Acasă Blog Pagina 705

Dezastrul e garantat: Salina Praid NU mai poate fi salvată

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a oferit în cursul zilei de sâmbătă un verdict dur: Salina Praid nu mai poate fi salvată.

Salina Praid se află într-un stadiu ireversibil de degradare și că prăbușirea tavanului este doar o chestiune de timp. Chiar când aceasta se afla în vizită în zonă alături de ministrul Economiei, o porțiune din plafon s-a surpat sub ochii oficialilor.

Diana Buzoianu acuză autoritățile statului că au pasat responsabilitatea de la una la alta, până când „s-a ajuns la castori”.

„Din toate discuțiile pe care le-am avut cu experții, mai degrabă NU este o întrebare de dacă se va prăbuși tavanul, ci când și cât de rapid”, a declarat ministrul Mediului, la Prima TV.

Buzoianu a acuzat instituții ale statului – Apele Române, Salrom, Conversmin și ANRM – că „au aşteptat să se întâmple dezastrul” și au pasat responsabilitatea de la una la alta, ”până când s-a ajuns la castori, care nu au putut să zică nu e vina noastră”.

„Exact în ziua în care am mers acolo s-a prăbușit o parte din tavan. Este foarte clar că acolo nu mai poate fi salvată, mina respectivă să poate fi folosită. Acolo au fost multe instituții care au așteptat să se întâmple dezastrul. Am văzut declarațiile cu castorii.

Vă dați seama ce lipsit de realitate este un astfel de răspuns. Ce au făcut castorii? Cumva s-a pasat vina până s-a ajuns la castori„, a spus Diana Buzoianu.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

CSU Sibiu se reconstruiește din temelii pentru un nou RESTART în baschetul autohton

CSU Sibiu se pregătește de noul sezon în Liga Națională de Baschet Masculin, în condițiile în care se anunță unul al restart-ului sau al marilor schimbări la team-ul sibian. Într-adevăr, echipa a traversat un sezon aproape dezastruos în ediția trecută de campionat, când a evitat retrogradarea cu câteva etape înainte de finalul sezonului, dar acum este momentul unei noi strategii, a unor noi obiective de performanță, dar și pentru o nouă abordare care să atragă suporterii și sponsorii din nou în Sala Transilvania.

Cu o conducere administrativă aproape nouă, cu un antrenor principal nou, cu carte de vizită și cu o echipă în plin proces de transformare, suporterii sibieni speră la un obiectiv realist în noul sezon: faza play-off, adică primele 8 echipe. „Indiferent de situația echipei, clubul are întotdeauna ca obiectiv play-off-ul”, susține Alexandru Hanea, conducătorul lui CSU Sibiu. Un obiectiv mediu și realizabil, având în vedere lotul de jucători existent, chiar dacă la nivelul echipei plecările și venirile au curs pe bandă rulantă.  

Echipa sibiană a învins în seria cu Steaua București, CSU Sibiu terminând sezonul competițional 2024/2025 pe poziția a 11-a în Liga Națională de Baschet Masculin. Atunci, au evoluat pentru sibieni Matteo Colak, Ahmad Rand, Anastasios Zetos,  FilipAdamovic, Mo Pratt. Rezerve au fost Drăgan, Vulc, Deac, Otgon și Popa. De atunci, echipa s-a schimbat aproape în totalitate.

Andu Hanea, directorul CSU Sibiu, afirmă că situația financiară a clubului este în curs de remediere, având în vedere datoriile istorice preluate de la vechea conducere a clubului. „Situația financiară nu este chiar Ok, deoarece am preluat datorii mari. Dacă nu am fi avut aceste datorii și cu eforturile depuse până acum de la preluarea conducerii, am fi putut spune că lucrurile sunt în ordine financiar. Vom remedia situația”, spune directorul clubului.       

Antrenor cu carte de vizită… în NBA. Dan Fleșeriu revine acasă

CSU Sibiu l-a adus pe Geert Hammink în funcția de antrenor principal, începând cu sezonul 2025/2026. Tehnicianul olandez aduce cu sine o vastă experiență acumulată în baschetul european. În sezonul precedent, Hammink a condus Windrose Giants Antwerp, una dintre cele mai puternice formații din campionatul belgian. Anterior, a antrenat în Bundesliga (Germania) la Fraport Skyliners și în Țările de Jos, la ZZ Leiden — club cu care a cucerit două titluri naționale și a fost desemnat de două ori „Antrenorul Anului”. Cu ZZ Leiden, Geert Hammink a obținut rezultate notabile și în competiția europeană FIBA Europe Cup.

