Mediașul se va înfrăți cu un oraș din Slovenia

Cele mai citite

În perioada 9 – 13 februarie 2024, o delegație a Primăriei Mediaș, formată din viceprimarul Dan Sima și administratorul public Ovidiu Pietraru, a participat la o vizită oficială în orașul Ptuj din Republica Slovenia.

Scopul vizitei a fost inițierea primilor pași în vederea înfrățirii celor două localități, care prezintă multiple similarități în ceea ce privește istoria și tradițiile locale de inspirație germană.

Momentul culminant al vizitei a fost participarea la prestigiosul festival etnografic Kurentovanje din Ptuj, eveniment înscris în patrimoniul UNESCO, ce aduce în prim plan tradițiile locale slovene.

În cadrul acestuia, delegația medieșană a participat la o recepție specială oferită de primarul orașului Ptuj, doamna Nuška Gajšek, în incinta primăriei.

Publicitate

Un alt moment important al vizitei l-a constituit întâlnirea oficială, deosebit de productivă, cu primarul Nuška Gajšek, întâlnire care a fost onorată și de prezența ambasadorului român la Ljubljana, Excelența Sa domnul Alexandru Grădinar, precum și de diverși factori de decizie din cadrul primăriei Ptuj.

Au fost discutate posibile căi de colaborare între cele două orașe, identificându-se patru domenii de interes comun: cultura vinului, organizarea de evenimente sportive cu participare bilaterală, parteneriate pentru educație ecologică între școlile din cele două localități și o posibilă colaborare între ordinele cavalerești existente în Mediaș și Ptuj.

Urmărește Sibiu 100% în Google News 

spot_img
Ultimele știri

Evenimente pentru copii în Sibiu (1-5 mai 2026) – Activități, spectacole și ateliere de neratat

Descoperă cele mai interesante evenimente pentru copii în Sibiu și împrejurimi, în perioada 1-5 mai 2026. De la festivaluri...

Publicitate

spot_img

Știri pe același subiect