului de distribuţie gaze naturale cu inflaţia prognozată a anului 2024 de 4,6%, creşterea costurilor de capital în urma realizării în anul 2023 a unui volum investiţional record, atât în racordări de noi consumatori, cât şi în extinderi de sisteme de distribuţie în zonele concesionate, precum şi ca urmare a reducerii cantităţii de gaze naturale distribuite în anul 2023 cu 8%. „Cu titlu de exemplu: pentru un client casnic care locuieşte într-un apartament cu 3 camere şi are un consum anual de gaze naturale de 3 Mwh, valoarea lunară a facturii de gaze naturale ar putea creşte cu aproximativ 2,5 lei”, se arată într-un comunicat.
Au crescut și impozitele
Pe lângă scumpiri, Guvernul a luat și câteva măsuri deja implementate în România, cum ar fi majorarea impozitului pe dividende și reducerea pragului pentru microîntreprinderi. Aceste măsuri ar trebui să aducă aproximativ 7 miliarde de lei la buget în 2025. În paralel, un grup de specialiști ai partidelor ce vor intra la guvernare analizează diverse opțiuni pentru echilibrarea bugetului. Acestea includ reduceri de cheltuieli, creșteri de taxe, comasări de instituții și tăieri de investiții.
Prețurile la asigurarea auto RCA cresc semnificativ
Plafonarea RCA va fi eliminată de la 1 iulie. Prețurile RCA au fost plafonate în februarie 2023, măsură luată de Guvern pentru a opri creșterea prețurilor, după falimentul demarat la cea mai mare companie în domeniu, cu peste 3 milioane de șoferi asigurați la momentul retragerii licenței. În plus, comisioanele de distribuție aferente contractelor RCA au fost limitate. Măsura a tot fost prelungită de atunci, cu o singură modificare: de la 1 ianuarie 2024, Guvernul a permis asigurătorilor să-și majoreze cu 6,8% aceste tarife plafonate, pentru a fi ajustate cu prognoza ratei anuale a inflației la sfârșitul trimestrului II 2024, publicată de către Banca Națională a României.
Prețurile au crescut pentru că unele date care intră în formula de calcul, cum ar fi vârsta șoferului sau a mașinii, s-au schimbat odată cu reînnoirea poliței. În plus, asupra prețurilor s-a reflectat inflația și creșterea costurilor cu reparația mașinii.
De asemenea, șoferii ar putea plăti până la 50 de euro pentru rovinietă, comparativ cu 28 de euro în prezent. Măsura ar putea fi aplicată imediat după aprobarea pachetului legislativ al Guvernului.
Mai mulți pensionari amenințați cu supraimpozitarea și creșterea TVA-ului
Aproape 5 milioane de pensionari și aproximativ 900.000 de persoane cu dizabilități ar putea fi obligate să achite o contribuție minimă la sănătate de 100 lei/lună. Cei cu pensii peste 3.000 lei ar putea plăti 10% impozit pentru suma care depășește acest prag.
Pensia minimă netă ar putea scădea cu 100 lei, iar un pensionar cu pensie de 5.000 lei ar primi cu 200 lei mai puțin. Noi scumpiri ar putea apărea în turism și restaurante, unde se preconizează că TVA mai mare. O altă măsură în discuție vizează creșterea TVA restaurante și hoteluri – de la 9% la 19%; energie termică, lemne de foc, manuale, muzee – de la 5% la 9%; și panouri solare, pompe de căldură, hrană pentru animale – TVA de 19%.
Spre exemplu un sejur care costă acum 6.000 de lei, cu masă și cazare incluse, ar putea ajunge la peste 7.000 de lei. Tot din vară, nu se mai aplică plafonarea prețurilor la energie electrică, fapt ce va influența costurile de producție și distribuție.
Cea mai mare inepție bugetară
În aceste zile, viitorul guvern tinde să-și dea măsura incompetenței. Este aproape de a introduce taxa pe tranzacții bancare, o nouă măsură fiscală pentru reducerea deficitului bugetar. Experții avertizează că băncile ar putea transfera costul către clienți, ducând la creșterea comisioanelor bancare și a prețurilor în general. Este important de menționat că această măsură este încă în faza de discuție și analiză.
Taxa pe tranzacțiile bancare reprezintă o măsură fiscală complexă, cu potențiale beneficii pentru bugetul de stat, dar și cu riscuri pentru mediul economic. Această taxă este luată în considerare de grupul tehnic responsabil cu propunerea de soluții pentru reducerea deficitului bugetar în România. Taxa ar putea fi de 1 leu pentru tranzacții până la o anumită sumă și 3 lei peste acea limită. În prezent, persoanele fizice nu plătesc comisioane pentru achiziții, ci doar pentru transferuri interbancare.
Introducerea unei astfel de taxe de către stat ar fi discutabilă, întrucât acesta nu oferă un serviciu direct legat de facilitarea tranzacțiilor. Reforma fiscală necesară Guvernul se confruntă cu probleme bugetare semnificative. Deficitul bugetar trebuie redus la 7% în acest an, de la 9,3% în anul precedent. Comisia Europeană estimează însă că, fără măsuri suplimentare, deficitul va ajunge la 8,6%. Pentru a respecta angajamentele asumate în cadrul PNRR și planul fiscal agreat cu Comisia Europeană, Guvernul trebuie să adopte o reformă fiscală cu impact semnificativ. Aceasta ar trebui să genereze venituri suplimentare de aproximativ 25 miliarde lei în acest an.