Înainte de cariera de antrenor, Hammink a avut o carieră profesională impresionantă ca jucător. A evoluat în NBA pentru Orlando Magic și Golden State Warriors, dar și în campionate importante din Europa, precum cele din Grecia, Italia și Spania. A fost coleg de echipă cu Shaquille O’Neal la Louisiana State University și a fost selectat în primul tur al draftului NBA.

„Suntem încântați să îl avem în familia CSU Sibiu și avem încredere că experiența, echilibrul și abordarea sa profesională vor reprezenta un plus important pentru echipă și întregul club”, a fost mesajul conducerii clubului către suporterii sibieni. În aceste zile a fost stabilit și staff-ul tehnic. Alejandro Aliaga s-a alăturat în calitate de antrenor secund, iar Andrei Șerban vine ca Strength & Conditioning Coach. Din echipa tehnică nu mai face parte Cătălin Vulc.

Dat ca aproape sigur ca antrenor principal în viitorul sezon, Tomas Rinkevicius s-a înțeles cu CSU pentru rezilierea contractului în 22 iunie. „Colaborarea noastră cu Tomas a ajuns la final și dorim să-i mulțumim pentru tot ce a făcut pentru club în acești ani, pentru implicarea constantă și pentru momentele frumoase trăite împreună. Tomas a venit la club în 2021, la secția de juniori, iar din 2022 a preluat echipa de seniori, contribuind la parcursul acesteia timp de mai multe sezoane. Îi dorim mult succes în următoarele proiecte și sperăm să ne revedem cu bine!”, au transmis responsabilii clubului la acel moment.

Cătălin Vulc a plecat de la echipă pentru a face parte din staff-ul tehnic condus de Miodrag Perisici ce pregătește acum Naționala Libanului, la FIBA Asia Cup, competiție ce va avea loc în luna august, în calitate de antrenor secund. Înțelegerea sa va expira în luna august, urmând să revină, dacă este cazul, în cadrul clubului sibian, unde este angajat.

Dan Fleșeriu se întoarce în cadrul clubului CSU Sibiu, de această dată într-un rol nou – cel de director tehnic, după ce și-a rezolvat problemele financiare avute cu vechea conducere a clubului și a dat uitării scandalul. „Revin emoționat în familia baschetului sibian. Este spațiul în care s-a format omul de sport, Dan Fleșeriu, prin victorii și înfrângeri, prin greșeli și decizii bune, prin abordări individuale și spirit de echipă. Preiau un rol nou, dar important, în familia baschetului sibian. 

Ca director tehnic la CSU Sibiu, îmi doresc să construim un proiect sustenabil, care să asigure performanță pe termen lung, prin dezvoltarea propriei identități sportive. Un pilon esențial al acestei strategii va fi formarea și promovarea jucătorilor crescuți în cadrul academiei clubului, precum și din comunitatea sibiană, care să fie pregătiți să facă pasul către prima echipă. Mă alătur, astfel, cu toată dedicarea, unui proiect pe termen lung, ce presupune – în linii mari – dezvoltarea acestei academii performante, care să faciliteze tranziția juniorilor către înalta performanță. E necesar să folosim inteligent resursele orașului, să construim credibilitate și să facilităm performanța sportivă și educațională.

Rolul meu va fi să asigur legătura între direcția tehnică a clubului și obiectivele sportive pe termen mediu și lung, astfel încât CSU Sibiu să redevină nu doar un reper în Liga Națională, ci și un model de club formator la nivel național. Avem nevoie de încrederea voastră, de susținerea voastră, de feedback-ul vostru pentru a reveni acolo unde ne este locul. Ne așteaptă multă muncă, deloc ușoară, pentru a reveni acolo unde ne este locul – la vârf”, afirmă Dan Fleșeriu, unul dintre cei mai longevivi antrenori ai lui CSU Sibiu.

Echipă aproape nouă, dar cu rădăcini solide

CSU Sibiu a anunțat, în acest zile, transferul lui MJ Randolph, fundaș american în vârstă de 25 de ani, venit de la BK Ventspils (Letonia). Randolph vine cu cifre bune din sezonul trecut: 16 puncte, 5 recuperări și 4 pase decisive pe meci, într-un campionat puternic, cum este cel leton-eston. Înainte de Ventspils, a jucat în Austria, la St. Pölten, unde a fost unul dintre cei mai buni marcatori din ligă. A crescut în Florida și a evoluat în NCAA, la Florida A&M, unde a fost desemnat jucătorul anului în conferința SWAC, în 2022. După colegiu, a luat drumul Europei și s-a impus rapid prin jocul său agresiv și versatil.

O veste bună este că bosniacul Filip Adamovic va continua să conducă jocul echipei și în sezonul viitor. Cu experiența, inteligența în teren și spiritul de lider pe care l-a demonstrat, Filip rămâne o piesă esențială în angrenajul echipei sibiene. Erik Sledinschi, jucător crescut în spiritul CSU, își continuă parcursul său în culorile preferate: „CSU este familia mea, mă bucur să cresc în continuare aici, alături de echipă și de cei mai frumoși suporteri. Hai CSU!”. Anastasios Zetos a rămas și el la echipă, alături de Elias Drăgan: „Rămân unde mă simt ca acasă”.

În schimb, au plecat o parte dintre jucătorii din sezonul trecut, între care Jalon Pipkins, Ahmad Rand și Matteo Colak. Responsabilii clubului le-au mulțumit și le-au urat succes. Pe lângă acestea, clubul sibian se gândește și la viitor.

Jucător de perspectivă (2,01 m), David Fîntînă se alătură echipei sibiene începând cu sezonul următor.

Vine de la U-BT Cluj, unde în sezonul trecut (2024/2025) a înregistrat 14 apariții în Liga Națională.

Eduard Roschnafsky, Jjucător de 2.09 m, Eduard (22 ani) vine după un sezon în care a adunat 22 de apariții în Liga Națională, în tricoul Rapidului.

Andreas Blidaru, fundaș, a jucat în sezonul trecut la CS Vâlcea 1924, echipă cu care a câștigat medalia de bronz în Liga Națională. Andreas va evolua în galben-albastru în sezonul următor.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Nicoleta Viorica Todirișcă, tânăra care vrea să facă vocea persoanelor cu dizabilități auzită prin poezie și teatru

„Mă face să mă trezesc dimineața puterea credinței, a prieteniei și poezia”, îmi spune, cu o voce care pare prima oară un scâncet, Nicoleta Viorica Todirișcă, o fată care a trecut peste dizabilitățile sale prin glasul lui Dumnezeu și al poeților.

O greșeală transformată în „avantaj”

Pe Nicoleta am întâlnit-o la lansarea volumului „Conexiuni”, o antologie a tinerilor scriitori editată de Casa de Cultură a Studenților. De când am auzit discursul optimi al tinerei de 27 de ani, țintuită în scaunul cu rotile, am zis că trebuie să aflu ce o face să se trezească dimineața cu zâmbetul pe buze. Așa că am vizitat-o la domiciliul ei, o casă care ascultă zilnic șuieratul trenurilor.

Aici mă așteaptă mama tinerei, Elena Valerica Todirișcă, o femeie hotărâtă care se mândrește cu fetița ei, chiar dacă pentru aceasta soarta nu a fost aparent una prietenoasă, având în vedere că a fost diagnosticată cu tetrapareză spastică. „Nicoleta a avut probleme încă de la naștere. Doctorul nu a oxigenat-o la timp, și atunci i s-au afectat unele celule de la creier. Până la 11 zile, medicii nu i-au dat șanse de supraviețuire”, îmi spune mama fetei, adăugând că numai Dumnezeu i-a dat zile, în timp ce o mângâie părintește pe păr.

„Am trecut peste toate. De când am ieșit din maternitate, a făcut o recuperare continuă”, continuă acesta zâmbind. Soțul ei lucrează la CFR, este impiegat de mișcare: „dă drumul la trenuri să circule și le oprește”.

Nu a fost lăsată să-și urmeze visul

Trenul vieții Nicoletei pornește din stația unei grădinițe de cartier. „Spre marea mea onoare și uimire, m-am întâlnit cu doamna educatoare de atunci, Alina Mag, care pe când eram la grădiniță era în primul an de învățământ. După 10 ani, într-un altfel de context, și ajunsă profesoară la modulul psiho-pedagogic, ne-am reîntâlnit și a fost un moment foarte emoționant. Pentru mine a rămas doamna educatoare”, îmi mărturisește Nicoleta.

Tot acesta a ajutat-o în momentul în care voia să se înscrie la modulul-psihopedagogic. „Când să mă înscriu la modul, secretara mi-a spus că ce îmi trebuie mie să fiu profesor, ce îmi trebuie modul? Atunci doamna mea educatoare, Alina Mag, care era în sala de vis-a-vis, și-a oprit cursul, a venit și i-a zis secretarei: «A fost eleva mea, ea poate să urmeze cursul»”, povestește tânăra.