Inflația e în creștere
Banca Națională a României (BNR) a revizuit la 3,8%, de la 3,5% anterior, prognoza de inflație pentru finalul anului 2025 și anticipează că aceasta va ajunge la 3,1% la sfârșitul lui 2026. „Conform scenariului de bază al proiecției macroeconomice, rata anuală a inflației va continua să fluctueze și în prima parte a anului curent. Indicatorul se va reduce ulterior și va reveni în interiorul intervalului țintei în trimestrul I 2026, urmând a se menține relativ stabil în jumătatea superioară a acestuia pe tot parcursul anului viitor.
În structură, traiectoria IPC este configurată de reducerea continuă a inflației de bază, dar de o manieră graduală, în timp ce ansamblul componentelor exogene ale coșului va imprima profilul volatil din prima parte a intervalului, în principal ca urmare a unor efecte de bază.
În aceste condiții, rata anuală a inflației IPC va atinge 3,8% în luna decembrie 2025, pentru decembrie 2026 fiind anticipată o valoare de 3,1%. Comparativ cu traiectoria publicată în Raportul asupra inflației din luna noiembrie 2024, inflația IPC se situează la valori mai ridicate până la sfârșitul anului curent (mai vizibil în primele trimestre ale anului), respectiv mai joase în 2026”, se arată în Raportul asupra inflației, din februarie 2025.
„Deci, după mai mulți ani în care am avut un excedent de cerere, cu măsurile luate de actuala coaliție de guvernare, ordonanța de la sfârșitul anului care a oprit deteriorarea în continuare a deficitului bugetar și bugetul prezentat și aprobat în Parlament, țara intră într-o perioadă de deficit de cerere. Să vedem cum funcționează. Important este ca în combinație – politica fiscală, politică monetară – această nouă situație să nu ducă spre recesiune.
Dacă creșterea economică se va baza în principal pe investiții și mai ales pe absorbții de bani comunitari, credem că acest lucru poate să fie evitat. Deci, să avem o inflație în scădere și creștere economică, nu mare, dar oricum creștere economică. De aceea, salutăm declararea de către prim ministru a absorbției banilor comunitari, prioritizarea proiectelor drept, citez, «prioritate zero pentru guvern». Așa să fie!”, a declarat Mugur Isărescu, în conferința de prezentare a Raportului trimestrial asupra inflației.
România are cea mai ridicată inflație
Rata anuală a inflației în Uniunea Europeană a continuat să scadă în aprilie până la 2,4%, de la un nivel de 2,5% luna precedentă, însă România este în continuare țara cu cea mai ridicată inflație, cu un avans anual al prețurilor de 4,9%, arată datele publicate luni de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat).
În România, conform datelor publicate recent de Institutul Național de Statistică (INS), rata anuală a inflației a stagnat, în ultima lună, la 4,9%, iar cele mai semnificative scumpiri au fost consemnate în sectorul serviciilor, care a raportat o creștere a prețurilor de 6,83%.
Rata medie a modificării prețurilor de consum în ultimele 12 luni (mai 2024 – aprilie 2025) față de precedentele 12 luni (mai 2023 – aprilie 2024) determinată pe baza indicelui IAPC a fost 5,3%, precizează sursa citată.
Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.
Pompierii au reușit să salveze aproximativ jumătate din încărcătura autocamionului”, spune Andreea Ștefan, purtătorul de cuvânt al ISU Sibiu.
ȘTIRE INIȚIALĂ: ISU Sibiu intervine de urgență, luni, pe DN 1 la intrare în localitatea Cristian pentru stingerea unui incendiu care se manifestă la un autocamion.
În ultimele 72 de ore, polițiștii sibieni au desfășurat 23 de acțiuni punctuale și au intervenit la 232 de evenimente, dintre care 167 sesizate prin apel 112.
Pe linie rutieră, au fost constatate 7 infracțiuni la regimul circulației, au fost reținute 18 permise de conducere și 37 de certificate de înmatriculare. De asemenea, au fost aplicate 570 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 230.000 de lei.
În Copșa Mică, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Târnăvioara de către un bărbat în vârstă de 38 de ani, din județul Vâlcea.
În cauză, la nivelul Poliției Orașului Copșa Mică, s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunilor de conducere având acest drept suspendat.
În Cisnădie, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Șelimbărului de către un localnic în vârstă de 36 de ani.
Cercetările sunt continuate la nivelul Poliției Orașului Cisnădie, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.
În Avrig, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Gheorghe Lazăr de către un bărbat în vârstă de 35 de ani, din județul Brașov.
Cercetările sunt continuate la nivelul Secției de Poliție Rurală Porumbacu de Jos, în vederea stabilirii situației de fapt pentru aplicarea măsurilor legale în consecință.
La data de 15 iunie a.c., în jurul orei 13.00, în orașul Avrig, polițiștii rutieri au oprit pentru control un autoturism condus pe strada Gheorghe Lazăr de către un bărbat în vârstă de 33 de ani, cetățean străin.
Astfel, la nivelul Poliției Orașului Avrig s-a deschis un dosar de cercetare penală care vizează săvârșirea infracțiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul fără permis de conducere.
În localitatea Iacobeni, polițiștii rutieri au oprit pentru control o autoutilitară condusă pe DJ 106 de către un localnic în vârstă de 27 de ani.
În urma verificărilor efectuate a rezultat că numărul de înmatriculare provizoriu aplicat pe autoutilitară era expirat.
Astfel, la nivelul Secției de Poliție Rurală Agnita s-a deschis un dosar de cercetare penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui autovehicul neînmatriculat.