O actriță pe scena vieții

Anul acesta, după trei ani de psihologie și un master tot în acest domeniu, Nicoleta a vrut să se înscrie în învățământ la o școală pentru persoane cu dizabilități, dar nu a fost lăsată nici să își susțină examenele. Până să ajungă la facultate, sibianca a urmat liceul de filologie „la Ghibu”, deși prima opțiune a fost la Colegiul Național Octavian Goga, secția actorie. „Nu-mi plăcea engleza de nicio culoare și am ajuns să-mi dau teza la engleză. Până la urmă am dat Bacul în germană, am competență în această limbă, dar nu am mai vorbit cu nimeni de mult”, îmi spune tânăra, iar mama intervine: „Îi plăcea și engleza, a început foarte bine din grădiniță, dar pe drum s-a pierdut, deoarece a tot schimbat profesoarele, șase la număr. Apoi a urmat șase module de teatru, ea voia să intre la teatrul la Ghibu, dar în anul în care a început, nu a fost clasă”.

„A fost un elev care nu voia să lipsească de la niciun curs”

Nicoleta stă rezemată pe o pernă, sub privirile duioase și grijulii ale mamei. Mă uit prin cameră și observ multitudinea de diplome ce sunt prin încăpere. „A fost un elev care nu voia să lipsească de la niciun curs, nici când era bolnavă. A zis doamna doctor că a întâlnit rar copil ca ea. A lipsit într-a IX-a o lună și i s-a părut prea mult. Mai spuneau și în facultate: «Nicoleta, mai chiulește și tu», pentru uneori că ajungea să rămână singură la cursuri”, spune mama fetei.

Printre vârstnici

Astăzi, Nicoleta face voluntariat la un azil pentru persoane vârstnice. „Părintele de la azil mă știe de când eram domnișoară, a botezat-o pe Nicoleta, o are la suflet ca pe copilul lui. A vrut-o neapărat în colectivul celor în vârstă. O dată pe săptămână face un fel de consiliere cu persoanele în etate și tot felul de activități, ateliere de lucru manual, cusut, broderie, a făcut și spectacole de teatru pentru aceștia, cu profesorul Lucian Dragotă. A făcut serbare de Paști și Crăciun”, spune mama. „Fac voluntariat pe unde pot. De când mă știu am vrut să fiu profesor sau actriță”, intervine fata.

Începuturile în poezie

Prima poezie scrisă de Nicoleta a fost în clasa  a III-a, în revista școlii, «Discipolus», creație cu titlul «Primăvara». Apoi au urmat mai multe scrisori pentru diverse stări: „A fost modul meu de a sta cu mine și de a vorbi cu ce m-a marcat: frica, ambiția și speranța. Recomand acest exercițiu”, spune fata.

De la olimpiada de Religie, la poezie

Până în clasa a XI-a, tânăra a fost olimpică la religie, sub îndrumarea consilierului educativ Daniel Mihai, dar după ce a luat șapte la ultima olimpiadă la care a participat, s-a simțit vinovată. Ca să o consoleze, profesoara a anunțat-o de un eveniment intitulat „Expoziția Internațională Concurs «Învingători prin artă»”. „Mi-a spus că putem face lucruri atât de frumoase, încât nici nu ne putem da seama. Mi s-a părut că am lăsat-o dezamăgită că am luat șapte și am trimis poezia «Zâna Fructelor» și am luat locul I. După, tot la îndemnul profesoarei, m-am apucat să scriu și mai mult și mi-a apărut «Culegerea de Literatură Laică Românească»”, povestește tânăra.

„Dizabilitate face parte din mine”

După reușita competiției de artă, a auzit de concursul „Lirismograf”, unde a publicat de mai mulți ani. „Nu am specificat că am dizabilitate la niciun concurs. Nu că mă feresc de acest lucru, dar nu am vrut să influențez, plus că aceasta face parte din mine” , mărturisește fata.

,,Îl iubesc pe Eminescu și nu doar pe el, iubesc poezia în general”

Autorul Nicoletei preferat nu este nimeni altul decât marele poet al românilor, Mihai Eminescu. Drept dovadă, chiar îmi recită primele două strofe din „Luceafărul”. „Eminescu era un romantic.  Eu cred că oamenii dacă l-ar lua exemplu, adică să scrie tot ce le trece prin minte, să-și facă viața poezie, lumea ar fi mult mai frumoasă. Îl iubesc pe Eminescu și nu doar pe el, iubesc poezia în general”, e de părere tânăra. „M-a pus să mergem la Eminescu, la Ipotești”, intervine mama.

„Dacă viața nu ar fi piesă de teatru, nu am avea de ce să trăim”

„Mă face să mă trezesc dimineața puterea credinței, a prieteniei și poezia. Titlul vieții mele ar fi «viața e o piesă de teatru». Dacă viața nu ar fi piesă de teatru, nu am avea de ce să trăim. Actorii mei preferați sunt Lucian Drogotă și Stela Popescu”, afirmă sibianca.

A scris și o poezie cu tematică actoricească, ce sună așa: „Sunt un actor pe scena vieții, căutând elixirul tinereții. / Actorul își găsește în teatru salvarea și în versuri poeziei alinarea. / De când se știe a visat actorie, / Toți îi spuneau că actoria este nebunie, / Că nu poate așa ceva, că e prea mare dizabilitatea. / Actorul e în continuare și a avut 20 ani ani răbdare, / Până visul i s-a îndeplinit și scena publicului a uimit”.

,,Noi suntem de vină că nu vrem să fim vizibili”

„Sunt mulți tineri cu dizabilități în Sibiu”, îmi spune mama Nicoletei. „Noi suntem de vină că nu vrem să fim vizibili, dar prin poezie ar putea fi auziți”, intervine tânăra.

Nicoleta scrie ca să lase în urma ei ceva. „Eu nu-ți voi lăsa drept bunuri după moarte decât un nume adunat pe-o carte”, îmi recită fata, înainte să plec.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

VIDEO: Animal-prădător bizar împușcat într-o țară vecină României

Vânătorii din Ungaria au împușcat un prădător despre care au crezut inițial că ar fi o vulpe, însă după puțin timp au fost uimiți.

Pentru că a fost o partidă de vânătoare desfășurată noaptea, vânătorii s-au uitat mai atent la animal când au ajuns la cabană.

La o privire mai atentă au constatat că prădătorul împușcat era un hibrid între o vulpe și un șacal, un animal care nu a mai fost întâlnit până acum, informează Hirado.hu.

Vânătorii profesioniști au prelevat probe și vor analiza animalul pentru a vedea cum s-a ajuns la un hibrid între o vulpe și un șacal auriu.

„Prădătorul a fost adus de un membru în timpul unei vânători de noapte.

La intrarea pe proprietate, acesta a observat că spatele și coada subțire a animalului, pe care îl credea o vulpe, prezentau toate caracteristicile unui șacal auriu.

Sunt necesare teste biologice suplimentare pentru a confirma presupusa hibridizare, iar vânătorul profesionist al societății a prelevat probe”, a informat Nimrod Hunting News pe pagina sa de socializare.

Vânătorii au adăugat că doi șefi regionali ai asociației au fost, de asemenea, implicați în investigarea cazului ciudat: János András Papp și János Fodor, care au trimis probele pentru teste genetice suplimentare la Campusul Szent István al Universității Maghiare de Agricultură și Științe ale Vieții din Gödöllő, scrie stiripesurse.ro.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ilie Bolojan trimite contabilii din primării și bibliotecarii să lucreze în mai multe locuri

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, vineri seara, un nou set de măsuri de austeritate care lovește puternic în administrațiile locale.

Pe lângă reducerea numărului de angajați din autoritățile locale, dar și a veniturilor acestora, premierul a prezentat câteva soluții de reducere a cheltuielilor – soluții care îi vizează, printre alții, pe contabili sau pe bibliotecari.

”Gândiţi-vă că şi în sectorul privat, de exemplu, sunt contabili care servesc mai multe sisteme, mai multe companii.

La o primărie mica, colaborarea între primării este foarte importantă şi mă gândesc, de exemplu, că un contabil poate să rezolve problemele de contabilitate.

O jumătate de norma la o primărie, o jumătate de normă la alta. Un secretar al unei primării, practic, dacă nu are un volum mare de hotărâri de adoptat, şi nu sunt aceste volume, poate să acopere fără probleme două, trei.

Mă gândesc, de exemplu, la zona de urbanism, unde nu ai autorizaţie de construire la un volum atâta de mare, sau certificate de urbanism, să acopere o primărie cu normă întreagă, şi aşa mai departe”, a precizat premierul.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Cancelarul Germaniei: Au existat intervenții rusești la alegerile din România

Un atac al Rusiei care a încercat să divizeze UE s-a văzut și în România cu ocazia alegerilor prezidențiale, crede cancelarul german Friedrich Merz.

Cancelarul germanFriedrich Merz, a declarat, vineri, la Berlin, că există „încercări ale Rusiei de a diviza Uniunea Europeană”, cu referire la alegerile prezidențiale din România.

„Cât de concret este un astfel de atac s-a observat în România, cu ocazia alegerilor prezidențiale în turul unu.

De aceea cu mare atenție am observat alegerile, procesul electoral din România care și (…) în turul doi a fost influențat masiv de către entități din Rusia, dar democrația din România a fost din fericire suficient de puternică și a răspuns, a reușit astfel să răspundă cu o campanie electorală soldată cu președintele care este astăzi în vizită.

Însă noi nu subestimăm pericolele inerente unui astfel de proces”, a transmis Friedrich Merz.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Ambulatoriul din cadrul Spitalului Municipal Mediaș va fi dotat cu aparatură de 15 milioane de lei

Primăria Municipiului Mediaș continuă să atragă fonduri europene pentru proiecte care au ca scop îmbunătățirea calității serviciilor publice de sănătate și modernizarea dotărilor Spitalului Municipal Mediaș.

Astfel, s-a aprobat finanțarea pentru proiectul „Dotare ambulatoriu integrat din cadrul Spitalului Municipal Mediaș”, în valoare de aproape 15 milioane lei, din care 14.632.293 lei sunt fonduri europene, iar 298.618 lei sunt fonduri din contribuția proprie.

Prin intermediul acestui proiect, se dotează cabinetele medicale și laboratoarele care deservesc ambulatoriul cu echipamente medicale specifice pentru a derula consultații preventive și pentru a crește calitatea serviciilor publice de sănătate în regim ambulatoriu.

Cabinetele care își desfășoară activitatea ambulatorie sunt cele pentru boli infecțioase, cardiologie, chirurgie generală, chirurgie pediatrică, diabet zaharat, endocrinologie, gastroenterologie, medicina internă, neurologie, obstretică-ginecologie, oftalmologie, O.R.L., oncologie și hematologie.

Aparatura și echipamentele medicale ce vor fi achiziționate pentru dotarea cabinetelor medicale includ truse de resuscitare, aspiratoare chirurgicale, electrocautere, tensiometre, EKG-uri, lămpi de examinare, oscilometre, nebulizatoare, monitoare pentru funcții vitale, ecografe, sistem video endoscopic, aparate de terapie cu unde scurte, stetoscoape și mobilier medical (mese pentru instrumentar și canapele pentru consultații).

Laboratoarele care deservesc ambulatoriul integrat al spitalului vor fi dotate cu aparatura de specialitate performantă și vor fi digitalizate. Este vorba despre un laborator de analize medicale și un laborator de radiologie și imagistică medicală.

Prin modernizarea și dotarea ambulatoriului din cadrul Spitalului Municipal Mediaș, se va îmbunătăți și eficientiza activitatea personalului și a serviciilor oferite și se va îmbunătăți gradul de satisfacție al pacienților.

De asmenea, se va îmbunătăți și eficiența energetică a acestei unități medico-sanitare, prin dotarea cu echipamente care incorporează cele mai recente tehnologii eficiente din punct de vedere energetic.

Finanțarea este acordată prin Programul Sănătate, un program național în care au fost incluse unități sanitare ce vor beneficia de investiții cu impact major în îmbunătățirea infrastructurii sistemului sanitar, inclusiv în ceea ce privește proiectele de cercetare și dezvoltare.

Programul este un program multifond, care cuprinde finanțare din Fondul European de Dezvoltare Regională și din Fondul Social European Plus.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Nicușor Dan: Există negocieri avansate între Rheinmetall și fabrica de la Mediaș, pentru un joint-venture pe muniții

Aflat în vizită în Germania, președintele Nicușor Dan a fost întrebat în conferința de presă susținută cu cancelarul Friedrich Merz, despre investițiile companiilor germane în România.

Șeful statului a dat exemplu fabrica de la Mediaș.

În acest moment există negocieri avansate între Rheinmetall și fabrica de la Mediaș, care ține de Romarm, pentru un joint-venture pe muniții, a spus președintele Nicușor Dan, întrebat despre posibilele noi investiții germane în România.

Sperăm ca acest negocieri să se termine într-o perioadă relativ scurtă, a completat președintele.

Pentru programul SAFE suntem încă în faza în care țările membre ale UE propun proiecte comune.

Există un prim termen la sfârșitul acestei luni până la care țările trebuie să propună partea financiară și până la jumătatea anului viitor să vină cu parteneriatele concrete, deci suntem în faza de explorare a parteneriatelor pe care putem să le avem”, a încheiat președintele.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

E rea Comisia Europeană? România va primi peste 60 de miliarde de euro în bugetul multianual 2028-2034

Comisia Europeană a decis să majoreze la 60 de miliarde de euro bugetul multianual al României, pentru perioada 2028-2034.

Comisia Europeană a publicat propunerile de alocări de fonduri europene pentru statele membre, în următorul buget multianual 2028-2034.

Potrivit Biziday, propunerea este o surpriză, deoarece era de așteptat ca fondurile alocate țării noastre să scadă, odată cu reducerea programelor de coeziune.

România va primi 60,2 miliarde de euro, conform documentului. Mai mulți bani sunt alocați pentru Polonia (123,3 miliarde de euro), Franța (90,1 miliarde de euro), Spania (88,1 miliarde de euro), Italia (86,6 miliarde de euro) și Germania (68,4 miliarde de euro).

Dintre cele 60,2 miliarde de euro, 54,6 miliarde de euro reprezintă alocarea generală, un miliard pentru migrație, securizarea frontierelor și pentru securitate internă, iar 4,6 miliarde de euro sunt alocate pentru Fondul Social pentru Climă.

În actualul buget multianual, România a avut alocate 46,8 miliarde de euro, dintre care 15,8 miliarde au fost pentru agricultură.

Propunerea de buget înaintată de Comisia Europeană urmează să fie negociată și aprobată de statele membre și de Parlamentul European.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Escaladare extrem de periculoasă: Medvedev îl îndeamnă pe Putin să lanseze „lovituri preventive” asupra vestului Europei

Dmitri Medvedev i-a sugerat președintelui Vladimir Putin să lanseze lovituri preventive asupra țărilor din vestul Europei.

Fostul președinte rus Dmitri Medvedev a acuzat Occidentul că poartă „un război complet” împotriva Rusiei şi a spus că Moscova ar trebui să lanseze lovituri preventive asupra statelor din vestul Europei, relatează Agerpres, care citează agenția rusă de știri TASS.

„Ceea ce se întâmplă astăzi este un război prin intermediari, dar, în esență, este un război pe scară largă, cu lansări de rachete occidentale, informații din sateliți, pachete de sancțiuni, declarații zgomotoase despre militarizarea Europei.

Este o altă încercare de a distruge Rusia, țara noastră, urâtă de Occident.

„Trebuie să acționăm corespunzător. Să răspundem deplin. Şi, dacă este necesar, să lansăm lovituri preventive„, a adăugat fostul președinte, care în prezent este vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei.

Declarațiile fostului președinte rus au avut loc pe fondul tensiunilor sporite legate de Ucraina și al criticilor din ce în ce mai puternice din Occident cu privire la acțiunile militare ale Rusiei.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

Rușinos: FC Hermannstadt, doar egal cu Metaloglobus după ce a condus cu 2-0

FC Hermannstadt a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de vineri seara de pe teren propriu cu Metaloglobus, după ce sibienii au avut un avantaj de două goluri.

Sibienii au deschis rapid scorul prin Tiberiu Căpușă, în minutul 3, printr-o lovitură de cap, la prima fază fixă a meciului.

Tot sibienii au avut o ocazie importantă în minutul 23. După ce și-a trecut în cont un assist, Balaure a vrut să și înscrie, dar șutul său din afara careului s-a dus peste poarta lui Gavrilaș.

Tot sibienii au avut o oportunitate foarte bună în minutul 36. Biceanu a tras foarte puternic de la peste 25 de metri, însă mingea s-a dus puțin peste poartă.

S-a făcut 2-0 pentru FC Hermannstadt în minutul 40 după o greșeală în defensiva lui Metaloglobus. Balaure a trimis foarte bine în careu pentru Ianis Stoica, iar acesta a înscris fără probleme.

Metaloglobus a încheiat prima repriză cu două ocazii uriașe la aceeași fază. Sava a centrat foarte bine pentru Ubbink, dar acesta a ratat două ocazii uriașe de a reduce din diferență.

Metaloglobus a redus din diferență în minutul 58 prin Yassine Zakir, care a primit o centrare perfectă din flancul drept și a înscris cu capul.

Sibienii au avut o ocazie importantă în minutul 75 prin Neguț, care a luat o minge pe cont propriu, a șutat, însă mingea s-a dus puțin pe lângă poarta oaspeților.

Metaloglobus a egalat în minutu 77 prin Dragoș Huiban. Acesta a preluat o minge în interiorul careului și a șutat imparabil în plasa porții lui Căbuz.

Ivanov a avut ocazia să o aducă în avantaj pe FC Hermannstadt, însă șutul său violent s-a dus peste poartă în minutul 90.

Tot formația lui Măldărășanu a mai avut o ocazie în penultimul minut al prelungirilor reprizei secunde, când Căpusă a tras puternic de la distanță, dar Gavrilaș a respins în corner.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.

„Ghilotina” Bolojan taie tot: concedieri în primării, funcționari care vor deservi mai multe comune și reduceri de polițiști locali

Premierul Ilie Bolojan a prezentat, vineri, un pachet amplu de reforme pentru administrația publică locală, menit să crească eficiența, să reducă birocrația și să responsabilizeze autoritățile în gestionarea resurselor.

„Administrația locală este foarte importantă, pentru că țara nu se schimbă doar din București. Se schimbă din fiecare județ, din fiecare reședință de județ și din toate orașele și comunele țării noastre”, a subliniat premierul Bolojan în debutul prezentării.

Pachetul propus vizează trei direcții strategice:

  1. Creșterea eficienței și a responsabilității în administrația publică locală;
  2. Consolidarea capacității administrative a autorităților locale pentru a genera dezvoltare;
  3. Simplificarea și digitalizarea proceselor administrative, în paralel cu o descentralizare reală a deciziilor.

Una dintre măsuri este introducerea unui plafon național al numărului de angajați în funcție de dimensiunea localităților.

Pentru primării, criteriul de referință va fi numărul de locuitori, iar pentru consiliile județene vor fi luați în calcul factori suplimentari precum existența unui spital județean, numărul de autorizații de construire sau structura administrativă a județului.

„Avem primării similare ca mărime care funcționează cu personal diferit, unele cu mai puțini angajați și fără disfuncționalități. Vrem să eliminăm aceste discrepanțe”, a spus premierul.

În localitățile unde personalul este supradimensionat, va fi necesară reducerea acestuia, în timp ce autoritățile locale care funcționează deja cu un număr redus vor avea mai multă flexibilitate în stabilirea organigramelor.

Guvernul propune și modificarea normei privind polițiștii locali, prin creșterea pragului de referință de la 1.000 la un număr mai mare de locuitori per polițist, cu o decizie finală ce va rezulta din consultările cu autoritățile locale.

„Avem orașe în care un polițist deservește 2.000 de locuitori și orașe similare cu dublu personal, fără beneficii evidente. Vom eficientiza activitatea poliției locale prin dispecerate comune cu Poliția Națională și clarificarea atribuțiilor”, a explicat Bolojan.

Pentru localitățile care nu își pot acoperi din venituri proprii nici măcar cheltuielile de personal (aproximativ 25% din total, în special comune), Guvernul va introduce o grilă de salarizare unică la nivel național. Aceasta nu va putea fi depășită, dar va putea fi ajustată în jos în funcție de situația financiară locală.

„Este firesc ca acolo unde Guvernul acoperă mare parte din cheltuieli, să existe un control mai strict asupra modului în care sunt alocate fondurile publice”, a argumentat premierul.

Un alt principiu introdus de reformă este alocarea fondurilor guvernamentale în funcție de performanța locală, cum ar fi gradul de colectare al impozitelor. Prevederea există deja în Codul Finanțelor Publice Locale, dar a fost amânată anual din considerente politice și administrative.

„Reforma va asigura capacitatea de a colecta eficient veniturile proprii și va recompensa performanța. Cine își face treaba, primește sprijin. Cine nu, va avea mai puține fonduri”, a declarat Bolojan.

Guvernul propune, de asemenea, posibilitatea ca funcționarii publici să deservească mai multe primării, în special în mediul rural. Această flexibilitate va permite reducerea costurilor și menținerea unor servicii esențiale în comunele mici.

„Un contabil, un jurist sau un bibliotecar poate deservi două-trei primării. Avem primării care nu mai au biblioteci, iar soluția este colaborarea intercomunală pentru a păstra serviciile funcționale”, a mai spus premierul.

Premierul a anunțat reducerea cabinetelor aleșilor locali și a demnitarilor de la nivel central.

„Așa cum știți, în actuala legislație, pe lângă fiecare ales local, primar, viceprimar, președinte de consiliu și vicepreședinte, există un număr de oameni în cabinet.

Doi la un primar de comună, unul la un viceprimar de comună, la un președinte de consiliu șdețian, patru și așa mai departe.

Cred că putem reduce acest număr, pentru că, la nivel de țară, numărul acestora depășește 10.000 și, la fel cum ne vom propune ca și la nivel central să reducem aparatele de consilieri de pe lângă fiecare demnitar, cred că putem face acest lucru și la nivel local, în așa fel încât să avem, per total, administrații mai eficiente, mai responsabile.

Și am încredere că aleșii locali, din rândul cărora provinci și eu, și am 16 ani de activitate continuă ca ales local, înțeleg că putem funcționa mult mai bine, putem avea servicii mai bune pentru comunitățile noastre, cu mai puțini bani, fiind în serviciul oamenilor, dar folosind toate pânghiile pe care le avem la dispoziție pentru acest lucru”, a precizat Bolojan.

Pachetul de măsuri va fi discutat începând de săptămâna viitoare cu reprezentanții administrațiilor locale, iar forma finală va fi adoptată până la sfârșitul lunii iulie.

Vrei mai multe informații, știri bune, reportaje și interviuri pe zi? Ne-ar ajuta foarte mult o recenzie de la tine. Intră AICI.